کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه سکوت را تمرین کنیم؟

چگونه سکوت کنیم؟
1.8/5 - (5 امتیاز)

چرا سکوت در زندگی اهمیت دارد؟🤔 چگونه می توان قدرت سکوت را در زندگی روزمره خود جا داد؟🤨 صدای وسایل نقلیه، مکالمات روزانه در محل کار، مدرسه و خانه، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و … باعث شده است که ما هرروز با سر و صداهای زیاد مواجه باشیم.🙄 صداهای زیاد و عدم وجود سکوت می تواند سطح استرس افراد را افزایش دهد. پس می توان گفت قدرت سکوت در زندگی انسان بسیار زیاد و حائز اهمیت است.😊 همچنین هر از گاهی تمرین سکوت در زندگی فواید زیادی را با خود به همراه دارد. چگونه مهارت سکوت کردن را باید یاد بگیریم و یا آن را افزایش دهیم؟ مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی آویژه به بررسی قدرت سکوت و مهارت سکوت کردن پرداخته اند. با ما همراه باشید تا شما را با فواید سکوت کردن آشنا کنیم.

اهمیت سکوت در زندگی🙂✅

طبق تحقیقات انجام شده، سر و صدا با افزایش هورمون های استرس هنگام تعامل با وظایف ذهنی یا سایر عملکردهایی که نیاز به تمرکز بالا دارند؛ مرتبط است. اگر شما دائم در سر و صدا به سر ببرید مسلما تمرکز کمتری برای انجام کارهای خود خواهید داشت. سر و صداهای زیاد می تواند ذهن را مشوش کرده و تمرکز شما را برای انجام کارها از بین ببرد. هنگامیکه روزانه غرق در صداهای مختلف می شویم، رسیدن به سکوت برای مدتی می تواند آرامش درونی ما را افزایش دهد. سکوت به ذهن و بدن ما استراحت لازم در برابر هیاهوهای زندگی می دهد. درون ما را آرام کرده و جوان می کند. سکوت کردن می تواند باعث کنترل افکار شود.

علاوه بر این، سکوت برای مغز نیز مفید است. یک مطالعه نشان داده که دو ساعت سکوت کردن می تواند سلول های جدیدی در ناحیه هیپوکامپ مغز ایجاد کند که مربوط به حافظه انسان می شود. پس استراتژی سکوت بیان می کند که سکوت کردن می تواند به شما کمک کند تا حافظه قدرتمند و قوی داشته باشید.

قدرت سکوت

فواید سکوت در زندگی 🤩

همه ما روزانه در حال تلاش و سپری کردن زندگی هستیم. در این میان با سر و صداهای زیادی مانند وسایل نقلیه، وسایل آشپزخانه، سر و صدا افراد در محل کار و … رو به رو می شویم. مسلما ذهن ما از وجود این همه سر و صدا بسیار خسته و درمانده خواهد شد. پس نیاز است که گاهی از قدرت سکوت در زندگی استفاده کنیم. سکوت برای سلامتی و رفاه ما در زندگی ضروری است. برخی از مهم ترین فواید سکوت و کم حرفی عبارتند از:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه سکوت را تمرین کنیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

فواید فیزیکی 🙃

طبق مطالعات انجام شده، صداهای بلند و بیشتر از 30 دسی بل باعث افزایش اضطراب، استرس و فشار خون می شود. در مقابل قدرت سکوت آنقدر زیاد است که می تواند فشار خون را کاهش دهد و به ما اجازه می دهد تا با چالش های زندگی به روشی بهتر و با آرامش بیشتر رو به رو شویم.

رسیدن به سکوت به بدن شما کمک می کند تا سیستم ایمنی خود را تقویت کند. به بدن کمک می کند تا با باکتری های مهاجم و سایر عوامل بیماری زا مبارزه کند.

اضافه کردن 30 دقیقه سکوت به زندگی روزانه باعث می شود زندگی شما تغییر کند. زیرا سکوت سطح کورتیزول و آدرنالین خون را کاهش می دهد.

قدرت سکوت بسیار زیاد است. به گونه ای که سکوت به تنظیم هورمون ها و تعامل کل سیستم های مرتبط با هورمون در بدن کمک می کند.

یکی از فواید سکوت این است که از تشکیل پلاک در شریان های ما جلوگیری می کند. در نتیجه راه مناسبی برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی و سکته است.

سکوت انرژی ما را حفظ می کند و باعث می شود که ما شاداب تر و پرانرژی تر باشیم.

فواید ذهنی 😇

یکی از مهم ترین فواید ذهنی سکوت این است که ذهن ما را شارژ می کند. می توان گفت خواب کافی ذهن را دوباره راه اندازی می کند و سکوت، ذهن را دوباره شارژ می کند.

سکوت به ما اجازه می هد تا از اتفاقات، درگیری ها و آنچه که در اطرافمان در حال رخ دادن است، مدتی فاصله بگیریم. این فاصله گرفتن کمک می کند تا آرامش از دست رفته را بازیابی کنیم، احساسات خود را کنترل کنیم و تصمیم گیری عاقلانه ای داشته باشیم.

سکوت این امکان را به افراد می دهد که از نشان دادن واکنش های زیاد در زندگی دور شویم. سکوت ما را به تفکر عمیق تر و رضایت بخش تر هدایت می کند.

سکوت یکی از اهداف مدیتیشن است. پس سکوت کردن را می توان نوعی مدیتیشن و ابزاری برای تفکر و مراقبه دانست. سکوت باعث آرام شدن ذهن و تقویت ذهن می شود. اگر به دنبال راهکارهایی برای قوی شدن از نظر ذهنی و عاطفی هستید مطالعه مقاله چگونه از نظر ذهنی و عاطفی قوی شویم؟ را از دست ندهید.

هنگامیکه سکوت را تمرین کنیم، می توانیم خود واقعیمان را دریابیم. نشستن ساکت در اتاقی به تنهایی، با چشمان بسته و مرور فعالیت های ذهنی خود باعث می شود به درک اجمالی از اینکه واقعا چه کسی هستیم، برسیم. اهداف و رویاهای خود را پیدا کنیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه سکوت را تمرین کنیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

فواید روانی 😉

سکوت کردن شیمی مغز را تقویت می کند و توانایی ما را برای تمرکز افزایش می دهد.

سکوت باعث می شود که بتوانید با روح خود ارتباط برقرار کنید و بیشتر متمرکز شوید. در نتیجه سلامت روانی شما افزایش می یابد.

سکوت به ما فضا می دهد تا بتوانیم از خود سوالات عمیقی مانند من کیستم؟ هدف زندگی من چیست؟ و … بپرسیم. این به ما کمک می کند تا شکرگزاری را تمرین کنیم. بتوانیم اهدافی را برای خود مشخص کنیم و برای رسیدن به اهداف تلاش کنیم.

چگونه قدرت سکوت را در زندگی روزمره خود تقویت کنیم؟

اگر می خواهید سکوت را در زندگی خود تقویت کنید و به دنبال راهکاری برای تقویت سکوت و کم حرفی در زندگی روزمره خود می گردید. می توانید از راهکارهایی که در این قسمت گفته شده است کمک بگیرید.

سعی کنید بیشتر شنونده باشید 👂🧏

اگر دائم در جمع های خانوادگی، دوستانه و … پر حرفی می کنید، پس سعی کنید مقداری سکوت را چاشنی رفتار خود کنید. پرحرفی یعنی عدم گوش دادن به دیگران. مسلما هیچ فردی دوست ندارد دائم در حال گوش دادن به صحبت های شما باشد. همه نیاز دارند تا حدودی حرف هایشان شنیده شود. پس سعی کنید هنگامیکه در جمعی قرار میگیرید، به جای اینکه دائم صحبت کنید، کمی مهارت گوش دادن به دیگران را افزایش دهید. گوش دادن و شنیدن نظرات دیگران می تواند به شما کمک کند تا سکوت را در زندگی خود قرار داده و از فواید آن بهره مند شوید. همچنین شنونده خوب بودن باعث تقویت و مدیریت بهتر ذهن می شود.

به معایب پرحرفی فکر کنید 🤔

این درست است که کم حرفی زیاد معیابی را با خود به همراه دارد، اما پرحرف بودن و عدم سکوت در جمع نیز می تواند شما را آشفته کرده و یا دیگران را خسته کند. افرادی که زیاد صحبت می کنند، افرادی خسته کننده دیده می شوند. اکثر انسان ها سعی می کنند با افراد پرحرف هم صحبت نشوند. پس گاهی سکوت کردن و تقویت قدرت سکوت در زندگی نیاز است و به شما کمک می کند تا در جمع محبوب باشید. سعی کنید به این فکر کنید که با سخنوری زیاد از حد، دیگران خسته می شوند و ممکن است از شما فاصله بگیرند. سنجیدن معایب پرحرفی شما را برای رسیدن به سکوت هدایت می کند.

تمرین سکوت کردن 🤫

ساعتی از روز را برای خود مشخص کنید. در این ساعت سعی کنید سکوت کنید. تمرین سکوت کردن به شما کمک می کند تا بتوانید قدرت سکوت را در زندگی خود وارد کرده و عادت کنید. تمرین سکوت کردن می تواند شما را به آرامش برساند. این آرامش باعث می شود که بتوانید بهتر زندگی کنید و تصمیمات منطقی تر و عاقلانه تری برای خود بگیرید.

سنجیدن سخنان خود قبل از بیان کردن 🧐

افرادی که کمتر صحبت می کنند، سخنان ارزشمندتری را بیان می کنند. اما افراد پرحرف اصلا سخنان مناسب و یا پر ارزشی را در گفتار خود ندارند. دلیل این امر این است که آنها قبل از بیان صحبت های خود به اندازه کافی فکر نمی کنند. تمرین کنید که قبل از اینکه حرفی را به زبان بیاورید، آن را از تمام جنبه ها بسنجید. سنجیدن حرف ها و اینکه گفتن آن چه فوایدی می تواند داشته باشد و یا اصلا ارزش بیان شدن را دارد یا نه می تواند به شما کمک کند تا از پرحرفی های زیاد دور شده و سکوت را در زندگی خود تقویت کنید.

فواید سکوت

سخنی از مشاوران آویژه

قدرت سکوت در زندگی آنقدر زیاد است که می توان گفت تمرین برای سکوت کردن و کم حرفی را باید یکی از تمرین های مهم و ارزشمند روزانه خود دانست. اهمیت سکوت در زندگی افراد را می توان اینگونه نشان داد که سکوت کردن به تنهایی نوعی مدیتیشن به شمار می رود. البته به یاد داشته باشید که کم حرف بودن بیش از اندازه نیز اصلا خوب نیست. یکی از معایب کم حرفی و سکوت بیش از اندازه این است که شما فردی غیر اجتماعی دیده می شوید و دیگران از شما فاصله می گیرند. کم حرفی می تواند شما را از اجتماع دور کرده و به یک انسان تنها و گوشه گیر تبدیل کند.

پس می توان گفت نه کم حرفی بیش از اندازه خوب است و نه پرحرفی زیاد. بهترین کار این است که روزانه مقداری سکوت کردن و بدست آوردن آرامش را تمرین کنید. اگر هنوز نمی دانید چگونه از پر حرفی دور شوید و سکوت را وارد زندگی روزانه خود کنید، می توانید از مشاوره آنلاین کمک بگیرید. دسترسی راحت به این مشاوره باعث شده است که امروزه طرفداران زیادی داشته باشد. پس وقت را تلف نکنید و برای ایجاد آرامش بیشتر در زندگی خود تلاش کنید.

سوالات متداول

روانشناسی پشت سکوت چیست؟

سکوت برای بدن و مغز شما آرامش بخش تر از گوش دادن به موسیقی است. سکوت باعث کاهش فشار خون و افزایش جریان خون می شود. دوره های سکوت در طول روز باعث افزایش خواب و کاهش بی خوابی می شود.

چرا افراد ساکت موفق هستند؟

سکوت به آنها اجازه می دهد تا زمان بیشتری را برای پردازش آنچه اتفاق می افتد و دریافت اطلاعات بیشتر صرف کنند. به همین دلیل است که وقتی با مشکلی مواجه می ‌شوند، اغلب وقت می ‌گذارند تا به همه چیز فکر کنند.

براي مشاوره در زمينه چگونه سکوت را تمرین کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉