کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

دغدغه های ازدواج جوانان چیست ؟

ازدواج جوانان,مشکلات ازدواج جوانان,

ازدواج جوانان

ازدواج جوانان بی تردید یکی از مهمترین و بنیادی ترین دغدغه های یک جامعه میتواند باشد . در واقع یکی از مسائلی است که تاثیرات آن را میتواند در عرصه های مهم یک جامعه میتوانید مشاهده کنید . بدین لحاظ ازدواج جوانان میبایست اهمیت ویژه ای در سیاست گذاری های دولت ها داشته باشد . پیمان ازدواج به دلیل مشکلات گوناگون جامعه مورد حمله قرار گرفته است . آمار طلاق اخیرا ثابت شده است . اما حقیقت روی دیگری نیز دارد از طرف دیگر آمار ازدواج نیز کاهش یافته است . این مشکلات میتواند اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و یا خانوادگی باشد . امروزه اکثرا از بروز تنش در روابط نگرانند . شاید به همین دلیل ترجیح میدهند ازدواج نکنند . یک واقیت انکار ناپذیر است که حل مشکلات ازدواج جوانان چه مقدار دشوار است .

مشکلات ازدواج جوانان

مشکلات ازدواج جوانان ابعاد گوناگونی دارد . حل این مشکلات در گرو بهره مندی از دانش روانشناسی و تجربیات بالینی فراوان است . مشکلات ازدواج در جوانان فراتر از مشکلات اقتصادی جور نبودن آنها به لحاظ شخصیتی است . عدم بینش در این مورد عواقب ناگواری در پی خواهد داشت . باید در مورد رایج ترین ناکامی ها و مشکلات ازدواج جوانان تحقیقات همه جانبه ای صورت بگیرد . مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج میتواند در ردیف کاری مهمی برای حل مشکلات ازدواج جوانان قرار گیرد .


بیشتر بخوانید: اهمیت مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟


مشاوره ازدواج جوانان,تاخیر ازدواج جوانان,

انواع مشکلات ازدواج جوانان در جامعه

امروزه مشکلات ازدواج جوانان در جامعه میتواند شامل موارد زیر باشد :

  1. خیانت زناشویی : خیانت زناشویی یکی از مشکلات معمول در روابط است . از مشکلاتی که اعتماد را از رابطه سلب میکند .
  2. ترس از تعهد و طلاق : دختران و پسران امروزه بیشتر از عواقب از پاشیدن زنگی مشترک و مسئولیت های آن میترسند .
  3. مشکلات مالی و اقتصادی : فارق از مشکلات معیشتی و اقتصادی که در جامعه وجود دارد . در بحث هزینه ها و چگونگی تسهیم مسائل مالی بین نسل جدید اختلافات جدی وجود دارد .
  4.  اختلافات اعتقادی : تا نقش مدهب و دین از نظر هر دو طرف به صورت شفاف بیان نشده ازدواج نکنید . اختلافات در مذهب و میزان پایبندی به آن یک از مشکلات ازدواج جوانان است .
  5. زوجین امروزه وارد زندگی مشترک میشوند اما اهمیتی به شناخت خصوصیات یکدیگر نمیدهند .
  6. امروزه در ازدواج جوانان اهداف مشترک در حد یک اسم تقلیل پیدا کرده است . بدون اهداف مشترک زندگی مشترک محلی از اعراب ندارد .
  7. مشکلات جنسی . یکی از مشکلات ازدواج جوانان اختلافات و یا انحرافات جنسی است . مانند خودارضایی .
  8. اهمیت پذیرش در ازدواج جوانان غیر قابل انکار است . جوانان باید بعد شناخت به این پرسش پاسخ دهند که آیا طرف مقابل را آنگونه که هست میتوانند بپذیرند .
  9.  گاهی اوقات افراد توقعات متفاوتی از یک زندگی مشترک دارند . تعریف ازدواج در ذهن آنها با اختلافات عمیقی رو به روست .
  10.  توقعاتی که افراد از شریک زندگی خود دارند گاها بسیار متناقض با نظر شریک زندگی اشان است .

بیشتر بخوانید: چرا باید به سالگرد ازدواج اهمیت بدهیم ؟


مشاوره ازدواج جوانان

مشاوره ازدواج جوانان با هنجارهای رو به تغییر جامعه بسیار ضروری است . یکی از فاکتور هایی که میتواند یک زندگی مشترک را تضمین کند مشاوره ازدواج جوانان است . زمانی که شما مهمترین تصمیم زندگی خود را میگیرید قطعا مشاوره امری مقتضی است . زندگی مشترک یک عمر تعهد به فردی است که در تمام زمینه ها با شما شریک است . متاسفانه در مشاوره ازدواج جوانان با زوج های خوش باوری مواجه هستیم . آنها نمیدانند در آینده با په مشکلاتی روبه رو خواهند شد . غافلگیر شدن در آینده زندگی مشترک عواقب ناخوشایندی دارد . زیرا زمانی که شما آمادگی برای کاری ندارید اصولا از پذیرش مسئولیت آن تفره خواهید رفت . سپس از یافتن راه حل نیز ناامید میشوید .

مسائل مهمی باید در ازدواج جوانان موردتوجه قرار گیرد . مشاوره ازدواج باید به کسانی که قصد تشکیل زندگی را دارند فرق بین شیفتگی و عشق حقیقی را گوشزد کند . دلبستگی بیش از حد مانع از این میشود که جوانان نسبت به تفاوت مهم این دو بینش پیدا کنند . اما واقعا شیفتگی با عشق تفاوتی دارد ؟ جواب ثبت است . اولی موقتی است و یا شاید یک جاذبه جنسی باشد . اما عشق حالت رضایت بخش روحی دارد . این حالت رضایت بخش هم ارضا کننده است و هم دوام و پایایی دارد . مشاور باید به جوانان یاد آوری کن که هنگام بروز تنش و اختلاف شیفتگی کم رنگ خواهد شد .


بیشتر بخوانید: معیارهای اصلی ازدواج موفق را بهتر بشناسیم


تاخیر ازدواج جوانان

تاخیر ازدواج جوانان در جامعه ما با توجه به ابعاد مشکلاتی که ذکر شد امری قابل توجیه است .  تاخیر ازدواج جوانان غیر قابل انکاری از جهات مختلف برای جامعه به همراه خواهد داشت . امروزه همه درباره این صحبت میکنند که باید کاری در این مورد انجام داد . اما واقعا چاره کار کجاست ؟ بحث کرد در مورد جنبه های مثبت تشکیل زندگی مشترک خوب است . رابطه ای که بر مبنای اعتماد ، تعهد و شناخت شکل گیرد با خور ثبات به همراه میاورد . در چنین رابطه ای رضایت هر دو طرف فراهم آورده میشود و همچنین ظرفیت تحمل یکدیگر گسترش میابد . ازدواج جوانان هنگامی که با مشاوره درست همراه شود مطمئن پیش میرود . حال به این فکر کنید که اوضاه در خارج از زندگی زناشویی خوب پیش نمیرود .

بر فرض مثال یکی از شرکای زندگی کار خود را از دست بدهد یا مشکل دیگری برایش پیش بیاید . اینجا جو روانی مثبت زندگی مشترک به کمک زوجین خواهد آمد . این حالت می تواند آرامش بخش باشد و موجبات راحتی زوجین تامین گردد . در حقیقت حس تکیه کردن به فردی که شما را بی قید و شرط میپذیرد و دوست دارد . بسیار حس لذت بخشی است و از تنش های زندگی بیرون از خانواده می کاهد . با این توصیفات تاخیر ازدواج جوانان آسیب های گوناگونی دارد . ذکر تمامی آنها اینجا مقدور نبود لیکن به گوشه ای از آن اشاره گردید . ذکر جنبه های مثبت ازدواج نباید باعث شود جنبه های منفی آن به فراموشی سپرده شود .


بیشتر بخوانید: تهدید ها و فرصت های ازدواج اینترنتی چیست ؟


مشکلات ازدواج جوانان,مشاوره ازدواج جوانان,

انگیزه های ازدواج جوانان

انگیزه های ازدواج جوانان با اهداف آنها همپوشانی بسیاری دارد . افرادی هستند که هدف آنها صرفا تشکیل خانواده و بچه دار شدن است . شاید فرد دیگری به دنبال امنیت در رابطه ای مطمئن است . فرد دیگری ممکن است از تنها ماندن بترسد . انگیزه های ازدواج در جوانان هر چه باشد باید اولا با آگاهی کامل صورت بگیرد . دوما باید با انگیزه ها و اهداف شریک زندگی آنها همخوانی داشته باشد . همانگونه که ذکر شد یک از مشکلات ازدواج جوانان همین ناهمخوانی اهداف زوجین است .

زندگی صمیمانه با شریک زنگی اتان مستلزم اتخاذ تصمیمات مشترک است . ازدواج موفق زمانی تضمین میشود که این تصمیمات با همفکری دو طرف رابطه باشد . زوجین باید از نظرات ، دیدگاه ها ، علایق و همچنین بی میلی های شریک زنگی اشان مطلع باشند . در نظر نگرفتن همین فاکتور های ذکر شده مهمترین مانع ازدواج جوانان است . مشاوره خانواده و روانشناسی باید از فشارهای روانی زوجین بکاهد . فشار هایی که قابلیت این را دارد که به راحتی آرامش آنها را در هم بشکند . این فشار های روانی به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود . زیرا احساس ارزشمندی زوجین را سرکوب میکند .


بیشتر بخوانید: مهم ترین شاخص های ازدواج موفق چیست؟


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Messy Finances! And 10 Other Challenges Of Getting 

براي مشاوره در زمينه دغدغه های ازدواج جوانان چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!