کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

تربیت کودک 3 ساله و چگونگی رفتار والدین

تربیت کودک 3 ساله,تربیت کودک 3ساله پسر,
4.3/5 - (7 امتیاز)

تربیت کودک 3 ساله مستلزم توانایی های بخصوصی از جانب والدین است . همانطور که بچه دار شدن برای والدین یک امر بسیار زیبا و هیجان انگیز است . این زمان نیز دوره ای حساس و مهم نیز میباشد زیرا کودک دیگر از دوران نوزادی خود عبور کرده و نیازمند یادگیری قوانین و مهارت های بسیاری میباشد .برای تربیت کودکان 3 ساله باید این نکته مهم را بدانیم که کودک اکنون وارد دوره ی خردسالی شده و بسیاری از اتفاقات و حوادث اطراف خود را بخوبی درک میکند او حالا میتواند خشم و عصبانیت را بفهمد ، ترس را درک کند ، بسیاری کارهای خود را انجام داده و اتفاقات زندگی اش را کنترل کند . در این زمینه مشاوره خانواده می تواند یاری رسان شما والدین عزیز باشد.

کودک 3 ساله مفهوم کلمات مختلف را درک میکند و به مقدار قابل توجه ای توانمندی برای قانونمداری دارد .درمبحث تربیت کودکان 3 ساله باید بدانیم تمامی کودکان در این محدوده سنی معمولا قوانین را زیر پا میگذارند و چون علاقه بسیاری به استقلال خود دارند یا از قانونمندی خسته میشوند این امری بسیار طبیعی است . بسیاری از والدین با استفاده از مشاوره کودک این مشکلات را براحتی حل میکنند .


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره کودک تلفنی


تربیت کودکان 3 ساله پسر

تربیت کودک 3 ساله پسر کمی مشکل تر است . پسران در سن 3 سالگی پر از انرژی هستند و به راحتی میتوان آنها را تعلیم داد چرا که آنها شروع به توسعه ی مهارت های بیشتری میکنند و توجه خود را افزایش میدهند . در این دوران استفاده از لوازم آموزشی و گاها اسباب بازی ها تاثیر بسزایی در یادگیری کودک خردسال شما دارد .  در تربیت کودکان 3 ساله باید این نکته مهم را مورد توجه قرار دهیم که کودک در این سن شروع به کشف احساسات خود میکند . او شخصیت های مورد علاقه ی تلویزیونی اش را قهرمان خود میداند مفهوم ورزش را درک میکند و به آن علاقه مند میشود .

تربیت کودکان 3 ساله پسر نیازمند دانستن نکاتی مهم و آشنایی با تفاوت های فردی کودک پسر می باشد ، کودک پسر در هنگام ورود به 3 سالگی شخصیت ها و قهرمانان خیالی بسیاری از کارتون ها و مسابقات ورزشی که میبیند میسازد زیرا قوه ی تخیل او در اوج شکوفایی خود قرار دارد و بسیار الگو پذیر میباشد .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


تربیت کودک 3 ساله دختر,نحوه ترییت کودک 3 ساله,

تربیت کودک 3 ساله دختر

تربیت کودکان 3 ساله دختر باید با در نظر گرفتن عواطف حساس آنان صورت گیرد . کارشناسان و والدین بر سر این نکته که برای تربیت کودکان 3 ساله ، کودک باید آمادگی آموزش را داشته باشند توافق دارند، کودک 3 ساله میتواند آمادگی خود را برای استحمام اعلام کند یا میتواند درخواست یک پوشک جدید را داشته باشد و یا درخواست بازی کردن ا ی آموختن شعر یا داستان را بکند ، بطور کل شما باید برای کودک 3 ساله دخترتان بسیار صبور باشید مانند تربیت کودک 3 ساله پسر دشواری های خود را دارد و باید هر وقت او آمادگی داشته باشد به او آموزش بدهید . این امر ممکن است چند روز یا حتی چند ماه بطول انجامد .

هنگامی که دختربچه خردسال آماده یادگیری باشد شما باید آموزشتان را با کلمات ستایش وار شروع کنید مثلا به او بگویید دختر بزرگ یا دختر توانمند و زیبا ، بسیاری والدین از طریق رشوه و پاداش این امر را امکان پذیر میکنند اما به یاد داشته باشید که این روش چندان کاربردی ندارد و از نظر تربیتی کودک را اغنا نمیکند  . تربیت کودکان 3 ساله دختر نیازمند احساس و قوه ی تخیلی به مراتب بیشتر از تربیت کودکان 3 ساله پسر است . دختران نیازمند بازی های پرنسس وار و شخصیت پردازی های لطیف و با ظرافت بیشتر اند . آنها معمولا وابستگی بیشتر به پدر را از ی بن والدین خود دارند و اولین شخصیت حمایت کننده و سازنده ی امنیت آنها را پدر بر عهده دارد . اما نباید از نقش مهم مادر در شکل گیری ابعاددخترانه شخصیت دختر خردسال غافل شد .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


نحوه تربیت کودک 3 ساله

نحوه تربیت کودکان 3 ساله بسیار مهم و حساس است . درمورد تولد سوم فرزندتان، ممکن است تغییری در نحوه ارتباط آنها با دیگر فرزندان داشته باشید. این اغلب نقطه ای است که بسیاری از کودکان را از بازی موازی )که در آن بچه ها در نزدیکی یکدیگر بازی می کنند ( به بازی گروهی یا تعاملی )جایی که آنها در واقع همکاری و بازی با دیگران را یاد میگیرند( حرکت میدهد . این به این معنی است که آنها همچنین نیاز به کمک دارند که یاد بگیرند چگونه این روابط را هدایت کنند.  در حالی که هنوز ممکن است یک فرد بالغ در زندگی فرزند شما وجود داشته باشد که دوست ندارند از بین ببرند، کودک 3 ساله قادر به ایجاد دوستی واقعی با دوستان جدید ) و گاهی اوقات تخیلی ( است و تحت تاثیر چیزهایی است که آنها دوست دارند .

بنابراین برای آنها یک امر بسیار معمول است که شخصیت های مورد علاقه خود را از تلویزیون یا کتاب ها نیز کپی کنند پس والدین نیز باید بتوانند الگوهای سازنده را به کودک خود نشان بدهند . ذهن و تخیل فرزند شما در این محدوده سن شکوفا خواهد شد.  همانطور که آنها حافظه خود را توسعه می دهند و شروع به درک بیشتر در مورد جهان اطراف میکنند ذهن پرسشگری هم دارند و برای تربیت کودکان 3 ساله شما باید بسیاری از سوالات مورد انتظار آنها را پاسخگو باشید ممکن است زمانی پیدا کنید که نمی دانید چگونه پاسخ دهید ، سعی کنید نسبت به سوالات مداوم فرزندتان صبور باشید زیرا این روش آنها ر بای یادگیری بیشتر در مورد جهان و کائنات اطرافشان است.

ضرورت مشاوره

نحوه تربیت کودکان 3 ساله امریست که با استفاده از مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی تا حد بسیار زیادی قابل یادگیریست . این می تواند یک چالش باشد که بدانید که فرزند شما واقعا چه چیزی را درک می کند و چه چیزی باید یاد بگیرد، اما این ها بعضی از نقاط عطف کودک شما هستند که تا پایان سه سالگی به آنها می رسد . اطلاعات کودک 3 ساله در حال رشد است از آنجا که آنها اکنون قادر به نشستن و تمرکز برای مدت زمان طولانی هستند، آنها می توانند حتی بیشتر از گذ ت شه در اطراف خود کند و کاو کنند و والدین باید چه برای تربیت کودکان 3 ساله پسر چه تربیت کودکان 3 ساله دختر بسیار صبور باشند .


بیشتر بخوانید: روش های تربیت کودک 2 ساله و 3ساله


راه های تربیت کودک 3 ساله

راه های تربیت کودک 3 ساله را باید از منابع معتبر جویا شویم . صرفا تکیه به غریزه خود و تجربیات دیگران کافی نیست . نگرش قدردانی به ما کمک می کند که شخصیت کودک خردسالمان تا حدود بسیار مثبتی رشد کند . یک روش در نحوه تربیت کودکان 3 ساله بدین شرح است که مثلا ذهنیت قدردانی کودک خردسال خود را در موارد کوچکتر تحریک کنید :

 • بگویید متشکرم .” هنگامی که “تشکر از شما” در واژگان شما در خانه گفته می شود ، تمرین طول عمر شروع می شود ، حتی اگر آن را در ابتدا در روش های تربیتی خود قرار نداده اید اکنون شروع کنید . شما می توانید یک جمله را با زبان مودبانه بر زبان جاری کنید و ذهن کودک شما در این محدوده سنی بسیار فعال و آماده ضبط کردن تمامی اصول تربیتی شماست . مثلا یک مثال برای برخورد با کودک در آموزش جمع آوری اطاقش میتواند این جمله باشد “: اتاق شما با اسباب بازی های مرتب در سر جای خود بسیار زیبا است !”

  بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از بدو تولد


تربیت کودک 3ساله پسر,تربیت کودک 3 ساله دختر,

نقش آموزش درست

 • آموزش از طریق نقش بازی : اگر کودک خردسال شما خیلی خجالتی باشد که نمی تواند در یک محیط اجتماعی بگوید “ازشما متشکرم” شما باید با او عروسک بازی کنید .  مثلا آنها می توانند وانمود کنند که عروسک های خود را برای انجام این کار تدریس می کنند ، در حالی که شما هم با او بازی می کنید.
 • ایجاد روال روزانه یا هفتگی یک جمله به طور منظم ” : امروز چه قدر از شما سپاسگزارم که مودب بودید!”  می تواند به عنوان یک کلمه روحیه بخش و شخصیت دهنده به کودک باشد .
 • راه های تربیت کودک 3 ساله سخت نیستند . مثلا در هنگام خرید با صحبت کردن او را با محدودیت های مالی خود آشنا کنید و حتی می توانید بعضی از روزها را با مناسبت های خود ساخته نامگذاری کنید مثلا بگویید : امروز روز خرید کمتر زندگی بهتر است در چنین روزی ما نیز باید صرفه جویی کنیم !
 • تشکر از کسانی که به شما خدمت می کنند و تایید کسانی که بی سر و صدا در زندگی شما تغییر مثبت ایجاد می کنند ، از راننده اتوبوس تا فردی که برای یک ناهار خانواده را دور هم جمع می کند ، یک پیام قدرتمند برای فرزندان شما میفرستد .
 • علاوه بر استفاده از راهکارهای گفته شده میتوانید با مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی نیز از نکات ارزشمند راه های تربیت کودکان 3 ساله برای تربیت کودک خود مطلع شوید .

  خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

  لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

  در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

  منبع:  Teaching children how to behave: 5 essential principles

براي مشاوره در زمينه تربیت کودک 3 ساله و چگونگی رفتار والدین

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 11 نظر:

 1. سلام. پسر من سه سالشه اما از وقتی که یادم میاد سخت خواب بوده. شبها با اینکه داره بیهوش میشه از خواب اما میگه نمیخوام بخوابم و بلند میشه میشینه یا حرف میزنه یا میگه اب می‌خوام الکی یا هر بهونه دیگه ای که خوابش رو بپرونه. پرویه خوابیدنش همیشه بالای دو ساعت طول میکشه. هرچقدر صبر و تحمل داشته بایم باز تا دعواش نکنم و به گریه نیفته نمیخوابه! خودمم بینهایت سخت خوابم . تا اون بخوابه و بعدش خودم بخوابم صبح شده .. کمک لطفاً

 2. سلام من مادر یک پسر سه سالو شش ماه هستم پسرم قبلا خوب بود اما الان یک ماه و خورده ای هستش ک از کلمات زشت و اینکه خیلی عصبی میشه و منو میزنه و اصلا حرف گوش نمیده وقتی میریم جایی اصلا حرف گوش نمیده و کار خودشو میکنه منم عصبی میشمو سرش دادو بیداد میکنم لطفا کمک کنید چطور باهاش رفتار کنم خیلی میترسم وقتی بزرگم بشه همین اخلاقارو داشته باشه

  1. با سلام
   توجه داشته باشید که 3 سالگی دوران تغییرات در فرایند رشد کودک میباشد لطفا در مورد تغییرات این سن مطالعاتی داشته باشید

  2. سلام من مادرپسر سه ساله ام بچم همه چیش خوبه انرژی زیاد داره فقط با دوچرخه بازی نمیکنه سوارش نمیشه چه کنم

   1. با سلام
    هر مشکلی که در خانواده براتون پیش میاد لطفا مانند سایر مسائل زندگی دنبال کنید که ریشه اش چیه؟

 3. سلام من یه دخترسه ساله دارم که خیلی کارهای جنسی رویادگرفته من متوجه نشدم ازکجا ولی خیلی رفتارهای نابجا داره لطفا کمکم کنید چیکارکنم من خیلی نگرانم

 4. سلام من پسر دوساله دارم ک حرف بدی یاد گرفته خیلی ناراحتم چه باید کرد

 5. من یه پسر ۲ سال و ۴ ماهه داره ک رو هم رفته پسر خوبیه و زیاد اذیت نداره اذیتش فقط و فقط اینه کا هر وقت میریم بیرون کوفتمون میکنه از ماشین ک پیاده میشه میدوعه طرف ماشینا.میریم سمت پیاده رو میشینه رو زمین نمیاد داخل مغازه نمیشه فقط میگه ولم کنین بدوعم..ی بار کوچه خلوت بود ولش کردم ببینم چیکار میکنه تند دویید اونطرف ی ذره رف بعد برگش بازم پیش خودم..نمیدونم چیکار کنم بیرون رفتن برام شده کابوس چون هنوز کامل زبون باز نکرده نمیتونم بفهمم منظورش چیه..هر چی باهاش آروم حرف میزنم میگم مامان از اینطرع اونطرف نه بیا بریم مثلا مغازه یا اینور لج میکنه و منو سمتی ک خودش میخواد میکشه اخرش میشینهرو آسفالت خیلییییی خیلییییی تلاش میکنم چیزی نگم و آروم حلش کنم ولی با اینکاراش با جیغهاش و گریه هاش نشستنش رو زمین اعصابم خورد میشع و تنبیهش میکنم…اونوخ دگ درس میشه و با گریه دنبالم میاد ..تورو خدا کمکم کنین دگ خسته شدم

  1. با سلام مادر عزیز
   لطفا این نکات را رعایت کنید
   1. برای فرزند خود فرصتی برای اینکه مستقلانه عمل من فراهم کنید.
   2. برای فرزند خود تفاوت زمانی را که میتواند به اختیار خود عمل کند و زمانی که باید به دستورات شما پایبند باشد را مشخص کنید.
   3. لطفا برای فرزند خود تعیین کنید در صورت پیروی از خواسته های شما چه پاداشی میگیرد
   4 لطفا برای کودک خود مشخص کنید در صورت تخلف از خواسته های شما چه محرومیتی را در بر دارد.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور