کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روانشناسی کودک 6 ساله

روانشناسی کودک 6 ساله,نکات روانشناسی کودک 6 ساله,
5/5 - (2 امتیاز)

روانشناسی کودک 6 ساله

روانشناسی کودک 6 ساله تفاوت بسیاری با سنین پایینتر دارد ، شش سالگی زمان تغییر قابل توجهی در مهارت های اجتماعی و شناختی کودک است . کودک شش ساله به سمت استقلال بیشتری حرکت میکند ، هم از لحاظ فکری و هم احساسی . تغییر در یادگیری از طریق مشاهده بدست می آید و تجربه در یادگیری از طریق زبان و منطق به دست می آید . از نظر روانشناسی کودک 6 ساله ، درک از تاثیر انتخاب بر کیفیت زندگی میتواند در بعضی از کودکان مشکل باشد . کودک شش ساله الگو پذیر بسیار عالی از والدین و معلمان است .

کودک 6 ساله شروع به درک این میکند که کلمات میتوانند به احساسات دیگران آسیب برسانند و هر فرد دارای حساسیت های مختلف است و میفهمد که در کجا میتواند چه حرف هایی بزند یا نزند تا موجب رنجش دیگران نشود . از نظر روانشناسی کودک اهمیت دادن به فرزندتان برای ارتقای اعتماد به نفس او بسیار مهم است ، زیرا برای مهارتهای تازه به دست آمده نیاز به یک مخاطب مهم مثل والدین دارند . به همین ترتیب ، از نظر روانشناسی کودک 6 ساله ، ستایش کردن در این سن برای کودک شما بسیار مهم و واجب است .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک ۷ ساله


نکات روانشناسی کودک 6 ساله

نکات روانشناسی کودک 6 ساله را در اینجا مختصرا برای کمک به شما بیان میکنیم . بخش غم انگیز شش ساله بودن این است که آنها تخیل خود را تا حد زیادی از دست میدهند . بازی های فانتزیشان به حد قابل ملاحظه ای کاهش می یابد . آنها میخواهند در رویدادهای جهان مانند بزرگسالان شرکت کنند . تخیلات در بازی آنها نیز از بین میرود . از نکات روانشناسی کودک 6 ساله این است که قوانین را دوست دارد و به آن احترام میگذارد . بطوریکه قوانین او را مجبور به نگرانی در مورد آنچه که باید انجام دهد میکند و سعی میکند هیچ کاری خارج از محدوده تعیین شده از طرف والدینش را انجام ندهد بطور کل ، او مفهوم محدودیت را میفهمد .

این سن زمانی است که بازی با هم جنس ها غالب است زیرا دختران و پسران به طور متفاوت بازی میکنند . پسر تمایل دارد که خشن ، رقابتی و ناآرام بازی کند . بازی دخترانه فانتزی و خلاقانه است و تمایل به همکاری بیشتر دارد . بسیاری از والدین در مورد فرزندانی که میخواهند در این سن با جنس مخالف بازی کنند ، نگران هستند و با این حال باید بدانید در این سن بازی کردن کودکان مرتبط با گرایش جنسی نیست . دکتر جان دیک بر این باور است که 20 ٪ دختران مغز پسرانه دارند و 20 ٪ پسران مغز دخترانه دارند . به عبارت دیگر از نظر روانشناسی کودک 6 ساله ، کودکان در این سن میخواهند با فرزندان دیگر که جنسیت مشابه دارند ، بازی کنند . در این زمینه کمک گرفتن از مشاوره روانشناسی میتواند بسیار مفید باشد .

مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله,روانشناسی کودک 6 ساله لجباز,

مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله

مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله مبحثی گسترده دارد با توجه به نکات روانشناسی کودک 6 ساله همانطور که احساسات در حال تکامل هستند ، بنابراین توانایی داشتن بهترین دوست و داشتن دشمن نیز در کودک وجود دارد . کودکان شش ساله ، درک روابط  مثبت و منفی را دارند . همانطور که مهارت های شناختی آنها توسعه می یابد ، این سن برای او هنگامه تفکر سیاه و سفید است . چیزها درست یا غلط هستند ، عالی یا وحشتناک هستند . زمینه های میانه هنوز به تفکر آنها وارد نشده است . بازی های گروهی به آنها حس امنیت میدهد . باشگاه ها داری ورزش های گروهی بسیار مفید هستند . فعالیت گروهی مانند کار بر روی یک پازل و یا کاشت درخت در باغ میتواند بسیار ارزشمند باشد . آنها نیاز به یک حس موفقیت دارند .

در اصل ، شش سالگی سن قانون داشتن ، اهداف بلند ، دوستی و قدردانی از دیگران است . از نظر روانشناسی کودک 6 ساله ، کودک در حال رشد تفکرات جدیدی از تسلط بر کارها دارد . با توجه به مبحث مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله کتاب خواندن در این سن شروع میشود و به همین ترتیب آنها وارد یک دنیای جدید داستان میشوند . آنها همچنین در این سن از همکاری برای یک هدف گروهی لذت میبرند (مثلا یک بازی) .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک ۳ ساله و نکات مشاوره این کودکان


روانشناسی کودک 6 ساله نافرمان,روانشناسی کودک 6 ساله,

روانشناسی کودک 6 ساله لجباز

روانشناسی کودک 6 ساله لجباز با توجه به مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله امری نیازمند آرامش و صبر بسیار است . حالا وقت آن است که شما کودک 6 ساله خود را به نحوی پرورش دهید تا انتظارات خاصی از او داشته باشید . یکی از راه های مدیریت عواطف و خشم ، این است که ما نباید اجازه دهیم دیگران از ما سو استفاده کنند و این را به کودک خود نیز بیاموزیم . این نکته در مورد کودکان و بزرگسالان مشترک است . یکی دیگر از اهداف مهم روانشناسی کودک 6 ساله لجباز کنترل عادت خشم در والدین است ، اینکه ما انتظار داریم فرزندمان همیشه خوب باشد و وقتی نباشد خشمگین میشویم .

اگر فکر میکنید که رفتار او ناامید کننده است و شما را ناراحت میکند ، به نظر میرسد که راه رفتن در پارک در مقایسه با رفتار استبدادی به عنوان بزرگتر ، قضیه را بهتر حل میکند . بعنوان مثال هر وقت که خانواده تان آماده میشوند به جایی بروند ، فرزندتان را با صدای آرام  ( بدون تهدید ، فریاد زدن ، حتی صدای بلند ) صدا کرده و به فرزندتان بگویید که او با شما باید آماده رفتن شود . در ابتدا شما ممکن است با پاسخ منفی روبرو شوید و نیاز به ایستادن در آنجا داشته باشید . حتی اگر خانواده دیرشان شود ،  با او بمانید و انتظارتان را از او تکرار کنید پس از آن ، با احترام گذاشتن شما ، او احتمالا با شما خواهد آمد .

 

روانشناسی کودک 6 ساله نافرمان

روانشناسی کودک 6 ساله نافرمان مانند مبحث نکات روانشناسی کودک 6 ساله به شما در تربیت کودک 6 ساله نافرمان کمک های بسیاری میکند . مثلا زمانی که او با شما بیرون می آید و لجبازی و نافرمانی میکند ، یک بار بگوید ” شما نباید این کار را انجام دهید . ” و اگر باز هم نافرمانی کرد او را به ماشین بازگردانید . در صورت لزوم ، سبد خرید مواد غذایی خود را ، فیلم در سینما را ، میز ناهار رستوران را ، هر چیز دیگر که به آن مشغولید را ترک کنید . هنگامی که او نافرمانی میکند او را به خانه برگردانید . این کار اغلب اوقات ضروری و البته مقتدرانه است ولی سعی کنید خشونت بخرج ندهید . شما نباید یک کودک 7 ساله را به هرج و مرج دعوت کنید یا کتک بزنید و تنبیه بدنی کنید .

نکات روانشناسی کودک 6 ساله,مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله,

صحبت کردن با کودک 6 ساله

کودکانی که در مدرسه خوب عمل میکنند مطمئنا به اندازه کافی باهوش هستند تا زبان گفتاری را درک کنند و افکار خود را بیان کنند . شما باید صبر کنید تا با او صحبت کنید ، به او گوش کنید و دریابید که چرا احساس ناامنی میکند . باید این ترس ها را برطرف کنید و وقت و توجه خود را به او بدهید . از نظر روانشناسی کودک 6 ساله نافرمان ، در آغوش گرفتن و احساس خوشبختی به او دادن هیچ آسیبی برای آینده او ندارد .

در مبحث روانشناسی کودک 6 ساله گفتن ” فرزند من خیره سر ، لجباز و نافرمان ” است حرفی بسیار اشتباه است . به راحتی میتوان گفت کودک شما قوی است ! کودکان برای کنترل نیستند ، بلکه برای گرامی داشتن اند . در این مسیر حتما از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی و روانشناسی کودک کمک بگیرید .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   The Rule-Loving Six Year Old

براي مشاوره در زمينه روانشناسی کودک 6 ساله

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 6 نظر:

 1. سلام من پسر شش ساله ای دارم
  که دائم حرف میزنه ونگران وآشفته هست دائم میگه جایی از بدنم درد داره، تا چیزی میگه ومیخواد نگرانیش بیان کنه میخواد گریه کنه
  همش نگرانشم ومیترسم افسرده باشه لطفا راهنماییم کنید

  1. با سلام
   این نشانه ای استرس و اضطراب در کودکان هست برید نزد یک روانشناس تا دلایل این اختلال بفهمید چیه؟

 2. سلام من یه خواهر ۶ ساله دارم که خیلی منفی فکر میکنه
  میگه فلانی رو دوست دارم فلانی رو نه همش اینجوری میکنه .چیکار کنم.

 3. سلام من پسر ۶ ساله دارم که امسال میره مهد برای رفتن اذیت نمی کنه ولی اونجا مثل بچه ها دیگه نیست خیلی آروم یک کنار میشینه اسلن هیچ کاری انجام نمی ده لطفا کمک‌کنین چکار کنم

  1. با سلام
   اینجا باید با مربی مهد صحبت کنی تا مهارت های ارتباطیش تقویت کنید/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور