کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

انواع خیانت || چه کارهایی خیانت محسوب میشود؟

انواع خیانت
3.1/5 - (16 امتیاز)

انواع خیانت در زندگی زناشویی

برخی موارد واضح وجود دارد که میتواند باعث از بین رفتن رابطه شود، مانند خیانت جنسی به همسر. خیانت جنسی یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین انواع خیانت است که معمولا منجر به پایان رابطه میشود. زیرا اعتمادی که شکسته و از بین رفته، احتمالاً غیرقابل جبران است. اما خیانت جنسی تنها یکی از انواع مختلف رفتارهایی است که به رابطه شما و تعهدی که نسبت به شریک زندگی خود دارید، آسیب میزند. در واقع انواع دیگری از خیانت وجود دارد که اغلب نادیده گرفته میشوند. حال اینکه همین رفتارها پایه های زندگی مشترک را سست میکنند.

تعریف انواع خیانت از نظر روانشناسی

در اینجا به موارد دیگری از انواع خیانت در روابط زناشویی میپردازیم. آسیب های ناشی از این موارد اگر بیش از خیانت جنسی نباشد، کمتر نیست.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه انواع خیانت || چه کارهایی خیانت محسوب میشود؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1- اولویت بخشیدن به خواسته ها و نیازهای خود

یک اصل مهم در زندگی مشترک، مشارکت و برابری است. اما این نیز وجود دارد که “عشق، اولویت بخشیدن به شخص مقابل است. شناختن نیازها و نگرانی های شریک زندگی و در اولویت قرار دادن آنها مفهومی از عشق و تعهد است. در واقع این روش موثری برای برقراری ارتباط با همسر است.

اما وقتی نیازهای همسرتان را فراموش می کنید یا نیازهای خود را بالاتر از نیازهای او میدانید، روند نزولی رابطه شما شروع میشود. در واقع شما خواسته یا ناخواسته گرفتار یکی از انواع خیانت شده اید. البته که نیازهای شما نیز مهم است. اما شما باید به نیازهای همسرتان توجه کنید و برای برآوردن خواسته ها و نیازهای یکدیگر تلاش کنید. با گذشت زمان، از دست دادن تمرکز بر درخواست های شریک زندگی خود و تمرکز بر روی خود، فاجعه ای برای رابطه به وجود خواهد آورد. پس مراقب باشید دوست داشتن فقط گفتن کلمات نیست، بلکه نشان دادن آن از طریق اعمال است.

انواع خیانت
انواع خیانت | آیا خیانت یعنی برقراری رابطه جنسی با دیگری؟

2- قدردان نبودن

هنگامی که مدت طولانی با یک نفر بوده اید، می توان به راحتی او را نادیده گرفت. این یکی از انواع خیانت در روابط زناشویی است که بسیار هم معمول است. اگر شریک زندگی شما احساس کند تلاش ها و زحماتش نادیده گرفته میشوند، ممکن است با گذشت زمان کینه به وجود آید.

در واقع چنانچه مشارکت های شریک زندگی خود را در تشخیص ندهید و قدردانی نکنید، سرانجام به جایی می رسید که یک هم اتاقی داشته باشید و نه یک همسر دوست داشتنی. این خیانتی است که با گذشت زمان سرعت بیشتری پیدا می کند.

3- خیانت احساسی

یکی دیگر از انواع خیانت، خیانت احساسی است. این نوع خیانت هم بسیار آسیب زننده است. این زمانی اتفاق میفتد که یکی از طرفین رابطه نسبت به نیازهای عاطفی همسرش بی تفاوت باشد. البته این امر احتمالا دلایلی دارد که برای حل مشکل باید ابتدا دلایل خیانت مردان یا زنان را بشناسید.

4- حمایت نکردن از همسر

خیانت همسر تنها محدود به مسائل احساسی و عاطفی نیست. بلکه حمایت نکردن از همسر نیز یکی دیگر از انواع خیانت در روابط زناشویی است. فراموش نکنید که شما و شریک زندگیتان باید یک تیم باشید.

وقتی کسی همسر شما را مسخره یا تحقیر می کند، باید در مقابل او بایستید. فرقی نمی کند این فرد دوست شما باشد یا یک همکار یا مادر و… وقتی با شریک زندگی خود ازدواج کردید، آن شخص به نزدیکترین فرد شما تبدیل شده است. مثلا اگر مادر شما فکر میکند همسرتان به اندازه کافی برای شما مناسب نیست، مسئولیت حمایت از شریک زندگی، بر عهده شما است. چگونه مردان خیانتکار را شناسایی کنید! برای اطلاعات بیشتر مقاله نشانه های خیانت مردان را بخوانید.

خیانت چیست - انواع خیانت در رابطه زناشویی و دلایل آن
انواع خیانت در روابط زناشویی

5- دروغ گفتن به شریک زندگی

اگر بپرسید که چه کارهایی خیانت محسوب میشود؟ دروغ گفتن به همسر یک پاسخ کاملا درست است. در واقع پنهان کاری و دروغ، یکی از اساسی ترین انواع خیانت است. گرفتار شدن در دروغ اعتماد همسرتان را از بین می برد. یک رابطه ایده آل بر اساس اعتماد، صراحت و احترام متقابل بنا شده است. صادقانه بودن با همسر، چیزی است که عشق را حفظ میکند.

6- استفاده از آسیب پذیری همسر

خیانت کلامی نوع دیگری از خیانت است که زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار میدهد. این نوع خیانت معمولا با سو استفاده از نقطه ضعف های همسر همراه است. در واقع شخص دائماً به کارهای اشتباه شما، یا موضوعاتی که می داند نسبت به آنها حساس هستید اشاره خواهد کرد و در مورد اینکه چگونه می توانستید این کار را بهتر انجام دهید صحبت میکند. چنین رفتارهایی اعتماد به نفس فرد را نشانه گرفته اند و آسیبهای جبران ناپذیری دارد. برای خواندن مقاله 14 روش اصلی تشخیص خیانت همسر کلیک کنید.

7- تحت فشار قرار دادن شریک زندگی خود برای تغییر

در پاسخ به این پرسش که چه چیزهایی خیانت محسوب میشود؟ میتوان به تحت فشار قرار دادن همسر، برای تغییرات گسترده هم اشاره کرد. فراموش نکنید که شما باید همسرتان را به خاطر هر آنچه که هست دوست بدارید.

مثلا افراد سیگاری می دانند که سیگار کشیدن برای آنها ضرر دارد، اما آنها فقط در صورت تمایل می توانند با موفقیت ترک کنند. در واقع شما نمی توانید کسی را تغییر دهید. این یک حقیقت ساده از زندگی است که شما فقط میتوانید خودتان را تغییر دهید. تلاش برای مجبور کردن شخصی برای تغییر برخلاف میل خودش، حتی در موارد جزئی، می تواند پایان یک رابطه را رقم بزند. یک رابطه سالم به افراد اجازه می دهد در صورت تمایل، تغییرات تدریجی را به تنهایی انجام دهند.

انواع خیانت | خیانت کلامی احساسی | خیانت اینترنتی
انواع خیانت و پیامدهای آن
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه انواع خیانت || چه کارهایی خیانت محسوب میشود؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

8- افشای اطلاعات خصوصی در مورد شریک زندگی خود بدون رضایت وی

اگر همسرتان به شما اعتماد کرد و چیزی را به شما گفت که دوست ندارد کس دیگری بداند، وظیفه شما این است که به خواسته او احترام بگذارید. خواه این موضوع در رابطه با سلامتی، خواه شغل و یا جنبه دیگری از زندگی شخصی او باشد.

به عنوان مثال، اگر همسر شما به تازگی اخراج شده و آماده نیست این موضوع را با کسی درمیان بگذارد، پس شما هم این کار را نکنید. چون او نمی خواهد کسی بداند زیرا احساس خجالت می کند. اگر غیر از این عمل کنید، این خیانت می تواند به رابطه آسیب برساندو تاوان خیانت به اعتماد همسر، رابطه شما را تحت تاثیر قرار دهد.

9- بی احترامی به همسر در حضور دیگران

مسخره کردن، انتقاد یا بی احترامی به شریک زندگی خود همواره زیان آور است، اما وقتی در مقابل دیگران انجام می شود بسیار بی رحمانه است. این نوع رفتارهای تضعیف کننده باعث ایجاد احساس ناامنی می شود که اعتماد به رابطه شما را از بین می برد.

احساس ناامنی و ترس از اینکه همسر، سخنان ناشایستی را در مقابل دوستان یا خانواده بگوید به روابط آسیب می رساند. این امر میتواند نشانه خیانت مرد یا از نشانه های زن خیانتکار باشد. شما احساس می کنید که نمی توانید در کنار شریک زندگی خود راحت باشید. احساس میکنید او به اندازه کافی به شما اهمیت نمی دهد.

10- بی عدالتی

زندگی می تواند ناعادلانه باشد. اما روابط طولانی مدت و دوست داشتنی همواره باید پناهگاه امنی باشد. با این حال، رضایت متقابل در یک رابطه فقط زمانی اتفاق می افتد که هیچ یک از دو طرف احساس نکند از او سو استفاده می شود.

به عنوان مثال هزینه ها، تقسیم کار و… به راه حل های رضایت بخش متقابل نیاز دارند. خیانت زمانی اتفاق می افتد که یک طرف اراده خود را به دیگری تحمیل کند.

خیانت عاطفی چیست؟
انواع خیانت همسران

12- خودخواهی

زوج های خوشبخت می فهمند که گاهی اوقات هر یک از آنها باید خواسته های خود را برای منافع زندگی مشترک رها کنند. با این حال، کینه توزی و خیانت زمانی اتفاق می افتد که نوع دوستی متقابل وجود نداشته باشد. وقتی شریک زندگی از فداکاری های لازم برای منافع رابطه یا خانواده امتناع ورزد، این رفتار خودمحور میتواند بر رابطه تأثیر منفی بگذارد.

13- خیانت در فضای مجازی

یکی دیگر از خیانت هایی که اخیرا بسیاری از زوجین را درگیر کرده است، انواع خیانت در فضای مجازی است که شامل روابط صمیمی و جنسی است. این نوع خیانت از طریق چت، ایمیل یا رسانه های اجتماعی بصورت آنلاین انجام می شود.

مانند هر نوع خیانت دیگر، خیانت در فضای مجازی نیز به یک رابطه آسیب می رساند، و می تواند احساس عدم امنیت، عصبانیت یا حسادت را در شریک زندگی تحریک کند. در نهایت، گاهی اوقات یک رابطه مجازی میتواند باعث جدایی یا طلاق شود. البته همیشه راه هایی برای درمان و یا بخشش خیانت وجود دارد.موثرترین راه هم استفاده از مشاوره خیانت است.

سوالات متداول

انواع خیانت کدامند؟

خیانت احساسی، خیانت کلامی، خیانت جنسی، خیانت در فای مجازی و… از انواع خیانت است.

درمان خیانت چگونه است؟

اولین کار برای درمان خیانت پیدا کردن دلایل خیانت است و بعد از آن میتوان با مراجعه به مشاور مراحل درمان و رفع مشکلات را طی کرد.

نشانه های خیانت شوهر چیست؟

بی توجهی به همسر، دروغگویی، بی احترامی به همسر و عدم حمایت از همسر و… همگی از نشانه های خیانت هستند. اما توجه داشته باشید قبل از قضاوت کردن با یک مشاوره خانواده مشورت کنید.

براي مشاوره در زمينه انواع خیانت || چه کارهایی خیانت محسوب میشود؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉