کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

هدف و فلسفه ازدواج و زندگی مشترک

فلسفه ازدواج، آثار ازدواج
3.9/5 - (15 امتیاز)

تا الان این سوال رو از خودتون پرسیدین که فلسفه ازدواج چیست؟ چرا ازدواج بخش مهمی از زندگی هر فردی رو تشکیل میده؟ اصلا معنا و هدف از ازدواج چیه؟ اگه این سوالها رو از چند زوج بپرسین به جوابای مختلفی میرسین. چون هر فردی ایده و نظر متفاوتی نسبت به ازدواج داره. نگرش، احساسات و اعمال افراد هم با توجه به همین دیدگاه و تعریف ازدواج مشخص میشه. مثلا اگه فکر میکنید فلسفه ازدواج فقط اینه که به نیازهای جنسی دو نفر پاسخ داده بشه، پس زمانیکه زندگی جنسی شما جذابیت سابق رو نداشته باشه، ازدواج معنای خودش رو از دست میده!. یا اگه فکر میکنید ازدواج فقط در شرایطیه که دو نفر احساس خوشبختی کامل داشته باشن، در لحظات سخت زندگی و گرفتاریها باید به فکر طلاق باشید!.

ما مواردی رو داریم که در اون زوجها خواسته های مشابه اما ارزش های مختلفی دارند و همین تفاوت ها منجر به اختلاف و درگیری میشه. به همین دلیله که از نظر روانشناسان زوجهایی که به یه تعریف مشخص درباره فلسفه زندگی مشترک میرسن، ازدواج موفق تری رو تجربه میکنن. پس مهمه که نحوه نگاه افراد به زندگی مشترک، مشابه باشه. با توجه به اهمیت این موضوع در اینجا به بررسی موضوعاتی پیرامون هدف و فلسفه ازدواج میپردازیم.

تعریف ازدواج ؟

یه سوال اساسی که قبل از هر چیزی باید پاسخ داده بشه اینه که ازدواج چیست؟ به طور کلی میتونیم ازدواج رو یه قرارداد حقوقی، یه آیین مذهبی یا یه رویه اجتماعی معرفی کنیم. که همه ی اینها در هر جامعه ای از نظر صلاحیت قانونی، آموزه های دینی و فرهنگی و… متفاوته. به عنوان مثال اگرچه امروزه فلسفه ازدواج در غرب بیشتر شامل رابطه ای بر پایه عشق و دوستی است. اما از نظر تاریخی عمدتا ازدواج رو به عنوان یه واحد اقتصادی و سیاسی میشناختن که هدف از اون پیوندهای خویشاوندی، کنترل ارث و اشتراک منابع بوده است. درواقع امروزه تعریف ازدواج تغییر کرده است و مردم در زندگی مشترک، به دنبال چیزهای بیشتری هستند. از جمله پیشرفت فردی، درک متقابل، دستیابی به اهداف و…پیشنهاد میکنم مقاله معیارهای ازدواج از دیدگاه دکتر فرهنگ هلاکویی را مطالعه کنید.

هدف و فلسفه ازدواج چیست؟

همونطور که میدونید همه کارهایی که در زندگی انجام میدیم برای یه هدف مشخصه. که این موضوع درباره ازدواج هم صدق میکنه. پس مهمه قبل از ازدواج به اهدافتون فکر کنید و از خودتون بپرسید که چرا دارم به ازدواج فکر میکنم؟ و چه توقعات و انتظاراتی از زندگی مشترک دارم؟ عدم وجود هدف مشخص و عدم آگاهی از فلسفه زندگی مشترک منجر به بروز مشکلاتی در تداوم و ثبات رابطه میشه که امروزه بیشتر زوجین باهاش دست و پنجه نرم میکنن. که البته این مشکلات در بین زوجهایی که هم مسیر نیستند و درک مشترکی از مفهوم ازدواج ندارن، طبیعیه.

حالا این هدف و دلیل ازدواج برای هر فردی با توجه به شرایط و عقایدش متفاوته. مثلا ما به عنوان افراد مسلمان باید به فلسفه ازدواج در اسلام توجه داشته باشیم. دین اسلام تاکید میکنه که انسانها جفت آفریده شدند تا منبع عشق و راحتی برای همدیگه باشند. ما زن و شوهر رو مثل لباسهایی میدونیم که باید عیب ها و نقص های همدیگه رو بپوشونن و به همدیگه زیبایی ببخشیم. این همون رسیدن به کمال انسانیه که باید در ازدواج هم به دنبالش باشیم که ممکنه با فلسفه ازدواج در غرب متفاوت باشه. حال در ادامه بعضی از اهداف و فلسفه ازدواج رو مورد بررسی قرار دادیم:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه هدف و فلسفه ازدواج و زندگی مشترک با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1. تشکیل خانواده و فرزندآوری

وقتی صحبت از هدف و فلسفه زندگی مشترک میشه، بسیاری افراد به تشکیل خانواده و فرزندآوری اشاره میکنن. که البته درسته و یکی از مهم ترین اهداف ازدواج همینه. چون زوجین با فرزند آوری به دنبال راهی برای گسترش خط خانواده، پیشبرد سنت ها و… هستن. علاوه بر این کودکان معمولا کانون خانواده رو گرم تر و عشق بین زن و شوهر رو دو چندان میکنن. فرزندان به عنوان یه قطعه گمشده هستن که میتونن وضعیت زوجین رو به یه خانواده کامل ارتقا بدن. البته به جز فرزند آوری برنامه ریزی برای تربیت فرزندان هم موضوع مهمیه که نباید نادیده گرفته بشه. هرچند امروزه الگوهای ازدواج در غرب به سمت و سویی پیش میره که فرزند آوری برای بسیاری از زوجین مطرح نیست. اما کماکان میتونیم این موضوع رو یکی از اهداف مهم ازدواج در نظر بگیریم.

هدف ازدواج از دیدگاه اسلام

2. رشد به عنوان یک زوج

فرصت رشد و پرورش در کنار همسر یکی از بهترین موهبت های زندگی مشترکه، که از موضوعات مهم فلسفه ازدواج در اسلام هم به شمار میاد. زندگی مشترک مثل یه دانشگاهه که هر روز میتونید چیزهای جدید یاد بگیرید و به انسان بهتری تبدیل بشین. درواقع میشه گفت هدف از ازدواج کامل شدنه و ازدواج درست میتونه شما رو به سمت کامل شدن سوق بده. چون مسئولیتهای ازدواج و زندگی مشترک شما رو مجبور میکنه تا از تمام ظرفیت ها و تواناییهاتون استفاده کنید. البته با وجود اختلافات فرهنگی، این موضوع درباره ازدواج در غرب هم صدق میکنه. علاوه بر این حضور همسر به عنوان یه همراه و تکیه گاه همیشگی میتونه به شما کمک کنه تا در شرایط سخت نیروی دو چندان داشته باشین. برای مطالعه مقاله ویژگی های همسر خوب کلیک کنید.

فلسفه ازدواج در غرب

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه هدف و فلسفه ازدواج و زندگی مشترک با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

3. حمایت از یکدیگر

اگه بپرسین فلسفه ازدواج در غرب چگونه است؟ باید بگم که از مهم ترین اهداف و دلاایل زدواج در کشورهای غربی حمایت زوجین از همدیگه است. وقتی دو نفر در یه زندگی مشترک قرار میگیرن باید از منافع همدیگه، خانه و کودکان حمایت کنن. به طور کلی، محافظت در سطوح مختلف زندگی مثلا در امور شغلی، تحصیلی، خانوادگی و… هدف و فلسفه ازدواج رو میسازه. این موضوع رو میتونیم به عنوان یکی از مزیت های ازدواج هم عنوان کنیم. البته توجه کنید که این محافظت باید دو طرفه باشه. توقعات بیجا از همسر برای محافظت و حمایت، از جمله مواردیه که میتونه باعث اختلافات بین زن و شوهر بشه. برای خواندن مقاله دلایل ازدواج کردن کلیک کنید.

هدف و فلسفه ازدواج چیست؟

4. تلاش برای رسیدن به اهداف مشترک

متاهل بودن به شما این اطمینان رو میده که شخصی وجود داره که شما رو دوست داره. این احساس تایید شدن باعث افزایش اعتماد به نفس میشه. که میتونه به شما در رسیدن به اهدافتون کمک کنه. وقتی دو نفر همدیگر رو دوست دارن و به هم احترام میذارن، میتونن تمام تمرکزشون رو روی اهداف مشترک و غیر مشترکشون بذارن و برای رسیدن به آنها به هم کمک کنن. علاوه بر این زوجین در زندگی مشترک، فداکاری و گذشت رو یاد میگیرن. اونوقته که اهداف و آرزوهای همسرشون رو در اولویت قرار میدن.

در نهایت میتونیم بگیم که فلسفه ازدواج شامل جلب رضایت و حمایت از خانواده از نظر عاطفی، جنسی، روانشناختی و… است. در آخر پیشنهاد می کنیم مقاله با چه کسانی نباید ازدواج کرد؟ را بخوانید.

ازدواج برای چیست؟

سوالات متداول

  • فلسفه ازدواج چیست؟

فلسفه ازدواج شامل جلب رضایت و حمایت از خانواده از نظر عاطفی، جنسی، روانشناختی و… است.

  • مهم ترین هدف و فلسفه ازدواج کدامند؟

تلاش برای رسیدن به اهداف مشترک حمایت از یکدیگر، رشد به عنوان یک زوج و تشکیل خانواده و فرزندآوری

  • فلسفه ازدواج در اسلام چیست؟

دین مبین اسلام تاکید میکنه که انسانها جفت آفریده شدند تا منبع عشق و راحتی برای همدیگه باشند. ما زن و شوهر رو مثل لباسهایی میدونیم که باید عیب ها و نقص های همدیگه رو بپوشونن و به همدیگه زیبایی ببخشیم.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه هدف و فلسفه ازدواج و زندگی مشترک

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉