کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

راه های تشخیص خواستگار خوب از بد

خواستگار خوب چه ویژگی هایی دارد؟
3.1/5 - (7 امتیاز)

ممکن است شما خواستگاران زیادی داشته باشید ولی وقتی نوبت به تصمیم گیری می شود نمی توانید به راحتی انتخاب کنید. علت این موضوع این است که شما شناخت خواستگار خوب را نمی دانید و هیچ معیار مشخصی برای سنجیدن خواستگارها ندارید.

یک سری از خصوصیات وجود دارد که با توجه به آن ها می توانید متوجه شوید کسی که به عنوان خواستگار وارد خانه شما می شود آیا حتی ارزش فکر کردن به طور جدی را دارد یا خیر. لذا شناخت خواستگار بسیار مهم است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه راه های تشخیص خواستگار خوب از بد با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چگونه یک خواستگار خوب را شناسایی کنید؟

شما باید خواستگارتان را از لحظه ای که او را می بینید تحت نظر داشته باشید. در ادامه به شما خواهیم گفت به ترتیب باید چه چیزهایی را در نظر بگیرید تا بتوانید یک خواستگار خوب را شناسایی کنید.

ظاهر او

اولین چیزی که شما از یک نفر خواهید دید ظاهر او است. ظاهر آراسته کلید آغاز آشنایی است. در نظر اول باید ظاهر یک پسر به نظر شما مطلوب باشد تا بتوانید به صحبت کردن و شناختن او فکر کنید. برای شناخت خواستگار خوب به نوع پوشش او می توان اشاره کرد. اگر خواستگارتان ظاهر معقولی نداشت بعید می دانم بتوانید روی او حساب باز کنید. داشتن لباس اتو کشیده و مرتب و مدل موی آراسته چیزهایی است که یک پسر در مراسم خواستگاری اش باید رعایت کند.

چگونه یک خواستگار خوب را شناسایی کنید؟
تشخیص خواستگار مسئولیت پذیر

نحوه صحبت کرن او در میان جمع

به صحبت های او در میان جمع دفت کنید. قطعا پدر شما سوال هایی از او بپرسد. به جواب های او دقت کنید. تا حدود زیادی می توانید از صحبت کردن یک نفر به این موارد پی ببرید. صحبت کردن یک نفر می تواند نمود موارد زیر باشد:

اعتماد به نفس

وقتی که یک پسر اعتماد به نفس کافی داشته باشد سلیس و روان صحبت می کند. سرش را بالا می گیرد و حرفش را می زند.

ارتباطات اجتماعی

کسی که در میان جامعه گشته باشد و با تجربه باشد می تواند با توجه به شخص مقابلش جواب دهد. او می داند که چگونه با پدر شما صحبت کند و یا اینکه چگونه به سوالات مادرتان پاسخ دهد. هنگامی که از تجربیاتش صحبت می کند می توانید متوجه شوید که میزان ارتباطاتش به چه میزان گسترده است. شاید بتوان گفت یکی از بارزترین ویژگی های خواستگار که حتما باید آن را در نظر داشته باشید همین مورد است.

سطح تحصیلات

‌ کسی که تحصیل کرده باشد از نوع کلماتی که استفاده می کند مشخص خواهد شد. علاوه بر این او صحبت هایی در مورد دوران تحصیلش خواهد زد.

میزان شوخ طبعی

معمولا آدم های شوخ طبع سعی می کنند تا در برخورد با افرادی که تازه ملاقات می کنند حرف های خنده داری بزنند تا یخ میان آن ها آب شود. در صورتی که آدم های جدی از حاشیه رفتن در جواب دادن دوری می کنند و فقط اطلاعات لازم را می دهند.

در این میان به یاد داشته باشید که یکی از ویژگی های تشخیصی خواستگار خوب این است که علی رغم گشاده رو بودن و خندیدن حرمت ها را حفظ کند و به یاد داشته باشد که در جلسه خواستگاری قرار دارد.

نحوه صحبت کرن او در میان جمع
تشخیص خواستگار خسیس

سوالاتی که برای شناخت خواستگار باید بپرسید!

سوالات خواستگار خود را باید به گونه ای طرح کنید که از جواب های او مسائل زیر را متوجه شوید.

آینده نگری

یکی از راه های شناخت خواستگار خوب این است که برنامه مشخصی برای آینده داشته باشد. یک لحظه تصور بکنید که آیا می شود با کسی که برای آینده خودش برنامه ای ندارد زندگی کرد؟ طبیعتا جواب شما خیر خواهد بود. بنابراین باید بدانید که او برای آینده خودش و آینده زندگی مشترکش چه برنامه ای دارد.

روابط اجتماعی

این موضوع در آینده برای شما خیلی مهم خواهد بود. باید متوجه بشوید که خواستگار شما آیا در این زمینه با شما تفاهم دارد یا خیر. ممکن است که شما اهل مهمانی و دورهمی باشید در صورتی که خواستگار شما تنهایی را ترجیح بدهد. در این صورت در آینده اگر با این شخص ازدواج کنید به مشکل خواهید خورد.

اشتراکات مسائل عقیدتی

شاید بتوان گفت مهم ترین مسئله همین است. اگر شما و خواستگارتان از لحاظ اعتقادی به یکدیگر شباهت ندارید باید بگویم که این فرد مناسب شما نیست. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که دختر و پسرها در این مورد می کنند این است که می گویند علاقه باعث تغییر می شود و به نوعی می توانند اعتقادات خودشان را شبیه به یکدیگر کنند در صورتی که این امر غیر ممکن است و طلاق های بسیاری به این علت اتفاق می افتد. یکی از اصلی ترین ویژگی های خواستگار مناسب شما هم عقیده بودن او با شماست.

سوالاتی که از خواستگار می پرسید
تشخیص خواستگار دروغگو

استقلال مالی

یکی از مسائلی که در سنجش خواستگار مهم است توانایی مالی او است. شاید او در حال حاضر سرمایه زیادی نداشته باشد ولی شغلی داشته باشد که پتانسیل مالی آن زیاد است. باید اینگونه موارد را در نظر بگیرید. اگر متوجه شدید که خواستگار شما شرایط مالی اداره کردن ساده ترین زندگی ممکن را هم ندارد بدانید که او اصلا مناسب ازدواج نیست.

صادق بودن

در قسمت قبل به شما گفتیم که یک خواستگار واقعی چگونه به سوالات شما پاسخ خواهد داد. ولی یک مسئله را باید حتما در نظر داشته باشید و آن راستگویی است. حرف های او را به دقت به یاد داشته باشید. صحبت های او در مورد درآمد، موقعیت شغلی، جایگاه اجتماعی و … قاعدتا خانواده شما تحقیقاتی را در مورد او بعد از جلسه خواستگاری انجام خواهند داد. این تحقیقات معمولا از محل زندگی و محل کار انجام می شود. سپس نتیجه تحقیقات را با چیزهایی که به شما گفته است مقایسه کنید و ببینید که چقدر راست گفته است.

مصمم بودن

طبیعی است که وقتی پسری به خواستگاری شما می آید چند دقیقه ای را با شما به صورت خصوصی صحبت کند. در این میان نحوه صحبت کردن او با شما، شیوه ای که شما را نگاه می کند و سوالاتی که از شما می پرسد بسیار مهم است. یکی از راه های شناخت خواستگار خوب این است که حرمت های میان شما را حفظ کند. شاید از قبل با یکدیگر آشنا باشید ولی باید در جلسه خواستگاری کمی رسمی تر با شما برخورد کند. علاوه بر این شما از سوال هایی که می پرسد متوجه خواهید شد که او حرف های او هدفمند است یا خیر. کسی که قضیه ازدواج و خواستگاری را جدی گرفته باشد سوالات مربوط و اساسی را بیان می کند. سوالاتی که در مورد اهداف شما، خصوصیات شما و نظر شما در مورد زندگی آینده است است. باور کنید وقت برای پرسیدن سوال در مورد رنگ مورد علاقه و غذای مورد علاقه زیاد است. باید متوجه شوید که قصد او از ازدواج چقدر جدی است.

چطوری یک خواستگار خوب را شناسایی کنیم؟
تشخیص اخلاق خواستگار

هدف او از ازدواج

مهم ترین نحوه شناخت خواستگار خوب هدف او از ازدواج است. معمولا این سوال در میان جمع پرسیده می شود تا جواب خواستگار را همه بفهمند. اگر می خواهید خواستگار مناسب را شناسایی کنید جوابی که می دهد باید این مسائل را در بر بگیرد:

 • هدف او از ازدواج گذر از مرحله ای در زندگی و ورود او به مرحله ای جدید از زندگی اش باشد.
 • هدف او از ازدواج باید تامین نیازهایش اعم از نیاز جنسی، نیاز به همدم، نیاز به تکامل از راه درستش باشد.
 • هدف او از ازدواج باید ساختن خانواده ای سالم باشد زیرا خانواده ی سالم و خوب بزرگ ترین سرمایه هر شخصی است.

البته به یاد داشته باشید حتما نباید چنین چیزهایی را بیان کند بلکه این شما هستید که باید تشخیص دهید آیا صحبت های او این موارد را در بر می گیرد یا خیر.

و اگر بخواهم در مورد خواستگار صادق یک نکته را به عنوان نکته پایانی بگویم باید به این موضوع اشاره کنم که اگر علاقه دارید خواستگارهایی با سطح بهتری داشته باشید تنها کاری که باید بکنید این است که خودتان از هر لحاظی بهتر شوید. وقتی که شما تحصیلات خوبی داشته باشید، آدم اجتماعی ای باشید، ظاهر آراسته ای داشته باشید و مستقل باشید مطمئن باشید که مردان بهتری به خواستگاری شما می آیند.

سوالات متداول

خواستگار خوب چه ویژگی هایی دارد؟

خواستگار خوب باید دارای ظاهر پسندیده باشد، اعتماد به نفس داشته باشد و برای ازدواج هدف معقولی داشته باشد.

چطوری یک خواستگار واقعی را شناسایی کنیم؟

شما می توانید با کمک خانواده اتان با استفاده از شناختی که در جلسات خواستگاری از خواستگار و خانواده اش بدست می آورید و تحقیقات می توانید با توجه به معیارهای یک خواستگار خوب، خواستگار خودتان را بسنجید.

نقش خانواده در داشتن خواستگار خوب چیست؟

خانواده به خصوص در داشتن خواستگار در میان فامیل بسیار موثر است. اگر خانواده شما سطح مالی و اجتماعی خوبی داشته باشد و از پدر و مادر شما به نیکی در جامعه یاد شود طبیعی است که خواستگارهای بهتری داشته باشید.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه راه های تشخیص خواستگار خوب از بد

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 12 نظر:

 1. سلام من ۱۷ سالمه و یه خواستگار اشنا دارم ۲۳ سالشه کارش تو سپاه و ارتشه و ظاهر خوبی داره به نظرتون سنم واسه ازدواج چجوریه؟

 2. سلام من تا چند ماه پیش خواستگار زیاد داشتم اما بعد از چند ماه دیگه خواستگار ها کمرنگ شدند،اتفاق خاصی هم نیوفتاده.دلیلش چی می تونه باشه؟؟

 3. سلام من 17سالمه یه خواستگار دارم اونم 18سالشه یعنی فقط یکسال اختلاف سنی داریم . تفاهم هم خیلی زیاد باهم داریم . من دختر مذهبی و پاک . اصیل هستم اونم از یه خانواده ی اصیل هست و پسره پاک و خوبیه .
  شغل و پول هم داره
  شغلش نظامیه و خانواده ی پولداری هستن کلا
  به نظرتان این ازدواج به صلاح هست ؟ ؟

 4. سلام من 17سالمه یه خواستگار دارم اونم 18سالشه یعنی فقط یکسال اختلاف سنی داریم . تفاهم هم خیلی زیاد باهم داریم . من دختر مذهبی و پاک . اصیل هستم اونم از یه خانواده ی اصیل هست و پسره پاک و خوبیه . به نظرتان این ازدواج به صلاح هست؟

  1. مهم سن سال پول بیشتر نیست مهم انسانیت خوب است خواستگاری خوبی است

 5. سلام
  من 17سالمه و خاستگارم 30ساله
  بنظرتون مناسب هم هستیم یاخیر اختلاف سنیمون زیاد هست؟

  1. فاصلتون زیاده
   ولی بستگی به شخصیتش چطوریه
   یجوری نباشه که دنیاتون خیلی متفاوت باشه

 6. سلام خواستگاری دارم که از لحاظ مذهبی وعقیدتی باهم تفاهم نداریم .اما آقا الان پشیمان شده کوتاهی کرده درزمینه عقیدتی ودوست داره صحبت کنیم باهم .چه سوالاتی من به عنوان یک خانم می تونم از آقا بپرسم؟

  1. طبیعیه وقتی سن بالا بره خواستگار کمتر میشه هم شرایط امروز جامعه که منجر به کاهش تمایل به ازدواج شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉