کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

محبت به همسر- چگونه به همسرم محبت کنم؟

محبت به همسر

محبت به همسر به باید به چه نحوی باشد؟

محبت به همسر را نا نمی توان به شکل دیکته وار به زوجین توصیه کرد. از آنجایی که زندگی شخصی هر زن و شوهر باهم متفاوت است قطعا نوع رابطه ها نیز فرق میکند. نمیتوان ادعا داشت که یک نوع محبت خاص بر روی تمامی زجین اثر یکسانی میگذارد. هر انسانی خلق و خوی خاص خورد را دارد. عواطف و احساسات نیز از همین اخلاق و سرشت نشات میگیرند. شاید رفتاری که برای یک مرد محبت و مهربانی تلقی شود برای مرد دیگری هیچ اهمیت خاصی نداشته باشد.

اما از دیدگاه مشاوره روانشناسی هر انسانی میتواند خوبی ها و زیبایی های اخلاقی را ببیند و آنها را احساس کند. پس مطمئن باشید اگر جواب محبت های شما به سرعت نشان داده نشود به تدریج تاثیر مثبت آنها را خواهید دید. در مبحث محبت به همسر، مسائلی که غالبا در مشاوره خانواده بیان میشود عدم توجه و محبت یکی از زوجین به طرف مقابل است. این مشکل بیشتر در زوج هایی پیش می آید که یکی از آنها از لحاظ احساسی و عاطفی روحیات لطیف تری  دارد و در نتیجه نسبت به رفتارهای طرف مقابلش احساس ناراحتی میکند. پیش ازتشکیل زندگی با مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج میتوانید تا حدودی با اخلاق و روحیات همدیگر آشنا شوید و در صورت نداشتن تفاهم از همان ابتدا به اختلافات خود پی ببرید.

اهمیت محبت به همسر چه تاثیری دارد؟

اهمیت محبت به همسر از تاثیر فوق العاده آن بر روابط زوجین و زندگی مشترک پیدا است. قطعا زمانی که زن و مرد باهم مهربان هستند و به هم محبت می ورزند میتوانند در برابر سختی ها و نامیلایمات زندگی مقاوم باشند. از حضور همدگیر احساس دلگرمی و پشتوانه میکنند. با انگیزه و قدرت بیشتری برای زندگی خود تلاش میکنند. حتی در دین اسلام نیز در بسیاری از احادیث و روایت ها به اهمیت محبت به همسر  بارها شاره شده است. آنجایی که میگوید: زن و مرد را مایه آرامش هم آفریدیم. هنگاهی که زوجین همدیگر را دوستداشته باشند کمتر نقاط ضعف را میبینند و اگر هم ببینید سعی میکنند بخاطر عشق و علاقه با کاستی ها و کمبودهای خود بسازند.

مشکلات خود را با محبت و منطق حل کنید

با دیدن کمبودها و یا اختلاف نظرها تنش و بحث راه نمی اندازند و تا حد امکان سعی میکنند مشکلات خود را با محبت و منطق حل کنند. از طرفی کانون زندگی چنین زوج های گرم و صمیمی است و فرزندان آنها معمولا در محیطی آرام و با عشق و محبت بزرگ میشوند. این فرزندان به دلیل رشد در کانون گرم و صمیمی خانواده از رفتارهای محبت آمیز و با گذشت پدر و مادر الگو برداری مکنند و معمولا این نوع خانواده ها صاحب فرزندانی صالح تر و سالم تر میشوند.

همین نیز به انسجام و موفقیت زندگی زوجین می افزاید. به همین خاطر در زندگی زناشویی اخلاق نیکو و محبت به همسر موثرترین دلیل بر موفقیت یک زندگی میباشد. ناگفته نماند گاهی نیز آدم ها در انتخاب همسر و شریک زندگی با کسی روبرو میشوند که حتی نمیتوان با رفتار مهربان و محبت آمیز آنها را به سمت خود کشید و یک رابطه زناشویی و زندگی مشترک خوبی ساخت. چنین افرادی اساسا اخلاق و عواطفی به دور از احساس و مهربانی دارند و زندگی مشترک را مشکل روبرو میکنند.


بیشتر بخوانید: راهکار های مشاوره تلفنی خانواده چیست؟بیشتر بخوانید: مهمترین عوامل طلاق چیست؟


همسر

ترفندهای محبت به همسر چه چیزهایی هستند؟

ترفندهای محبت به همسر را نمی توان به عنوان یک الگو و قاعده و قانون خاص بیان کرد. از آنجایی که هر فردی ویژگی‌های اخلاقی خاص خود را دارد باید به رمز و راز اخلاق و افکار او پی ببریم.‌ هر زن و مردی در رابطه زناشویی و زندگی مشترک خود به مرور زمان به اخلاق و رفتار هم تسلط پیدا می کنند، با روحیات و عقاید هم آشنا می شوند و نقاط ضعف و قوت همدیگر را می فهمند. اینها می‌توانند بهترین آگاهی ها و اطلاعات را نسبت به همسرتان در اختیار شما قرار بدهد.

اگر شما بتوانید اخلاق همسر خود را بشناسید  قطعاً میفهمید چه چیزهایی را دوست دارد و یا از چه چیزهایی خوشش نمی آید. چه کارهایی او را خوشحال میکند و یا چه کارهایی را دوست ندارد. اگر به این اطلاعات در مورد همسرتان برسید  قطعاً می توانید برای رابطه زناشویی خود تاثیر چشمگیری بگذارید. زیرا هنگامی که  این اطلاعات را داشته باشید از کارهایی که همسرتان را ناراحت می کند دوری می کنید و یا سعی در انجام کار هایی دارید که عشق و محبت همسرتان را برمی‌انگیزد .

از ترفندهای محبت به همسر چند نکته مهم را ذکر می کنیم. 

  • مورد اول اینکه  سعی کنید روی حساسیت ها و نقاط ضعف او و یا چیزهایی که عصبانیت او را تحریک میکند دست نگذارید .
  • مورد بعدی  این است که شما باید پیش از  عشق و محبت، احترام را به همسر خود هدیه دهید.

این چیزی است که به او اعتماد به نفس و احساس  فوق العاده ای می دهد. سعی نکنید با رفتارهای خشن و اخلاق تند و زورگویی اهداف خود را پیش ببرید و توقع داشته باشید با این رفتارا همسر خود را تحت سلطه خود قرار می دهید. بلکه فرد موفق کسی است که با ترفندهای خاص و ظرافت های اخلاقی عشق و محبت همسر خود را به سمت خود بکشد.

محبت زبانی به همسر بهتر است چگونه باشد؟

محبت زبانی به همسر بیشترین کاربرد را در میان خانم ها دارد. آقایان عموما سعی میکنند مهر و محبت خود را در قالب یک رفتار خوب یا کارهای مورد علاقه همسرشان نشان دهند و کمتر از محبت زبانی استفاده میکنند. البته این در مورد همه آقایان صدق نمیکند. معمولا مردانی که روحیات لطیف تر و اخلاق مهربان تری دارند راحتتر از محبت زبانی استفاده میکنند. اینها در حالی است که استفاده از این ترفند برای بسیاری از خانم ها کار راحتی است و در زندگی روزمره خود مرتبا از واژه های محبت آمیز برای همسر و فرزندان خود استفاده میکنند. البته قوه ادراک آقایان نیز این نوع محبت را بیشتر میفهمد و میپذیرد.

از آنجایی که سیستم‌ احساسی و ادراکی آقایان ساده تر از خانم ها میباشد لذا بیان یک جمله عاطفی را راحتتر از انجام یک کار عاطفی میفهمند. اما خانم ها قوه تخیل و ادارک قوی تری دارند و میتوانند تا حدودی احساسات را از روی رفتار و کارهای همسر خود تشخیص دهند. محبت زبانی به همسر میتواند میزان عشق و محبت را بین زوجین چندین برابر کنند. استفاده از جملات عاشقانه و محبت آمیز احساسات انسان را به مستقیم ترین روش تحت تاثیر قرار میدهد و نتیجه آن سریع تر از هر روش دیگری دیده میشود. نه تنها در خلوت خود بلکه در مقابل فرزندان، خانواده و یا آشنایان با به کاربردان جملاتی که در عین احترام مقداری محبت نیز دارند. بهترین احساس ها را به همسر خود منتقل کنید. این کار به او احساس اعتماد به نفس و آرامش و عشق زیادی میبخشد.

ابراز عشق به همسر به چه روش هایی موثر است؟

ابراز عشق به همسر ممکن است بین هر زوجی به شکل خاصی انجام شود. در واقع شاید عشق میان هر کسی خاص آن دو نفر است. قرار نیست تمام عشق ها و تمام عاشقان به یک شکل باشند. بهتر است سعی کنید نوع رابطه و عشق ورزی خاص خودتان را داشته باشید. کپی برداری از روابط دیگر ابدا راه مناسبی برای روابط خصوصی شما و همسرتان نیست. درست است میان عاشقان نقاط مشترک زیادی وجود دارد اما مهم این است که شما چه چیزی را میپسندید. هدیه خریدن،  خرید کردن، رستوران های خاص رفتن و.. کارهایی است که معمولاد افراد عاشق دوستدارند انجام دهند. اما شما ممکن است علایق خاص خود را داشته باشید.

به طور مثال اگر همسرتان اهل مطالعه است ممکن است هدیه دادن یک کتاب مورد علاقه برای او بسیار با ارزش تر از چیزهای دیگر باشد. زیرا با این حرکت نه تنها او را خوشحال میکنید. بلکه به او میفهمانید که از علایقش با خبر هستید و میدانید چه چیزهایی را دوستدارد.

ابراز عشق به همسر میتواند به شکل های مختلفی انجام شود. کارهایی مانند به یاد داشتن روزهای خاص زندگی مشترک، هدیه دادن، دعوت کردن همسرتان به یک شام دو نفره، توجه و محبت به او، تلاش برای رفع نیازها او، کمک کردن و حمایت کردن همسر در شرایط مختلف زندگی، توجه به علایق و عقاید همسر، اهمیت  دادن به کارهای مورد علاقه او، آراسته بودن و زیبایی ظاهری به شکلی که همسرتان دوستدارد. یاد آوری اینکه او در زندگیتان جایگاه خاصی دارد و از زندگی با او احساس خوشبختی و آرامش میکنید. همگی مواردی از ابراز عشق به همسر هستند. بهتر است در کنار اینها سعی کنید سبک خاص خود را داشته باشید و با عشق و ذوق خاص خود همسرتان را خوشحال کنید.

محبت زبانی

نیاز به محبت را چگونه تامین کنیم؟

نیاز به محبت یکی از قویترین احساسات مشترک بین تمامی انسان ها میباشد. هر انسانی در هر سن و هر شرایطی نیاز به محبت را در خود احساس میکند. همه ما هرچقدر هم بزرگ شویم و از لحاظ جسمی و روحی قوی شویم بازهم در زندگی به محبت اطرافیانمان نیازمندیم‌. این نیاز پس از ازدواج شکل خاص خود را پیدا میکند. فردی که تا چندی پیش محبت پدر و مادر و خانواده اش را کافی میدانست. اکنون به محبتی بسیار خاصتر از فردی به نام همسر نیازمند است. این محبت به قدری مهم است که میتواند زوجین را از محبت دیگران کم نیاز کند. هیچگاه فکر نکنید اگر مدتی از زندگی مشترکتان گذشته است و یا صاحب فرزندی شده اید این چیزها در زندگیتان کم رنگ و عادی شده است.

مطمئن باشید حتی زمانی که چندین سال از زندگیتان گذشته و صاحب فرزند شده اید زندگی و همسرتان به محبت بیشتری نیازمند است. آدمی در زندگی مشترک هرچقدر که میگذرد وابسته تر و نیازمندتر میشود. هرچقد دلبستگی و ریشه یک زندگی بیشتر شود احساس زوجین به نیاز به  محبت نیز بیشتر میشود. با همسرتان وقت بگذرانید، با او لحظات زیبا بسازید، به او، کارها و حرف هایش توجه کنید. او را ببوسید و بگویید که دوستشدارید. گاهی بابت لحظه های خوب و بدی که از کنارتان بوده از او تشکر کنید و اجازه دهید که حس کند هنوز هم مانند روزهای اول زندگیتان برایش عزیز و مهم هستید و از کنار او بودن لذت میبرید.

سوالات متداول

محبت کردن به همسر باید از سمت کدام فرد باشد؟

محبت به همسر ابدا چیزی نیست که مختص یکی از زوجین باشد. در یک رابطه زناشویی و زندگی‌‌ مشترک همه چیز متقابل است. محبت ورزیدن نیز باید از طرف زن و مرد به همدیگر باشد. نمیتوان گفت زن ها محبت کنند و یا برعکس.

محبت کردن تا چه میزان مناسب است؟

بسیاری اعتقاد دارند که به همان میزان که محبت ببینیم محبت میکنیم. شاید این ایده خوبی نباشد زیرا عشق و محبتی که از قلب ما نشات میگیرد قابل اندازه و حساب کردنی نیست. اما محبت کردن نیز مانند هرچیزی باید بسته به شرایط در اعتدال باشد.

محبت زبانی بهتر است یا رفتاری؟

این دو نوع جدایی پذیر نیستند و مکمل همدیگر میباشند. انسان همانقدر که نیاز به شنیدن جملات عاشقانه دارد گاهی به رفتارهایی که این جملات را در عمل ثابت کنند نیاز دارند. از طرفی همیشه با رفتار و عمل نشان دادن کافی نیست و آدمها گاهی دوستدارند این محبت را با گوش هایشان بشنوند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (۳۰ Ways to Love Your Wife )

 

برای مشاوره در زمینه محبت به همسر- چگونه به همسرم محبت کنم؟

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!