کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اهمیت و فلسفه ازدواج در اسلام

اهمیت فلسقه

اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام

اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام در آیات قران  و احادیث  و روایات  روشن و مشخص است . اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام جنبه های گوناگون دارد . مهمترین آن ارضا غرایض جنسی در چارچوب خانه و خانواده است . مرد و زنی که در چارچوب خانواده به ارضا تمایلات جنسی میپردازد آرامش دارkد . محدودیت زمان ندارد . در دسترس بودن همسر امنیت روحی ببار می آورد . مردان و زنانی که خارج از چارچوب خانه  فعالیت جنسی دارند همیشه نگران ابتلا به بیماری های مقاربتی هستند . ارضا جنسی در خانه به خانواده دوام و بقا بیشتری میبخشد . عشق آفرین است . فرزندان احترام گذاشتن به افراد خانواده را می آموزند . اتحاد نسبی ببار می آورد . شادی و خوشگذرانی به خانواده محدود میشود . در خانواده ها پراکندگی کمتری دیده میشود .

اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام از نگاه دیگر ، به بقا نسل برمی گردد . بقا نسل با ازدواج هدفمند میشود . فرزندی که در خانواده بزرگ میشود بسیار متفاوت است با فرزندی که بی خانمان است . مرد و زنی که خانواده دارد راحت تر میپذیرد پدر و مادر شود تا یک فرد مجرد . اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام بر مبنای احترام و سلسله مراتب شکل میگیرد  . فرزندان درخانواده تواضع و فروتنی می آموزند . سپاسگزاری و تشکر کردن یاد میگیرند . زندگی جمعی را تجربه کرده و خود محور  نمیشوند . اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام تا حدودی درمشارکت مالی خودنمایی میکند  . افراد یک خانواده برای اقتصاد خانواده همفکری میکنند . به منافع جمعی می اندیشند . اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام با شکل دادن به خانواده سنگ بنای جامعه را محکم میکند . یک جامعه سالم در گرو داشتن خانواده های سالم است .


بیشتر بخوانید:  جایگاه و ملاک های اسلام در مورد ازدواج


اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام و قران

اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام و قران را با استناد به آیات و روایات بررسی میکنیم . پیامبر اسلام میگوید : « هر کس ازدواج کند نیمی از دینش را بدست آورده پس در حفظ نیمه دیگر آن بکوشد » . این روایت اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام و قران را بخوبی بیان میکند . سوره روم آیه ۲۱ اشاره دارد به آرامشی که برای مرد و زن در اثر ازدواج پدید می آید . اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام و قران را در آیه ای دیگر میبینیم  سوره فرقان آیه ۵۴ « و اوست خداوندی که بشر را از آب آفرید  و میان آنها خویشی و پیوند آفرید وخدای تو بر هر چیزی تواناست » . خداوند ، عظمت و توانایی خود را با ایجاد پیوند میان انسانها به اثبات میرساند . این آیه بخوبی اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام و قران را بیان میکند .

ازدواج آنقدر در مکتب اسلام اهمیت دارد که مسلمان محدود به یک بار ازدواج نشده . یعنی اگر در ازدواج اول ناکام بود میتواند پس از طلاق دوباره ازدواج کند . البته طلاق را آخرین راه میداند . در آیه ۱۹ سوره نسا  به مدارا با همسر تاکید  دارد . وقتی یک مساله اینقدر اهمیت دارد و طلاق بسیار نکوهیده است . بهتر است دقت کنیم . چشمها را قبل از ازدواج باز کنیم . با توانایی ها  و ناتوانی های خود به خوبی آشنا شویم . سطح تحمل و ظرفیت بردباری خود را بسنجیم  و برمبنای آن همسر خود را انتخاب کنیم . با مشاوره ازدواجخود را بهتر بشناسیم و با مشاوره خانواده و روانشناسی همسر مناسب انتخاب کنیم . همسری که بتواند با کاستی های ما کنار بیاید و توانایی های ما را بارور کند و بالعکس . ما بتوانیم از توانمندیهای همسرمان برای بهبود اوضاع زندگی خود و جامعه بهره ببریم .


بیشتر بخوانید:   مزایا و معایب ازدواج موقت چیست ؟


ازدواج در اسلام

هدف و اهمیت ازدواج در اسلام

هدف و اهمیت ازدواج در اسلام بطور کلی با عشق خدا به آ فریده هایش معنا میشود . خدا آنقدر انسانها را دوست دارد که به فرشته هایش دستور داد بر انسان سجده کنند . حال ببینیم و بسنجیم وقتی ما انسانی را آزرده خاطر میکنیم چقدر خدایمان را ناراحت کرده ایم . شیطان فرشته مقرب خدا به خاطر تمرد وسجده نکردن بر انسان از درگاه خدا رانده شد . هدف و اهمیت ازدواج در اسلام با آرامش ، اطمینان و احساس امنیت در انسان معنا پیدا میکند . هدف واهمیت ازدواج در اسلام تامین نیازهای جنسی ، عاطفی ، اجتماعی  ، اقتصادی  و روانی انسانهاست . ازدواج در اسلام امر مقدسی است که نیازهای انسان در کمال مطلوب تامین میشود . آسیب هایی که به پیکر اجتماع وارد میشود از جانب کسانی است که به حریم خانواده احترام نمیگذارند .

یادمان باشد جامعه از من و شما و افکار و اندیشه ما شکل میگیرد . اگر امروز در جامعه نقص و آسیبی مشاهده میکنیم  درنگ کنیم . به خود بیاندیشیم . در خانواده به فرزندمان چه تعالیمی میدهیم ؟ به او می آموزیم که بدون توجه به افراد جامعه در پی منافع شخصی اش باشد ؟  به افراد خانواده تعلیم میدهیم انسانها اعضای یک پیکرند ؟ به آنها بخشیدن و بخشودن می آموزیم ؟  گذشت و ایثار ؟  زندگی مانند تالابی است که اگر در آن سنگ بیندازیم حلقه های ایجاد شده همه جا منتشر میشود . بیایید از خود و خانواده آغاز کنیم . در گلدان جامعه گل مهر بکاریم  و از دیدن گلها لذت ببریم . فرهنگ درست اندیشیدن را ترویج دهیم . قرار بگذاریم اگر قرار است در تمام جهان یک خانواده خوب باشد خانواده ما باشد . تا ثیر آن و ثمره این اندیشه را فرزندتان خواهد دید .


بیشتر بخوانید:  ملاک ها و اهداف ازدواج از نظر اسلام چیست


اهمیت و فلسفه

فلسفه  اهمیت ازدواج در اسلام

فلسفه اهمیت ازدواج در اسلام داشتن مدینه فاضله است . اتوپیایی که از زمان  قبل از افلاطون همه به دنبالش بودند . جامعه آرمانی بدور از بدی و فساد . فلسفه اهمیت ازدواج در اسلام جامعه سالمی است که در آن همه مهربان هستند . بدی نکوهیده و نیکی پسندیده است . اسلام به خوبی بر جایگاه خانواده در این تعالیم واقف و آگاه است . ساختن یک جامعه چند میلیاردی کاریست بس دشوار . اما اگر همین چند میلیارد در قالب خانواده به تعداد کمی محدود شود تعالیم بس ساده تر میشود . مدیریت یک خانواده همراه با فعالیتهای اجتماعی امکان پذیر است . این تعالیم بسیار نرم و به روش تیچ یعنی در حین زندگی انجام میشود . همه با هم در سایه عشق و امید همکاری و همراهی میکنند .

در یک خانواده اعضا حرفها و پندها را از یکدیگر راحتتر میپذیرند تا از یک غریبه . چون همدیگر را میشناسند . به هم اعتماد دارند . میدانند با هم منافع مشترک دارند . میدانند افراد خانواده ممکن است بدون در نظر گرفتن منافع شخصی در پی پویایی آنها باشند . افراد یک خانواده غمها و شادیهای مشترک دارند . به پیروزی های یکدیگر افتخار میکنند . هنگام گرفتاری کمک حال هم هستند . فلسفه اهمیت ازدواج در اسلام بسیار عمیق و گسترده است .

ممکن است به ظاهر ساده باشد اما در جامعه ای که ازدواج بیشتر شکل میگیرد نشان از سلامت جامعه دارد . در جامعه ای که طلاق بیشتر است نشانگر این واقعیت است که چرخ جامعه میلنگد . یا از نظر اخلاقی جامعه رشد نداشته . یا ازنظر اقتصادی آن جامعه پویا نبوده و یا از نظر فرهنگی فقیر است . به خاطر داشته باشیم در تمام این نقصها ما مقصریم . بیاندیشیم و بسازیم . از خودمان شروع کنیم . از سنگ بنای جامعه یعنی ازدواج .


بیشتر بخوانید:  آداب مراسم ازدواج در ایران چگونه است ؟


ازدواج در اسلام

دلایل اهمیت ازدواج در اسلام

دلایل اهمیت ازدواج در اسلام بخوبی مشخص شد . داشتن آرامش و اطمینان در سایه خانواده . داشتن اقتصاد پویا . تامین نیازهای جنسی ، جسمی ، روحی ، عاطفی  و مالی . یکی از مهمترین دلایل اهمیت ازدواج در اسلام ، مدیریت تعالیم انسانی و اجتماعی در سایه خانواده است . امیدواریم در سایه خانواده های اندیشه مدار ، فرزندانمان در جامعه ای سالم و پویا زندگی کنند .


بیشتر بخوانید: آداب و رسوم ایرانیان در مورد ازدواج


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Importance of Marriage in Islam | Islamic Marriage …

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه اهمیت و فلسفه ازدواج در اسلام

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!