کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

6 راهکار برخورد با خیانت شوهر چیست؟

راهکار برخورد

راه برخورد با خیانت شوهر از جمله انتخاب هایی است که همسر خیانت دیده باید در زمان وقوع خیانت یا بعد از ثابت شدن خیانت در آن بسیار دقت کند . راه برخورد با خیانت شوهر نباید در فضای متشنج و پر از تشویش انتخاب شود و همیشه سعی کنید از مشاوره خانواده کمک بگیرید. ما باید بعد از آرام شدن و دور شدن از هیجان های منفی درباره راه برخورد با خیانت تصمیم بگیریم . در این صورت است که میتوانیم به صورت منطقی در باره این مسئله راهکاری را در پیش بگیریم . راه برخورد با خیانت شوهر در صورتی که با خامی و به دور از عاقبت اندیشی انتخاب شود نه تنها بر روی زوجین ، بلکه بر آینده فرزندان نیز تاثیر گذار خواهد بود .

راه برخورد با خیانت شوهر باید متناسب با نوع و عمق خیانت همسر انتحاب شود . چرا که اگر راه برخورد با خیانت شوهر به درستی و با انصاف انتخاب شود حتی میشود به اصلاح فرد خیانتکار نیز امیدوار بود . اگر در ابتدای رابطه هستید از راهکارهای مشاوره قبل از ازدواج استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی خیانت


راه برخورد با خیانت شوهر

  • آرامش خود را حفظ کنید

در ابتدا بهتر است آرامش خود را حفظ کنید. عصبانیت کار را سخت تر میکند و اگر امیدی هم به زندگی با این مرد داشته باشید از بین خواهد رفت. زیرا شوهرتان منتظر این واکنش است تا به بهانه آن خانواده را از هم بپاشد. البته برخورد منطقی در این شرایط کار غیر ممکنی است ولی در صورتی که همسرتان را دوست دارید و می خواهید با او ادامه دهید، عصبانیت می تواند همه چیز را به هم بریزد.

  • خیانت را با خیانت جواب ندهید

بیشتر خانم ها زمانی که متوجه خیانت همسرشان می شوند سعی می کنند خیانت را با خیانت تلافی کنند. با این کار آسیب بیشتری به خود و خانواده خود می زنید و سردی بیشتری به وجود می آورید. از طرفی از لحاظ روانی دچار عذاب وجدان شده و سرخورده می شوید. مخصوصا زنانی که فرزند دارند باید بیشتر به خود مسلط باشند.

  • از یک مشاور متخصص کمک بگیرید

شاید بهترین راه برای شما این است که از یک مشاور خوب وخبره برای حل مشکلتان کمک بگیرید. بهتر است به هر بهانه ای که شده همسرتان هم به صورت جداگانه به مشاور مراجعه کند. گاهی یک نفر مطمئن و با تجربه می تواند یک زندگی را از منجلاب نجات دهد و راه های زیادی پیش پای شما بگذارد.

  • مدتی از همسرتان دور باشید

بهتر است برای اینکه در آرامش و بدون عصبانیت بهترین تصمیم را بگیرید مدتی از همسر خود دور باشید. این دوری باعث می شود او نبود شما  باعث می شود.

  • نقص ها و مشکلات خود را ببینید

گاهی بهتر است به جای اینکه یک طرفه با قاضی بروید کمی روی رفتار خودتان نیز فکر کنید. شاید ایراد از رفتارهای شما باشد. شاید به همسرتان آنگونه که باید توجه نمی کردید. اگر فکر می کنید در این مورد کوتاهی کرده اید دست به کار شوید و بیش از پیش وقتتان را به او اختصاص دهید. متاسفانه به علت احساساتی بودن خانواده های ایرانی،  بسیاری از اختلافاتی می توانست با گفتگو و تغییر روش و رفتار حل شود با لجبازی و عصبانیت به طلاق کشیده می شود.

  • طلاق آخرین راه حل است

اگر تمام راه ها را رفتید و به نتیجه نرسیدید یا شوهرتان دوباره به خیانتش ادامه داد و هیچ مشاوری نتوانست به شما کمک کند می توانید به طلاق فکر کنید.


بیشتر بخوانید: دلایل اصلی خیانت چیست؟


راه برخورد با خیانت شوهر خیانتکار

راه برخورد با خیانت شوهر خیانتکار نیز مسئله مهمی است که این روزها با زیاد تر شدن خیانت در روابط زناشویی در جامعه ما برای خیلی از افراد مبهم است . در نظر بگیرید که مردی به رابطه زناشویی خود پایبند نیست و با نفر سومی رابطه برقرار کرده است . وقتی این خیانت را ریشه یابی میکنیم به این نکته پی میبریم که این خیانت نوعی انتقام از همسر خیانتکار بوده است .

حال سوالی که پیش می آید این است که بهترین راه برخورد با خیانت شوهر خیانتکار چیست ؟ یک روانشناس اینجا کاملا میتواند نقش باز کننده این گره را ایفا کند . او میتواند با بررسی ریشه ای این موضوع در مرحله اول و تصمیم‌گیری منطقی طبق آن در مرحله بعد راه برخورد با خیانت شوهر خیانتکار را به ما ارائه کند . برای این که بدانیم راه برخورد با خیانت شوهر خیانتکار چیست باید مسائل پیچیده ای را حل و فصل کنیم .

مشاوره برای راه برخورد با خیانت شوهر ( betrayed to husband )

مشاوره برای راه برخورد با خیانت شوهر مسئله ای بود که در بالا به آن اشاره کردیم و گفتیم که یک روانشناس میتواند با بررسی دقیق در این موضوع به ما کمک شایانی داشته باشد . یک روانشناس سال های زیادی از عمر خود را صرف تحصیل و کسب تجربه در حوزه های مختلف روانشناسی کرده است و مدت زمان طولانی را برای کسب تجربه در این باب گذرانده است . مشاوره برای راه برخورد با خیانت شوهر نباید توسط افراد بدون صلاحیت به شخص ارائه شود .

گاهی اوقات با این که افراد واقعا دلسوز ما هستند ، اما نمیتوانند در مورد مشاوره خیانت یا سایر مسائلی از این دست ما را راهنمایی کنند . این عدم توانایی به این دلیل است که ممکن است آنها مازا دوست داشته باشند و برای ما دلسوزی کنند اما تخصص و دانایی لازم برای راهنمایی را دارا نیستند .


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت همسر در زندگی مشترک چیست؟


با خیانت به شوهر چیست ؟

بهترین راه برخورد با خیانت شوهر

بهترین راه برخورد با خیانت شوهر این است که در وحله اول فرد خیانت دیده خونسردی خود را حفظ کند تا مبادا با تصمیم گیری احساسی در این زمینه آسیب بیشتری را متوجه رابطه زناشویی خود و همچنین خانواده اش بکند . زن خیانت دیده باید با توجه به نوع خیانت و همچنین عمق خیانتی که فرد مقابل به او میکند مقدار تنبیه و مجازاتش را در نظر بگیرد . حالا بهترین راه برخورد با خیانت شوهر چیست ؟  اگر این پرسش را بخواهیم بعد از بخشش مرد خیانتکار بپرسیم باید جوابی به این سوال داد که  در راستای بازگشت زن به زندگی سالم و آوش خانواده باشد . حضور در جلسات مشاوره خانواده و بهره بردن از نکته هایی که به خصوص در مشاوره خیانت به افراد ارائه میشود میتواند در این مورد بسیار کارساز باشد .

بعد از بخشش خیانت همسر

اگر در جلسات مشاوره خانواده و روانشناسی در زمینه خیانت زناشویی شرکت کنید یا سلیقه شرکت را داشته باشید میبینید که همیشه طلاق تنها چاره خیانت نیست . گاهی صلاح بر این است که با گذشت در موضوعاتی که شایسته گذشت هستند و قابلیت دوباره فرصت دادن را دارند از فروپاشی یک خانواده جلوگیری کنیم . همانطور که گفته شد باید بررسی شود که آیا خیانت صورت گرفته به قدری بوده است که ما بتوانیم آسیب به وجود آمده به بدنه خانواده احساسات و عواطف خود را ترمیم کنیم یا نه . در مشاوره خیانت به خوبی به این نکات پرداخته میشود . مسائلی مانند خیانت زن شوهردار ، دلایل خیانت زن به شوهر و راههای پیشگیری از آن ، دلایل روانی خیانت به همسر و بسیاری از موارد مشابه و مرتبط با این زمینه در مشاوره خیانت واکاوی میشود .


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت شوهر


راهکارهای جلوگیری از خیانت مرد (women’s betrayed)

تقریبا میتوان گفت که هیچ خیانتی بدون دلیل و بدون زمینه اتفاق نمی افتد و حتما هر یک از زوجین در نتیجه روندی که از قبل طی شده دست به خیانت میزند . مرد خیانتکار اگر از ابتدای زندگی زناشویی میل و قصد خیانت به همسرش را داشت دلیلی نداشت که ازدواج کند . بنابراین احتمال این که زن به شخصه در خیانت مرد موثر باشد بسیار زیاد است . برای مثال زمانی که زن مرد را از لحاظ جنسی که از مهمترین دلایل ازدواج است برطرف و ارضا نمیکند یک مرد در بهترین شرایط نمیتواند بیش از مدتی طاقت بیاورد و ممکن است در نهایت در برابر اولین پیشنهاد وسوسه‌انگیز تسلیم شوند . این تفکر که مردانی که خیانت میکنند ، رابطه فرازناشویی را برای ارضای نیازهای خود انتخاب میکنند بسیار غلط است . هر انسانی با هر سطح از زندگی مبتواند روزی به همسر خود خیانت کند .

خیانت شوهر

خیانت در فضای مجازی (cyberspace)

فضای مجازی منبع قابل توجه و به نوعی دریایی از اطلاعات است که همه ما با کوچکترین اشاره دست خود به آنها دسترسی داریم . اما این فضایی که برای خیلی از افراد منبع اطلاعات یا کسب درآمد های نجومی است آسیب هایی در حوزه ارتباطات دارد . در فضای مجازی به دلیل اینکه ارتباطات بین افراد بسیار فراتر از حد تصور سهل و آسان است ، امکان ارتباط بسیار بالا میباشد . اگر به هر دلیلی رابطه زناشویی زوجین گرمی و نشاط لازم را نداشته باشد ، احتمال خیانت بالا میرود و شاید بیشترین احتمال در این موقع خیانت از طریق فضای مجازی است . گاهی مرد به دنبال پر کردن خلاء عاطفی خود به ارضای نیاز خود از راه ارتباط برقرار کردن با جنس مخالفی در گروه ها و شبکه های مجازی میرود که گاهی به رابطه جنسی و از هم فرو پاشیدن خانواده منجر میشود .

خیانت مالی (financial betrayed)

گاهی خیانت و رابطه فرازناشویی که زن برای ارضای نیازهای خود انتخاب میکند ، شامل خیانت مالی نیز میشود . این به این معنی است که زمانی که مردی کار میکند و درآمدی کسب میکند قطعا به این انگیزه که خانواده اش در رفاه بیشتری باشند هر چقدر مبتواند تلاشش را بیشتر میکند . گاهی خیانت زن شوهردار و خیانت به همسر از طرف زن به ارائه و اختصاص دادن جسم و عاطفه خود به مرد دیگری غیر از شوهرش ختم نمی‌شود .

مواقعی نیز مشاهده می‌شود که زن پولی که همسرش با تلاش بدست آورده و به او سپرده تا سطح رفاه خانواده را در اندازه خوبی حفظ کند برای معشوقه خود و مردی که عرفا و شرعا و همچنین اخلاقا رابطه نادرست و غلطی با او دارد  خرج و هزینه میکند . این نوع خلاف و خیانت دست کمی از همخوابگی با مردی به جز شوهر ندارد و قطعا مستحق مجازات در همان سطح خیانت است .

طلاق عاطفی (emotional divorce)

اکثر زندگی های زناشویی با عشق و انرژی زیاد و امید به ساختن یک زندگی عاشقانه و پر ثمر آغاز مبشود . اما همیشه در طول زندگی زناشویی ما تغیراتی را خواهیم دید که زندگی ما را تحت تاثیر قرار میدهند . گاهی رابطه زن و شوهر به قدری سرد و سست میشود که دیگر برای ادامه دادن انگیزه و اشتیاقی را در خود پیدا نمیکننه اما به دلایل مختلفی نمیتوانند از یک دیگر جدا شوند و رسما طلاق بگیرند . مثلا به دلیل اعتقاد و تعصبات خانوادگی و فرهنگی بعضی از خانواده ها طلاق را برابر با بی آبرویی و عیب قلمداد میکنند .

طلاق عاطفی زمانی در یک زندگی مشترک اتفاق می‌افتد که دونفر هیچ میلی به یک دیگر ندارند ولی ناچار به ادامه دادن زندگی مشترک هستند . در این مواقع زوجین نقش یک هم خانه را برای هم بازی میکنند . در طلاق عاطفی احتمال اینکه دو طرف ارضای نیازهای جنسی و عاطفی خود را با کسی به جز همسرشان برآورده کنند بسیار بالاست .

راهکار برخورد

روسپی گری  (prostitutions)

در بسیاری از موارد خیانت میبینیم که زنی که خیانت کرده گذشته لدی نداشته و سابقه و زمینه چنین بی اخلاقی هایی را نیز از گذشته به دنبال ندارد . اما به هر دلیلی مجبور به تن فروشی میشود و از این راه به شوهر خود خیانت میکند . برای مثال در بین معتادان به مواد سنتی مثل تریاک واژه بی غیرتی به وضوح دیده میشود . هر چقدر که مواد مخدر صنعتی مثل شیشه شک و تردید و رفتارهای پارانوئید شکل را موجب میشود موادی مانند تریاک  بیغیرتی و حتی فکر معاوضه همسر با  مواد را در ذهن فرد معتاد وارد میکند .

گاهی نیز زن به دلیل اعتیاد شوهرش و یا اینکه شوهر به هر دلیلی نمیتواند معاش او و فرزندانش را فراهم کند راهی جز تن فروشی و کسب درآمد از این طریق در لیست انتخاب های خود نمی بیند . او جسم خود را میدهد تا از سمت مرد دیگری از لحاظ مالی تامین شود ولی به ظاهر در زندگی زناشویی خود بافی میماند .


بیشتر بخوانید: راه های تشخیص خیانت زن به شوهر


ازدواج های اجباری

از دیگر مواردی که نشانه های خیانت زنان ممکن است به خاطر آن نمایان شود بحث ازدواج های اجباری است که متاسفانه کماکان در بعضی از نقاط کشور ما وجود دارد . شاید در زمینه مشاوره در مورد خیانت شوهر و زن به یکدیگر دلایل متعددی را شنیده و آموخته باشیم . مثلا دور بودن زن و شوهر از هم ، خیانت زن به شوهر از نظر اسلام و… اما یکی دیگر از مسائلی که مثلا در مشاوره خیانت زن بررسی میشود این است که آیا ازدواج کاملا دلخواه و مورد پسند او بوده است یا خیر ؟ .

گاهی در بر بعضی از فرهنگ های جامعه ما ازدواج با فردی که به آن حسی نداریم زمانی رخ میدهد که به فرد دیگری علاقمندیم . یا اینکه فردی که بزرگترها برای ما در نظر گرفته اند ، مناسب با شرایط شخصیتی و معیارهای ازدواج با ما نیست . در این صورت است که گاهی میبینیم انسان هایی که دست به خیانت میزنند ظاهرا هیچ یک از زمینه های خیانت را ندارند ولی در باطن ماجرا چیز دیگری است .

عاقبت خیانت

بعد از اینکه خیانت چه از طرف مرد و چه از طرف زن اتفاق افتاد و بعد فرد خیانت دیده متوجه این قضیه شد ، دیگر هیچ یک از زمینه ها و و آموزشها و راههای پیشگیری از خیانت کار ساز نخواهد بود . دیگر مهم نیست که مثلا مهریه در صورت خیانت زن به مرد چه شرایطی را طی میکند . دیگر مهم نیست که افراد چقدر هزینه میکنند تا مشاوره خیانت  همسر و یا راههای اثبات خیانت زن یا مرد را بیاموزمد . ایا اینکه چگونه متوجه خیانت زن شویم ؟ .

اتفاقی که نباید می‌افتاده در آن زمان افتاده است و یک زندگی از هم فرو پاشیدنه است . حتی اگر حکم خیانت زن شوهردار از لحاظ قانونی مرگ هم باشد هیچ چیز نمیتواند جلوی خرد شدن غرور مرد را بگیرد . قطعا فردی که خیانت دیده است چه مرد باشد چه زن از لحاظ روحی و روانی در معرض بیشترین بیماری ها تا آن هم از نوح حاد قرار میگیرد .

  • خیانت شوهر

تاثیر خیانت زناشویی بر فرزندان

در جلسات مشاوره خیانت زناشویی علاوه بر مسائلی که بر محور رابطه زن و مرد میچرخد مثل نحوه برخورد با مرد خیانتکار یا زن خیانتکار یا چگونگی تاثیر گذاری این آسیب بر زوجین به موارد مهم دیگری نیز پرداخته میشود . مورد مهمی مثل تاثیر دیدن و تجربه کردن این لحظات توسط فرزندان زوجی که با مسئله‌ خیانت دست و پنجه نرم میکنند قطعا بسیار مخرب خواهد بود . اینکه پسری که مادرش به پدرش خیانت جنسی میکند این شک و تردید را نسبت به همه زنان تعمیم میدهد و نمیتواند هیچوقت به زنی اعتماد کند . در طرف مقابل دختری که پدر خیانتکاری داشته ، احتمالا در بزرگسالی در پی انتقام از همه مردان بر میاید و زندگی افرادی را مختل میکنند. بنابراین نباید از جنبه های مهم خیانت زناشویی در مورد فرزندان هم به آسانی گذشت .

سوالات متداول

بعد از اثبات خیانت مرد آیا دادگاه حضانت فرزندان را به او می دهد؟

اگر پدر استطاعت تامین هزینه فرزند را داشته باشد و معتاد و دیوانه نباشد میتواند درخواست حضانت فرزندش را بدهد. در این مورد خیانت مرد تاثیری در رای دادگاه ندارد مگر اینکه دو طرف به توافق رسیده باشند که فرزند نزد مادر باشد.

آیا می توان به دخالت خانواده ها در این مورد امیدی داشت؟

این مورد بستگی به خانواده دو طرف دارد. اگر خانواده ها منطقی باشند و راهکار منصفانه ای برای زوجین بگذارند بهتر است حتما در این مورد با آن هاه صحبت کرد.

در برخورد با مرد خیانتکار انجام چه کاری به صلاح نیست؟

بهتر است مدتی از او فاصله بگیرید و در آن محیط نمانید. عصبانیت و خشونت جو را بدتر می کند و مرد را ترغیب می کند این کار را ادامه دهد. سرخود تصمیم نگیرید و قبل از هر چیز از مشاوره با تجربه کمک بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خیانت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Article III, Section 3: The Treason Clause 

براي مشاوره در زمينه 6 راهکار برخورد با خیانت شوهر چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور