کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

آداب خواستگاری برای خانواده دختر و پسر

آداب خواستگاری برای خانواده دختر و پسر
3.4/5 - (14 امتیاز)

آداب خواستگاری برای خانواده دختر و پسر

تا به حال در مقالات قبلی در مورد جنبه های مختلف خواستگاری همانند طریقه خواستگاری و یا سوالات خواستگاری با شما صحبت کرده ایم. در این مقاله قصد داریم تا در مورد آداب مراسم خواستگاری با شما صحبت کنیم.

آداب خواستگاری مواردی هستند که با توجه به فرهنگ های مختلف متفاوت هستند. بنابراین نمی توان آداب یکسانی را برای تمام مردم در نظر گرفت. با این حال در این مقاله سعی کرده ایم تا مواردی را بیان کنیم به طور کلی مربوطه به عموم مردم می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه آداب خواستگاری برای خانواده دختر و پسر با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل خواستگاری

اولین موردی که بررسی می کنیم مراحل خواستگاری می باشد.

اگر آشنایی قبل از ازدواج وجود داشته باشد معمولا پسر ابتدا موضوع را با دختر در میان می گذارد زیرا در این موارد رضایت دختر برای خواستگاری بسیار مهم است. سپس این موضوع را با خواهر یا مادر خودش در میان می گذراد. وقتی خانواده خودش هم راضی به این کار بودند با خانواده دختر تماس می گیرند. این کار معمولا به صورت تلفنی انجام می شود و در این تماس زمان جلسه خواستگاری تعیین می شود. به یاد داشته باشید هیچگاه بدون هماهنگی به خواستگاری نروید. زیرا هر خانواده ای برای چنین جلسه ای نیازمند آمادگی است.

مراسم خواستگاری چند جلسه است؟

آداب جلسه اول خواستگاری می تواند در فرهنگ های مختلف بسیار متفاوت برگزار شود. در برخی از فرهنگ ها در جلسه اول فقط خانم های خانواده پسر با خانم های خانواده دختر قرار می گذارند که معمولا در خواستگاری مذهبی اینگونه است. در برخی از خواستگاری ها تعداد زیادی از اعضای خانواده پسر و دختر در با یکدیگر دیدار می کنند درحالی که برخی ترجیح می دهند جلسه خواستگاری خلوت باشد و فقط اعضای اصلی هر خانواده و بزرگان را شامل شود. برای مطالعه مقاله چگونه از دختر مورد علاقه خود خواستگاری کنیم؟ کلیک کنید.

هر کدام از این نوع خواستگاری ها خوبی ها و بدی های خودش را دارند که در اینجا به آن می پردازیم.

آداب خواستگاری در اسلام
آداب اولین جلسه رسمی خواستگاری

خواستگاری بدون حضور پسر:

در این نوع خواستگاری جلسه اول که دیدار خانم ها است رسمیت زیادی ندارد و بیشتر در خانواده هایی که با یکدیگر آشنایی ندارند استفاده می شود. از بدی های این نوع خواستگاری می توان به طولانی شدن آن و مطرح نشدن دیدگاه دختر و پسر در جلسه اول اشاره کرد. در مقابل این موارد اگر خانواده دختر و پسر بر سر مسائل کلی تفاهم نداشته باشند خواستگاری دیگر ادامه پیدا نمی کند و سایر اعضای خانواده درگیر این قضیه نمی شوند.

خواستگاری های شلوغ:

این نوع خواستگاری بیشتر در ازدواج های فامیلی صورت می گیرد که افراد بیشتری یکدیگر را می شناسند. از مزیت های این نوع خواستگاری از دختر می توان به کم بودن تعداد جلسات خواستگاری اشاره کرد. علاوه بر این خانواده ها می توانند به شناخت بهتری از یکدیگر برسند زیرا فامیل های یکدیگر در این جلسه حضور دارند و می توانند بفهمند که با چه خانواده ای وصلت می کنند.

خواستگاری های خلوت:

این خواستگاری ها با حضور دختر و پسر و خانواده هایشان به همراه بزرگ تر فامیل انجام می شود. از نظر مشاوره ازدواج نیز این نوع خواستگاری بهترین نوع آن است زیرا به دلیل جمعیت کم صحبت های بیشتری رد و بدل می شود و علاوه بر این دختر و پسر می توانند با یکدیگر خلوت کنند و بیشتر با یکدیگر آشنا شوند. بزرگان نیز می توانند حرف های مهم را بیان کنند. معمولا در این جلسات در صورت توافق اولیه مواردی مانند میزان مهریه، مدت زمان عقد و سایر مواردی که از نظر طرفین مهم می باشد بیان می شود.

شرایط خواستگاری در اسلام
مراحل خواستگاری

آداب خواستگاری

و اما پس از توضیح انواع جلسات خواستگاری سراغ آداب آن در جلسه اول می رویم. برای راحتی آن را به دو دسته زیر تقسیم می کنیم.

آداب خواستگاری برای خانواده دختر

پذیرایی کردن:

از مهم ترین موارد آداب خواستگاری برای خانواده دختر نحوه پذیرایی در خواستگاری است. معمولا میوه و شیرینی و نوشیدنی مرتبط با فصل در پذیرایی استفاده می شوند.( می توانید برای فصل های سرد سال چای و برای فصل های گرم شربت در نظر بگیرید).

نحوه صحبت:

نحوه صحبت در خواستگاری بسیار مهم است. دقت داشته باشید که در ابتدا با روی گشوده از خانواده پسر پذیرایی کنید و پس از خوش و بش کردن و بیان کردن چند موضوع برای خودمانی شدن فضا، سراغ صحبت های جدی بروید. نحوه صحبت در خواستگاری در مورد مسائل جدی باید کاملا صریح و بدون حاشیه باشد.

سوالات آشنایی قبل از ازدواج در همین جلسه مطرح می شود. قبلا به طور مفصل در مورد سوالات خواستگاری پسر از دختر و سوالات خواستگاری دختر از پسر صحبت کرده ایم و در این جا اشاره مختصری به آن می کنیم.

اگر آشنایی مختصری با یکدیگر دارید نیازی به این سوالات نیست ولی اگر با یکدیگر غریبه هستید ابتدا از او مشخصات کلی اش را بپرسید مواردی مانند شغل، تحصیلات، شرایط مالی و مواردی دیگر. پس از آن سراغ سوالات اعتقادی بروید و مسائل اساسی را در آن جا بیان کنید. دقت داشته باشید اساسی ترین مسائل، مسائل اعتقادی هستند و باید تفاهم زیادی داشته باشید. سعی کنید نقطه مبهمی در مورد مسائل اجتماعی و یا خانوادگی باقی نگذارید.

به عنوان یک پسر هم توجه داشته باشید یکی از آداب خواستگاری برای پسر این است که سوالات خیلی شخصی را در همان جلسه اول از دختر نپرسد. بلکه اینگونه سوالات از آداب جلسه دوم خواستگاری است.

در همین حین سوالات خانواده عروس از داماد در خواستگاری پرسیده می شود، بهتر است که سوالات بیشتر در مورد وضعیت کلی خانواده و جایگاه اجتماعی پرسیده شود مبنا بر آشنایی با خانواده باشد. برای مطالعه مقاله تست تفاهم قبل از ازدواج لطفا کلیک کنید.

آداب ازدواج در اسلام
آشنایی و خواستگاری از نگاه دین

آداب خواستگاری رفتن

به طور معمول خانواده پسر به خواستگاری می روند اما خواستگاری دختر از پسر نیز وجود دارد. در این قسمت ما می خواهیم آداب کسی که خواستگاری می رود را بیان کنیم.

دسته گل و شیرینی:

الان دیگر به همراه داشتن گل و شیرینی به یکی از اصول خواستگاری تبدیل شده است و به همراه نداشتن آن عجیب به نظر می رسد. البته این درصورتی است که در جلسه خواستگاری داماد هم حضور داشته باشد.

وقت شناس باشید:

وقتی زمانی را برای جلسه خواستگاری تعیین کردید سعی کنید سر وقت بروید. این خیلی مهم است که جلسه اول سر وقت باشید تا یک تاثیر مثبتی از خودتان نشان دهید.

کسانی که باید در خواستگاری حضور داشته باشند:

در بالا گفتیم که شلوغ یا خلوت بودن خواستگاری به فرهنگ بستگی دارد ولی به طور معمول پدر و مادر به همراه یک خواهر یا بردار در مراسم خواستگاری حضور دارند.

اصول و آداب خواستگاري در اسلام
مراحل ازدواج در اسلام

پوشش در مراسم خواستگاری

خواستگاری مراسمی رسمی است بنابراین باید لباس رسمی نیز پوشیده شود. بهتر است داماد کت و شلوار بپوشد و عروس نیز لباسی پوشیده داشته باشد و آرایشش کم باشد.

به طور کلی آداب خواستگاری تا حد زیادی به فرهنگ و منطقه زندگی وابسته است. ما در این مقاله سعی کردیم تا توضیحات کاملی که همه فرهنگ ها را شامل می شود برای شما جمع آوری کنیم.

سوالات متداول

آیا پوشیدن کت و شلوار در خواستگاری الزامی است؟

در بعضی مناطق داماد لباس محلی خودشان را به تن می کند ولی به طور کلی لباس در جلسه خواستگاری باید رسمی باشد.

چه کسانی در جلسه خواستگاری باید حضور داشته باشند؟

بسته به نوع فرهنگ مراسم خواستگاری می تواند خلوت و یا شلوغ باشد ولی به طور کلی پدر و مادر و یکی از بزرگان فامیل باید حضور داشته باشند.

چه سوالاتی باید در جلسه خواستگاری مطرح شود؟

در جلسه اول خواستگاری باید برای دانستن میزان تفاهم سوالات کلی پرسیده شود. سوال در مورد اعتقادات، مسائل اجتماعی و اقتصادی از مهم ترین مسائلی هستند که باید مطرح شوند.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره قبل از ازدواجبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

براي مشاوره در زمينه آداب خواستگاری برای خانواده دختر و پسر

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 18 نظر:

 1. سلام من خیلی جوان وکم سن هستم مادرم فوت کردن به تازگی روابطم بامادرهمسرم هم اصلاخوب نیست میخام برای پسرم برم خاستکاری نمیدونم باکی برم یک خواهردارم چهارسال ازمن بزرگتروهیچوقت منوتومراسم دختراش نگفته ورابطمون خیلی حسنه نیست اصلادوست ندارم ایشون وباخودم ببرم خاستم ببینم تنهابرم خیلی رفتاربدی محسوب میشه؟

 2. سلام مطالبتون خوب بود اما اینکه نوشتیدخواستگاری که خانوم ها اولین بار هموببینن معمولاخواستگاری مذهبیه غلطه،کاملا بشتگی به دیدگاه خانواده ها و مخصوصا مادرپسرداره و ربطی به مذهب نداره بیشترعرف و رسومات خانوادست، لطفابابیان بهتری بنویشید تاموجب سوء برداشت درموردهیچ قشری نشه

  1. اصل خواستگاری یک عرف مذهبیه که باعث اشنایی خوانواده ها و بهتر شدن زنگی دختر و پسر میشه…اگه که این مذهبی نباشه خب مثل خارجی هارفتار کنید بعد چند سال که بچه دار شدید خواستگاری کنید

 3. سلام من ی خاستگار دارم که ۱۰ سال از من بزگتره خیلی دودل هستم راهنمایی میخوام
  ولی تا الان همه چی مون باهم خوب بودیم
  ولی الان اونو نمی دونم ولی من خیلی دلبسته شدم باهاش خانواده اش هم اوکی هستن چه کار کنم ۱۰ سال زباد نیست ؟؟؟

   1. سلام وقت بخیر برای جلسه اول خواستگاری که میخوان باهم آشنا بشن باید دسه گل هم ببریم یا فقط شیرینی

  1. نه بستگی به روابطتون داره .اگه از لحاظ اخلاقی ادم خوبیه اختلاف سن مهم نیست

  2. سلام علیکم به عنوان تجربه عرض میکنم ده سال زیاد هست.
   البته فرق میکنه .مثلا اگر مرد 40 ساله باشه و زن 30 ساله شاید خوب باشه ولی اگر مرد 25 ساله باشه و زن 15 ساله قطعا خوب نیست . چون در سن 30سالگی زن پخته تر است و تفاوت سنی خیلی به چشم نمیاد ولی در سن 15 سالگی اون پختگی لازم رت نداره ….من به عنوان یک کارشناس در این زمینه تا 5 سال تفاوت سنی را تایید میکنم بشتر به نظرم خوب نیست…باز هم میتوانید از مشاورین بپرسید

 4. سلام راهنمایی در همین زمینه ای که گفتم چیزی که گفتم رو شما حدستون چی هستش

 5. سلام شب بخیر
  ببخشید یه سوالی داشتم فقط کنجکاو هستم بدونم با اینکه ربطی به من نداره پسر همسایه ای داریم سن سالش هم بالاست بعضی اوقات که از سرکار شب برمیگرده خونه، همیشه که نه بعضی شب ها میره تا چند ساعت دیگه برمیگرده
  حتا بعضی وقتا که بیکار هم هست همین کار رو میکنه
  به نظر شما این پسر با کسی رابطه داره که اینطور عمل میکنه؟
  خانواده اش هم تو جریان هستن. بالاخره میدونن که بعضی وقتا شب که از سرکار میاد سریع میره تا چند ساعت دیگه میاد کجا میره با کی هستش
  من که حدس میزنم امکان داره برنامه ای داشته باشه
  راهنمایی میخواستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉