کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

راه های تربیت کودک لجباز چطور است؟

راه های تربیت کودک لجباز

کودک لجباز به چه کودکی اطلاق میشود ؟ کودک لجباز به کودکی گفته میشود که اگر گرسنه باشد و به او بگویی بیا غذا بخور با اصرار میگوید نمیخورم . کودک لجباز به کودکی گفته میشود که با خواسته های شما مخالفت میکند حتی اگر خواسته ها به نفع او باشد . کودک لجباز ممکن است برای جلب توجه لجبازی کند . امکان دارد از کسی الگو گرفته باشد . کودک لجباز ممکن است به حالت اعتراض لجبازی کند . یا درنتیجه تجربه ای ناگوار ابراز مخالفت میکند مثلا بردن او داخل وانی که دمای آن بیشتر از حد معمول است . شاید هم چون خیلی با هوش است میخواهد بگوید دانایی شمارا آنقدرها قبول ندارد . ممکن است لجبازی او ریشه در تربیت والدین دارد . در اینصورت مشاوره تربیت کودک کمک خوبی برای والدین است .  کودک لجباز حرفها در درون خود برای گفتن دارد .

برای اینکه بدانید او برای چه لجبازی میکند با او منطقی صحبت کنید . اگر بازهم به لجبازی ادامه داد تشخیص را به مشاوره کودک بسپارید . برخی اوقات لجبازی فقط برای اینست که خودش را لوس کند . کودک میخواهد برای والدین لوس بازی کند . ولی لجبازی وقتی بیش از اندازه باشد که موجب آسیب رساندن به خود و دیگران شود میتوان گفت کودک دچار اختلال شده است . اولین قدم مشاوره اختلال کودک میباشد . تا کودک قابل کنترل کردن است اقدام کنید . کنترل کودک راحت تر از نوجوان است . با مشاوره تربیت کودک به کودک خود کمک کنید تا از شر این رفتار خلاص شود . سفری آغاز کنید به درون فرزندتان . از درون او آگاه شوید و با کودکتان رفیقی شفیق باشید . روانشناسی کودک کمک بزرگی برای جلوگیری از صدمه رسین به او است .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


درمان کودک لجباز

درمان کودک لجباز باید در سنین پایین انجام شود . هرچقدر دیرتر برای  درمان اقدام کنیم نتیجه دشوارتر خواهد بود . درمان کودک لجباز باید با همراهی مشاور باشد . زیرا لجبازی زیر شاخه روانشناختی است . لجبازی کودک در سن سه سالگی ممکن است یک تست باشد . لجبازی میکند تا واکنش شما را مشاهده نماید . زیرا او در سه سالگی لجبازی را درخود کشف میکند . درمان کودک لجباز با علم و آگاهی مداوا میشود . هر حرکت و اقدام نا بجای رفتاری باعث بروز مشکلات بزرگتر خواهد شد . مانند غلط نوشتن روی کاغذ سفید که هرچقدر هم پاک شود سپیدی سابق را نخواهد داشت . روح کودکان پاک وتمیز است و آماده پذیرفتن . هرچقدر کنش های مناسبتری دریافت کنند واکنشهایشان دلپذیرتر خواهد بود . برخی اوقات نیز او منتظر می ماند تا پاسخ شما را نسبت به رفتارهایش ببیند و بسنجد .

درمان کودک لجباز میتواند آسان باشد به شرط اینکه با رفتارهای اشتباه ، روح و روان فرزندمان را تیره تر نکنیم . یک تنبیه نا بجا ، یک تشویق بی موقع میتواند تاثیر خود را روی کودک بجا بگذارد . اگر او یک بار لجبازی کند و واکنش شما اشتباه باشد او همیشه از لجبازی مانند یک سلاح در مقابل شما استفاده خواهد کرد . خواسته هایش را به صورت منطقی بیان نخواهد کرد بلکه شما را وارد بازی قدرت خواهد کرد . بازیی که برنده اش همیشه او خواهد بود . راه های زیادی برای درمان وجود دارد که باید مرحله به مرحله و با حساسیت و ظرافت دنبال شوند . مشاوره کردن استفاده مفید از دانش و تجربه دیگران است . ما میتوانیم با بهره بردن از علم مشاوره و روانشناسی کودکمان را درمان کنیم . تا او از زندگی و ما ازرفتار او لذت ببریم .


بیشتر بخوانید: در مورد شیوه های تربیت کودک بیشتر دقت کنید


راه های تربیت کودک لجباز

راه های تربیت کودک لجباز

راه های تربیت کودک لجباز نیز مانند دیگر کودکان اول گفتگو و عمل ، دوم تشویق و سوم تنبیه را دربر میگیرد . مادر یا سرپرست همیشه به کودک می آموزد و کودک یاد میگیرد . اما برای چنین کودکانی این روش زیاد موثر نیست . مثلا اگر بگویید شب عینک ضدآفتاب نزن او لجبازی میکند و با خودخواهی عینک آفتابی میزند . اگر به او بگویی شوکولات نخور مخصوصا میخورد تا حرف خودرا به کرسی بنشاند . راه های تربیت کودک لجباز هم مانند کودکان معمولی سه راه دارد اما زمان تنبیه و تشویقها فرق میکند . زمان صحبت و گفتگو متفاوت است . شاید با این کودکان بهتر باشد بعد از فروکشی لجبازی سخن گفت . اینکه بدانیم چه موقع او را تشویق کنیم مهم است . اگر در اوج لجبازی تشویق شود از شما امتیاز گرفته است . او برای گرفتن تشویق باز هم لجبازی خواهد کرد .

یکی دیگر از راه های تربیت کودک لجباز بازگو کردن تجربه های دیگران برای اوست . فلانی را دیدی ؟ زیاد آبنبات خورده حالا دندوناش خراب شده . البته این قضیه باید طوری تعریف شود که کودک مدام در کارها و زندگی دیگران سرک نکشد . روش های تربیت بسیار حساس و ظریف هستند . اگر ما همیشه کارهای نابجای دیگران را برای او مثال بزنیم او یاد میگیرد در کارهای دیگران دخالت کند . دیگران را نصیحت کند و خود را عاقل و دیگران را نادان بپندارد . وقتی دیگران رابرای او مثال میزنیم باید یادآور شویم که کار خوبی نکرده ایم . به او بفهمانیم هدفمان استفاده از تجربه دیگران بوده است نه مداخله و نه تمسخر . و این روش را در آخرین مرحله و فقط یکبار بکار ببندید برای اینکه او متوجه باشد ما کاری راکه نمیپسندیم تکرار نمیکنیم .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک نه ساله و چگونگی رفتار با او


شیوه های درمان کودک لجباز

شیوه های درمان کودک لجباز ریشه شناختی دارد . ابتدا علل و دلایل لجبازی کودک را باید دانست . در بخش بعد به آن خواهیم پرداخت . سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و از پرخاشگری جدا خود داری کنید . به دو دلیل اولا در آرامش به افکار خود مسلط هستید . دیگر اینکه عصبانیت هم کودک را عصبی بار می آورد و هم روی لجبازیش تاثیر منفی میگذارد . با نوازش و احترام با او صحبت کنید و از او بخواهید خواسته هایش را آرام بیان کند . به او اطمینان بدهید در حد توانتان برای خواسته های او اهمیت قائل هستید . توضیح دهید اجابت کردن هر خواسته امکاناتی را میطلبد .  برای پاسخ به خواسته هایش ، شما باید امکان فراهم کردن داشته باشید . توجیه این مسائل به او کمک میکند در کنار شما باشد نه بر علیه شما .

یکی دیگر از شیوه های درمان کودک لجباز اینست که کمتر اورا سرزنش کنید و در عوض به او آموزش دهید . سرزنش کردن اعتماد به نفس و عزت نفس را پایین می آورد .  او را با تجربه های دیگران از طریق فیلم و اسلاید آشنا کنید تا با خطرات ناشی از لجبازی آشنا شود . بازی درمانی نیز میتواند موثر باشد .  داستان تعریف کنید . داستانهایی که او را وادار به تفکر میکند تا خود به این نتیجه برسد که نباید لجبازی کند . یک روش دیگر، روش آزمون و خطا است . اگر کودک از یک چارپایه کوتاه بالا میرود با نگرانی فریاد نزنید نرو میوفتی . به او اجازه دهید بالابرود و بیفتد کمی درد گرفتن بهتر ازصدمه دیدن است . اگر داد بزنید او نه تنها لجبازی خواهد کرد بلکه ممکن است زمانی که شما نیستید از یک بلندی بالا برود و به خود آسیب وارد کند .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک هشت ساله و خصوصیات اخلاقی کودک


شیوه های درمان کودک لجباز

روانشناسی کودک لجباز

روانشناسی کودک لجباز میگوید با لجباز لجبازی نکنید . از درون او آگاه شده و با او مانند یک دوست به تفاهم برسید . هر بار که عصبانی میشوید به خود یاداوری کنید من فرزندی دارم که باید همیشه شاد باشد نه عصبی . هم کودک و هم افراد خانواده را از طریق یک مشاور و یا روانشناس بشناسید . نقصهای رفتاری را از خود دور کرده و به تقویت نکات مثبت بپردازید . هنگامی که لجبازی نمیکند به او پاداش دهید و از رفتارش ابراز رضایت کنید . پاداش نباید زیاد باشد که فکر کند هر وقت آرام است یا کار خوبی میکند حتما باید پاداش بگیرد . روانشناسی کودک لجباز لازم و ضروری است . هر اقدامی به درون و روحیات کودک بستگی دارد . برای هر بیمار راه درمان خاص وجود دارد . مرکز مشاوره آویژه برای شما نیکی آرزو میکند .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک شش ساله و خصوصیات این کودکان


سوالات متداول

نحوه برخورد با لجبازی کودک چطور باید باشد ؟

بدور از لجبازی ، بدون عصبانیت و دوستانه باید باشد . تنبیه های او نباید بدنی و فیزیکی باشد . میتوانید برای ساعاتی با او حرف نزنید از بازیها و تفریحاتی که به شدت به آنها علاقه دارد ابزاری برای تنبیه نسازید و فقط درحد اخطار از آنها استفاده کنید . اگر پسر خوبی نباشی از بازی محروم میشی .

لجبازی در کودک 7 ساله چگونه است ؟

ممکن است این لجبازی در او تثبیت شده باشد . او لجبازیش رابا مدرسه نرفتن ، انجام ندادن تکالیف و درس نخواندن نشان خواهد داد . گرفتن دوستانی که شما نمیپسندید و یا رفتارهایی از او سربزند که مناسب محیط مدرسه نیست . او امکان دارد از مدرسه دیرتر به خانه بیاید .

تعریف لجبازی کودک چیست ؟

اصرار در انجام دادن کاری که خود موافق است و دیگران مخالف  یا برعکس اصرار در انجام ندادن کاری که برای او مفید و حتی ضروری است . او ممکن است به انجام کاری خیلی هم علاقه نداشته باشد اما برای مقابله با والدین اصرار کند . او ممکن است گرسنه باشد ولی وقتی به او بگویند غذا بخور نخورد .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک پنج ساله و برخورد صحیح با کودک


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Potty Training Stubborn Kids – tips and tricks for parents

براي مشاوره در زمينه راه های تربیت کودک لجباز چطور است؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور