کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

11 راهکار برای حل اختلافات بین فرزندان

حل اختلافات خواهر و برادری
لطفا به این مقاله امتیاز دهید

آیا از دعوای خواهر و برادر خسته شده اید؟😩🤦‍♂️ آیا فرزندان شما نیز دائم بر سر کوچکترین مسائل با هم درگیر می شوند؟🥴 اختلافات بین دو خواهر یا اختلافات خواهر و برادر می تواند محیط خانواده را متشنج کند. به همین دلیل حل اختلافات خواهر و برادری می تواند برای والدین بسیار حائز اهمیت باشد. هیچ فردی دوست ندارد که در دعواها و اختلافات حضور داشته باشد. اما متاسفانه در زندگی واقعی، برای بزرگسالان و بچه ها، دعوا و اختلاف نظر وجود دارد.😑 عدم برخورد با اختلافات دو خواهر و یا خواهر و برادر می تواند تاثیر منفی بر روابط داشته باشد. همچنین منجر به چالش های بین فردی بیشتر در آینده خواهد شد. 🙁

مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه به بررسی راهکارهایی برای حل اختلافات بین خواهر و برادر و یا اختلافات دو خواهر پرداخته اند. اگر شما نیز از درگیری ها و قهرهای فرزندانتان با یکدیگر خسته شده اید، پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی دقیق تر می توانید با مشاورین ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

اختلافات بین دو خواهر

✅ راهکارهایی برای حل اختلافات فرزندان 🥴

تعارض، درگیری و یا بی احترامی به یکدیگر مسلما خوشایند نخواهد بود. اما نیاز نیست إحساس نگرانی کنید. شما با آموزش مهارت های عملی به فرزندان خود می توانید به آنها یاد بدهید که عصبانیت و ناراحتی های خود را به طرز صحیحی مدیریت کنند و هر مشکلی را، چه کوچک باشد و چه بزرگ، مدیریت کرده و هدایت کنند. با خواهرم قهرم، یا خواهر کوچکترم به من بی احترامی می کند و …. شاید شما نیز این جملات را از فرزند خود شنیده باشید. اما ندانید که در این شرایط باید چه رفتاری داشته باشید تا آنها دست از لجبازی بردارند. بهترین راهکارها هنگام مواجه با دعوا و درگیری فرزندان عبارتند از:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 11 راهکار برای حل اختلافات بین فرزندان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

😠 مقابله با احساسات خود

یادگیری مدیریت احساسات یکی از مهم ترین نکات برای حل اختلافات بین خواهر و برادران است. در حالیکه کودکان نیز می توانند احساساتی مانند عصبانیت و ناامیدی داشته باشند، مهم این است که بتوانند در هنگام ناراحتی و عصبانیت احساسات خود را کنترل کنند. شما به عنوان والدین باید بتوانید به فرزند خود آموزش بدهید که فریاد زدن یا آزار جسمی و فحش دادن به حل درگیری و تعارض کمکی نمی کند. مقابله با احساسات شدید و یادگیری راهبردهایی برای حفظ آرامش و عواطف خود مانند: نفس کشیدن عمیق، شمردن تا ده، خوردن یک لیوان آب و … می تواند کمک بسیار بزرگی برای حل تعارضات خواهران و یا برادران باشد. همچنین باعث می شود که از بی احترامی به یکدیگر نیز جلوگیری شود.

شما می توانید از ابزارهای بصری برای کمک به کودکان کوچک برای شناسایی احساساتشان استفاده کنید. مثلا نمودار احساسات بصری تهیه کنید. به آنها یاد بدهید که چگونه احساسات مختلف خود را بااستفاده از حالات چهره ای که در نمودار وجود دارد، نشان دهند. به یاد داشته باشید که هنگامیکه احساسات بسیار شدید هستند، هنوز زمان مناسبی برای حل مشکل در مورد خود تعارض نیست. شما ابتدا باید به آنها کمک کنید تا احساسات خود را مدیریت کنند، سپس به فکر حل مشکلات و درگیری های آنها باشید.

آموزش استفاده از کلمات مناسب هنگام درگیری 🤬

شما باید به کودکان خود کمک کنید تا ارزش استفاده از کلمات و خوب صحبت کردن را تشخیص دهند. آنها باید بتوانند درک کنند که چه مشکلی وجود دارد و چگونه باید برای حل کردن آن صحبت کنند. استفاده از کلمات ناسزا و فحش دادن به یکدیگر أصلا به حل تعارضات کمک نمی کند. با فرزندان خود کار کنید و عباراتی را بیابید که آنها بتوانند هنگام ناراحتی و برای حل تعارض از آن استفاده کنند. مثلا عباراتی مانند: بیا بیشتر در مورد این موضوع فکر کنیم، راهی برای رضایت هر دو نفر پیدا کنیم و … . یادگرفتن بیان مناسب احساسات خود و همچنین استفاده صحیح از کلمات هنگام عصبانیت و ناراحتی، مهارت های خوبی است که می توانید به فرزندان خود یاد بدهید. این مهارت برای آشتی کردن با برادر یا خواهر نیز کاربرد دارد.

شنیدن و گوش دادن به حرف یکدیگر در هنگام تعارضات 🧏🧏‍♂️

شنونده خوب بودن نیز مهم است. اگر بتوانید به کودکان خود یاد بدهید که هنگام تعارض با خواهر یا برادر خود، به حرف ها و دلایل او نیز گوش بدهند، بسیار عالی است. این یعنی آنها یاد گرفته اند که به شیوه ای مثبت با تعارض و درگیری ها مقابله کنند. به خصوص زمانی که آنها در سن نوجوانی و قبل از بلوغ هستند. هنگامیکه آنها خسته و یا ناراحت باشند، تلاش برای صحبت کردن با آنها به خوبی پیش نمی رود. در این موارد بهترین کار این است که سعی کنید تا آنها آرامش از دست رفته خود را بدست آورند. یکی از راه های دلداری دادن به دیگران هنگام ناراحتی گوش دادن و شنیدن حرف های او است. اگر شما نیز به دنبال راهکار برای ابراز همدردی و دلداری دادن هستید مقاله راهکار ابراز همدردی با دیگران را مطالعه کنید.

دلیل درگیری و اختلافات را پیدا کنید 🤔

هنگامیکه احساسات بچه ها کمرنگ تر شد و آنها توانستند عصبانیت خود را فروکش کنند، بهترین راه این است که دقیقا متوجه شوید که مشکل چه چیزی بوده است؟ چه چیزی باعث اختلاف خواهر و برادر و یا اختلاف دو خواهر شده است؟ کودکان کوچکتر نمی توانند به تنهایی متوجه شوند که دلیل اصلی دعوا کردن های آنها چه بوده است.

✅ شما باید با هریک از کودکان به طور جداگانه صحبت کنید و به آنها کمک کنید تا مشکل خود را بیان کنند. بر اهمیت صادق بودن و اعتراف به اشتباهات خود در فرایند درگیری و دعوای خواهر و برادری تاکید داشته باشید.

✅ کمک به بچه ها برای یافتن ریشه ی مشکل، حل مشکلات را برای آنها آسان تر می کند. فرزندانی که می گویند با خواهرم مشکل دارم و یا خواهر کوچکتر به ما احترام نمی گذارد و … می توانند با مشخص کردن دلیل این رفتار به دنبال حل آن باشند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 11 راهکار برای حل اختلافات بین فرزندان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

به صحبت های هر دو طرف گوش کنید 🙆‍♀️🙆‍♂️

هنگامیکه با اختلافات دو خواهر و یا اختلافات خواهر و برادری مواجه شدید، سعی کنید برای پیدا کردن دلیل درگیری و اختلافات به صحبت های هر دو طرف گوش کنید. اجازه دهید هر کدام از بچه ها إحساس کنند که به آنها گوش داده می شود. اغلب کودکان بعد از صحبت کردن با مادر یا پدر در مورد مشکل، احساس خیلی بهتری خواهند داشت. به ویژه هنگامیکه احساس کنند می توانند موضع خود را بیان کنند و به طور منصفانه مورد قضاوت قرار بگیرند.

دعوای خواهر و برادری

به دنبال راه حل مفید باشید 🤓

اگر فرزند کوچک شما شروع به بی احترامی به خواهر یا برادر بزرگتر خود کرده است و یا دعوای خواهر و برادری بین آنها رخ داده است، بهتر است به دنبال یافتن یک راه حل مناسب برای آنها باشید. کودکان هنگامی که با یکدیگر دعوا می کنند در ابتدا نیاز به کمک دارند تا بتوانند فرایند طوفان فکری خود را بگذرانند و بهترین راه حل را برای خود پیدا کنند. به دنبال یافتن راه حلی باشید که همه را خوشحال می کند. برای کودکان کوچکتر راه حل های مختلفی را مشخص کنید و گزینه های خود را محدود و ساده نگه دارید. برای کودکان بزرگتر به گونه ای رفتار کنید که به آنها یادآوری شود همه حق دارند و هیچ کسی نمی تواند به دیگری زور بگوید، حتی اگر بزرگتر باشد.

مهربان بودن و محبت کردن به یکدیگر را ترویج دهید 🥰

سعی کنید برای دور ماندن از اختلافات خواهر و برادری و یا اختلافات دو خواهر یا دو برادر، دائم با کودکان خود در مورد مزایای مهربان بودن، منصف بودن و محبت کردن به یکدیگر توضیح دهید. آنها را تشویق کنید که کارهای درست انجام دهند و با مهربانی کردن به دیگران روز شادی را برای خود بسازند. اگر از آنها رفتار مثبتی دیدید و یا مهربانی و محبت کردند، آنها را تشویق کنید. به یاد داشته باشید که شما اولین و مهم ترین الگو برای فرزندان خود هستید. پس با محبت کردن و مهربانی می توانید به آنها یاد بدهید که اینگونه رفتار کنند. آنها مهربان بودن و محبت کردن را از والدین خود یاد میگیرند.

مهربانی کردن و محبت داشتن یکی از راه های برقراری رابطه صمیمانه با برادر است. اگر به دنبال برقراری رابطه مناسب با برادر خود هستید، مطالعه مقاله ایجاد صمیمیت بین خواهر و برادر را از دست ندهید.

آموزش عذرخواهی کردن به فرزندان 🙏

مسلما عذرخواهی کردن از دیگران به شدت سخت است. فرزندان بزرگتر احساس می کنند اگر به خواهر یا برادر کوچکتر خود بگویند ببخشید، غرور آنها له می شود. شما به عنوان والدین سعی کنید به فرزندان خود یاد بدهید که عذرخواهی کردن أصلا نشانه ضعف و یا از بین رفتن غرور نیست. یک عذرخواهی مناسب و خوب نشان می دهد که شما پشیمان هستید، مسئولیت اشتباهات خود را به عهده گرفته اید و به دنبال راه حل مناسب برای حل مشکلات می گردید. عذرخواهی کردن می تواند به اخلافات خواهر و برادری پایان بدهد و روابط بین فرزندان را ترمیم و بهبود بخشد.

روش هایی برای عذرخواهی کردن

کودکان را تشویق کنید تا عذرخواهی خوب داشته باشند. می توانند برای عذرخواهی کردن از نوشتن نامه استفاده کنند. نوشتن می تواند شروع خوبی برای عذرخواهی باشد. یا می توانند یک هدیه کوچک برای خواهر یا برادر خود تهیه کنند و با استفاده از آن عذرخواهی کنند. همچنین استفاده از کلمات و جملاتی که می تواند عذرخواهی کردن را راحت تر و تاثیرگذارتر کند نیز مفید است. مانند:

استفاده از کلمه متاسفم، برای شروع عذرخواهی

پذیرفتن اشتباهات و بیان آن رفتاری که باعث آسیب رساندن به دیگری شد. مثلا بگویید: می دانم من از کلماتی زشت استفاده کردم که باعث ناراحتی تو شده است، من را ببخش.

توضیح دادن اینکه چگونه میتوانید اشتباهات خود را جبران کنید.

قول بدهید که دفعه بعد بهتر رفتار کنید و زود عصبانی نشوید. یا از کلمات زشت در مکالمات خود استفاده نکنید.

طلب بخشش کنید و با آرامش جملات خود را بیان کنید. به یاد داشته باشید که به دنبال بهانه جویی و یا سرزنش دیگران نباشید. قبول کنید که اشتباه کرده اید و برای جبران آن تلاش کنید.

با خواهرم مشکل دارم

ایجاد ارتباط موثر را آموزش دهید 😉🤝

برای حل اختلافات خواهر و برادری، آنها باید بیاموزند که احساسات خود را به وضوح و بدون انتقام یا اتهام زدن بیان کنند. تمرین مهارت های ارتباطی زمانی که تنش ها و درگیری ها افزایش یافته است، دشوار است. پس سعی کنید در مورد مهارت های ایجاد ارتباط موثر با فرزندان خود صحبت کنید. البته صحبت در این رابطه باید زمانی صورت گیرد که فرزندان شما درگیر تعارض و دعوا نیستند. بعد از آنکه به آنها آموزش دادید، هنگام دعوا و تعارضات می توانید آموزش های خود را به آنها یادآوری کنید. ارتباط موثر مثلا یعنی استفاده از کلمه من به جای تو برای بیان احساسات. یعنی بگویید من إحساس بدی داشتم هنگامیکه تو أسباب بازی من را خراب کردی. به جای اینکه بگوییم تو به خاطر ناراحت کردن من أسباب بازی را خراب کردی.

احترام گذاشتن به یکدیگر را به یک قانون تبدیل کنید 😇

برخی از بچه ها می گویند خواهر کوچکترم به من بی احترامی می کند. دلیل این رفتار می تواند این باشد که شما در محیط خانواده خود ارزش زیادی برای احترام به اعضای خانواده قائل نشده اید. سعی کنید یک قانون غیر قابل تغییر و بخشش لحاظ کنید که در آن اهمیت احترام گذاشتن به یکدیگر نشان داده شده است. این کار باعث می شود که در حین درگیری و تعارض بین فرزندان، از بی احترامی به یکدیگر به هر شیوه ای جلوگیری شود. فرزندان شما عادت کرده اند که احترام یکدیگر را حفظ کنند. به همین دلیل هرگز بی احترامی نمی کنند. گوش دادن به حرف های طرف مقابل، دوری از هر گونه تهاجم فیزیکی، عدم استفاده از کلمات زشت و ناپسند و … همگی نمونه هایی از احترام هستند.

برای اینکه احترام گذاشتن به یک قانون تبدیل شود می توانید از تشویق کردن کودکان برای حفظ احترام استفاده کنید. راهکارهای مختلفی برای تشویق کودکان وجود دارد که می توانید در مقاله چگونه کودک را تشویق کنیم؟ مطالعه کنید.

الگو مناسبی باشید 🙂

همانطور که گفته شد والدین مهم ترین الگو برای فرزندان هستند. اگر شما الگو رفتاری مناسبی برای کودکان باشید، آنها نیز یاد می گیرند مانند شما رفتار کنند. آنها از نحوه برخورد شما با مشکلات با همسر، دوستان و خانواده راه حل های مواجه با تعارض و درگیری را آموزش می بینند. اگر هنگام عصبانیت و اختلاف نظرات خود، محترمانه و محبت آمیز رفتار کنید فرزندانتان نیز این مهارت حل تعارض را از شما یاد می گیرند و به کار می برند.

خواهر کوچکترم به من بی احترامی می کند

سخنی از مشاوران آویژه

اختلافات خواهر و برادری و قهر کردن های طولانی مدت أصلا مناسب نیست. این رفتارها باعث از بین رفتن روابط سالم بین دو خواهر و یا خواهر و برادر می شود. برخی از والدین معتقدند که بهتر است به فرزندان اجازه دهیم تا به تنهایی از پس تعارضات خود برآیند. آنها می گویند نباید هرگز وارد دعوای بچه های کوچک شد و یا طرف یکی از آنها را گرفت. می توان گفت این موضوع درست است و بزرگترها نباید دائم کودکان ار کنترل و یا هنگام دعوا فقط یکی ازآنها را تنبیه و سرزنش کنند. اما اگر احساس کردید که درگیری های کودکان و اختلاف خواهر و برادری تا حدودی بالا گرفت و احتمال آسیب رساندن به یکدیگر افزایش یافت، والدین باید به دنبال راه حلی برای آرام کردن فرزندان و از بین بردن اختلافات آنها باشند.

اگر اختلافات بین خواهر و برادری برای کودکان شما بسیار زیاد است و آنها دائما با یکدیگر به دعوا و جنجال می پردازند، می توانید از مشاوره خانواده در این زمینه کمک بگیرید. مشاور می تواند شما را راهنمایی کند که با رفتارهای صحیح خود، دعوا و درگیری های آنها را کم کنید.

سوالات متداول

رفتارهای ناراحت کننده خواهر چه می تواند باشد؟

انتقاد، نگاه تحقیرآمیز به شما، قلدری، بی اعتبار کردن یا تهمت زدن، بدرفتاری فیزیکی و … همه اینها میتوانند رفتارهای ناراحت کننده ای بوده و باعث اختلاف بین دو خواهر یا اختلاف خواهر و برادر شوند.

چرا خواهرم به من احترام نمی گذارد؟

او ممکن است به شما حسودی کند و یا در خانواده معنای دقیقی برای احترام وجود نداشته باشد و او نداند که به شما بی احترامی کرده است. متاسفانه برخی از افراد نیز هستند که ناراحتی ها و حسادت خود را به شکل بی احترامی به طرف مقابل بروز می دهند.

 

 

براي مشاوره در زمينه 11 راهکار برای حل اختلافات بین فرزندان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉