کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

10 راهکار مهم برای رعایت بهداشت فردی در آقایان

بهداشت فردی
2.3/5 - (3 امتیاز)

اکثرا خانم ها ناراضی هستند که شوهرم، نظافت شخصی خود را رعایت نمیکند. یا بعضی اوقات به نظم داخل خانه اهمیت نمی دهد. اکثر اوقات باید خودم به او تذکر بدهم که بهداشت فردی اش را رعایت کند. این روندی که هر روز باید به او تذکر بدهم تا مثلا حمام برود یا پاهایش را بشوید یا قبل از صرف غذا، دستانش را شستشو کند خسته کننده شده است. اغلب خانم ها از این وضعیت کلافه می شوند. عدم رعایت بهداشت فردی در آقایان از نظر مشاوره خانوادهتاثیراتی مانند:

 • کاهش میل جنسی
 • سردی روابط زناشویی
 • جدا کردن بستر
 • کناره گیری از یکدیگر
 • انتقادهایی که باعث دلخوری یکی از زوجین می شود
 • طلاق عاطفی

رعایت نظافت شخصی یقینا از مواردی است که باعث می شود افراد حس بهتری از یکدیگر داشته باشند و از کنار هم بودن لذت ببرند. این قضیه زمانی به یک دردسر جدی تبدیل می شود که مثلا یکی از زوجین حتی دارای حساسیت جدی به بهداشت فردی داشته باشد یا زمانی که همسر شما، وسواس نیز داشته باشد. در این موقعیت عدم رعایت نظافت شخصی شما قطعا برای همسرتان غیر قابل تحمل خواهد بود.


بیشتر بخوانید: با لجبازی همسر خود چگونه رفتار کنیم؟


راهکارهایی برای حل این مسئله شامل موارد زیر است:

1. از تذکر دادن خسته نشوید

برای ایجاد تغییر در همسرتان، شما نیازمند صرف زمان هستید. بدون وقت گذاشتن و تلاش کردن، ایجاد تغییر ناممکن است. شما میبایست در زمینه نظافت فردی و بهداشت شخصی به همسرتان تذکر بدهید و در این زمینه مستمرا تغییرات در رفتار همسرتان را پیگیری کنید تا به اهداف مورد نظرتان برسید. هرگز تصور نکنید که با یک تذکر و ابراز ناراحتی، رفتار همسرتان می بایست تغییر کند. شما باید صبور باشید و برای ایجاد تغییرات اساسی، زمان بگذارید.

آقایان

2. به آراستگی و نظافت خود اهمیت بدهید

شما باید به همسرتان اهمیت موضوع نظافت شخصی را با جدیت نشان دهید. سعی کنید در این زمینه با آرامش تمام، مواضع خود را مشخص کنید. به ظاهر خود اهمیت دهید و نشان دهید که شما نیز دوست دارید همسرتان، ظاهری آراسته و تمیز داشته باشد و هر چه او به نظافت شخصی خود بیشتر توجه کند برای شما عزیزتر خواهد بود. در این زمینه از تشویق همسرتان به رعایت نظافت شخصی اش غافل نشوید. لازم است که همسرتان متوجه بشود که در صورت رعایت بهداشت فردی از جانب او، روابط عاطفی بهتری در پیش است.

3. به صورت غیرمستقیم و کنایه آمیز صحبت و رفتار نکنید

در زمینه عدم رعایت بهداشت فردی ممکن است در اوایل ازدواج شما با همسرتان رودربایستی داشته باشید و ترجیح دهید به صورت غیرمستقیم به او این پیام را برسانید که عدم رعایت بهداشت فردی او، شما را ناراحت می کند. این راه حل اشتباهی است اگر شما انتخاب کرده اید زیرا ارسال پیام غیرمستقیم به همسرتان ممکن است باعث ایجاد سوءتفاهمات بیشتری شود. پس سعی کنید حرف های خود را بدون ایجاد تنش یا اتهام زدن یا سرزنش کردن به همسرتان بزنید.

4. با همسرتان تعامل سازنده برقرار کنید

اگر بهداشت فردی همسرتان برای شما غیرقابل قبول و آزاردهنده است سعی کنید درمورد این مشکل با یکدیگر صحبت کنید به جای اینکه بر روی خود این مشکل تمرکز کنید بهتر است بر راه حل های این موضوع تاکید کنید. برای صحبت کردن بهتر است زمان و مکان مناسبی را انتخاب کنید. او را متوجه این موضوع بکنید که هدف شما، تخریب و سرزنش کردن همسرتان نیست بلکه می خواهید این مشکل حل شود.

از طرفی شما می توانید به همسرتان متذکر بشوید که ممکن است این مشکل در محیط کار، اجتماع یا خانواده برایش ایجاد مشکل کند زیرا ممکن است دیگران مستقیم این موضوع را به روی او نیاورند. در این صورت باید به شوهرتان گوشزد کنید تصوری که دیگران می تواند در مورد او داشته باشند برای شما نیز آزاردهنده است. هدف شما این است که او فرد آراسته تری باشد و مورد احترام همگان باشد.


بیشتر بخوانید: چیکار کنم شوهرم دست از رفیق بازی برداره؟


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 10 راهکار مهم برای رعایت بهداشت فردی در آقایان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بامردانی که در نظافت شخصی خود سهل انگار هستند چکار کنیم؟

نگاه مشاوره خانواده آویژه:

سلام یکی از گلایه های خانم ها اینه که میگن شوهرشون خیلی نظافت شخصیش رو رعایت نمیکنه و هرچی هم بهش میگم توجه نمیکنه!!!
در پاسخ باید بگم چند دلیل برای رفتار این دسته از آقایان وجود داره که باعث سهل انگاری اونا در رعایت نظافت شخصیشون میشه و حتی جالبه بهتون بگم این مساله اینقدر وجود داشته و داره که در تعالیم دینی ما رعایت کردن اون رو همتراز با ایمان داشتن دانستند مثل حدیث(النظافه من الایمان)


بیشتر بخوانید: چگونه از همسرم تقاضای پول کنم؟


بهداشت فردی

اما این دلایل عدم رعایت نظافت شخصی چیست؟

✅یکی از دلایل این رفتار آقایان میتونه کل بین بودن اونا در حس بویایی و بینایی نسبت به خانمشون باشه و اینکه آن چیزی رو که خانمشون میبینه اونا به اون اندازه دقت و ادراک و توجه نمیکنند بسیاری از مواقع لکه های روی لباس و یا عرق بدن و بلند شدن ناخنشون رو متوجه نمیشن و بهمین خاطر اقدامی برای رفع اون نمیکنند و همین مساله خانمشون رو میرنجونه.

✅نکته دوم اینکه مرد بیشترین فعالیت بدنی رو بیرون از منزل داره وبخش اعظمی از وقتش بیرون هست و خوب در فضای بیرون از منزل اینقدر آلودگی وجود داره که باعث میشه اکثریت مردها در کسب آلودگی روی بدن هاشون شبیه به هم باشند و به مرور به امری بدیهی تبدیل میشه و همین مساله باعث میشه از رعایت نظافت روزانه کمی غافل بشوند.

✅نکته دیگه اینکه مردان قابلیت برنامه ریزی زیادی دارند و حتی در این موضوع نیز از این قابلیتشون میخوان استفاده کنند. مثلا حتی اگه متوجه آلودگی بدنشون بشوند برای رفع اون دنبال برنامه ریزی خاصی میگردند. مثلا اگر بدنش آلوده باشه و قرار باشه با خانمش همبستر بشه به خودش میگه به جای اینکه قبل از این رفتار حمام برم بعد از اینکه با خانمم همبستر شدم یکدفعه حمام میرم و با یک تیر دو نشان میزنم. ولی غافل از این هست که این همبستری به شدت موجب انزجار خانمش میشه.

✅البته یک دلیل دیگه عدم انجام این رفتار آقایان اینه که خانمشون درست در موقع خستگی و تحلیل رفتن هورمون هاشون و یا غارتنهایی از اونا میخواهیم به نظافتشون توجه کنند و خوب طبیعیه که واکنش اونا ((نه)) هست.


بیشتر بخوانید:آیا کمک مرد در کارهای خانه لازم است؟


به هرحال چه باید کرد؟

✅اولین کار اینه که یک خانم بتونه توانایی برقراری یک گفتگو رو با همسرش داشته باشه. گفتگویی که در اون دو فاکتور عدم کوچک کردن و همدلی با شوهر در اون موج میزنه. متاسفانه برخی خانم ها با ادبیاتی همچون اینکه: پاشو برو حموم و بدنت خیلی بو میده و نزدیک من نیا و… موجب میشن مردشون لجوج و بی تفاوت باشه و یا اینکه موقعیت مناسبی این مساله رو مطرح نمیکنند. مثلا به محض ورود همسرشون به خونه به اونا میگن خیلی بوی عرق میدی و برو دوش بگیر و یا چرا لباس هات کثیفه و چجوری با اینا بیرون رفتی و آبرو برامون نگذاشتی در موقعیت مناسبی طرح موضوع نمیکنند.

ضمنا وقتی این ادبیات رو به کار میبرن همسر اونا هیچ همدلی رو نمیبینه و حس میکنه همسرش خودخواهه. پس بهتره قبل از این که بخواهید با شوهرتون طرح موضوع کنید اول باهاش همدلی کنید مثلا بهش بگید ظاهرا بیرون خیلی گرم بوده؟ امروز خیلی هوا آلوده بوده ؟ با این ادبیاتمون همسرتون میفهمه که شما درکش کردید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 10 راهکار مهم برای رعایت بهداشت فردی در آقایان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

آقایان

گام های مهمی که شما میبایست برای حل این مشکل بردارید

✅گام بعدی اینکه شوهرتون رو مقصر آلوده بودنش نکنید و نگید که چرا مواظب لباسهات نیستی و مگه چکار میکنی اینقدر بو میدی بلکه عوامل بیرونی رو که باعث این کار شدن پیدا کنید مثلا بهش بگید چقدر هوا امروز آلوده بوده که یقه پیراهنت رو چرک کرده؟ و یا هوا خیلی گرم بود و همه عرق از سرو تنشون سرازیر شده بود!!

✅گام بعدی اینکه براش تعیین تکلیف نکنید و بهش نگید برو حمام که اقتدارش از بین بره بلکه جوری باهاش حرف بزنید که احساس کنه حمام رفتن یک راهکاری که خودش داره ارائه میکنه. مثلا بهش بگید وقتی یه دوش مگیری سرحال تر میشی؟؟ و یا خستگیت در میره وقتی دوش میگیری؟

✅نکته دیگه اینکه اونو هرگز مقایسه نکنید مثلا نگید فلانی همیشه نظافتش رو رعایت میکنه ولی تو بی توجهی!!!

✅گام بعدی همکاری با اون است مثلا اینکه بهش بگید هرموقع خواستی بری بگو تا حوله و لباس تمیز واست بیارم.

✅گام بعدی اینکه برای این رفتارش دلایلی منطقی بیارید. مثلا بهش بگید میخوام ماشین لباسشویی رو روشن کنم میشه لباست رو بدی بریزم داخل ماشین؟

✅نکته بعد اینکه وقتی به نظافتش میرسه خیلی از او تعریف کنید که چقدر از دیگران سرتر میشه!!

✅نکته دیگه اینکه بهش بگید میدونی که اگه اون عرق کرده و لباسش آلوده شده به خاطر تلاشش برای خانواده هست و قدردانش هستی و سلامتیش برات مهمه و از اینکه اونم به نظافتش اهمیت میده .


بیشتر بخوانید: چگونه شوهرم را برای گرفتن مشاوره راضی کنم؟


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره خانوادهبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:Personal hygiene: 20 tips for better personal care

براي مشاوره در زمينه 10 راهکار مهم برای رعایت بهداشت فردی در آقایان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 9 نظر:

 1. دیگه خسته شدم همه جا نوشتن با اقایون اینکارو بکنید اون کارو نکنید. مگه نمیفهن؟؟؟
  مگه کورن نمیبینن خانوما از کثیفی بدشون میاد
  کاش لااقل نزدیک نشن
  انزجار کنندس

  1. روح لطیف و شکننده شون اوففف میشه اگه با لطافت رفتار نکنی مثل گل نازک و حساس می مونن
   انقدر که همه مطالب در مورد اینه که با آقایون چطوری برخورد کنین که دوستتون داشته باشن و.. خودشون هم باورشون شده که خیلی مهم تر و سرتر از خانم هان😡😡😡😡😡
   در واقع این مطالب و راه کارها آقایون رو لجبازتر و خودخواه تر میکنه.
   مگه بچه ان؟! مگه تو مدارس تو کتاب ها به اونا بهداشت رو آموزش ندادن؟ مگه اونا سواد و قدرت یادگیری ندارن!!!!!

 2. سلام من 6نیم ازدواج کردم همیشه به هرصورت شده گفتم دوس دارم قبل نزدیکی بری دوش بگیری بو عرق میده یا یه عطری ویه خوش بو کننده بزن اصلا هربار دعوا میشه نارحت میشه به شدت میگه این کارا مال فاعشه هاست😏
  نزدیکیمون شاید درماه 1 بار پیش بیاد میگه دکتر میگه درماه 1بار انجام بدید مریض میاره گاهی سردعدا چند ماه نزدیکی نداشتیم،
  آیا من باید چکار کنم؟
  من خیلی رو تمیزی حساسم بهداشت شخصی ولی اون نه حمام زیاد نره خوش بو باشه فقط
  چه راهکاری است؟

 3. واقعا نمیدونم چرا مردا اینطورین؟!کثیف کاری تو ذاتشونه
  شوهر من نه تنها به من کمک نمیکنه حتی حاضر نیست لیوان آبی ک خودش خورده رو بشوره..حتی جوراباشم من باید بشورم واسش.
  نمیدونم شاید انقدر خسته است ک اهمیت نمیده..ولی من واسه حفظ آبروی خودش کمک میکنم و الا نمیکردم

 4. من الن ۳۲ ساله ازدواج کردم تا حالا نشده همسرم زودتر از یک هفته به حموم بره اینقدر بدنش بوی بد میده که نمیشه از یه متریش رد شد به خاطر این رفتارش ازش متنفرم بارها وبارها با زبون خوش با کناینه ومستقیما بهش گفتم اما فایده نداره تازه حالا خوب شده اوایل دو هفته یکبار حموم میرفت واقعا در موندم کاش میشد نبینمش اینقدر رو مخمه

  1. ۲۶ساله ازدواج کردم حتی یه بارمسواک نزده به حمام وبوی عرق بدنش اهمیت نمیده واقعاهیچ راهی نمونده دیگه افسرده شدم هروقت خیلی کثیف میخوادرابطه داشته باشه فرداش بره حموم دیگه ازش متنفرشدم خیلی اذیتم میکنه آخه چیکارکنم

 5. اقایون اطراف ما انقدر خودخواه و لجوج ویه دنده هستن که ذره ای اهمیت برای حرف خانم قائل نیستن…نتیجه مردسالاریه

 6. با سلام راستش من از هر ترفندی استفاده کردم برای اینکه شوهرم نظافتشو رعایت کنه اما کاملا بی تفاوتی همین موضوع باعث شده یک عمر ازش کینه به دل بگیرم

  1. سلام من ۲۰ ساله ازدواج کردم و کلا رو نظافت خیلی حساسم ولی همسرم واسه اینکه لج منو دربیاره همیشه کثافط کاری میکنه با اینکه میدونه من خیلی اذیت میشم دیگه واقعا خسته شدم تحمل کاراشو ندارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉