کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

نحوه برخورد با شوهر خسیس چگونه باید باشد؟

نحوه برخورد با شوهر خسیس چگونه باید باشد؟
3.2/5 - (16 امتیاز)

مردان خسیس به قدری در فکر جمع آوری پول است که نمی تواند لذتی از پول و درآمد خود را ببرد و البته خسیس بودن تاثیر بسیار منفی در روابط فردی و اجتماعی فرد میگذارد.

نکته مهمی که زنان باید در مورد مرد خسیس به آن توجه کنند این است که به هیچ عنوان خسیس بودن شوهر خود را به عنوان یک عیب در انذار عموم فریاد نزند. ممکن است این اتفاق موجب بروز لجبازی شوهر شود و بیشتر به رفتارهای خود در زمینه خساست به خرج دادن ادامه دهند.

شاید بیشتر از این که زنان از خسیس بودن شوهران خود ناراحت باشند ذهنشان درگیر این مطلب است که دلیل اصلی این اتفاق چه چیزی میتوانند دلیل خسیس بودن شوهران آنها باشد؟

خساست به چه معنی است؟
زندگی با شوهر خسیس

خساست به چه معنی است؟

بسیاری از زنان با مراجعه به مشاوره خانواده اعلام میکنند که در زندگی زناشویی تحت فشار قرار دارند و از زندگی مشترک خود رضایت کافی ندارند و یکی از مهمترین دلایل آن را خسیس بودن شوهران خود میدانند.

البته که زندگی با یک شوهر خسیس میتواند بسیار سخت و حتی گاهی غیر قابل تحمل باشد ولی یک زاویه دیگر نیز برای نگاه کردن به این موضوع وجود دارد که حتما باید به آن توجه کرد و آن معنی واقعی خسیس بودن است. آیا واقعا هر نوع از خرج نکردن پول را میتوان خساست نامید؟ آیا هرنوع جلوگیری از هزینه را میتوان به خسیس بودن فرد نسبت داد؟. خیر خساست هم تعریف خودش را دارد و زنان باید تفاوت مرد خسیس با یک مرد دست و دلباز را به خوبی درک کنند تا بتوانند در مورد خسیس بودن یا نبودن همسر خود قضاوت کنند.

پول و امنیت مالی در زندگی و دایره توجه خانم ها یک فاکتور اساسی و حذف نشدنی می‌باشد. این حقیقتی است که به ذات خانم ها باز میگردد و البته که طبیعی هم هست. اما برخی از خانم ها مدیریت صحیح و با دقت را با خسیس بودن شوهران خود اشتباه میگیرند در صورتی که اگر کسی نسبت به زندگی مدیریت مالی زندگی حساسیت مناسبی نداشته باشد و نتواند منابع مالی خانواده را با برنامه ریزی خرج کند زن مرد فرزندان و در کل خانواده آسیب میبیند و مشکلات زیادی در ابعاد مالی برای افراد به وجود می‌آید. در ابتدا به خانم ها پیشنهاد میشود که درمورد علائم و نشانه های خسیس بودن افراد به لحاظ علمی و درست مطالعه کنند و اطلاعات کسب کنند.


بیشتر بخوانید: معایب ازدواج با فرد خودشیفته چیست؟


چرا برخی از مردان خسیس هستند؟

این سوال میتواند پاسخ های زیادی را در بر بگیرد. از لحاظ روانشناسی و مکتب روانکاوی خساست میتواند به طور مستقیم ریشه در کودکی فرد داشته باشد. به عقیده فروید پدر علم روانشناسی جدید و بنیانگذار روانکاوی هر فردی در جریان رشد خود مراحلی را به لحاظ جسمانی و روانی میگذراند و پشت سر می‌گذارد. یکی از این مفاهیم که فرد با آنها در روند رشد خود درگیر میشود رشد روانی جنسی نام دارد که بسیار در نظریه فروید جایگاه ویژه ای دارد. یکی از مراحل رشد روانی جنسی فروید مرحله معقدی نام دارد که کودک در آن مرحله از مقعد خود به عنوان منبع لذت شناخت پیدا میکند. در این مرحله کودک از نگه داشتن مدفوع خود بسیار لذت میبرد.

افرادی که در بزرگسالی به لحاظ روانی در این مرحله تثبیت شده باشند به احتمال فراوان افراد خسیس هستند یا تبدیل به انسان های خسیسی میشوند. عامل تاثیرگذار و فراگیری که میتوان به عنوان زمینه ساز خسیس شدن افراد از آن نام برد، تاثیر محیط بر افراد است. اگر والدین افراد انسان های خسیسی باشند یا در خانواده ای با این فرهنگ غالب زندگی و رشد کرده باشند نا خواسته به این سمت و سو کشیده خواهند شد.

رفتارگراها در روانشناسی به این نکته عقیده دارند که افراد در تعامل با محیط و اجتماع نسبت به هر کاری که برای انجام آنها تشویق و تایید میشوند رغبت به تکرار بیشتری دارند تا رفتارهایی که با تنبیه مواجه میشوند. بنابراین وقتی که والدین فرزند خود را برای خرج نکردن و پس انداز افراطی (خساست)پول خود تشویق میکنند این رفتار در کودک نهادینه میشود و باید این انتظار را داشت که در بزرگسالی فرد به سختی پول خود را خرج کند.


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج برای انتخابی عاقلانه است یا زندگی ای عاشقانه ؟


چرا برخی از مردان خسیس هستند؟
درمان خساست مردان

چرا مردان خسیس از خرج کردن متنفر هستند؟

به راستی وقتی که همه چیز در یک زندگی و رابطه زناشویی طبیعی است و هیچ جنگ و جدال و حاشیه ای وجود ندارد دلیل این نوع رفتار خساست گونه از سمت مرد چه میتواند باشد؟

البته از دید روانشناسان این اتفاق میتواند قابل تبیین باشد. یکی از دلایل خساست مردان میتواند وجود اتفاقی در گذشته باشد که به قدری در روان فرد تاثیر گذاشته است که رفتار او را به این سمت هدایت کرده است.

برای مثال مردی را در نظر بگیرید که در گذشته به دلیل اینکه وضع مالی خوبی داشته بسیار دست و دلباز بوده و حتی گاهی در این زمینه زیاده روی هم میکرده. ولی بعد از اتفاقی یا دوره ای از زندگی به مشکلات مالی برمیخورد و تمام دارایی خود را از دست میدهد و به صفر برمیگردد. در آن دوره مرد تجارب سختی را به دست آورده و حتی بعد از تمام شدن آن دوره نیز تاثیرات منفی آن را با خود به همراه دارد. حالا با گذشته زمان مشکلات مالی او از آن اوضاع وخیم فاصله گرفته است ولی حس و حال بد آن دوران همچنان با مرد همراه است.

بخاطر همین احساس نا امنی مرد به صورت ناخودآگاه خسیس میشود و نسبت به دست و دل بازی و استفاده خوب از پول برای تهیه امکانات مورد نیاز خود و خانواده اش جبهه میگیرد. گاهی هم مردان به این دلیل در برابر دست و دل بازی مقاومت میکنند که به صداقت اطرافیان شک دارند. مثلا مردی که در گذشته مورد سوء استفاده مالی زنی قرار گرفته است و بعدها متوجه شده که او فقط بخاطر مسائله مالی مورد توجه قرار می گرفته است. به این دلیل نمیتواند برای همسر خود با امنیت روانی کامل هزینه کند.

چرا مردان خسیس از خرج کردن متنفر هستند؟
نشانه های مرد خسیس

مشکلات زندگی زناشویی و خساست مردان

یکی از دلایلی که مردها برای زنان خود به قدر کفایت پول خرج نکنند. میتواند این باشد که در رابطه زناشویی زوجین مشکلی وجود داشته باشد. مثلا تصور کنید که زنی اشتباهات زیادی در رابطه زناشویی داشته است و این موجب بی اعتمادی زیادی از سوی همسرش شود. برای مثال اگر زنی به شوهر خود خیانت کرده باشد و به هر دلیلی شوهرش او را بخشیده یا اینکه به خاطر فرزندان یا هر دلیل دیگری حاضر به ادامه زندگی با او شده است. شاید حتی به ظاهر همه چیز بعد از مدتی مثل گذشته آرام شود ولی در واقع هیچ چیزی تغییر نکرده است و هیچگاه مرد مثل گذشته به زندگی زناشویی خود دلگرم نخواهد بود.

دائم فکر کردن به این که ممکن است خیانت از طرف همسر دوباره تکرار شود نیز از جمله آسیبهایی است که رابطه زناشویی را تخریب میکند. در این شرایط مرد احساس خوبی برای هزینه کردن برای زندگی مشترک که احتیاجات زن نیز جزو آنهاست نخواهد داشت.

در مثال دیگر میتوان به رجوع به زندگی مشترک اشاره کرد. زن و مردی را تصور کنید که از یکدیگر جدا شده اند و بعد از مدتی به دلیل مصلحت میبینند زندگی خود را از سر بگیرند. در این شرایط مرد دلخوشی های قبل را نخواهد داشت و نمیتواند با میل و رغبت کامل برای زن پولی خرج کند. اشاره به نکات ذکر شده به این دلیل است که زنان بدانند که اگر تغییری در دست و دلبازی همسر خود مشاهده میکنند حتما به دلیل خساست ذاتی شوهرشان نیست. بهتر است که قبل از قضاوت شخصیت طرف مقابل، اتفاقاتی که بین خودشان و همسرشان افتاده را نیز مورد بررسی قرار دهند.

مشکلات زندگی زناشویی و خساست مردان
بهترین برخورد با مرد خسیس

سیاست صحیح در برابر مردان خسیس کدام است؟

این اتفاق تا حدودی طبیعی است، زنانی که عقیده دارند شوهرانشان به قدر کافی از لحاظ مالی آنها را تامین نمیکند در صدد آن برآیند که شرایط را تغییر دهند. اما نحوه انجام این کار مستلزم مهارت خاصی است که بتوان بهترین نتیجه را گرفت. زنان باید این نکته را بدانند که حالتهای تهاجمی و بحث و جدل همه چیز را بدتر میکند.

گاهی اوقات زنان به دلیل اینکه به لحاظ کمبود های مالی تحت فشار هستند کنترل رفتار خود را از دست میدهند و نمیتوانند به خوبی منظور خود و هدفی که دارند را برسانند.

دعوا و جروبحث همیشه باعث میشود که مردان در برابر زنان جبهه مخالف را انتخاب میکنند. بهترین روش این است که زنان در آرامش بحث را آغاز کنند و ابتدا ویژگی های مثبت طرف مقابل را برشمارند و بعد از آن این مسئله را به عنوان فاکتوری که خوب بودن مرد را کامل میکند عنوان کنند.

برای مثال زن به جای این که بگوید؛ مرد تو بسیار خسیس هستی و باید از رفتار خودت خجالت بکشی میتواند بگوید که من دلایل زیادی برای دوست داشتن تو دارم و از زندگی با تو راضی هستم. ولی به نظرم میتوانی در مدیریت مالی زندگی مشترک بسیار بهتر از این عمل کنی که هم پول زیادی اسراف نشود و هم این که تمام نیازهای خانواده برطرف شود.

خدمات مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات سلامت روان، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره خانوادهبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید.

منبع: What do you do with a stingy husband?

براي مشاوره در زمينه نحوه برخورد با شوهر خسیس چگونه باید باشد؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 11 نظر:

  1. سلام شوهر من درامدش وماهی 30 الی 40 ملیونه خودمم شاغلم برای خونه و خوردو خوراک کلی خرج میکنه اما برای من هیچی نمیخره فقط ماهی 1/200 میده میگه همه مخارجات پای خودت از دکتر گرفته تا همه کارات حتی یه بار نشده باهم بریم بیرون بگه چی میخوای برات بخرم دیگه خسته شدم نه مناسبتها یادشه برام کادو بخره نه چیزی ولی انتظار داره من براش بخرم خب منم اجاره بیمه قسط و مشکلات خودمو دارم خیلی برای من خسیسه هر راهی شده امتحان کردم جواب نداده با مهربونی با بحث و … اما هیچی به هیچی واقعا منم زنم انتظار دارم شوهرم یه بار بگه چی لازمته برات بخرم چی دوست داری حتی برام خرید عروسی هم نکرد فقط یه حلقه ایا این انصافه؟دیگه افسرده شدم بقران مجردیم بهتر از متاهلیم بود

  2. سلام
    شوهرم خیلی خسیسه بیار نشد بریم بیرون دست و دلباز باشه و خرجم کنه همش اشکمو درمیاره هیچ پولی دستم نمیده خسته شدم ۶ساله زنشم هرروز دارم عذاب میکشم

  3. یک خانم گفته، شوهرم از پس مخارجم بر نمیاد و از زندگی متنفرم. دومی بهش گفته، تو خواب بکشش…. چه قدر وحشتناک هستند زنهای ایرانی… طبق قانون تنها وظیفه اونها تمکین و دفع شهوت شوهر هست، ولی کلی درخواست کشنده دارند…

    1. کاش ادم هایی امثال شما زودتر از روی زمین حذف شن تا زمین جای بهتری برای خانوم ها باشه کاش….

  4. سلام هر راهی وهر جوری ک بگی باش راه اومدم مهربونی رابطه خوب و احساسات خوب بانرمی باش کنار اومدم فایده نداره که نداره چیکار کنم حتی پول برای مشاوره ندارم بخدا ب همون خدا ک این شوهرو نصیبم کرداز اين زندگی بیزارم ی بچه فلج دارم اگه بره کاردرمانی بهتر میشه اونو هم نمی‌بره دکتر با بچه فلج چیکار کنم آزرده ام ازین دنیا و این شوهرم بخدا بچه فلج و کتک میزنه ب امام حسین

    1. سلام منم متاسفانه شو۶رم خساست داره ولی سعی کردم از همون اول زندگی خودم مستقل بشم وکار کنم فقط برای خودم خرج میکنم تادیگه نیازی نباشه مثل گدا دستمو جلوش دراز کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉