کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مزایا و معایب ازدواج موقت چیست ؟

ازدواج موقت,احکام ازدواج موقت,

ازدواج موقت در بین عوام به صیغه معروف است . در کتب علمی از آن به عنوان متعه و یا عقد منقطع نیز یاد میشود . ازدواج موقت دارای مدت زمان میباشد . وقتی دو نفر میخواهند ازدواج موقت کنند بنا به موقعیت  و خواست طرفین مدت آن تعیین میشود . ازدواج های موقت فقط به قصد زناشویی صورت نمیگیرد  . در مواقعی  زن  و  مردی نامحرم میخواهند  تنها مسافرت بروند و لازم است در یک محل در بسته تنها بمانند . زوجی سه طلاقه شده اند برای عقد مجدد باید زن با مرد دیگری ازدواجی موقت کند .

در موارد دیگر ازدواج های موقت برای زناشویی انجام میشود . مردی که زنش از او تمکین نمیکند . پسر مجرد که موقعیت ازدواج دایم ندارد . مردی که برای شغلش مجبور است مدت طولانی از خانه دور باشد . مردی که همسرش برایش عادی شده  و او را تحریک نمیکند . زنی که به زناشویی اهمیت نمیدهد  و موارد دیگر . لازم به ذکر است ازدواج های موقت در مذهب شیعه جایز است . مشاوره خانواده می تواند در این موارد به شما عزیزان راهنمایی های لازم را ارائه دهد.


بیشتر بخوانید: آداب و رسوم ایرانیان در مورد ازدواج


احکام ازدواج موقت

احکام ازدواج های موقت میگوید زن باید مجرد بوده و در عقد دیگری نباشد . اگر زن طلاق گرفته زمان عده تمام شده باشد . کنیز دیگری نباشد و کسی او را نخریده و مولا نداشته باشد . برای دختران نابالغ اجازه پدر و یا ولی قهری لازم است . در احکام ازدواج های موقت سن خاصی قید نشده است . احکام ازدواج موقت  میگوید برای زنی که میخواهد صیغه شود مهریه واجب نیست مگر زن شرط کند . بعد از دانستن احکام ازدواج های موقت در مواردی که  مدت طولانی مثلا 90 ساله صیغه میشوند مشاوره ازدواج لازم است .

مزایا و معایب ازدواج موقت,شرایط ازدواج موقت برای مرد,

مزایا و معایب ازدواج های موقت

مزایا و معایب ازدواج های موقت بنا به دلیل ازدواج  و موقعیت زن  و مرد تفاوت میکند . اول به مزایا و بعد به معایب آن میپردازیم . زنی میخواهد به  حج و یا خارج ازکشور برود  و کسی بجز یک مرد نامحرم نمیتواند همراه او باشد . دو حالت پیش می آید :   زن یا متاهل است  و یا بیوه . اگر بیوه بود که خودش صیغه میشود .  اگر متاهل باشد میتواند دختر , مادر و یا خواهرش را صیغه آن مرد کند در نتیجه زن نیز محرم  میشود . در بحث مزایا و معایب ازدواج  های موقت  مواردی هست که با مشاوره خانواده و روانشناسی ممکن است مفید باشد . زمانی که مرد متاهل است و زن تمکین نمیکند .

مزایا ومعایب ازدواج های موقت بستگی به نوع نگاه ما به این مسأله دارد . پسری مجرد است و امکان ازدواج برایش فراهم نیست و نمیخواهد به گناه بیفتد .  مردی که متاهل است و مجبور است به مدت زیادی از خانواده دور باشد  مشاوره ازدواج لازم است . از معایب این ازدواج میتوان به مواردی چون عدم تقسیم محبت بین دو بانو اشاره کرد . عیب دیگر ایجاد احساس ناامنی در بین بانوان است . بوجود آمدن شک و دو دلی در بین بانوی اول خانه و در نتیجه طلاق اقتصادی و عاطفی در خانواده ها .


بیشتر بخوانید: روانشناسی خانواده و ازدواج


شرایط ازدواج موقت برای مرد

شرایط ازدواج های موقت برای مرد بسیار ساده تر از عقد دایم میباشد . در ازدواج های موقت مهریه واجب نیست . دادن نفقه لازم نیست . تعیین مدت تاهل موقت بستگی به نظر زوجین دارد . در شرایط ازدواج های موقت برای مرد اگر مرد شرط مهریه زن را پذیرفت حتی بدون همبستر شدن باید تمام آنرا بپردازد . رضایت همسرش برای این پیوند لازم نیست .

شرایط ازدواج موقت برای زن

شرایط ازدواج های موقت برای زن در عین حال که بسیار ساده است اما مشکلاتی نیز به همراه دارد . در شرایط ازدواج های موقت برای زن میبینیم که  : زن باید مجرد باشد  . اگر مطلقه است زمان عده باید به سر آمده باشد .  زن از مردش ارث نمیبرد ولی اگر فرزندانی از این مرد داشته باشد فرزندان ارث میبرند . بدون اذن مرد میتواند تحصیل کرده و یا شغل اختیار نماید . میتواند تمکین نکند . بدون اجازه همسر موقت میتواند از خانه خارج شده و حتی به سفر برود . از معایب این ازدواج این است که زن احساس امنیت مالی و عاطفی را بخوبی تجربه نمیکند . اگر فرزندی در این خانواده بوجود بیاید آن فرزند کانون گرم خانواده را تجربه نمیکند . در حالیکه یکی از دلایل ازدواج در اسلام داشتن امنیت عاطفی , مالی و جنسی میباشد .


بیشتر بخوانید: معیارهای ازدواج موفق چیست؟


شرایط ازدواج موقت

در این مورد ازدواج  های موقت و بخصوص مدتدار حتما باید تحقیق شود . پس از تفحص از مشورت با افراد کاردان و با تجربه نباید غافل  شد . باید بدانیم ما شخص دیگری را وارد زندگی خود میکنیم که هر لحظه ممکن است به او دل ببندیم . ما با کسی پیوند حاصل میکنیم که ممکن است از او بچه دار شویم .  اگر زن هستیم بدانیم او هیچ تعهد مالی در قبال ما ندارد . اگر مرد هستیم او هیچ تعهدی ندارد که نیازهای ما را ازنظر جنسی , عاطفی و غیره تامین کند . اگر مذهب شیعه ، این نوع ازدواج را آزاد نموده دلیل نمیشود براحتی کانون خانواده را متشنج کنیم  .

د ر مواقع جنگ این وصلت شاید پسسندیده باشد . در مواردی که مردی از مال فراوان بهره دارد و زنی تنها  و بی سرپرست در فقر بسر میبرد . زمانی که مردی به خانه ی زنی رفت و آمد دارد و بیم آن میرود حیثیت او مورد ملامت جامعه قرار بگیرد  . زمانی که یک دختر و پسر همدیگر را دوست دارند و به سن قانونی نرسیده اند . گاهی هم بانوی خانه بیمار است و نمیتواند نیاز مردش را برآورده کند و مرد  میخواهد کانون خانواده حفظ شود .  بانوانی هستند که بعد از سن خاصی تمایل خود را از نظر جنسی از دست میدهند .


بیشتر بخوانید: ملاک ها و اهداف ازدواج از نظر اسلام


ازدواج موقت در مذاهب مختلف

ازدواج موقت در مذهب شیعه حلال و در اهل تسنن حرام است . دلیل آن به تاریخ خلافت عمر میرسد . در آن زمان بچه های زیادی ناشی از صیغه شدن زنان با سربازان بوجود آمد که عمر در بلاد اسلامی ازدواج های موقت را حرام کرد . اما این حرام شدن دلیل شرعی و دینی نداشت و فقط حکم قانونی داشت .  خود عمر نیز از جانب پیامبر نقل قولی نکرد و گفت : « من آنرا حرام میکنم » . چنانکه از پسر عمر در مورد ازدواج های موقت پرسیدند و او گفت اگر پدرم نیز آنرا حرام کرده باشد ولی سنت پیامبر است  .  سوره نسا آیه 24  مردان را مکلف میکند   مهریه زنانی که به مردان  محرم شده اند پرداخت کنند  . حال ممکن است بانوان بگویند اگر بیماری و یا ناتوانی مرد باعث اختلال در روابط جنسی شود زنان کمتر به فکر ارضا تمایلات خود در خارج از خانه می افتند .

احکام ازدواج موقت,مزایا و معایب ازدواج موقت,

مواردی که در ازدواج های موقت باید بدانیم

در پاسخ به یک مطلب کاملا علمی اشاره میکنیم . تحقیقات نشان داده که تحریک پذیری مردان از نظر فیزیولوژیکی خیلی بیشتر از بانوان است . مردان  از نظر جسمی و ذهنی کمتر قادر به کنترل خود در برابر تمایلات جنسی هستند  . برعکس بانوان در مقابل تحریک پذیری مقاومتر هستند . زنان حتی اگر در یک همبستری به حالت ارگاسم نرسند میتوانند خود را کنترل کنند . در همه این موارد پیشنهاد میشود با مشاوران زبده و کارآزموده مشورت شود . لازم به ذکر است در این نوع ازدواج نیز مانند ازدواج دایم مادر  و جده زن به مرد محرم میشوند  و عقد آنها با او حرام است . تا زمانی که زن در عقد مرد میباشد ازدواج های موقت  و یا دایم با خواهرش حرام است  .

در مورد عده دیدن خون دو قاعدگی بعد از اتمام مدت صیغه کافیست . مدت عده را 45 روز بعد از طلاق و یا انقضا صیغه اول زن میدانند .  ازدواج از نوع موقت طلاق ندارد و بعد از مدت تعیین شده حکم طلاق پیدا میکند . زوجین میتوانند مدت آنرا تعیین و یا به ازدواج خاتمه دهند . مرد میتواند همزمان با چند زن ازدواجی موقت کند اما زن فقط با یک مرد میتواند ازدواجی موقت انجام دهد . لازم نیست حتما مدت معلوم شده ازدواج به پایان برسد . مرد میتواند مدت باقی مانده را بذل کند .


بیشتر بخوانید: معیارهای اصلی ازدواج موفق را بهتر بشناسیم


شرایط و صیغه عقد موقت

عقد موقت با زنی که شوهرش مدت ها او را رها کرده و رفته ، حرام است . چنین زنی حتما باید به مراجع قانونی مراجعه کرده و طلاق بگیرد  . مردی که زن مسلمان دارد بدون اجازه همسرش نمیتواند زن غیر مسلمان را به عقد موقت خود در آورد . ازدواجهای  موقت با زن کافر حرام است مگر اینکه مسلمان شود . برای مسلمان شدن زن باید کلمه شهادتین را بر زبان بیاورد . در مسلمان شدن , زن لازم نیست ایمان قلبی داشته باشد اما معنی آنرا باید بداند  و بپذیرد . زن مسلمان فقط میتواند با مرد مسلمان ازدواج کند  . این حکم در مورد ازدواج های موقت نیز صدق میکند .

برای جاری شدن صیغه ازدواج از نوع موقت وجود شاهد یا قاضی  و یا شارع واجب نیست . مرد و زنی که آماده ازدواج هستند خودشان میتوانند صیغه عقد را جاری کنند . مرد میگوید : « زوجتک نفسی فی المدته المعلومه علی المهر المعلوم »  و زن بلافاصله میگوید : « قبلت » . بهتر است ازدواج های موقت نیز ثبت شود . فرزندانی که در نتیجه ازدواج های موقت بوجود می آیند حق زندگی خوب را دارند . احساس امنیت و آرامش حق همه بچه هاست .  قبل از ازدواج از نوع موقت حتما با افراد کاردان مشاوره نمایید تا جامعه ای عاری از فساد و آشفتگی داشته باشیم .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   Temporary Marriage and its Importance

براي مشاوره در زمينه مزایا و معایب ازدواج موقت چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!