کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

10 راهکار مهم برای رعایت بهداشت فردی در آقایان

بهداشت فردی

بهداشت فردی و نظافت شخصی از جمله مسائلی است که در زندگی مشترک باید به آنها اهمیت داد. رعایت نظافت شخصی بر روابط عاطفی افراد و همچنین رضایت جنسی زوجین تاثیرگذار است. عدم رعایت بهداشت فردی ممکن است در روابط زناشویی، مشکلاتی را ایجاد کند. از نظر مشاوره خانواده تاثیراتی مانند:

  • کاهش میل جنسی
  • سردی روابط زناشویی
  • جدا کردن بستر
  • کناره گیری از یکدیگر
  • انتقادهایی که باعث دلخوری یکی از زوجین می شود
  • طلاق عاطفی

اکثرا خانم ها ناراضی هستند که شوهرم، نظافت شخصی خود را رعایت نمیکند. یا بعضی اوقات به نظم داخل خانه اهمیت نمی دهد. اکثر اوقات باید خودم به او تذکر بدهم که بهداشت فردی اش را رعایت کند. این روندی که هر روز باید به او تذکر بدهم تا مثلا حمام برود یا پاهایش را بشوید یا قبل از صرف غذا، دستانش را شستشو کند خسته کننده شده است. اغلب خانم ها از این وضعیت کلافه می شوند. در نتجه باید گفت حال نظر مشاوره روانشناسی چیست؟

رعایت نظافت شخصی یقینا از مواردی است که باعث می شود افراد حس بهتری از یکدیگر داشته باشند و از کنار هم بودن لذت ببرند. این قضیه زمانی به یک دردسر جدی تبدیل می شود که مثلا یکی از زوجین حتی دارای حساسیت جدی به بهداشت فردی داشته باشد یا زمانی که همسر شما، وسواس نیز داشته باشد. در این موقعیت عدم رعایت نظافت شخصی شما قطعا برای همسرتان غیر قابل تحمل خواهد بود.


بیشتر بخوانید: چگونه ازدواج موفقی داشته باشیم؟


برای اینکه این موضوع بتواند حل شود، راهکارهایی را در مشاوره زناشویی بیان می کنیم:

از تذکر دادن خسته نشوید

برای ایجاد تغییر در همسرتان، شما نیازمند صرف زمان هستید. بدون وقت گذاشتن و تلاش کردن، ایجاد تغییر ناممکن است. شما میبایست در زمینه نظافت فردی و بهداشت شخصی به همسرتان تذکر بدهید و در این زمینه مستمرا تغییرات در رفتار همسرتان را پیگیری کنید تا به اهداف مورد نظرتان برسید. هرگز تصور نکنید که با یک تذکر و ابراز ناراحتی، رفتار همسرتان می بایست تغییر کند. شما باید صبور باشید و برای ایجاد تغییرات اساسی، زمان بگذارید.

آقایان

به آراستگی و نظافت خود اهمیت بدهید

شما باید به همسرتان اهمیت موضوع نظافت شخصی را با جدیت نشان دهید. سعی کنید در این زمینه با آرامش تمام، مواضع خود را مشخص کنید. به ظاهر خود اهمیت دهید و نشان دهید که شما نیز دوست دارید همسرتان، ظاهری آراسته و تمیز داشته باشد و هر چه او به نظافت شخصی خود بیشتر توجه کند برای شما عزیزتر خواهد بود. در این زمینه از تشویق همسرتان به رعایت نظافت شخصی اش غافل نشوید. لازم است که همسرتان موتجه بشود که در صورت رعایت بهداشت فردی از جانب او، روابط عاطفی بهتری در پیش است.

به صورت غیرمستقیم و کنایه آمیز صحبت و رفتار نکنید

در زمینه عدم رعایت بهداشت فردی ممکن است در اوایل ازدواج شما با همسرتان رودربایستی داشته باشید و ترجیح دهید به صورت غیرمستقیم به او این پیام را برسانید که عدم رعایت بهداشت فردی او، شما را ناراحت می کند. این راه حل اشتباهی است اگر شما انتخاب کرده اید زیرا ارسال پیام غیرمستقیم به همسرتان ممکن است باعث ایجاد سوءتفاهمات بیشتری شود. پس سعی کنید حرف های خود را بدون ایجاد تنش یا اتهام زدن یا سرزنش کردن به همسرتان بزنید.

با همسرتان تعامل سازنده برقرار کنید

اگر بهداشت فردی همسرتان برای شما غیرقابل قبول و آزاردهنده است سعی کنید درمورد این مشکل با یکدیگر صحبت کنید به جای اینکه بر روی خود این مشکل تمرکز کنید بهتر است بر راه حل های این موضوع تاکید کنید. برای صحبت کردن بهتر است زمان و مکان مناسبی را انتخاب کنید. او را متوجه این موضوع بکنید که هدف شما، تخریب و سرزنش کردن همسرتان نیست بلکه می خواهید این مشکل حل شود.

از طرفی شما می توانید به همسرتان متذکر بشوید که ممکن است این مشکل در محیط کار، اجتماع یا خانواده برایش ایجاد مشکل کند زیرا ممکن است دیگران مستقیم این موضوع را به روی او نیاورند. در این صورت باید به شوهرتان گوشزد کنید تصوری که دیگران می تواند در مورد او داشته باشند برای شما نیز آزاردهنده است. هدف شما این است که او فرد آراسته تری باشد و مورد احترام همگان باشد.


بیشتر بخوانید: مهمترین معیارهای ازدواج چیست؟


بامردانی که در نظافت شخصی خود سهل انگار هستند چکار کنیم؟

نگاه مشاوره خانواده آویژه:

سلام یکی از گلایه های خانم ها اینه که میگن شوهرشون خیلی نظافت شخصیش رو رعایت نمیکنه و هرچی هم بهش میگم توجه نمیکنه!!!
در پاسخ باید بگم چند دلیل برای رفتار این دسته از آقایان وجود داره که باعث سهل انگاری اونا در رعایت نظافت شخصیشون میشه و حتی جالبه بهتون بگم این مساله اینقدر وجود داشته و داره که در تعالیم دینی ما رعایت کردن اون رو همتراز با ایمان داشتن دانستند مثل حدیث(النظافه من الایمان)


بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده تلفنی


بهداشت فردی

اما این دلایل عدم رعایت نظافت شخصی چیست؟

✅یکی از دلایل این رفتار آقایان میتونه کل بین بودن اونا در حس بویایی و بینایی نسبت به خانمشون باشه و اینکه آن چیزی رو که خانمشون میبینه اونا به اون اندازه دقت و ادراک و توجه نمیکنند بسیاری از مواقع لکه های روی لباس و یا عرق بدن و بلند شدن ناخنشون رو متوجه نمیشن و بهمین خاطر اقدامی برای رفع اون نمیکنند و همین مساله خانمشون رو میرنجونه.

✅نکته دوم اینکه مرد بیشترین فعالیت بدنی رو بیرون از منزل داره وبخش اعظمی از وقتش بیرون هست و خوب در فضای بیرون از منزل اینقدر آلودگی وجود داره که باعث میشه اکثریت مردها در کسب آلودگی روی بدن هاشون شبیه به هم باشند و به مرور به امری بدیهی تبدیل میشه و همین مساله باعث میشه از رعایت نظافت روزانه کمی غافل بشوند.

✅نکته دیگه اینکه مردان قابلیت برنامه ریزی زیادی دارند و حتی در این موضوع نیز از این قابلیتشون میخوان استفاده کنند. مثلا حتی اگه متوجه آلودگی بدنشون بشوند برای رفع اون دنبال برنامه ریزی خاصی میگردند. مثلا اگر بدنش آلوده باشه و قرار باشه با خانمش همبستر بشه به خودش میگه به جای اینکه قبل از این رفتار حمام برم بعد از اینکه با خانمم همبستر شدم یکدفعه حمام میرم و با یک تیر دو نشان میزنم. ولی غافل از این هست که این همبستری به شدت موجب انزجار خانمش میشه.

✅البته یک دلیل دیگه عدم انجام این رفتار آقایان اینه که خانمشون درست در موقع خستگی و تحلیل رفتن هورمون هاشون و یا غارتنهایی از اونا میخواهیم به نظافتشون توجه کنند و خوب طبیعیه که واکنش اونا ((نه)) هست.


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره کودک تلفنی


به هرحال چه باید کرد؟

✅اولین کار اینه که یک خانم بتونه توانایی برقراری یک گفتگو رو با همسرش داشته باشه. گفتگویی که در اون دو فاکتور عدم کوچک کردن و همدلی با شوهر در اون موج میزنه. متاسفانه برخی خانم ها با ادبیاتی همچون اینکه: پاشو برو حموم و بدنت خیلی بو میده و نزدیک من نیا و… موجب میشن مردشون لجوج و بی تفاوت باشه و یا اینکه موقعیت مناسبی این مساله رو مطرح نمیکنند. مثلا به محض ورود همسرشون به خونه به اونا میگن خیلی بوی عرق میدی و برو دوش بگیر و یا چرا لباس هات کثیفه و چجوری با اینا بیرون رفتی و آبرو برامون نگذاشتی در موقعیت مناسبی طرح موضوع نمیکنند.

ضمنا وقتی این ادبیات رو به کار میبرن همسر اونا هیچ همدلی رو نمیبینه و حس میکنه همسرش خودخواهه. پس بهتره قبل از این که بخواهید با شوهرتون طرح موضوع کنید اول باهاش همدلی کنید مثلا بهش بگید ظاهرا بیرون خیلی گرم بوده؟ امروز خیلی هوا آلوده بوده ؟ با این ادبیاتمون همسرتون میفهمه که شما درکش کردید.

آقایان

گام های مهمی که شما میبایست برای حل این مشکل بردارید

✅گام بعدی اینکه شوهرتون رو مقصر آلوده بودنش نکنید و نگید که چرا مواظب لباسهات نیستی و مگه چکار میکنی اینقدر بو میدی بلکه عوامل بیرونی رو که باعث این کار شدن پیدا کنید مثلا بهش بگید چقدر هوا امروز آلوده بوده که یقه پیراهنت رو چرک کرده؟ و یا هوا خیلی گرم بود و همه عرق از سرو تنشون سرازیر شده بود!!

✅گام بعدی اینکه براش تعیین تکلیف نکنید و بهش نگید برو حمام که اقتدارش از بین بره بلکه جوری باهاش حرف بزنید که احساس کنه حمام رفتن یک راهکاری که خودش داره ارائه میکنه. مثلا بهش بگید وقتی یه دوش مگیری سرحال تر میشی؟؟ و یا خستگیت در میره وقتی دوش میگیری؟

✅نکته دیگه اینکه اونو هرگز مقایسه نکنید مثلا نگید فلانی همیشه نظافتش رو رعایت میکنه ولی تو بی توجهی!!!

✅گام بعدی همکاری با اون است مثلا اینکه بهش بگید هرموقع خواستی بری بگو تا حوله و لباس تمیز واست بیارم.

✅گام بعدی اینکه برای این رفتارش دلایلی منطقی بیارید. مثلا بهش بگید میخوام ماشین لباسشویی رو روشن کنم میشه لباست رو بدی بریزم داخل ماشین؟

✅نکته بعد اینکه وقتی به نظافتش میرسه خیلی از او تعریف کنید که چقدر از دیگران سرتر میشه!!

✅نکته دیگه اینکه بهش بگید میدونی که اگه اون عرق کرده و لباسش آلوده شده به خاطر تلاشش برای خانواده هست و قدردانش هستی و سلامتیش برات مهمه و از اینکه اونم به نظافتش اهمیت میده .


بیشتر بخوانید: مهمترین نکات مشاوره طلاق که باید بدانید


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Personal hygiene: 20 tips for better personal care

براي مشاوره در زمينه 10 راهکار مهم برای رعایت بهداشت فردی در آقایان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید