کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

همه چیز درباره زوج درمانی و داشتن یک زندگی عاشقانه و آرام

زوج درمانی چیست
5/5 - (1 امتیاز)

در جامعه امروزی، زوج درمانی در داشتن یک رابطه سالم، عاشقانه و آرام نقش مهمی دارد. علاوه بر آن نیازمند این است که زوجین از رابطه خود مراقبت کرده و برای رشد آن تلاش کنند. بسیاری از افراد مشکلات و تضادهایی را در زندگی خود حس کرده و برای حل آن‌ها اقدام می‌کنند. می‌توان این کار را با مشاوره تلفنی زوج درمانی آغاز کرد. زوج درمانی آنلاین نیز روش دیگری است که می‌توانید از آن بهره ببرید. در صورت عدم دسترسی به مراکز زوج درمانی می توان با مطالعه کتاب زوج درمانی برای بهبود رابطه‌ی خود اقدام کنید. در مواردی که این اختلافات و مشکلات زیاد باشد و زوجین نتوانند به تنهایی آن را حل کنند باید به متخصصین زوج درمانی مراجعه کنند تا با کمک او به راحتی تحت درمان قرار بگیرند.

همچنین افراد می توانند برای کاهش و جلوگیری از بروز اینگونه مشکلات در زندگی، از مشاوره ازدواج قبل از شروع زندگی مشترک کمک بگیرند.

منظور از زوج درمانی چیست؟

یکی از مهم‌‌ترین شاخه‌های روان درمانی، زوج درمانی است که به بهبود روابط زوجین یا حل مشکلات بین آنان می‌پردازد. درواقع این روش یک راه حل علمی است که برای زوجینی که به تنهایی قادر به حل مشکلات خود نیستند به کار می‌رود. به طوری که به یک بینش کلی نسبت به مشکلات و اختلافات خود رسیده و برای رفع آن تلاش می‌کنند. مشاوره زوج درمانی به افراد کمک می‌کند تا اختلافات خود را ریشه‌یابی کرده و برای بهبود آن‌ها قدمی مثبت بردارند که فوق تخصص زوج درمانی در این مسیر به شما کمک خواهد کرد.

کاربرد زوج درمانی چیست و چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

با توجه به تعریفی که از زوج درمانی داشتیم می‌توان فهمید که کاربرد زوج درمانی در برطرف کردن مشکلات زوجین با گفتگو و تمرکز بر روی مشکلات و تلاش برای رفع آن‌هاست. در حقیقت یکی از مهم‌ترین کاربردهای زوج درمانی این است که به زن و مرد کمک کند تا به شناخت خوبی از یکدیگر برسند، یکدیگر را بهتر درک کنند و درصورتی که قصد دارند عادات و رفتارهای نامناسب خود را تغییر دهند به کمک زوج درمانگر به هدف خود دست یابند.

کاربرد زوج درمانی چیست؟
کاربرد زوج درمانی چیست؟

افراد برای مشکلات متعددی ممکن است از روانشناسان کمک بگیرند یا در کارگاه روانشناسی شرکت کنند؛ اما مشکلاتی که زوجین برای رفع و حل آن‌ها باید به مراکز زوج درمانی مراجعه کنند عبارت است از:

 • وجود مشکل در روابط جنسی و زناشویی
 • وجود مشکل در برقراری ارتباط با یکدیگر و نداشتن احساس صمیمیت
 • خشم و پرخاشگری در زوجین
 • خیانت
 • عدم اعتماد به یکدیگر
 • درگیری و مشاجرت‌های مداوم با یکدیگر
 • ناباروری زوجین
 • مشکلات زندگی قبلی در صورت داشتن ازدواج ناموفق
 • مشکلات موبوط به خانواده‌های زوجین مانند دخالت اطرافیان
 • اعتیاد
 • قماربازی
 • مسائل بهداشتی
 • و…

اهداف زوج درمانی چیست؟

زوج درمانگر در جلسات مشاوره زوج درمانی اصولا دو هدف اصلی را دنبال می‌کند:

اهداف زوج درمانی چیست؟
اهداف زوج درمانی چیست؟
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه همه چیز درباره زوج درمانی و داشتن یک زندگی عاشقانه و آرام با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

افزایش صمیمیت و عشق زوجین

عده‌ای از زوجین ممکن است در زندگی مشترک خود با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم نکنند؛ اما برای آنان افزایش صمیمیت و علاقه بسیار مهم و اولویت قرار داشته باشد. از این رو برای افزایش کیفیت رابطه و صمیمیت به مراکز زوج درمانی مراجعه می‌کنند و از زوج درمانگر در این باره کمک می‌گیرند.

بهبود اختلافات و مشکلات زوجین

هدف دوم زوج درمانی، حل اختلافات و مشکلات بین زوجین است. در نتیجه افرادی که در زندگی خود مشکلات متعدد دارند و نمی‌توانند به خوبی با هم ارتباط برقرار کنند به روانشناس زوج درمانگر روی می‌آورند. حاصل این مصاحبه زوج درمانی شناخت و بینش کلی نسبت که جزئی ترین مشکلات و درنهایت رفع آن‌هاست.

مراحل و روند جلسات زوج درمانی به چه صورت است؟

همان‌طور که می‌دانید تمام تکنیک‌های زوج درمانی مراحل خاص خود را دارد که درانتهای این مراحل زوجین به نتیجه‌ی مشخصی درباره ادامه‌ رابطه‌ی خود و حل اختلافات می‌رسند. مراحلی که شما در طی یک مشاوره روانشناسی با متخصص زوج درمانگر پشت سر می‌گذارید به شرح زیر است.

مراحل زوج درمانی به چه صورت است
مراحل زوج درمانی به چه صورت است؟
 • مرحله اول

اولین مرحله در زوج درمانی تمرکز و کنکاش در مشکلات زوجین است. به این معنا که درمانگر باید مشکلات را به کمک تست زوج درمانی به طور مشخص پیدا کند. مشکلاتی همچون خیانت، اعتیاد، مشکلات مالی، مشکلات جنسی و…

 • مرحله دوم

مرحله دوم، شروع درمان است. به این صورت که باید جلسات با حضور زوجین و درمانگر آغاز گردد و درمانگر مشارکت فعال برای حل مشکلات و درمان هر دو نفر داشته باشد.

 • مرحله سوم

در مرحله سوم درمانگر از بین انواع رویکردهای زوج درمانی، بهترین و موثرترین روش را برای بهبود اختلافات و مشکلات زوجین به کار گرفته و راه حل مناسب را در اختیار آنان قرار می‌دهد.

 • مرحله چهارم

در مرحله چهارم و آخرین مرحله نیز هدف‌ها و راهکارهای نهایی برای درمان به طور مشخص، تعیین شده و به زوجین ارائه می‌شود.

پس طی کردن این مراحل با توجه به میزان همکاری و مشارکت زوجین در درمان ممکن است مدتی طول بکشد.

انواع روش‌های زوج درمانی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید همانند تمامی شاخه‌های روان درمانی و روانشناسی، پروتکل زوج درمانی نیز روش‌ها و انواع مختلفی مانند زوج درمانی گلاسر دارد. در نتیجه با توجه به مشکلاتی که زوجین با یکدیگر دارند روش درمانی مناسب انتخاب می‌گردد. به طور کلی روش‌ها و تکنیک‌های زوج درمانی به چند دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه هر یک را بررسی خواهیم کرد.

انواع روش های زوج درمانی به چه صورت است؟
انواع روش های زوج درمانی به چه صورت است؟
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه همه چیز درباره زوج درمانی و داشتن یک زندگی عاشقانه و آرام با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

زوج درمانی رفتاری یکپارچه نگر

در این روش از درمان عملکرد هریک از زوجین به تنهایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نتیجه سعی بر این است که با کاهش رفتارهای منفی و افزایش کارهای مثبت به بهبود رابطه کمک کند.

زوج درمانی شناختی-رفتاری(CBT)

زوج درمانی شناختی رفتاری روشی است که بر روی تغییر رفتار یکی از زوجین تمرکز می‌کند و به بررسی پریشانی‌ها و درگیری‌های موجود در رابطه می‌پردازد. درمان CBT به دنبال یافتن الگوهای تفکر منفی موجود در رابطه است که باعث پریشانی زوجین می‌گردد و سعی دارد توانایی همدردی و درک افراد را به بالاترین حد خود برساند. این روش از زوج درمانی در سه مرحله ارزیابی، بازخورد و درمان انجام می‌گیرد.

زوج درمانی هیجان مدار (EFT)

زوج درمانی هیجان مدار بر پایه‌ی هیجان یا عاطفه و شناخت و تفکر استوار است و هیجان و تفکر را وابسته به هم می‌داند. در نتیجه در این روش موضوع اصلی آن دسته از مشکلات زوجین است که از بیان نشدن نیازهای عاطفی و هیجانات آنان به وجود آمده است. در روش زوج درمانی هیجان مدار زوجین با تمرکز بر روی هیجانات مثبت و سازنده، پیدا کردن انگیزه و دلیل برای ارتباط با یکدیگر و همچنین بازسازی احساسات و عواطف گذشته روابط خود را بهبود می‌بخشند.

زوج درمانی ساختاری

اگر مشکلات و اختلافات زوجین به دلیل ناسازگاری و عدم کنار آمدن با تغییرات زندگی باشد از زوج درمانی ساختاری استفاده می‌شود. در این روش سعی می‌شود رفتارهای مناسب و درست با رفتارهای منفی جایگزین و بررسی شود و اداراکات مثبت را با ایفای نقش تقویت کند.

زوج درمانی گاتمن

پروتکل زوج درمانی گاتمن رایج‌ترین روش زوج درمانی به شمار می‌رود و باعث می‌شود که درک، ارتباط و صمیمیت میان زوجین بیشتر شود. تمرکز اصلی در زوج درمانی گاتمن نیز روی افزایش احترام زوجین به یکدیگر، افزایش درک، پر کردن خلاء‌های موجود در رابطه، اثرگذاری و ایجاد نزدیکی میان زوجین و آرام نگه داشتن جو در صورت مجادله بین زوجین می‌باشد.

سخن آخر

همان‌طور که گفتیم با افزایش مشکلات و اختلافات در زندگی‌های امروزه، با بهره بردن از کارگاه زوج درمانی و پاسخ دادن به سوالات زوج درمانی می‌توان ریشه مشکلات را یافت. علاوه بر آن به کمک روش‌های مختف در این زمینه و نظریه‌های زوج درمانی می‌توان به یک زندگی پایدار، عاشقانه و صمیمی رسید. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

سوالات متداول

زوج درمانی به چه معناست؟

زوج درمانی یکی از شاخه‌های روان درمانی است که با ایجاد یک بینش کلی نسبت به مشکلات به بهبود روابط زوجین و حل اختلافات می‌پردازد.

شرایط زوجین برای شرکت در مشاوره زوج درمانی چیست؟

زوجین باید تمایل به تغییر و بهبود رابطه خود داشته باشند و دراین مسیر صداقت وهمکاری با یکدیگر را در اولویت قرار دهند.

چه کسانی می‌توانند برای اقدام کنند؟

زوج درمانی می‌تواند برای تمام روابط و هر نوع رابطه‌ای از جمله ازدواج، نامزدی و حتی روابط همجنس‌گرایانه مفید باشد و از شدت گرفتن مشکلات جلوگیری کند.

براي مشاوره در زمينه همه چیز درباره زوج درمانی و داشتن یک زندگی عاشقانه و آرام

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉