کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه از دختر مورد علاقه خود خواستگاری کنیم؟

چگونه از دختر مورد علاقه خود خواستگاری کنیم؟
3.8/5 - (21 امتیاز)

روم نمیشه برم خواستگاری!

این که عاشق کسی بشوید کار آسانی است و کار آن جا سخت می شود که بخواهید عشق خودتان را بیان کنید و از کسی که خوشتان می آید خواستگاری کنید. چگونه خواستگاری کنیم؟؟؟؟؟؟؟ روش خواستگاری رفتن و بیان قصد و نیتتان در گرفتن جواب مثبت بسیار مهم است. اکثر مردها نحوه بیان درخواست خود را بلد نیستند و همیشه از بدترین روش ها برای این موضوع استفاده می کنند در صورتی که خوب است بدانید برخورد اول و نحوه درخواست بیانتون بسیار در این زمینه و جلب توجه شخص مورد علاقه اتان مهم است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا مهم ترین نکات را درباره طریقه خواستگاری رفتن و جلسه خواستگاری بیان کنیم.

بهترین روش پیشنهاد ازدواج

همانطور که گفتیم نحوه بیان خواستگاری بسیار مهم است و وقتی که شما بتوانید در این مرحله به خوبی عمل کنید می توان گفت در راستای گرفتن جواب مثبت از شخص مورد علاقه اتان قدم خیلی بزرگی برداشته اید. این چند نکته را رعایت کنید تا بتوانید تاثیر خوبی روی شخص مورد نظرتان بگذارید.

وقتی مهم ترین تصمیم زندگیتان( ازدواج کردن) را گرفته اید باید بدانید که باید همه چیز در بهترین حالت خود باشند. یعنی باید پیشنهاد ازدواج خودتان را در بهترین زمان، بهترین مکان و با بهترین لحن ممکن بیان کنید تا بیشترین تاثیر را بگذارد.

بهترین روش پیشنهاد ازدواج
آموزش خواستگاری كردن – چطوری پیشنهاد ازدواج بدهیم؟
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه از دختر مورد علاقه خود خواستگاری کنیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

زمان مناسب خواستگاری کردن

افراد ممکن است نسبت به یک موضوع در زمان های متفاوت نظرهای متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال اگر از یک نفر وقتی که به تازگی از رابطه ای خارج می شود نظرش را در مورد ازدواج بپرسید قطعا آن را چیز بیهوده ای می داند و احتمالا خواهد گفت که تا آخر عمر نمی خواهد ازدواج کند. در صورتی که اگر از همین شخص دو ماه قبل، زمانی که رابطه ی عاشقانه ای داشته است همین سوال را می کرید به شما پاسخ می داد که بهترین چیز ممکن ازدواج کردن با شخص مورد علاقه اش است.

پس یکی از نکات مهم خواستگاری زمان بیان خواسته اتان است. شما زمانی باید سر صحبت را باز کنید که شخص خسته نباشد و یا دغدغه و گرفتاری خواست دیگری نداشته باشد و در حالت آرامش باشد. وقتی که در مود خوبی است می توانید جلو بروید و خواسته خودتان را بیان کیند.

مکان مناسب خواستگاری کردن

بیان کردن موضوعی به این مهمی باید در یک مکان مناسب باشد. شما نمی توانید از او در حضور کسی و یا جمع دوستان خواستگاری کنید. باید مکان مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. می توانید در یک کافه و یا یک رستوران، جایی که فقط شما و او هستید این موضوع را بیان کنید.

مکان مناسب خواستگاری کردن
بهترین روش خواستگاری چیست؟

لحن مناسب برای خواستگاری کردن

شاید بسیاری از افراد به دنبال متن زیبا برای خواستگاری باشند، این کار خوب است ولی اگر حقیقت را بخواهید بسیاری از جملات و سخن های مربوط به خواستگاری کلیشه ای شده اند و خاصیت خود را از دست داده اند. حتی ممکن است به جای این که تاثیر مثبت بگذارند، دارای تاثیر منفی باشند. نیازی نیست که یاد داشتی آماده کنید. مهم این است صحبت هایی که می کنید از قلب شما بیاید. باید حرف هایی بزنید که باور کند قصد و نیت حقیقی شما است. سعی کنید که مضطرب نباشید و با آرامش کامل صحبت خود را بیان کنید. در هنگاه صحبت کردن به اندازه کافی محکم باشید و ارتباط چشمی برقرار کنید. مهارت های گفتگو در خواستگاری بسیار ضروری هستند. اگر قصد دارید از کسی خواستگاری کنید از قبل بر روی این مهارت ها کار کنید.

در خواستگاری از دختر به یاد داشته باشید که شما باید خودتان را برای واکنش های احتمالی از سوی او آماده کنید. امکان دارد حتی در همان لحظه شما را ترک کند و یا صراحتا به شما جواب منفی بدهد. شما باید آرامش خودتان را حفظ کنید و هر احتمالی را در نظر بگیرید.

لحن مناسب برای خواستگاری کردن
سوالات مهم مفید و کلیدی در خواستگاری

مراحل قبل از خواستگاری

بیان کردن موضوع به دختر مورد علاقه تان مهم ترین مرحله قبل از خواستگاری است که اگر به خوبی انجام دهید می توان گفت که نیمی از راه را پیموده اید.

از او بخواهید که در صورت موافق بودن شماره منزل و یا مادرش را به شما بدهد تا خانواده شما بتواند بقیه مراحل خواستگاری را طی کند.

از او نیز بخواهید که به خانواده اش این قضیه را بگوید و از آن ها کسب اجازه کند.

وقتی که این اتفاقات صورت گرفت. خانواده شما و ترجیحا مادرتان باید تماس بگیرد و بگوید که برای آشنایی یک جلسه را تعیین کنند.

جلسه خواستگاری قبل از آشنایی

معمولا در بیشتر فرهنگ ها قبل از اینکه به صورت رسمی خواستگاری بروند، خانم های خانواده پسر یکبار خودشان به خانواده دختر می روند تا به یک آشنایی نسبی دست پیدا کنند. در واقع می توان گفت این جلسه یکی از اصلی ترین مراحل خواستگاری سنتی می باشد. اگر همه چیز در این جلسه به خوبی پیش برود آنگاه نوبت به جلسه رسمی خواستگاری می رسد.

چگونه خواستگاری برویم

پس از این که خانم ها در جلسه قبل از خواستگاری به نتیجه مثبت رسیدند حال همه ی اعضای خانواده به همراه داماد به خواستگاری می روند. شما به عنوان داماد در مراسم خواستگاری زیر نظر ترین شخص خواهید بود. پس باید حواستان به همه چیز باشد و سعی کنید که از هر لحاظی بهترین خودتان باشید. مطمئن باشید که اگر شما کار خودتان را به خوبی انجام دهید سایر اعضای خانواده نیز کار خودشان را بلدند و می دانند که چه بگویند. پس لازم است که شما به عنوان داماد فقط بر روی خودتان متمرکز باشید. در ادامه به چند تا از مهم ترین سوالاتی که برای مردها وقتی به خواستگاری می روند به وجود می آید پاسخ می دهیم.

چگونه در خواستگاری صحبت کنیم؟

اول باید بدانید که نیازی نیست در جلسه خواستگاری زیاد حرف بزنید و همه چیز را به تفضیل توضیح دهید. کافیست فقط جواب سوالی که از شما پرسیده می شود را به صورت مختصر بدهید. ولی باید به یاد داشته باشید که هنگام پاسخ دادن کاملا مسلط باشید و به دور از هرگونه شوخی و مودبانه پاسخ دهید. از بیان کردن مسائل اضافی خودداری کنید زیرا اگر جایی لازم باشد بزرگ تر ها به آن اشاره می کنند.

چگونه در خواستگاری جذاب باشیم؟

مهم ترین قسمت برای این موضوع ظاهر آراسته است. سعی کنید لباس مناسبی بپوشید که خب رسم این است که کت و شلوار بپوشید.

مدل موی عجیب و غریبی نداشته باشید.

عطر ملایمی زده باشید.

سرتان به اطراف نچرخد و همه جا را زیر نظر نداشته باشید.

صاف بنشینید و از شل و ول بودن پرهیز کنید.

سعی کنید ارتباط چشمی موثری برقرار کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه از دختر مورد علاقه خود خواستگاری کنیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چگونه در خواستگاری جواب مثبت بگیریم؟

برای این سوال نمی توان روش قطعی ای ارائه داد زیرا اگر اینگونه بود تمامی خواستگاری ها به ازدواج ختم می شدند. بنابراین شما باید یکسری از موارد را رعایت کنید تا در صورت فراهم بودن شرایط جواب مثبت بگیرید. همانطور که در قبل تر هم گفته شد شما می توانید بهترین خودتان باشید و تصمیم گیری را به طرف مقابل واگذار کنید. سعی کنید سایر اصول را به خوبی رعایت کنید و بر روی نتیجه متمرکز نباشید. مطمئنا بهترین اتفاق خواهد افتاد.

سوالات خواستگاری مهم کدام ها هستند؟

طبق رسم دختر و پسر برای آشنایی بیشتر در یک اتاق جداگانه با یکدیگر صحبت می کنند. در این موقع شما باید سوالات خودتان را بپرسید تا بتوانید شخص مقابلتان را بهتر بشناسید. این سوالات به شما کمک می کنند تا بتوانید بفهمید که شخص مورد نظر آیا واقعا مناسب شما هست یا خیر. در اینجا به طور مختصر به این سوال ها اشاره می کنیم ولی در مورد سوالات مراسم خواستگاری در یک مقاله دیگر به طور مفصل برای شما تهیه شده است که می توایند آن را در اینجا مطالعه کنید.

سوالات شخصی

این سوالات کاملا همانند یک فرم ثبت نام می باشند. اطلاعاتی همانند سن، تحصیلات، شغل، تعداد خواهر و برادر و غیره

سوالات اعتقادی

مهم ترین سوالاتی هستند که باشد پرسیده شوند و با پرسیدن این سوالات متوجه خواهید شد که آیا مناسب یکدیگر هستید یا خیر

سوالات اجتماعی

شما باید نظر او را در مورد محیط های اجتماعی مختلف از خانواده گرفته تا جمع اقوام و دوستان و محیط کار بپرسید و با نظر خودتان مقایسه کنید.

اهداف آینده

از او در مورد اهدافش در زندگی شخصی، مسائل مالی و زندگی مشترکش در آینده بپرسید. شما باید بدانید که آیا مسیر یکسانی دارید یا خیر

بعد از خواستگاری چه کنیم؟

خب در حقیقت شما حرکت خودتان که خواستگاری بوده است را انجام داده اید و الان باید منتظر نظر خانواده دختر باشید. معمولا وقتی که همه چیز در جلسه اول خوب پیش برود به شما خواهند گفت که برای ادامه صحبت ها نیاز است تا یک جلسه دیگر صحبت کنید. در این صورت می توانید یک روزی را برای این کار مشخص کنید. اما گاهی اوقات به شما خواهند گفت که در صورت موافق خبر خواهند داد. در این صورت شما باید به آن ها فرصت بدهید تا به خوبی بر روی این موضوع فکر بکنند. به هر حال باید صبر داشته باشید امکان دارد روند خواستگاری طولانی شود و نباید توقع داشته باشید مراحل خواستگاری تا ازدواج را به سرعت و طی یکی دو هفته طی کنید!

نکاتی که باید به یاد داشته باشید

درست است که در مورد مسائل بیان شده در مراسم خواستگاری باید صریح باشید ولی خب نباید صریح بودن را با چیزهای دیگر اشتباه بگیرید. به طور مثال اگر می خواهید در مورد مهریه صحبت کنید چانه زدن در مورد مهریه اشتباه است و اگر چیز نامعقولی از شما خواستند بهتر است غیر مستقیم به آن اشاره کنید.

به عنوان خانواده دختر باید بدانید آداب خواستگاری برای خانواده دختر نیز باید رعایت شوند و شما نیز باید سعی کنید که یک میزبانی درجه یک داشته باشید.

سوالات متداول

شرایط داماد در مراسم خواستگاری باید چگونه باشد؟

داماد باید لباسی آراسته پوشیده باشد. عطر ملایمی بزند. صاف بنشیند و زیاد صحبت نکند.

در چه شرایطی باید خواستگاری کرد؟

خواستگاری باید در زمان و مکان مناسب و با لحنی مناسب انجام شود.

چگونه در جلسه خواستگاری صحبت کنیم؟

از شوخی کردن بپرهیزید. سعی کنید جواب های کوتاه و کامل بدهید و از توضیحات اضافه خودداری کنید. برقراری ارتباط چشمی بسیار موثر است.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ومعیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

براي مشاوره در زمينه چگونه از دختر مورد علاقه خود خواستگاری کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 21 نظر:

 1. خواستگاری ازدواج نکرده است مجرد ۴۵ سالگی دارد پسر تک فرزند دارد همین پسر دارد

 2. سلام بنده دختری 15ساله هستم و یک پسر دیروز از مامانم خواستگاری برای من اما آن پسر 30سالش است من نمی دانم آخه آن پسر 16سال از من بزرگتر است حالا نمی دانم جواب بله بدم یا نه ولی پدر ومادرم راضی هستند لطفاً راهنمایی کنید

 3. سلام عرض ادب اگر راهی دارین بدین واقعا ممنون میشم

  من با دختری دوستم و واقعا میخوامش دختره میگه با داداشم صحبت کن ک بیاد نظرمو بخواد منم بگم میخوامش نمیتونم الان برم بگم من میخوامش بدون دلیل.میگه صحبت کن ک بگم اره از این پسره خوشم میا ..
  ممنون راهنمایی کنیم چجوری با داداشش صحبت کنم ؟

 4. باسلام و وقت بخیر.بنده پسری بشدت خجالتی هستم.دو ساله توی شرکت کار میکنم که من و یک خانمی تنها تو اون اتاق هستیم و فقط آبدارچی گاهی اوقات میاد اتاق ما.27سالمه و اون خانم 28سالشه.اصلا نمی‌دونم چه حسی نسبت به من داره اما من خیلی عاشقش هستم و می‌خوام باهاش ازدواج کنم.فقط نمی‌دونم چطوری ازش خواستگاری کنم و اگه از پیشنهاد من ناراحت شد چیکار کنم؟
  لطفاً کمکم کنید.باتشکر فراوان

 5. سلام.بنده قبلا با مادر دختری برای ازدواج صحبت کردم راضی هم بودن اما بخاطر یه اشتباه رفتم سراغ یه خانم دیگه اما ازدواج ناموفق داشتم و به جدایی کشید میترسم دوباره با مادرشون صحبت کنم و بگن که همون دفعه نیومدید . مخالفت بکنه و باعث بشه بنده حقیر بشم جلوی ایشون.میخواستم ببینم آیا امکانش هست موافقت کنه یا راهی هست راضیشون کرد؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 6. سلام من پسری ۲۰ساله هستم و دختر خاله ام بیست سالشه ازش اجازه گرفتم گفتم میخام باهات حرف بزن اونم قبول کرد گفت که پیام بده الان نمی دونم چی باید بگم ازکجا باید شروع کنم لطفا راهنمایم کنید

 7. سلام من عاشق مربیم شدم
  با هم همسنیم و تقریبا اندازه هم در آمد داریم و هیچ نیازی به پول هم نداریم
  ایشون فردی خوش مشرب هستن و کلا با پسرا راحت ارتباط میگیرن( نه اینکه وارد رابطه عاشقانه بشن فقط خیلی خوب درکشون میکنن و میتونن راهنماییشون کنن و باهاشون گپ بزنن)
  ما ۲۴/۵ سالمونه و من از ۲۳ سالگی که ایشون مربی ما شدن عاشقشون شدم.دوستم بهم میگه برو جلو حرفتو بزن و همش از گوگل برام مطلب میخونه که موقع خواستگاری باید اینکارو کنی
  اگه یه دختر دوست داشته باشه اینجوریه رفتارش
  بهم میگه اون خیلی دوست داره فقط روش نمیشه بهت بگه
  تحصیلاتشم خیلی بالاعه
  بهم میگه باید اول به خودش بگم بعد به خانوادم که باهاشون صحبت کنن
  من تو ذهنم خیلی اینو تصور کردم که بهش میگم اونم یه و نه میخوابونه زیر گوشمو میره
  آدم خجالتی ای نیست
  اخلاق بشدت پسرونه داره

 8. سلام من عاشق ی دختری شدم که فامیل در واقع نوه عموم نمیدونم اول ب خونوادش بگم یا از ی نفر بخوام واسم پا درمیونی کنه و این ک همش تو رویاهام و ایندمو به ایشون فکر میکنم دختر پاک معصومیه نمیخوام از دستش بدم ی حدود ۷ یا ۸ سالیم اختلاف سنی داریم لطفا مشاوره بدید ک چکار کنم حتی الانشم همش بفکرشم ی لحظه خاطرش از ذهنم نمیره

 9. فرهنگ اروپایی اونی که وابسته شدم …بنده مشهدی کمی مذهبی الان نوع پوشش کمی ازارم میده اما چون سنش کمه فعلا زیاد به این موضوع فک نمی کنم هم چنین مشکل زبان داریم اون فارسی یاد نداره منم زبون اون کشور رو خیلی وقتا فک میکنم بچه ما به چه زبانی مکالمه میکنه در آینده
  تا الان مشکلی نداشتیم خوب پیش رفته به نظر شما راه حل چیه چطور میشه با هم سازگار تر شد دو فرهنگ رو ادقام کرد هم چنین مادرشون در ابتدا سراحتا مخالف حجاب بیان کردن این نکته رو امید وارم تغییر کند در آینده اونی که دل مارو برده خودش انتخاب کنه حجاب لطفا بگید چطوری میتونیم بهترین نتیجه رو بگیریم

 10. سلام میشه برای پیشنهاد ازدواج از کس دیگه هم کمک گرفت مثلا یکی پادرمیانی کنه برای آشنایی ما

 11. سلام وقتتون بخیر
  من عاشق یه دختری شدم که از من سه سال بزرگتره و روی سن حساسه به نظرتون چگونه میتونم نظرش را با چیز های دیگه به دست بیاورم؟

 12. سلام وقت بخیر.بنده راننده کامیون هستم تحصیلات عالیه هم دارم ۳۳ سن دارم.به خانومی علاقه دارم که کارمند هستند .ایشون بنده را به خوبی می‌شناسن چون تمام مدارک بنده زیر دستشون هست حتی فامیل من رو هم حفظ هستن ولی من متاسفانه جز ظاهر ایشون هیچی ازشون نمیدونم .از اخلاق و رفتارشون با من مشخصه هست که نسبت به من بی میل نیستن .حالا نمیدونم چطور میتونم این موضوع رو باهاشون مطرح کنم که چه حسی نسبت بهش دارم؟فقط داخل محیط کارشون میتونم ببینمشون .این موضوع هم هست که خیلی از طرف خانواده خودم تحت فشار هستم که یا کسی رو به ما معرفی کن یا ما خودمان دست بکار میشیم.من شرایط زندگیم خاص هست بیشتر بخاطر شغلم.دوس دارم کسی رو بیارم توی زندگیم که منو دوس داشته باشه نه صرف اینکه یه ازدواجی کرده باشم رفع تکلیف کنم.اینم بگم نیازی به درآمد اون خانوم ندارم خودم خداروشکر دستم به دهنم میرسه .ممنون میشم راهنمایم کنید🌹

  1. میتونی ازش یه وقت کوتاه بگیری و حرفتو بهش بزنی .حواست باشه که هیچ نیازی به ترسیدن نیست آدم حرف دلشو باید بزنه

 13. سلام من عاشق دختری شدن که ۳سال از من بزرگتر است و من میترسم ازش خواستگاری کنم

 14. سلام وقت بخیر بنده پسری۳۵ساله از یک دختر ۲۳ ساله خواستگاری کردم ودختر بخاطر فاصله سنیمون با این ازدواج مخالفت می‌کند ولی خانوادشون راضی هستن لطفاًراهنماییم بکنین

  1. با سلام
   اصل بر رضایت طرفی هست که میخواید باهاش زندگی تشکیل بدید نه خانواده او

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉