کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روانشناسی کودک 11 ساله + چگونه با کودکان 11 ساله رفتار کنیم؟

روانشناسی کودک ۱۱ ساله
3.5/5 - (19 امتیاز)

آیا فرزندتان یازده ساله شده است و شما نمی دانید که چگونه باید با او رفتار کنید؟ دنیای کودکان 11 ساله بسیار شیرین و هیجانی است. معاشرت با دختر بچه های 11 ساله و یا پسر بچه های 11 ساله بسیار جالب و سرگرم کننده است. آنها کم کم شروع به درک جهان کرده اند و به مسائل و مشکلات با دید افراد بزرگتر نگاه می کنند. کودکان یازده ساله به راحتی می توانند با بزرگسالان ارتباط برقرار کرده و به صحبت در رابطه با موضوعات مختلف بپردازند. با این حال، آنها در دوره نوجوانی قرار گرفته اند و از لحاظ مختلف تغییر می کنند. تغییرات جسمی و روحی کودک 11 ساله آنقدر گسترده و عمیق است که والدین را گاهی به تعجب و نگرانی وا می دارد. در یازده سالگی کودک ممکن است با خانواده و مخصوصا پدر و مادر خود ناسازگار شود. او دائم رفتارهای پرخاشگرانه و عصبی از خود نشان می دهد.

به دلیل نگرانی های شما والدین و سوالات مکررتان در رابطه با خصوصیات دختر 11 ساله و یا خصوصیات پسر 11 ساله مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه مقاله ای را با موضوع روانشناسی کودک 11 ساله نگارش کرده اند. چگونه با پسر 11 ساله رفتار کنیم؟ رفتار مادر با دختر یازده ساله چگونه باشد؟ اگر شما نیز سوالاتی در رابطه با دختر و پسران یازده ساله دارید پس حتما این مقاله جامع و کامل را مطالعه بفرمایید.

روانشناسی پسر 11 ساله

رشد شناختی و زبانی کودکان یازده ساله

نوجوانان یازده ساله نقاط عطف شناختی و زبانی مختلفی را در این سن تجربه خواهند کرد. شما می توانید پیشرفت را در مکالمات آنها مشاهده کنید. یا حتی نحوه برقراری ارتباط با دیگران و هم سن هایش را مورد بررسی قرار دهید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه روانشناسی کودک 11 ساله + چگونه با کودکان 11 ساله رفتار کنیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مهم ترین تغییرات رشد شناختی و زبانی کودکان یازده ساله عبارتند از:

طبق روانشناسی دختر یازده ساله یا پسر یازده ساله، کودکان یازده ساله در حال رشد شناختی در رابطه با آینده و هدف گذاری و برنامه ریزی برای آن هستند.

در حدود سن 11 سالگی، آنها متوجه می شوند که تمام انتخاب هایشان تاثیر کوچک یا بزرگی بر آینده آنها خواهد گذاشت.

نوجوانان یازده ساله تازه شروع به درک و یادگیری توانایی برنامه ریزی و پیش بینی کردن، می کنند.

دختر و پسر بچه های یازده ساله این موضوع را درک می کنند که راه های مختلفی برای نگاه کردن به یک موقعیت و اطلاعات وجود دارد. آنها یاد می گیرند که برای حل مشکلات خود راه های گوناگونی را امتحان کنند.

یکی از ویژگی های کودکان یازده ساله این است که آنها در توانایی های خود برای فکر کردن به مشکلات، قدرت برنامه ریزی و سازماندهی کردن بالغ می شوند.

کودکان یازده ساله افرادی انعطاف پذیر هستند. به شرط آنکه طرز رفتار با دختر یازده ساله یا پسر یازده ساله را بلد باشید. اگر شما پسر یازده ساله دارید و نمی دانید که چگونه با پسر خود رفتار کنید. می توانید از مقاله رفتار درست مادر با فرزند پسر کمک بگیرید.

در سن یازده سالگی مهارت های اجرایی کودکان افزایش می یابد. مهارت های اجرایی ترکیبی از مهارت های ارتباطی، حرکتی و حسی است. که تا سن 20 سالگی افزایش می یابد.

دختر بچه و یا پسر بچه های یازده ساله نسبت به اعمال و رفتارهای زشت خود آگاه تر می شوند. آنها پیامدهای اعمال خود را به طور کامل درک می کنند.

یکی از خصوصیات دختر یازده ساله یا پسر یازده ساله این است که می تواند نظرات دیگران را درک کند. با آنها ارتباط سالم برقرار کند.

آنها می توانند در انجام کارهای خانه کمک بیشتری به مادر خود کنند.

اگر کودک شما مشکلات گفتاری داشته است مسلما تا سن یازده سالگی باید مشکلش به طور کامل حل شده باشد. اگر هنوز کودک شما در تکلم مشکل دارد می توانید به پزشک و یا روانشناس برای گفتار درمانی مراجعه کنید. همچنین اگر احساس می کنید فرزندتان علائم بیش فعالی را دارد حتما این موضوع را جدی گرفته و به دنبال درمان باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله علائم بیش فعالی در کودکان را مطالعه بفرمایید.

تغییرات و رشد فیزیکی کودکان یازده ساله

11 سالگی اغلب به معنای تغییرات فیزیکی بزرگ و چشم گیر است. در سن یازده سالگی دختران و پسران کم کم وارد سن بلوغ می شوند. در زیر مهم ترین تغییرات فیزیکی در دختران و پسران را به صورت جداگانه برای شما عزیزان بیان کرده ایم.

تغییرات فیزیکی دختران یازده ساله

رایج ترین تغییرات فیزیکی دختران در یازده سالگی، رشد سینه ها، موهای زیر بغل و ناحیه شرمگاهی و تغییر در وضعیت اندام دختران است.

رسیدن به بلوغ می تواند به معنای افزایش چربی بدن، پهن شدن باسن برای دختران نیز باشد.

برخی از دختران در این سن، اولین دوران قاعدگی خود را تجربه می کنند.

در این سن ممکن است تغییراتی در پوست و مو آنها اتفاق بیافتد. پوست و موی چرب یکی از نشانه های رایج در یازده سالگی است.

به دلیل تغییرات هورمونی دختران یازده ساله، ممکن است بوی بد بدن را تجربه کنند.

آکنه و جوش های بزرگ و زیر پوستی یکی دیگر از تغییرات فیزیکی دختران در این سن است.

تغییرات فیزیکی پسران یازده ساله

پسران اغلب دیرتر از دختران به بلوغ می رسند. برخی شروع بلوغ را از سن دوازده سالگی تجربه می کنند. برخی دیگر نیز از همان یازده سالگی. به طور کلی تغییرات فیزیکی که پسران یازده ساله ممکن است با آن روبه رو شوند عبارتند از:

تغییرات فیزیکی مانند: رشد بیضه ها و آلت تناسلی و تیره شدن کیسه بیضه

یکی از تغییرات رایج در پسران، تغییرات صوتی و کلفت تر شدن صدای آنها است.

آنها ممکن است با رشد عضلات و قد کشیدن ناگهانی رو به رو شوند.

پسران نیز مانند دخترها در این سن، مو و پوست چرب را تجربه می کنند.

موهای صورت، زیر بغل و ناحیه شرمگاهی آنان نیز شروع به رویش می کند.

مانند دختران، غدد عرق پسران نیز در سن 11 سالگی شروع به فعال شدن می کند. پس بوی بد و غیر منتظره بدن دختر یا پسر یازده ساله شما در این سن امری طبیعی است.

پسران و دختران یازده ساله بیشتر از قبل نیاز به خواب دارند. آنها خوراکشان افزایش یافته است. در صورتی که فعالیت بدنی آنها کم می شود. در اکثر اوقات خواهید دید که فرزند شما خسته و کم انرژی است.

حواستان باشد که طبق روانشناسی دختر 11 ساله و یا پسر 11 ساله، در این سن فرزند شما نسبت به تغییرات فیزیکی و بدنی خود به شدت حساس هستند. آنها گاهی از این تغییرات خجالت می کشند و سعی می کنند از جمع های خانوادگی فرار کنند. با آنها به درستی رفتار کنید و اجازه ندهید هیچ کسی فرزندتان را به خاطر تغییرات بدنی و فیزیکی اش مسخره کند. این تغییرات می تواند باعث شود که فرزندتان برای مدتی احساس ناخوشایندی داشته باشند. پس این شما هستید که باید از همه نظر حواستان را جمع کرده و اجازه ندهید این حساسیت ادامه یابد. کودک یازده ساله شما ممکن است به شدت پرخاشگر و عصبی شود. این پرخاشگری و عصبانیت ناشی از همین تغییرات فیزیکی و تغییرات هورمونی است. اگر کودک پرخاشگری دارید و نمی دانید چگونه با او مقابله کنید، می توانید از مقاله درمان کودکان پرخاشگر کمک بگیرید. دختر بچه های 11 ساله

تغییرات عاطفی و اجتماعی کودکان یازده ساله

طبق روانشناسی پسر یازده ساله یا دختر یازده ساله، در این مرحله کودکان وارد فضایی به شدت احساسی و پرعاطفه شده اند. دختران و پسران 11 ساله تازه شروع به کنار آمدن با تغییرات هورمونی و فیزیکی خود کرده اند. هنگامی که فرزندتان به بلوغ می رسد، نوسانات خلقی زیادی را تجربه می کند. تعجب نکنید این نوسانات خلقی به دلیل سن و دوران بلوغ آنهاست. برخی از رایج ترین و مهم ترین تغییرات عاطفی و اجتماعی کودکان 11 ساله عبارتند از:

دختران و پسران یازده ساله نوسانات خلقی به شدت زیادی را خواهند داشت.

آنها به دلیل تغییرات فیزیکی و بدنی اعتماد به نفس پایینی دارند.

تغییرات هورمونی می تواند باعث ایجاد افسردگی و یا پرخاشگری در این کودکان شود. اگر کودک شما به شدت پرخاشگر شده است. یا نمی توانید رفتارهایش را کنترل کنید. بهتر است از یک مشاوره کودک راهنمایی بگیرید.

فرزند یازده ساله شما در سنی قرار گرفته است که همسالان و دوستانش بیشترین تاثیر را بر روی رفتار، طرز فکر و خلقیات آنها خواهند گذاشت.

کودکان یازده ساله، مخصوصا پسران یازده ساله، می خواهند متواضع باشند و بر روی رفتارهای خود کنترل داشته باشند. اما در اکثر مواقع نمی توانند و در نهایت به شدت پرخاشگر و تندخو می شوند.

در این سن کودکان کم کم شروع به زیر سوال بردن قوانین و یا آداب و رسوم خانواده می کنند. آنها هنوز باورهای خانواده خود را قبول دارند اما کم کم این باورها را کم اهمیت می پندارند. به همین دلیل ممکن است شروع به انجام رفتارهای مخاطره آمیز مانند مصرف الکل، سیگار کشیدن یا آسیب رساندن به خود کنند.

همچنین در این سن، فرزندتان به دنبال استقلال بیشتر و آزادی خواهد بود.

ویژگی های کودکان یازده ساله

به طور کلی و خلاصه، مهم ترین ویژگی های کودکان 11 ساله را می توان شامل موارد زیر دانست.

یادگیری و بالا رفتن قدرت تصمیم گیری مناسب برای حل تعارضات

توسعه ارزش های شخصی و مشخص کردن اهداف خود برای آینده

درک عواقب و آسیب هایی که اعمال و رفتارهای آنها می توانند با خود به همراه داشته باشند.

یادگیری تجزیه و تحلیل عوامل خطر

نشان دادن همدلی و مهربانی کردن به دیگران

یادگیری نحوه مدیریت احساساتی مانند ترس، ناامیدی و طرد شدن

یادگیری بیان ایده های فردی به روش های مناسب و تاثیر گذار

توانایی شرکت در پروژه های طولانی که نتایج قابل توجهی دارند. مانند شرکت در یک تیم ورزشی و مسابقات ورزشی یا شرکت در یک پروژه علمی در مدرسه.

شروع به پذیرش مسئولیت های سنگین در رابطه با مسائل شخصی یا اجتماعی

افزایش مهارت رهبری و مدیریت

کاوش و بررسی قوانین برای اطمینان از منصفانه بودن قوانین

برقراری ارتباط با همسالان از طریق روش های مختلف

نشان دادن توانایی برای تعیین و برنامه ریزی اهداف شخصی

یک دختر 11 ساله باید چگونه رفتار کند؟

چگونه با فرزند یازده ساله خود رفتار کنیم؟

نحوه رفتار با پسر 11 ساله یا دختر 11 ساله بسیار مسئله مهم و حیاتی است. فرزند شما در سن نوجوانی قرار گرفته است و هر گونه رفتار اشتباه و نسنجیده ای از طرف پدر و مادر می تواند به او آسیب برساند. راه های زیادی وجود دارد که شما می توانید به عنوان والدین به رشد فرزندتان کمک کنید. کودک 11 ساله شما شروع به رشد اجتماعی کرده است. اما هنوز هم با مفهومی به نام خانواده در تضاد و تعارض نیست. رفتار مادر با پسر 11 ساله یا دخترش باید به گونه ای باشد که او را به سمت خود جذب کند نه اینکه باعث ایجاد فاصله بین فرزند و خانواده شود. اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده که چگونه با دختر یازده ساله رفتار کنیم؟ یا چگونه با پسر یازده ساله رفتار کنیم؟ پس این قسمت را با دقت مطالعه بفرمایید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه روانشناسی کودک 11 ساله + چگونه با کودکان 11 ساله رفتار کنیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سعی کنید مانع از فاصله گرفتن او از جمع خانواده شوید

مشارکت در فعالیت های خانوادگی و قرار گرفتن در مهمانی ها، رفتن به خانه پدربزرگ، دادن مسئولیت های مهم به فرزند و … می تواند او را همچنان در جمع خانواده نگه دارد. این کار باعث می شود که فرزند شما از شما و خانواده خود دور نشود.

در این سن همچنان تعارضات بالایی بین خانواده و کودک وجود ندارد. پس از این دوران لذت ببرید.

روابط عاطفی خود را با فرزندتان حفظ کنید

سعی کنید روابط عاطفی خود را با فرزندتان حفظ کنید. این روابط می تواند پایه ای برای انعطاف پذیری فرزند شما باشد. این موضوع که یک پسر یازده ساله باید چگونه رفتار کند؟ یا دختر یازده ساله باید چگونه رفتار کند؟ تا حدودی بستگی به شما و راه های برقراری ارتباط با فرزندتان دارد. اگر شما بتوانید همچنان ارتباط سالم خود را با آنها حفظ کرده و روابط عاطفی قوی با فرزندتان داشته باشید، پس می توانید انتظار رفتارهای صحیح و مناسب از سمت فرزند خود داشته باشید.

فرزندتان را در اولویت قرار دهید

در یازده سالگی فرزند شما نیاز به این دارد که بیشتر از قبل مورد توجه قرار بگیرد. فرزندتان را در اولویت های اول خود قرار دهید. فعالیت های سرگرم کننده ای را با آنها داشته باشید و سعی کنید برای کودک 11 ساله خود وقت صرف کنید. صرف وقت با کودک خود و ترجیح دادن آن به کارها و مشغله های اداری باعث می شود که کودکتان متوجه این موضوع شود که به شدت برای شما حائز اهمیت است و ارزش بالایی دارد.

احساس مستقل بودن را به کودک خود القا کنید

سعی کنید در برخی از موارد به کودک خود اجازه دهید تا احساس مستقل بودن داشته باشد. البته در موقعیت های آسیب زا و خطرناک سعی کنید همراه آنها بوده و به درستی فرزند خود را راهنمایی کنید. مثلا در هنگام مواجه با موضوعاتی که مربوط به مواد مخدر و یا مصرف الکل می شود، قاطعانه برخورد کنید و اجازه ندهید فرزندتان به سمت این موارد سوق پیدا کند. اما برای انتخاب مدل مو و لباس آزادانه تر رفتار کنید و اجازه دهید فرزندتان احساس کند بزرگ و مستقل شده است.

حواستان به یادگیری و تحصیل فرزندتان باشد

در این سن کودک ممکن است علاقه خود را به مدرسه و یادگیری از دست بدهد. سعی کنید کنجکاوی آنها را تحریک کرده و شور و شوق مدرسه رفتن را در فرزند خود افزایش دهید. او ممکن است برای مدرسه رفتن لجبازی کند. شما باید با رفتارهای مناسب و صحبت با فرزند خود او را به مدرسه رفتن و درس خواندن تشویق کنید. اگر فرزند لجبازی دارید، خواندن مقاله نحوه برخورد با کودک لجباز را مطالعه بفرمایید.

هوشیار ماندن برای مدرسه و فعالیت های آنها یکی از کلیدهای موفقیت است.

خواب برای کودک 11 ساله شما مهم است. پس به میزان خواب فرزندان 11 ساله خود اهمیت بدهید.

مدیریت و کنترل استفاده از تلفن همراه

احتمالا فرزند شما در این سن از شما تقاضای تلفن همراه جداگانه داشته باشد. شما می توانید برای او موبایل تهیه کنید. اما ساعات و زمان استفاده از آن را مشخص کرده و همچنین وب سایت ها و سایت هایی که برای سنین کم و نوجوانان مضر هستند را قفل کنید. خریدن تلفن همراه برای کودک 11 ساله هنگامی بدون آسیب است که شما دائم آن را کنترل و مدیریت کنید.

توجه به حساسیت فرزند نسبت به تغییرات فیزیکی

تغییرات فیزیکی و رشد آنها می تواند باعث ایجاد احساس منفی در آنها شود. این موضوع که کودکتان نسبت به تغییرات بدن خود احساس ناراحتی داشته باشد طبیعی است. سعی کنید او را درک کرده و برایش توضیح دهید که این تغییرات نشانه سالم بودن اوست و برای همه اتفاق می افتد.

تغییرات جسمی و روحی کودک 11 ساله

سخنی از مشاوران آویژه

با فرزند یازده ساله خود، صحبت کنید و آماده گوش کردن، راهنمایی و حمایت از او در تصمیم‌ گیری ها باشید. آنها را درک کنید. فرزند شما در یازده سالگی نوسانات خلقی بسیاری را تجربه می کند. او گاهی نمی تواند این تغییرات خلقی را کنترل و مدیریت کند. تغییراتی مانند پویایی اجتماعی تا تغییرات فیزیکی، می تواند باعث سردرگمی و خجالت یک کودک 11 ساله شود. شاید گاهی این دوران برای والدین به شدت خسته کننده و دشوار باشد. همچنین گاهی این تغییرات، والدین را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. پس بهتر است اگر در رابطه با نحوه رفتار با فرزند یازده ساله اطلاع ندارید. یا نمی توانید رفتار و اعمال فرزندتان را کنترل و مدیریت کنید. از یک مشاوره خانواده خوب در این زمینه کمک بگیرید.

سوالات متداول

افراد 11 ساله کودک هستند یا نوجوان؟

11 سالگی سنی است بین کودکی و نوجوانی. برخی از بچه های یازده ساله علائم بلوغ را در خود مشاهده می کنند. در برخی دیگر هنوز خبری از نشانه های نوجوانی وجود ندارد. سن 8 تا 12 سالگی را سنی بین کودکی و نوجوانی می دانیم. پس دختر یا پسر یازده ساله را می توان یک کودک دانست، که به احتمال زیاد، در حال ورود به مرحله نوجوانی است.

 

کودکان 11 ساله به چند ساعت خواب نیاز دارند؟

کودکان 11 سال به 9 تا 11 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. روانشناسان توصیه می کنند که کودکانی که به مدرسه می روند باید در مجموع 9 تا 11 ساعت بخوابند.

 

 

براي مشاوره در زمينه روانشناسی کودک 11 ساله + چگونه با کودکان 11 ساله رفتار کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 3 نظر:

  1. با سلام و احترام
    مطالب از نظر محتوا بسیار جامع و کامل و از نظر نوشتاری بسیار موجز و مفید ،
    با تشکر و سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉