کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مزایا و معایب ازدواج موقت چیست ؟

ازدواج موقت,احکام ازدواج موقت,

ازدواج موقت در بین عوام به صیغه معروف است . در کتب علمی از آن به عنوان متعه و یا عقد منقطع نیز یاد میشود . ازدواج موقت دارای مدت زمان میباشد . وقتی دو نفر میخواهند ازدواج موقت کنند بنا به موقعیت  و خواست طرفین مدت آن تعیین میشود . ازدواج های موقت فقط به قصد زناشویی صورت نمیگیرد  . در مواقعی  زن  و  مردی نامحرم میخواهند  تنها مسافرت بروند و لازم است در یک محل در بسته تنها بمانند . زوجی سه طلاقه شده اند برای عقد مجدد باید زن با مرد دیگری ازدواجی موقت کند .

در موارد دیگر ازدواج های موقت برای زناشویی انجام میشود . مردی که زنش از او تمکین نمیکند . پسر مجرد که موقعیت ازدواج دایم ندارد . مردی که برای شغلش مجبور است مدت طولانی از خانه دور باشد . مردی که همسرش برایش عادی شده  و او را تحریک نمیکند . زنی که به زناشویی اهمیت نمیدهد  و موارد دیگر . لازم به ذکر است ازدواج های موقت در مذهب شیعه جایز است . مشاوره خانواده می تواند در این موارد به شما عزیزان راهنمایی های لازم را ارائه دهد.


بیشتر بخوانید: آداب و رسوم ایرانیان در مورد ازدواج


احکام ازدواج موقت

احکام ازدواج های موقت میگوید زن باید مجرد بوده و در عقد دیگری نباشد . اگر زن طلاق گرفته زمان عده تمام شده باشد . کنیز دیگری نباشد و کسی او را نخریده و مولا نداشته باشد . برای دختران نابالغ اجازه پدر و یا ولی قهری لازم است . در احکام ازدواج های موقت سن خاصی قید نشده است . احکام ازدواج موقت  میگوید برای زنی که میخواهد صیغه شود مهریه واجب نیست مگر زن شرط کند . بعد از دانستن احکام ازدواج های موقت در مواردی که  مدت طولانی مثلا 90 ساله صیغه میشوند مشاوره ازدواج لازم است .

مزایا و معایب ازدواج موقت,شرایط ازدواج موقت برای مرد,

مزایا و معایب ازدواج های موقت

مزایا و معایب ازدواج های موقت بنا به دلیل ازدواج  و موقعیت زن  و مرد تفاوت میکند . اول به مزایا و بعد به معایب آن میپردازیم . زنی میخواهد به  حج و یا خارج ازکشور برود  و کسی بجز یک مرد نامحرم نمیتواند همراه او باشد . دو حالت پیش می آید :   زن یا متاهل است  و یا بیوه . اگر بیوه بود که خودش صیغه میشود .  اگر متاهل باشد میتواند دختر , مادر و یا خواهرش را صیغه آن مرد کند در نتیجه زن نیز محرم  میشود . در بحث مزایا و معایب ازدواج  های موقت  مواردی هست که با مشاوره خانواده و روانشناسی ممکن است مفید باشد . زمانی که مرد متاهل است و زن تمکین نمیکند .

مزایا ومعایب ازدواج های موقت بستگی به نوع نگاه ما به این مسأله دارد . پسری مجرد است و امکان ازدواج برایش فراهم نیست و نمیخواهد به گناه بیفتد .  مردی که متاهل است و مجبور است به مدت زیادی از خانواده دور باشد  مشاوره ازدواج لازم است . از معایب این ازدواج میتوان به مواردی چون عدم تقسیم محبت بین دو بانو اشاره کرد . عیب دیگر ایجاد احساس ناامنی در بین بانوان است . بوجود آمدن شک و دو دلی در بین بانوی اول خانه و در نتیجه طلاق اقتصادی و عاطفی در خانواده ها .


بیشتر بخوانید: روانشناسی خانواده و ازدواج


شرایط ازدواج موقت برای مرد

شرایط ازدواج های موقت برای مرد بسیار ساده تر از عقد دایم میباشد . در ازدواج های موقت مهریه واجب نیست . دادن نفقه لازم نیست . تعیین مدت تاهل موقت بستگی به نظر زوجین دارد . در شرایط ازدواج های موقت برای مرد اگر مرد شرط مهریه زن را پذیرفت حتی بدون همبستر شدن باید تمام آنرا بپردازد . رضایت همسرش برای این پیوند لازم نیست .

شرایط ازدواج موقت برای زن

شرایط ازدواج های موقت برای زن در عین حال که بسیار ساده است اما مشکلاتی نیز به همراه دارد . در شرایط ازدواج های موقت برای زن میبینیم که  : زن باید مجرد باشد  . اگر مطلقه است زمان عده باید به سر آمده باشد .  زن از مردش ارث نمیبرد ولی اگر فرزندانی از این مرد داشته باشد فرزندان ارث میبرند . بدون اذن مرد میتواند تحصیل کرده و یا شغل اختیار نماید . میتواند تمکین نکند . بدون اجازه همسر موقت میتواند از خانه خارج شده و حتی به سفر برود . از معایب این ازدواج این است که زن احساس امنیت مالی و عاطفی را بخوبی تجربه نمیکند . اگر فرزندی در این خانواده بوجود بیاید آن فرزند کانون گرم خانواده را تجربه نمیکند . در حالیکه یکی از دلایل ازدواج در اسلام داشتن امنیت عاطفی , مالی و جنسی میباشد .


بیشتر بخوانید: معیارهای ازدواج موفق چیست؟


شرایط ازدواج موقت

در این مورد ازدواج  های موقت و بخصوص مدتدار حتما باید تحقیق شود . پس از تفحص از مشورت با افراد کاردان و با تجربه نباید غافل  شد . باید بدانیم ما شخص دیگری را وارد زندگی خود میکنیم که هر لحظه ممکن است به او دل ببندیم . ما با کسی پیوند حاصل میکنیم که ممکن است از او بچه دار شویم .  اگر زن هستیم بدانیم او هیچ تعهد مالی در قبال ما ندارد . اگر مرد هستیم او هیچ تعهدی ندارد که نیازهای ما را ازنظر جنسی , عاطفی و غیره تامین کند . اگر مذهب شیعه ، این نوع ازدواج را آزاد نموده دلیل نمیشود براحتی کانون خانواده را متشنج کنیم  .

د ر مواقع جنگ این وصلت شاید پسسندیده باشد . در مواردی که مردی از مال فراوان بهره دارد و زنی تنها  و بی سرپرست در فقر بسر میبرد . زمانی که مردی به خانه ی زنی رفت و آمد دارد و بیم آن میرود حیثیت او مورد ملامت جامعه قرار بگیرد  . زمانی که یک دختر و پسر همدیگر را دوست دارند و به سن قانونی نرسیده اند . گاهی هم بانوی خانه بیمار است و نمیتواند نیاز مردش را برآورده کند و مرد  میخواهد کانون خانواده حفظ شود .  بانوانی هستند که بعد از سن خاصی تمایل خود را از نظر جنسی از دست میدهند .


بیشتر بخوانید: ملاک ها و اهداف ازدواج از نظر اسلام


ازدواج موقت در مذاهب مختلف

ازدواج موقت در مذهب شیعه حلال و در اهل تسنن حرام است . دلیل آن به تاریخ خلافت عمر میرسد . در آن زمان بچه های زیادی ناشی از صیغه شدن زنان با سربازان بوجود آمد که عمر در بلاد اسلامی ازدواج های موقت را حرام کرد . اما این حرام شدن دلیل شرعی و دینی نداشت و فقط حکم قانونی داشت .  خود عمر نیز از جانب پیامبر نقل قولی نکرد و گفت : « من آنرا حرام میکنم » . چنانکه از پسر عمر در مورد ازدواج های موقت پرسیدند و او گفت اگر پدرم نیز آنرا حرام کرده باشد ولی سنت پیامبر است  .  سوره نسا آیه 24  مردان را مکلف میکند   مهریه زنانی که به مردان  محرم شده اند پرداخت کنند  . حال ممکن است بانوان بگویند اگر بیماری و یا ناتوانی مرد باعث اختلال در روابط جنسی شود زنان کمتر به فکر ارضا تمایلات خود در خارج از خانه می افتند .

احکام ازدواج موقت,مزایا و معایب ازدواج موقت,

مواردی که در ازدواج های موقت باید بدانیم

در پاسخ به یک مطلب کاملا علمی اشاره میکنیم . تحقیقات نشان داده که تحریک پذیری مردان از نظر فیزیولوژیکی خیلی بیشتر از بانوان است . مردان  از نظر جسمی و ذهنی کمتر قادر به کنترل خود در برابر تمایلات جنسی هستند  . برعکس بانوان در مقابل تحریک پذیری مقاومتر هستند . زنان حتی اگر در یک همبستری به حالت ارگاسم نرسند میتوانند خود را کنترل کنند . در همه این موارد پیشنهاد میشود با مشاوران زبده و کارآزموده مشورت شود . لازم به ذکر است در این نوع ازدواج نیز مانند ازدواج دایم مادر  و جده زن به مرد محرم میشوند  و عقد آنها با او حرام است . تا زمانی که زن در عقد مرد میباشد ازدواج های موقت  و یا دایم با خواهرش حرام است  .

در مورد عده دیدن خون دو قاعدگی بعد از اتمام مدت صیغه کافیست . مدت عده را 45 روز بعد از طلاق و یا انقضا صیغه اول زن میدانند .  ازدواج از نوع موقت طلاق ندارد و بعد از مدت تعیین شده حکم طلاق پیدا میکند . زوجین میتوانند مدت آنرا تعیین و یا به ازدواج خاتمه دهند . مرد میتواند همزمان با چند زن ازدواجی موقت کند اما زن فقط با یک مرد میتواند ازدواجی موقت انجام دهد . لازم نیست حتما مدت معلوم شده ازدواج به پایان برسد . مرد میتواند مدت باقی مانده را بذل کند .


بیشتر بخوانید: معیارهای اصلی ازدواج موفق را بهتر بشناسیم


شرایط و صیغه عقد موقت

عقد موقت با زنی که شوهرش مدت ها او را رها کرده و رفته ، حرام است . چنین زنی حتما باید به مراجع قانونی مراجعه کرده و طلاق بگیرد  . مردی که زن مسلمان دارد بدون اجازه همسرش نمیتواند زن غیر مسلمان را به عقد موقت خود در آورد . ازدواجهای  موقت با زن کافر حرام است مگر اینکه مسلمان شود . برای مسلمان شدن زن باید کلمه شهادتین را بر زبان بیاورد . در مسلمان شدن , زن لازم نیست ایمان قلبی داشته باشد اما معنی آنرا باید بداند  و بپذیرد . زن مسلمان فقط میتواند با مرد مسلمان ازدواج کند  . این حکم در مورد ازدواج های موقت نیز صدق میکند .

برای جاری شدن صیغه ازدواج از نوع موقت وجود شاهد یا قاضی  و یا شارع واجب نیست . مرد و زنی که آماده ازدواج هستند خودشان میتوانند صیغه عقد را جاری کنند . مرد میگوید : « زوجتک نفسی فی المدته المعلومه علی المهر المعلوم »  و زن بلافاصله میگوید : « قبلت » . بهتر است ازدواج های موقت نیز ثبت شود . فرزندانی که در نتیجه ازدواج های موقت بوجود می آیند حق زندگی خوب را دارند . احساس امنیت و آرامش حق همه بچه هاست .  قبل از ازدواج از نوع موقت حتما با افراد کاردان مشاوره نمایید تا جامعه ای عاری از فساد و آشفتگی داشته باشیم .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   Temporary Marriage and its Importance

براي مشاوره در زمينه مزایا و معایب ازدواج موقت چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور