کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

آیا همکاری مرد در کارهای خانه لازم نیست؟

اهمیت همکاری مرد در کارهای خانه

همکاری مرد در کارهای خانه در خانواده های امروزی به جزئی از تقسیم کار امور منزل تبدیل شده است. البته باید گفت همکاری مرد در کارهای خانه صرفا محدود به فرهنگ جامعه مدرن نمی شود. بلکه روایت های بی شماری از اهل بیت و سیرت زندگی آنها بیان شده است که نشان می دهد که حتی ائمه اطهار نیز در کارهای خانه پا به پای همسران شان کمک می کردند. از امام صادق نقل شده است که حضرت علی (ع) در نظافت و حتی پخت و پز خانه مانند آسیاب کردن آرد و پختن نان به حضرت فاطمه (س) کمک می کرده است.

اهمیت همکاری مرد در کارهای خانه

همکاری مرد در کارهای خانه یک اجبار نیست. اهمیت همکاری مرد در کارهای خانه در مشاوره روانشناسی برکسی پوشیده نیست زیرا زندگی مشترک در درجه اول یک شراکت پایاپای است. باید به این نکته توجه کرد که همکاری در انجام کارهای منزل یک هنر تقسیم وظایف است. زمانیکه یک زوجی زندگی مشترکی را تشکیل می دهند سرمایه اولیه آنها عشق به یکدیگر همچنین هدف مشترک آنها در رسیدن به تکامل مادی و معنوی است.

زندگی مشترک یک نوع شراکت است و این شراکت در همه زمینه ها باید خود را به خوبی نشان دهد. همکاری مرد در کارهای خانه باعث می شود که حس داشتن یک زندگی مشترک بین زوجین قوی تر شود. در نتیجه صمیمیت افزایش می یابد و خروجی این رویه رضایت از زندگی بیشتر است. در این حالت زوجین زندگی را متعلق به خود می بینند و به معنای واقعی کلمه زندگی ما در ذهن آنها به یک واقعیت ناگسستنی تبدیل می شود.

عواقب عدم همکاری مرد در کارهای خانه چیست؟

عواقب عدم همکاری مرد در کارهای خانه بر زندگی زناشویی بسیار تاثیرگذار است. به همین دلیل این بحث را حیطه مشاوره خانواده مطرح میکنیم. این موضوعی است که باید در آموزشمهارت های زندگیزوجین گنجانده شود.حال این را در نظر بگیرید که همکاری مرد در کارهای خانه شکل دیگری به خود بگیرد و مرد ترجیح دهد به آنچه درون خانه و کاشانه اوست توجهی نشان ندهد و تمام و کمال آنها را برعهده همسر خویش بگذارد. اینجا دیگر تقسیم کاری نیست. در نتیجه یکی از مسائلی که زوجین را بهم پیوند می دهد و حس همکاری را به وجود می آورد از بین می رود.

جایگاه من در این زندگی کجاست؟

در حقیقت اینجا روحیه همدلی جای خود را به روحیه منیت می دهد. حس دلسوزی و فداکاری در این حالت رنگ می بازد و در اینجا کم کم کجای زندگی مربوط به من است و جایگاه من در این زندگی کجاست؟ جای کلمه زندگی ما را می گیرد.

هرآنچه جمله کلیشه ای در مورد همکاری مرد در کارهای خانه شنیده اید را از ذهن خود بزدایید. همکاری زوجین با هم اثرات بسیار قابل تعجب و حتی فراتر از تصور در زندگی زوجین دارد که اگر به آن بی توجهی شود قطعا و بدون هیچ تردیدی باعث زیان و صدمه به زندگی زوجین می شود. جای تاسف است که برخی افراد کمک کردن در کارهای خانه را امری منفی تلقی می کنند و به آن اصطلاحاتی دارند زن ذلیلی می دهند. حتی اگر یک فرد فرهنگی کاملا مذهبی و سنتی داشته باشند به این امر باید باور داشته باشند که کمک کردن به دیگران و دست کسی رو گرفتن اجر و پاداش بسیاری خواهد داشت. حال چه کسی سزاوارتر از همسر او و شریک زندگی او در غم و شادی او ؟

دلایل عدم همکاری مرد در کارهای خانه

همکاری مرد در کارهای خانه در کلام بزرگان

رسول خدا (ص) به حضرت علی (ع) می فرماید هرکس بدون تکبر به همسر خود خدمت نماید خداوند نام او را همسنگ شهدا قرار خواهد داد. پس همکاری مرد در کارهای خانه از لحاظ شرعی امری بسیار پسندیده است.

یکی از مسائلی که مردان امروزه اون رو وظیفه خود نمیدونند مشارکت در امور خانه است و اعتقاد آنها این است که کارهای خانه هیچ ربطی به اونا نداره و اونا فقط مسوول کار کردن بیرون از خانه و کسب درآمد هستند و از طرفی همین موضوع زمینه ساز گلایه های متعدد خانم ها هم شده است و موجب رنجششان شده ومیگویند شوهرانمان در کارهای خانه به ما کمک نمیکنند و بی خیال و مسوولیت ناپذیر هستند و همه کارهای خانه و حتی بیرون از خانه روی دوش من است و بهمین خاطر احساس میکنم من رو دوست نداره یا بی توجه است و اگر هم دوست داره بی مسوولیت است و من دچار افسردگی شدم!!!

دلایل عدم همکاری مرد در کارهای خانه

در جواب باید بگوییم متاسفانه کمک نکردن مردان در امورات خانه ریشه در گذشته دارد و آنهم مربوط به زمانهایی است که مردان صرفا وظیفه تامین معاش و کسب درآمد برای خانواده رو داشتند و همسران آنها نیز صرفا خانه دار بودند و آن مردان همینکه وظیفه خود یعنی تامین معاش را انجام میدادند مورد تقدیر همسرانشان قرار گرفته و مسئولیتشان خاتمه میپذیرفت و هم اکنون مردان کنونی نیز به تبعیت از پدرانشان همین روند را در پیش گرفته اند در حالی که از این مساله غافل هستند که شکل زندگی امروز با دیروز بسیار متفاوت شده و حتی زنان امروز با زنان دیروز بسیار متفاوتند بسیاری از زنان امروزی علاوه بر خانه داری در بیرون خانه نیز شاغلند و همین کافیست تا هنگام حضور در خانه اضطراب و استرس فراوانی در آنها ایجاد شود.

آیا وقتی خانمی خانه دار است همکاری مرد در کارهای خانه لازم نیست؟

ممکنه برخی اقایان بگویند همسر آنها شاغل نیست و خانه دار است باید به این عزیزان هم بگویم زنان قدیم دوستان و هم صحبتان همدل فراوانی از جنس خود داشتند که به آنها حتی در کارهای خانه کمک میکردند و حتی آنها را حمایت میکردند اصلا شکل زندگی یه جورایی دورهمی بود در حالی که امروز ما دچار نوعی تفرد گرایی و تنهایی در جامعه و خصوصا میان خانم ها هستیم که همین موجب بروز نگرانی های فراوان در خانم ها و خصوصا خانم های خانه دار شده و آنها بیش از گذشته احساس تنهایی و عدم حمایت میکنند در حالی که خانم های شاغل از دوستان بیشتری برخوردارند و حمایت نیز میشوند از طرفی اشتغال زنان امروزه نوعی ارزش محسوب میشه و همین کافیه تا خانم های خانه دار احساس پوچی کنند.

پس آقایان عزیز امروزه برای کسب ارزشمندی و کارآیی خود در زندگی زناشویی در نزد همسرانتان به رفتاری فراتر از کار در بیرون از خانه نیازمندید و آن رفتار کمک و یاری خانمتان در امورات خانه است.
بنابراین لازم ، واجب و ضروری است که در کارهای خانه به خانمهایتان کمک کنید تا ارتباط بین شما و همسرتان مستحکمتر از گذشته شود و اضطراب و افسردگی آنها کاهش یابد یادتان باشد در دنیای امروزی که به نظر میرسد ارتباطات ساده تر شده انسانها و خصوصا خانمهایتان تنها تر شده اند و آنها بیش از گذشته به توجه عاطفی و حمایت عملی شما نیازمندند.

دلایل عدم همکاری مرد در کارهای خانه

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره زندگی مشترک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: CPM Homework Help : Homework Help Categories

براي مشاوره در زمينه آیا همکاری مرد در کارهای خانه لازم نیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!