کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روانشناسی خانواده موفق چیست؟

روانشناسی خانواده موفق چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

در چند نسل اخیر تعریف خانواده موفق توسط روانشناسان و مشاورین خانواده دستخوش تغییراتی شده است و تکامل یافته است. در چند دهه گذشته به خصوص در امریکا خانواده ای که 2 الی 3 تا بچه داشت و در یک جایی خارج از شلوغی زندگی می کرد و زندگی نسبتا ارومی داشت خانواده ای موفق تلقی می شد.

اما امروزه تعریف خانواده موفق گسترده تر شده است و جنبه های دیگری را برای ارزیابی خانواده در نظر می گیرند. با این حال بازهم تا حد زیادی موفقیت یک خانواده به فضای آرامی که ایجاد می کند تا اعضای خانواده بتوانند در آن رشد کنند بستگی دارد. به گفته دکتر «آن فیشل » پروفسور روانشاسی دانشگاه ماساچوست معیارهای موفقیت یک خانواده تا حد زیادی با معیار های 50 تا 100 سال پیش مشابه است. در ادامه نکاتی گفته می شود تا با استفاده از آن ها بتوانید خانواده مدرن خود را به یک خانواده خوب و شاد تبدیل کنید. دقت کنید که این نکات سال های متمادی مورد آزمایش قرار گرفته است. اگر بتوانید آن ها را در خانواده خود اجرا کنید تا حد زیادی موفقیت شما برای شناخت روانشناسی یک خانواده شاد موفقیت آمیز خواهد بود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه روانشناسی خانواده موفق چیست؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1. سعی کنید رابطه مثبتی با فرزندانتان ایجاد کنید

خانواده شاد و موفق به والدین و بزرگترهایی که الگو های خیلی خوبی هستند وابسته است. بر اساس یک تحقیق بسیار موثق در دانشگاه هاروارد که در آن درباره روانشناسی خانواده موفق توضیحاتی داده شده بود. آمده است که بچه ها در خانواده ای که حداقل یکی از والدین سعی کرده است رابطه خوبی با فرزندان برقرار کند، با شادی بزرگ شده اند. در واقع در بییشتر خانواده ها منظور از بزرگتر در واقع والدین بچه ها می باشد. ولی خب در برخی موارد پدربزرگ و مادربزرگ و یا سایر بستگان نیز می توانند نقش یک بزرگتر را ایفا کنند اگر چه حضور خود والدین می تواند بسیار موثرتر باشد. بر اساس صحبت های دکتر فیشر:

(( وقتی که بزرگتر ها به صحبت های بچه ها گوش می دهند این حس در آن ها بوجود می آید که مهم هستند و اعتماد به نفس آن ها تقویت می شود این موضوع باعث می شود تا احساس امنیت بکنند و بتوانند به راحتی ایده های خود را بیان بکنند از مزایای این نوع رفتار با کودکان و بچه ها می توان به شکوفایی استعدادهای آن ها اشاره کرد. چیزی که در خانواده های مدرن و در جامعه برای بقا بسیار با اهمیت است))و اما در این زمینه چه کارهایی والدین می توانند انجام دهند؟ در ادامه چند تا راهکار موثر برای ارتباط با فرزندان آورده شده است:

  • در روانشناسی خانواده موفق باید به فرزندان اعتماد کنید:

همیشه که قرار نیست شما تصمیم گیرنده باشید. گاهی اوقات اجازه بدهید بچه ها برایتان انتخاب کنید. وقتی میخواهید به گردش بروید، وقتی به رستوارن می روید و یا حتی خرید لباس اجازه بدهید گاهی اوقات نیز آن ها انتخاب کنند.

  • در روانشناسی خانواده موفق باید به بچه ها اطمینان دهید که همیشه دوستشان خواهید داشت:

گاهی اوقات بچه ها کارهای اشتباهی می کنند نباید در اینجور مواقع بگویید که دیگر دوستشان ندارید و یا کاری بکنید که احساس نا امنی بکند. باید بپذیرید که اشتباه در هر سنی رخ می دهد و چه بسا کودکان بیشتر اشتباهات خود را از روی ناآگاهی انجام می دهند اینجا شما با باید با رفتاری درست این موضوع را به آن ها گوشزد کنید و همیشه به آن ها بفهمانید که دوستشان دارید

  • در روانشناسی خانواده موفق باید به فرزندانتان آزادی های بیشتری بدهید

همزمان با این که آن ها رشد می کنند به آن ها آزادی بیشتری بدهید. اجازه بدهید لباسشان را خودشان انتخاب کنند. زمان بازی و استراحت را خودشان تعیین کنند، دوستانشان را به آن ها تحمیل نکنید و ….

سعی کنید رابطه مثبتی با فرزندانتان ایجاد کنید
اهمیت و کاربرد روانشناسی خانواده

2. سنت های خانوادگی ایجاد کنید

یکی از نشانه های خانواده موفق ایجاد سنت های خانوادگی است. اگر بخواهیم سنت های خانوادگی را تعریف کنیم باید بگوییم سنت ها وقایعی هستند که در زمان های مشخصی اتفاق می افتند. به طور مثال دورهم جمع شدن ماهانه می تواند یک سنت خانوادگی باشد.

بر اساس صحبت روانشاسان درباره ی روانشناسی خانواده موفق یکی از مفیدترین راه های ایجاد یک خانواده خوب برپایی سنت های خانوادگی است. این سنت ها باعث ایجاد یک استحکام در خانواده می شوند هم چنین باعث می شوند هرچند برای مدت کوتاهی اعضای خانواده از هیاهوی این دنیای مدرن دور شوند و آن آرامشی را که فضای خانه و خانواده برای آن ها فراهم می کند را تجربه کنند.

برنامه ریزی برای این سنت ها به اعضای خانواده اجازه می دهد که تایمی را با یکدیگر سپری کنند و ارتباط بین فردی را تقویت کنند. هم چنین بزرگتر ها از اتفاقاتی که برای سایر اعضای خانواده می افتد با خبر می شوند و می توانند تجربیات خود را به آن ها منتقل کنند.

اگر می خواهید سنت های خانوادگی خودتان را پایه گذاری کنید باید به این نکته توجه کنید که این سنت ها محلی برای آرامش اعضای خانواده هستند پس نباید به گونه ای باشند که برای اعضا استرس ایجاد کنند هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ روانی.

به یاد داشته باشید قرار است فقط یک دورهمی ساده باشد نه یک جلسه بازجویی تک به تک.

سنت های خانوادگی ایجاد کنید
حل مشکلات به کمک روانشناسی خانواده

3. یک وعده را با خانواده بگذراندید

در دنیای مدرن الان با توجه به این که تعداد افراد شاغل در هر خانواده بیشتر شده است کم تر می توان همه افراد خانواده را دور سفره جمع کرد. همین موضوع باعث شده است تا خانواده ها از یکدیگر فاصله بگیرند. به عنوان بزرگتر اگر بتوانید برنامه ای را بچینید که در هر روز همه اعضای خانواده حداقل در یک وعده دور یک سفره بشینند بسیار در روند ساختن یک خانواده موفق موثر است. یکی از ویژگی های خانواده موفق این است که روزانه از حال یکدیگر با خبر می شوند و از بهترین مواقعی که می توانید به این مهم دست یابید همین جمع شدن موقع غذا خوردن است.

به یاد داشته باشید قرار است خانواده در این تایم کنای یکدیگر قرار بگیرند و احساس راحتی بکنند. پس اگر هم موضوع جنجال برانگیزی در این موقع بیان شد باید به عنوان یک بزرگتر مدیریت کنید و صحبت در مورد آن را به بعد از غذا خوردن موکول کنید. تا جایی که می توانید سعی کنید خبرهای خوب را در سر سفره بازگو کنید مطمئن باشید بعد از چند وقت تاثیر آن را در زندگی خود خواهید دید.

یک وعده را با خانواده بگذراندید
ویژگی های خانواده موفق

4. خاطرات خانوادگی را مرور کنید

بر اساس تحقیقاتی که دکتر مارشال داک انجام داده است، کودکانی که با داستان های خانوادگی بزرگ می شوند در آینده افرادی پخته تر و مقاوم تری خواهند بود. با استفاده از شندین خاطرات خانوادگی بچه ها تجربیات مختلفی را به صورت منفعل کسب می کنند که می توانند در شرایط مشابه به کار ببرند. علاوه بر این به کار بردن این خاطرات می تواند این حس را به آن ها منتقل کند که آن ها به چیزی فراتر از خودشان مربوط هستند و عضو یک جامعه بزرگتری می باشند.

به یاد داشته باشید وقتی که دارید خاطرات خانوادگی را مرور می کنید حتما به فرزندان خود، نقش آن ها در آن خاطره اشاره کنید. همین کار باعث می شود که آن ها حس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند. اگر بخواهیم از لحاظ علم روانشانسی به این موضوع نگاه کنیم وقتی کودکان به خاطرات گوش می کنند متوجه می شوند که والدینشان نیز همیشه به این ثباتی که الان دارند نزدیک نبوده اند و برای آن ها هم اتفاقات متفاوتی افتاده است. همین موضوع باعث می شود نسبت به آینده زندگی خود امیدوار شوند و برای آن هدفمند تلاش کنند.

ارتباطات چند بعدی
خصوصیات خانواده موفق

5. ارتباطات چند بعدی

ارتباطات آزاد به معنی صحبت کردن در مورد موضوعاتی غیر از موضوعات خانوادگی است. به طور مثال در مورد موضوعات اجتماعی و یا اقتصادی و یا اتفاقات مهمی که در آن روز می افتد. این موضوع باعث می شود که توانایی های ارتباطی فرزندانتان تقویت شود و ارتباط گرفتن با دیگران آسان تر می شود. به یاد داشته باشید در دنیای کنونی مهارت های ارتباطی حرف اول را می زنند پس هر چه بیشتر آن ها را با فرزندان خود تقویت کنید به آینده آن ها کمک شایانی کرده اید.

اگر دقت کرده باشید همه موارد به نوعی به فرزندان مربوط می شوند. به طور کلی اگر بخواهیم ویژگی عمده یک خانواده موفق را توصیف کنیم توانایی یک نسل بسیار ایده آل می تواند شاخصه مهم آن باشد و تا حد زیادی می تواند شادی خانواده شما را تضمین کند. وقتی که پیر می شوید و می بینید که فرزندان موفقی را پرورش داده اید که می توانند از پس زندگی خود بر بیایند آنگاه طعم اصلی خوشبختی را خواهید چشید و متوجه می شوید وقتی توانایی اداره زندگی خود را دارند خود به خود آرامش نیز وارد زندگی شما و همسرتان می شود.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره خانوادهبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه روانشناسی خانواده موفق چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉