کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه کارهای خانه را تقسیم کنیم؟ ۶ نکته برای تقسیم کار بین زن و شوهر و فرزندان

تقسیم کردن کارهای خانه با اعضای خانواده پ
3.5/5 - (2 امتیاز)

چگونه کارهای خانه را با شریک زندگی خود تقسیم کنیم؟؟ البته بدون درگیری و دعوا🤪🤪

زنان امروزی دیگر محدود به انجام دادن کارهای خانه نیستند. آنها بیرون از منزل می روند و درست مانند مردان کار می کنند. این در حالی است که مردان می توانند پس از بازگشت از سر کار، روی مبل لم بدهند، ولی اکثر زنان بعد از رسیدن از سر کار تازه باید درگیر انجام دادن کارهای خانه شوند.

کمک خواستن از همسر یا فرزندان در کارهای خانه ساده نیست. اکثر مواقع شوهر و بچه ها برای از زیر کار در رفتن بهانه های مختلفی دارند. در پایان این خانم خانه است که باید به تنهایی کارهای روزمره خانه را انجام دهد.😣😣

با این اوضاع، تقسیم وظایف خانه نباید اینطور پیش برود. باید همه اعضای خانواده در انجام وظایف خانه تلاش کنند. در این مقاله مشاوران مرکز مشاوره آویژه نکته های ضروری را برای شما آماده کرده اند تا بتوانید کارهای خانه را به طور مساوی تقسیم کنید.🤝🤝

🔵 کاره های خانه شامل چه مواردی است؟؟؟

در خانه دو نوع کار وجود دارد، ✅وظایف جسمی و ✅روحی.

🟥کارهای بدنی و فیزیکی شامل مواردی مانند بیرون بردن زباله، شستنن و تا کردن لباس‌ ها، شستن ظروف است.

🟥کار ذهنی شامل انرژی روحی و روانی برای چیزهایی مانند مراقبت از بچه ها، تهیه لیست خرید برای مواد مورد نیاز در خانه.

اگر تمام یا بخش بزرگی از کارهای خانه بر دوش یک نفر باشد این وضعیت بسیار خسته کننده است. مطالعات روانشناخنی نشان می دهد چگونگی تقسیم کار در منزل بر رفاه زنان و مادران تأثیر می گذارد. همچنین تحقیقات نشان می‌ دهد داشتن چند وظیفه‌ در خانه برای سلامت روان خوب نیست🤦‍♀️🤦‍♀️. این در حالی است که اکثرا مادران دائماً چند کار را انجام می‌ دهند😔.

مطالعات مشاوره خانواده بیانگر این است که اگر با رعایت انصاف کارهای منزل را بین اعضای خانواده خود تقسیم نکنید، شریک زندگی ای که مسئولیت بیشتری دارد، کمتر از زندگی و شراکت خود راضی است.

تقسیم کار

❓چگونه کارهای خانه را تقسیم کنیم؟

انجام دادن کارهای خانه بدون کمک سایر اعضای خانواده فرآیندی استرس زا است.

اگر در انجام دادن کارهای خانه بین شما و شریک زندگی تان تعادلی نباشد قطعا می تواند باعث رنجش و تنش بیشتر بین شما شود. همچنین تفاهم در زندگی مشترک شما را به خطر می اندازد. اگر به دنبال ایجاد تفاهم و یا حفظ آن در زندگی هستید، به شما پیشنهاد می کنم مقاله رازهای تفاهم در زندگی مشترک را مطالعه کنید.

راه‌ های خلاقانه‌ ای برای تقسیم کردن کارهای خانه و کمک به ایجاد هماهنگی در خانه وجود دارد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه کارهای خانه را تقسیم کنیم؟ ۶ نکته برای تقسیم کار بین زن و شوهر و فرزندان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

از کارهای خانه لیست تهیه کنید

✅اولین کاری که برای تقسیم وظایف در زندگی مشترک باید انجام دهید، تهیه یک لیست است. یک کاغذ بردارید و تمام کارهایی را که باید انجام دهید را یادداشت کنید. خرید مواد غذایی، پختن غذا، شستن ظروف، جارو کشیدن منزل، بیرون بردن زباله ها، شستن لباس ها، و غیره. همه آنها را به صورت واضح فهرست کنید.

✅پس از اتمام فهرست، تصمیم بگیرید که چه نوع کاری را می توان به صورت روزانه یا هفتگی انجام داد. به عنوان مثال، پختن غذا و شستن ظروف از وظایف روزانه خانه است در حالی که شستن لباس ها می تواند هفته ای یک بار انجام شود.

✅تهیه فهرست ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما می تواند نحوه تقسیموظایف در خانواده شما تغییر دهد. یک لیست به خوبی به هر عضو خانواده کمک می کند تا آنچه را که باید انجام دهد را بداند و وظایف را بر اساس آن انجام دهد.

✅اگر وظایف اعضای خانواده در منزل این گونه تقسیم شود هر فردیاطمینان حاصل می کند که هیچ وظیفه ای از قلم نیفتاده است.

با توجه به توان هر فرد، وظایف تقسیم شود

⏺☑کارهای منزل را با توجه به توان هر فرد، بین اعضای خانواده خود تقسیم کنید.
⏺☑اگر همسرتان از شستن ظروف خوشش نمی آید اما از آشپزی لذت می برد، بگذارید آشپزی کند.
⏺☑اگر بچه‌هایتان از تا کردن لباس‌ها متنفرند، به جای آن از آنها بخواهید که اتاقشان را مرتب کنند.
⏺☑خوبی این ترفند این است که هیچ کاری را به کسی تحمیل نمی کنید و باعث استرس و نارضایتی کسی نمی شود.

با این حال، این بدان معنا نیست که افراد فقط باید کاری را که دوست دارند انجام دهند. انعطاف پذیر باشید و وظایف خانه را بین اعضای خانواده بچرخانید. این کار از خستگی جلوگیری می کند و احساس عدالت و برابری را در خانواده تضمین می کند. همچنین راه مناسبی برای مقابله با شوهری است که فقط کارهایش براش مهمه و به شما و خانو.اده اهمیتی نمی هد. اگر شما نیز از زندگی با چنین مردی رنج می کشید، به شما توصیه می کنم مقاله راهکار مقابله با شوهر معتاد به کار را مطالعه کنید.

یک تقویم برای کارهای منزل تنظیم کنید

یک تقویم برای وظایف اعضای خانواده در منزل ایجاد کنید تا مطمئن شوید که همه اعضا در کارهای خانه نقش دارند. حالا که فهرستی دارید و می‌ دانید چه کسی چه کاری را باید انجام دهد، آیا همه وظایف خود را انجام می دهند؟ هنوز نه، یک کار دیگر باید انجام دهید!! حتما زمان مشخصی را برای انجام وظایف تعیین کنید❌. هیچ کس نباید منتظر باشد تا کسی وظیفه او را انجام دهد!!.❌

⭕برای اینکه مطمئن شوید که با رعایت انصاف کارهای منزل را بین اعضای خانواده خود تقسیم کردید، یک تقویم ایجاد کنید. ⭕یک تقویم کاری برای خود بسازید. سپس زمان، وظیفه و نام شخصی که مسئول انجام دادن آن است را اضافه کنید. در نهایت، تقویم را در مکانی که قابل مشاهده است مانند یخچال یا در اتاق سنجاق کنید. از همه بخواهید آنچه را که انجام داده اند علامت بزنند تا ارزیابی عملکرد هر عضو خانواده آسان تر شود.

تقسیم کار بین فرزندان

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه کارهای خانه را تقسیم کنیم؟ ۶ نکته برای تقسیم کار بین زن و شوهر و فرزندان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

برای کمک در کارهای خانه ارزش قائل شوید

در آخر هفته، ارزیابی کنید که هر فرد کدام یک از کارهای خانه را انجام داده است. هر زمانی که می توانید از کمک های همسر یا فرزندتان تمجید کنید و از زحمات همه اعضای خانواده تشکر کنید.

🔴🔴در همین حال، برای تنبیه افرادی که موفق به انجام وظیفه خود در منزل نمی شوند، احساس گناه ایجاد نکنید.

🔴🔴برای هر یک از اعضای خانواده که به مسئولیتش عمل نکرد جریمه های کوچکی را در نظر بگیرید (اگر فرزند شماست، پول جیب او را قطع کنید) یا مثلا همسر شما برای جبران تقصیر خود، غذا بپزد.

در کارهای خانه از یکدیگر حمایت کنید

📛هرگز اعضای خانواده خود را زمانی که تمام تلاش خود را برای کمک کردن در کارهای خانه کرده اند مورد انتقاد قرار ندهید.

📛اگر شریک زندگی تان یا فرزندانتان کار بدی انجام می دهند، به آرامی برای آنها توضیح دهید که چگونه باید به شیوه ای درست کارش را انجام دهد.

📛در صورت نیاز از آنها حمایت کنید. انجام کاری که با آن آشنایی ندارند را به عهده آنها نگذارید.

📛همچنین انتظارات خود را پایین نگه دارید. از شوهر خود انتظار نداشته باشید که ظروف آشپزخانه را براق کند و کف دستشویی را سفید کند. این انتظارات می تواند باعث قهرکردن شوهر شود. در این شرایط شما باید به دنبال یافتن بهترین برخورد با شوهری که قهر است، باشید.

📛تقسیم وظایف در خانه باید طوری باشد که اعضا خانواده اجازه داشته باشند کارها را به روش خودشان انجام دهند. تا زمانی که همه چیز تمیز و مرتب است و هر کسی کارش را به خوبی انجام میدهد، بی جهت گیر ندهید.

از خدمات بیرون از منزل استفاده کنید

برخی اوقات ممکن است اعضای خانواده به وظیفه خود عمل نکنند. یا شما و شریک زندگیتان ممکن است درگیر شغل خود باشید. یا بچه های شما همه مشغول درس خواندن باشند. خب حالا گزینه دیگری را برای تقسیم وظایف در زندگی مشترک خود در نظر بگیرید، مانند خدمات نظافت منزل یا گرفتن خدمتکار.

✅زمانی که توانایی مالی این کار را دارید از دریافت این خدمات احساس گناه نکنید. استخدام یک سرویس نظافت می تواند شما را از تمام بار سنگین مسئولیت های خانگی که مانع لذت بردن از زندگی می شود رها کند.

بسیاری از خدمات نظافت منزل، انجام کارهای خانه را برای شما بسیار آسان می کنند. به سادگی یک برنامه را دانلود کنید، سرویس خود را انتخاب کنید و اطلاعات را پر کنید. در کمتر از یک ساعت، نظافتچی به خانه شما می آید.

کار کردن برنامه ریزی شده

سخنی از مشاوران آویژه

تقسیم کارهای خانه کار سختی نیست. به سادگی این مراحلی که مشاوران مرکز مشاوره آویژه ارائه دادند را دنبال کنید و همه اعضای خانواده را درگیر کارهای خانه کنید. اما اگر به اشتراک گذاشتن کارهای خانه امکان پذیر نیست، از بیرون کمک بگیرید. از برداشتن مقداری از دشواری های وظایف خانه از روی دوش خود نترسید.

اگر شما زن و شوهری هستید که اهل انجام دادن کار خانه نیستید و توانایی پرداخت آن را دارید،خودتان را اذیت نکنید برای نظافت منزل یا کارهای دیگر، هزینه کنید. هیچ احساس گناهی در این مورد نداشته باشید این برای هر دوی شما خوب است، نه فقط برای یکی از شما.

در تقسیم کار بین زن و شوهر بسیار مهم است که کمی منعطف باشید. تقسیم کارهای منزل به صورت 50 / 50 همیشه واقع بینانه نیست زیرا همه چیز همیشه تغییر پذیر است.

مراقب باشید زندگی خود را با زوج های دیگر مقایسه نکنید. حتی اگر دوست شما همیشه از زندگی خود در اینستاگرام پست بگذارد که چگونه شوهرش لباس‌ها را با خوشحالی تا می‌کند، ممکن است برای همین موضوع با هم دعوا کنند. شما نمی دانید واقعیت زندگی دیگران چیست.

سوالات متداول

بهترین راه تقسیم مسئولیت های خانه چیست؟

راه‌ های خلاقانه‌ ای برای تقسیم مسئولیت‌ های خانه وجود دارد. ارتباط برقرار کن، ارتباط برقرار کن، ارتباط برقرار کن

تقسیم کار در خانواده چه فایده ای دارد؟

تقسیم کار بین زن و شوهر در زندگی مشترک باعث می شود که افراد از زندگی خود لذت ببرند و حس نکنند که نابرابر در زندگی خود تلاش می کنند.

براي مشاوره در زمينه چگونه کارهای خانه را تقسیم کنیم؟ ۶ نکته برای تقسیم کار بین زن و شوهر و فرزندان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉