کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

راه های شناخت همسر مناسب برای ازدواج

چگونه فرد مناسب برای ازدواج را تشخیص دهیم؟
3.8/5 - (23 امتیاز)

شناخت طرف مقابل برای ازدواج چگونه ممکن است؟

بسیاری از روانشناسان و مشاوران ازدواج معتقدند که حداقل نیمی از خوشبختی یک شخص به همسری که انتخاب می کند بستگی دارد. اگر او انتخاب درستی بکند لحظه به لحظه زندگی اش شادی خواهد بود ولی اگر انتخاب اشتباهی داشته باشد زندگی برایش جهنم خواهد شد. برای این که بتوانید انتخاب خوبی داشته باشید باید راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج را بشناسید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به شما در این زمینه کمک کنیم.

سوالات شناخت قبل از ازدواج

((پرسیدن سوالات مختلف از فرد مورد نظر))

بی شک مهم ترین و بهترین راهی که می توانید اطلاعات مورد نظرتان را در مورد کسی به دست بیاورید سوال کردن از خود آن شخص است. وقتی از کسی سوال می کنید نظر او را در مورد مسائل مختلف بدون واسطه متوجه خواهید شد.

در ادامه سوالات شناخت قبل از ازدواج را برایتان دسته بندی کرده ایم و برای هر کدام چند مثال آورده ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه راه های شناخت همسر مناسب برای ازدواج با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1. سوالات در مورد آینده

اگر واقعا به دنبال ازدواج با یک نفر هستید بهتر است نظر او را در مورد آینده بپرسید.

 • از او بخواهید که آینده ایده آل را از نظر خودش برای شما با جزئیات توضیح دهد.

یکی از بهترین سوالات شناخت قبل از ازدواج در مورد آینده همین سوال است. شما می توانید پاسخی که می دهد را با پاسخ خودتان به این سوال چک کنید و متوجه شوید که چه مقدار با یکدیگر اشتراک دارید. اگر با یکدیگر اشتراک نداشته باشید حتما لازم است که در این مورد صحبت کنید. برای خواندن مقاله تشخیص دختر خوب برای ازدواج کلیک کنید.

راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج چیست؟

 • به نظر تو نقش یک مرد و یا یک زن در زندگی چیست؟

اگر می خواهید شناخت پیش از ازدواج در مورد نظر شخص مقابلتان در مورد وظایف یک زوج پیدا کنید، بهترین سوالی که می توانید بپرسید همین است. وقتی که از او می خواهید نقش مرد یا زن را در زندگی برای شما توضیح دهد می توانید بفهمید که او از شما چه توقعی دارد و اگر چیزی متفاوت با آنچه که شما در نظر دارید باشد می توانید بر روی خواسته های او تمرکز کنید و تغییراتی را در خودتان به وجود بیاورید. برای خواندن مقاله شناخت یک پسر خوب برای ازدواج کلیک کنید.

2. سوالات در مورد گذشته

درست است که گذشته هرکس مربوط به خودش است ولی به عنوان کسی که ممکن است در آینده وارد زندگی طرف مقابلتان بشوید این حق شما است تا اطلاعاتی در مورد گذشته او داشته باشید. زیرا یکی از بهترین راه های شناخت قبل از ازدواج دانستن در مورد گذشته یک شخص است. در ادامه چند سوال آورده شده است:

 • آیا رابطه مهمی در گذشته داشته ای؟ برای چه تمام شده است؟

دقت داشته باشید وقتی که این سوال را از او می پرسید نباید توقع داشته باشید که همه چیز را با جزئیات برای شما تعریف کند. زیرا دقیقا همین قسمت مربوط به خودش است و در صورتی که تمایل نداشته باشد نیازی نیست که کسی در مورد آن ها بداند بلکه کافیست فقط در مورد کلیات موضوع از او سوال کنید. همین قدر اطلاعات نیز به شما کمک می کند که اطلاعاتی را که به دنبالش هستید را بدست بیاورید. اگر به دنبال فرد مناسب برای ازدواج هستید باید بدانید که رابطه های قبلی او برای چه تمام شده اند. علاوه بر این ها می توانید بفهمید که معیارهای او برای داشتن یک رابطه جدی چیست؟

 • آیا در گذشته خیانت کرده است؟

این سوال خیلی مهم است. شاید بگویید قطعا اگر این کار را کرده باشد واضح به شما نخواهد گفت. باید در نظر داشته باشید این سوال را زمانی بپرسید که شخص مورد نظرتان در خلق خوبی است. مطمئن باشید جوابی که به شما می دهد در شناخت پیش از ازدواج برای شما بسیار موثر است. اگر به این سوال جواب مثبت بدهد مطمئن باشید که در آینده اگر شرایط به گونه ای پیش برود که دلخواه او نباشد خیانت یکی از گزینه هایش خواهد بود. برای خواندن مقاله مردان خطرناک برای ازدواج کلیک کنید.

روش صحیح شناخت قبل از ازدواج

3. در مورد خودش از او سوال کنید

این سوالات برای شناخت شخصیت او به کار برده می شوند. بهترین راه برای شناخت طرف مقابل برای ازدواج سوالات شخصی است که می توانند به شما بسیار کمک بکنند. نمونه ای از این سوال ها در ادامه آورده شده است:

 • سه تا از بدترین عاداتی که روی اعصابش هستند را از او بپرسید.

چیزهایی که او را آزار می دهند= آن ها را انجام ندهید

چیزهایی که باعث خوشحال او می شوند = سعی کنید که آن ها را انجام دهید

اگر بتوانید همین دو فرمول ساده را رعایت کنید مطمئن باشید از بسیاری از مشکلات جلوگیری می کنید.

 • عجیب ترین یا خطرناک ترین کاری که انجام داده است چیست؟

یکی از بهترین سوالات چگونگی شناخت قبل از ازدواج همین مورد است. دقت داشته باشید که باید ابتدا خودتان را به خوبی بشناسید. برخی از افراد از کارهای غیرمنطقی و ریسکی دوری می کنند و سعی می کنند که همیشه آرام باشند. درحالی که عده دیگری از آدم ها همیشه خواستار هیجان هستند و زندگی بدون هیجان برای آن ها معنایی ندارد. پس از اینکه مدل خودتان را شناختید باید بدانید که او چگونه است. اگر شما یک فرد آرام باشید ولی او طرفدار هیجان باشد همیشه کارهاش روی اعصابتان خواهد بود و از دست او کلافه می شوید. بنابراین خیلی مهم است که از نظر میزان هیجانات در یک سطح باشید. مقاله زنان خطرناک برای ازدواج را حتما بخوانید.

شناخت قبل از ازدواج برای انتخاب همسر

 • اگر دوست صمیمی شما به تو توهین کند واکنشت چیست؟

دلیل اینکه در این سوال از دوست صمیمی استفاده شده است این است که معمولا رفتار افراد با دوست صمیمی و همسرشان محناطانه است. به طور مثال اگر رفتار او با دوستانش بسیار پرخاشگرانه باشد در رفتار با شما نیز همینطور خواهد بود. و یا اگر بتواند در اینجور مواقع خودش را کنترل کند، در هنگام بحث با شما نیز خودش را کنترل می کند و سعی می کند جو را آرام کند. بنابراین اگر می خواهید یک امتحان قبل ازدواج برای شرایطی که عصبانی است از او بگیرید، پرسیدن این سوال مناسب ترین کار است.

 • دوست دارد در اوقات فراغت چکار کند؟

این سوال به شما این امکان را می دهد که شناخت قبل از ازدواج بر روی کارهای مورد علاقه او بدست بیاورید. فرض کنید که آخر هفته است و هر دوی شما بیکار هستید. باید بتوانید از این تایم استفاده کنید و با یکدیگر خوش باشید. حال فرض کنید که تفریحات مورد علاقه تان متفاوت باشد. مطمئن باشید که بعد از مدتی حوصله تان سر می رود و سعی می کنید بجای این که تعطیلاتتان را با همسرتان سپری کنید وقتتان را با دوستانتان و یا خانواده اتان باشید. برای کسب اطلاعات در مورد تست تفاهم قبل از ازدواج کلیک کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه راه های شناخت همسر مناسب برای ازدواج با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

4. سوال در مورد رابطه جنسی

از سری سوالات شناخت قبل از ازدواج سوال در مورد مسائل جنسی است. به یاد داشته باشید که این سوالات حتما باید پرسیده شوند ولی باید زمان مناسبی برای آن ها پیدا کنید. اگر هنوز در ابتدای آشنایی هستید سوال های واجب تری وجود دارد که می توانید بپرسید!

 • در گذشته با چند نفر رابطه داشته است؟

این سوال یکی از بهترین راه های شناخت مردان قبل از ازدواج است. مردها در مواجه با این سوال به سه دسته تقسیم می شوند:

1. آن هایی که قصد خودنمایی دارند و عدد بیشتری از آن چه که بوده است می گویند.

2. آن هایی که واقعا صادق هستند و عدد واقعی را به شما می گویند.

3. آن هایی که سعی در پنهان کردن دارند و عدد کم تری را می گویند.

به طور کلی این عدد بیانگر خیلی چیزها است. مهم نیست که شما بفهمید که راست می گوید یا خیر. اگر عدد زیادی را بگوید به این معنی است که او توقع رابطه جنسی بیشتری را دارد ولی نتوانسته است به هدفش برسد.

اگر عدد واقعی و متناسبی را بگوید معلوم می شود که شاید این مسائل برایش زیاد مهم نباشد.

و اگر عدد کمتری بگوید ممکن است که از گذشته خود راضی نباشد و به دنبال رابطه ی عمیق تر و مفهومی تری باشد.

برای این که بخواهید اطلاعات دقیق تری بدست بیاورید باید شناختتان را در این زمینه از طرف مقابلتان بیشتر کنید.

 • آیا فانتری خاصی در مورد رابطه جنسی دارد یا خیر؟

بعید است که شخص مقابل شما این سوال را در ابتدای رابطه به شما پاسخ دهد به خاطر همین هست که می گوییم باید مدتی را صبر کنید و در صورت صمیمی شدن ارتباط اینگونه سوالات را بپرسید ولی در صورتی که به این سوال پاسخ داد سعی کنید هیچ واکنش عجیب و غریبی نشان ندهید. زیرا کسی که به این سوال پاسخ می دهد از شهامت زیادی برخوردار است. این مقاله کارشناسان ما را از دست ندهید، برای مطالعه نشانه های آمادگی برای ازدواج کلیک کنید.

راه های شناخت زنان و مردان قبل از ازدواج

5. سوال در مورد مسائل مالی

و در قسمت آخر به مسائل مالی خواهیم رسید. براساس آمار ارائه شده بیشترین دعواهای زن و شوهر بر سر مسائل مالی هستند. شاید سوال در مورد مسائل مالی وجهه خوبی نداشته باشند ولی حتما باید پرسیده شوند. به طور معمول مردان مسئول کنترل مسائل مالی هستند و یکی از بهترین راه های شناخت زنان قبل از ازدواج سوال در مورد مسائل مالی از آن ها است. زن ها به خاطر خصلتی که دارند بیشتر از مردان تحت تاثیر احساسات قرار می گیرند. بنابراین مهم است که اینگونه سوالات از آن ها پرسیده شود تا نظرشان در مورد پول نیز معلوم شود. زیرا معمولا اینگونه صحبت ها خوشایند نیستند. مقاله فواید و آسیب های دوستی قبل از ازدواج را از دست ندهید.

 • توانایی هایش در زمینه کنترل مسائل مالی چگونه هستند؟

حداقل یکی از شما دو نفر باید بتوانید مسائل مالی را کنترل کنید. از او بپرسید که مدیریت مالی اش چگونه است. اگر هر دوی شما در این امر ضعیف هستید بهتر است حداقل یکی از شما توانایی هایش را در این زمینه تقویت کند.

 • اگر پول اضافه ای داشته باشی چه چیزی خواهی خرید؟

یکی از بهترین راه های شناخت دختر مناسب ازدواج همین سوال است. شما با این سوال خواهید فهمید که او چگونه آدمی است. آیا پولش را هوشمندانه خرج می کند و یا این که آن را صرف چیزهای بیهوده و بی ارزش می کند.

 • از نظر او چه چیزی هدر دادن پول است؟

با این سوال هم می توانید بفهمید زمینه مورد تنفر او برای خرج کردن چیست؟ پس سعی خواهید کرد از این پس در آن زمینه ولخرجی نکنید!

همانطور که گفتیم نمی توان به راحتی از قضیه امور مالی گذشت. اگر از مشاور ازدواج بپرسید چگونه پسری را برای ازدواج بشناسیم به شما خواهد گفت که از او بخواهید به مدت چند وقت ریز هزینه هایش را به شما بگوید تا متوجه بشوید که آیا در مورد مسائل مالی به بلوغ رسیده است و می تواند یک زندگی را کنترل کند یا خیر.

سوالات متداول

خواستگاری دارم که از هر لحاظ برای من مناسبه ولی تنها چیزی که ذهنمو درگیر کرده اینه که بچه نمی خواد و من دوست دارم بچه دار شم.. مرا راهنمایی کنید.

اگر خواستگارتون رو پسندیدید و از لحاظ اخلاقی هم تایید شده پس امکانش هست در سال های بعد نظرش عوض بشه و بخواد بچه دار شه. بهتره که از دستش ندید. اگه مشکلی داشتید می توانید با مشاوره قبل از ازدواج مشکلتون رو در میون بگذارید.

خواستگارم از من می خواد که با مادرش زندگی کنم ولی من احساس می کنم این موضوع باعث مشکل تو زندگیم می شه.. نظر شما چیه؟

می دونید که مرد نمی توانه تحت هیچ شرایطی از خانوادش جدا شه . یعنی شما علاوه بر اینکه ازدواج می کنید باید وارد یه خانواده دیگه هم بشید. بهتره تو این شرایط کمی با خانواده و مادرش آشنا بشید. قطعا مدتی که گذشت متوجه می شید که آیا می تونید با این خانواده باشید یا نه. اونوقت تصمیم نهایی رو بگیرید.

واستگار من هم پولداره و هم اخلاقش خوبه. اما ازدواج قبلی داشته.. به همین دلیل کمی می ترسم که آیا علت طلاق اون بوده یا همسر قبلیش. لطفا راهنماییم کنید.

خدر این شرایط تحقیقات محیطی و میدانی حرف اول رو می زنه . تا جایی که ممکنه می تونید با همسر قبلیش کمی صحبت کنید و علت رو جویا بشید.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه راه های شناخت همسر مناسب برای ازدواج

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 16 نظر:

 1. سلام من خانمی هستم که همسرم فوت شده دوتا فرزند دارم یه آقایی منو دوس داره که اونم طلاق گرفته ویه فرزند داره و۱۳سال از من بزرگتره نمی‌دونم چیکار کنم وچه تصمیمی بگیرم،بهش گفتم من به خاطر بچه ها نمیتونم ازدواج کنم میگه منتظر میمانم تا بچه ها سرو سامان پیدا کنن یا مییام با بچه ها صحبت کنم،میشه لطفا مرا راهنمایی کنید،ممنون میشم.

 2. سلام خوب. هستین من یه خواستگار دارم ولی میگه با اخلاقای هم آشنا بشیم بعد بیام خواستگاریت

  1. سلام خواستگار دارم ولی معرف شون بیشتر حرف می‌زند تصميم می گیرد خانواده‌ای پسر وخود پسر هم نظر آتش از معرف شون می پرسد

 3. سلام ..من یه خاستگار دارم خیلی خوبه از همه نظر ولی درآمدش هم خوبه…فقط اینکه پدرش تا حالا بهش کمک نکرده گفته باید دستت توی جیب خودت باشه …
  من نمیدونم چیکار کنم…
  وضعشون هم متوسط مثل خودمون

  1. وقتی درآمدش خوبه و اونقد مرد هستش که روی پای خودش ایستاده مطمئن باش با کمک هم می تونید زندگی خیلی خوبی با هم بسازید البته اگه تو موارد دیگه با هم مشکلی ندارید

 4. سلام / خیلی توضیحات شما غربی غربی شده بویی از مبنای فکری عالی اسلام در آن نیست

 5. سلام وقت بخیر
  من یه خواستگار دارم خیلیم خوشگله و منم خیلی دوست داره و واقعیتش خودمم هر جور فکر میکنم میبینم خیلی دوستش دارم ولی وضع مالی خوبی نداره چیکار باید کرد به نظر شما

 6. پسری که میگه بعد ازدواج با خانواده‌ش در حد آقا و خانوم فلانی میمونه ولی آدم مستقلیه و باایمانه و تمام ملاکاش بهم می‌خوره رو باید چی کار کنم؟
  هیچ وقت خانوادش حمایتش نکردن ولی رو پای خودش وایساده.
  نمیدونم چی کارش کنم😢

 7. من خواستگاری دارم از نظر اخلاق مورد قبول منه اما قد کوتاهی داره
  نمیدونم چجوری باید تصمیم بگیرم
  ممکنه منو راهنمایی کنید

 8. مرسی از راهنمایی های پر رمز و رازتون واقعا به نکات ریز و خوبی اشاره داشتید مچکر

 9. سلام خسته نباشید ببخشید من یه سوال داشتم یه پسری هست که اومده خواستگاری ولی هیچی ندارم حتی خانواده درست حسابی ولی علاقه زیادی بهم داره چیکار کنم بهتره

  1. سلام دوست عزیز
   میشه لطفا مقاله ازدواج با پسر بی پول را مطالعه کنی در سایت خیلی کمکت میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉