کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

12 راز تفاهم در زندگی مشترک که باید بدانید

رازهای تفاهم در زندگی مشترک
1/5 - (1 امتیاز)

آیا شما با همسر خود تفاهم دارید؟👫 تفاهم زن و شوهر تا چه اندازه در زندگی مشترک مهم است؟ 💑 به طور کلی بهتر است هر فردی هر چند وقت یکبار به الگوهای رفتاری و تفکرات و اعمال خود دقت کند. بررسی رفتارهای خود و بررسی تفاهم با همسر می تواند به شما کمک کند تا برای داشتن تفاهم در زندگی مشترک بیشتر تلاش کنید. همه ما دوست داریم بدانیم که چگونه باید تفاهم با شریک زندگی خود داشته باشیم؟ زیرا تفاهم همسران باعث می شود که زندگی مشترک بهتر و روابط سالم و مفید باشد. در برخی از شرایط و موقیت ها، سوء تفاهم هایی که بین زوجین به وجود می آید و عدم تفاهم با همسر، دلیل اصلی درگیری ها و استرس در روابط است. پس بسیار مهم است که زوجین یاد بگیرند چگونه با هم تفاهم داشته باشند و بتوانند یکدیگر را درک کنند.

مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه به دلیل اهمیت بالای تفاهم زوجین با یکدیگر به بررسی رازهای تفاهم در زندگی مشترک پرداخته اند. آنها نتیجه تحقیقات و بررسی های خود را در مقاله جامع و کامل زیر نگارش کرده اند. اگر شما نیز به دنبال یافتن راه هایی برای برقراری تفاهم بین همسران هستید و یا می خواهید نشانه های تفاهم را در زندگی مشترک خود بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا با همسر خود تفاهم دارید یا نه، مطالعه این مقاله را از دست ندهید. 🙂

تفاهم با همسر

معنی تفاهم با همسر 🧍‍♀️🤍🧍

تفاهم و درک همسر به این معنا است که شما بتوانید در موقعیت های مختلف و شرایط بحرانی به خوبی مشکلات همسرتان را متوجه شوید. می توان گفت تفاهم یعنی توانایی تحمل تفاوت ها. هنگامی که نظرات شما و همسرتان یکی نیست. یا هنگام تعارضات اگر بتوانید او را درک کنید و سعی کنید راهکاری را بیابید که هم شما و هم همسرتان نسبت به آن دید مثبتی دارد. پس یعنی توانسته اید تفاهم خوبی با همسر خود داشته باشید. تست تفاهم در زندگی نشان می دهد که زوج هایی که اختلاف نظرات کمتری دارند و برای اختلافات خود راه چاره ای می یابند، یعنی با یکدیگر تفاهم دارند.

🟡 تفاهم با شریک زندگی باعث می شود که احتمال سوء تفاهم ها و ارتباطات نادرست به حداقل برسد. هنگامیکه زوجین برای شناخت یکدیگر وقت می گذارند و سعی می کنند با وجود اختلافات، ارتباط سالمی با هم برقرار کنند یعنی تفاهم دارند. آنها می توانند زندگی مشترک خود را به سمت موفقیت و رسیدن به اهداف پیش ببرند. همچنین می توانند به راحتی برای زندگی خود برنامه ریزی کرده و به تقسیم کارها اهمیت بدهند. تقسیم کارهای منزل بین اعضای خانواده بسیار مهم و حیاتی است. به شما توصیه می کنم مقالهچگونه کارهای خانه را تقسیم کنیم؟مطالعه کنید.

چرا مهم است که با همسر خود تفاهم داشته باشیم؟ 🤔🤔

اگر بین زن و شوهر در رابطه با یکدیگر و در مورد انتظاراتی که از یکدیگر دارند، تفاهم وجود داشته باشد. می توانند زندگی مشترک شاد و سالمی را داشته باشند. عدم تفاهم با همسر باعث می شود که آنها به دلیل سوء تفاهم و فرضیات نادرست در رابطه با یکدیگر، دائم در حال جنگ و درگیری باشند. تعارضات کمتر به همراه تفاهم با همسر و درک یکدیگر، زندگی مشترک شاد، موفق و سالمی را ایجاد می کند.

طبق تحقیقات انجام شده در رابطه با پویایی زوج ها، درک شریک زندگی و داشتن تفاهم با یکدیگر یکی از مهم ترین نیازهای یک رابطه قوی بین دو نفر است. شما با آگاهی از سلیقه های شخصی همسرتان، انتظاراتی که از زندگی و از همسر خود دارد و همچنین تجربیات سخت گذشته اش می توانید به درک و تفاهم مناسبی نسبت به او برسید. همچنین می توانید درخواست ها و نیازهای یکدیگر را بدانید و یا بتوانید به خوبی درخواست های خود را مانند درخواست پول از شوهر، مهربانی و محبت و … را بیان کنید.

تفاهم با همسر باعث می شود که زوجین احساس ارزشمندی کنند. این موضوع که فرد توسط شریک زندگی خود دیده و شنیده می شود و می تواند هنگام اختلاف نظرها به یک تصمیم مشترک دست پیدا کند، بسیار مهم است. تفاهم باعث می شود که فرد إحساس کند بسیار باارزش است. همچنین نظرات و تصمیمات او برای همسرش اهمیت دارد. تفاهم با همسر باعث می شود که زن و شوهر هر دو شادی و نشاط را در زندگی مشترک إحساس کنند.

عدم تفاهم با همسر

12 نکته برای داشتن تفاهم در زندگی مشترک 👱‍♀️💛👱

تفاهم در زندگی مشترک و درک یکدیگر نیاز به زمان دارد. شما و همسرتان می توانید در طول زمان تفاهم و درک خود را توسعه بدهید. اگر شما همسری مشتاق و انتقاد پذیر باشید. می توانید به راحتی با همسر خود به دیدگاه های مشترک و تفاهم در زندگی مشترک برسید. شما می توانید با انجام تست تفاهم در زندگی میزان تفاهم خودتان و همسرتان را بسنجید. یادگیری تفاهم در زندگی مشترک نیازمند کمی تلاش و داشتن رابطه سالم با همسر است. نکاتی را که در این قسمت گفته شده است امتحان کنید. تا بتوانید به درک درستی نسبت به همسر و همچنین تفاهم با همسر برسید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 12 راز تفاهم در زندگی مشترک که باید بدانید با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

درک صحیح از خود

برای داشتن تفاهم با همسر در ابتدا باید درک درستی از احساسات، نیازها و تعصبات خود داشته باشید. سلیقه و نظرات شما تشکیل شده از خواسته ها و آنچه که به عنوان باور و اعتقاد در ذهن شما وجود دارد. همه این موارد گرد هم می آیند و به درک شما از اطراف و انتخاب های شما تاثیر می گذارند. هنگامی که شما خودتان و نیازها و احساسات خود را بهتر بشناسید. پس می توانید بهتر با همسر خود ارتباط برقرار کنید. همچنین در رابطه با تفاوت هایی که بین شما وجود دارد، صحبت کنید. همچنین به شما کمک می کند تا بتوانید بین رفتارهای خودتان و رفتارهای همسرتان تشابهاتی را ایجاد کنید و نقاط قوت مشترکی را پیدا کنید. در نتیجه شما و همسرتان می توانید به تفاهم در زندگی مشترک برسید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 12 راز تفاهم در زندگی مشترک که باید بدانید با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

از کلمه من به جای کلمه تو استفاده کنید

هنگامی که دو نفر با یکدیگر تفاهم دارند، به این معنی نیست که آنها همیشه مانند هم هستند و دائم نظرات مشابهی دارند. بلکه تفاهم به این معنا است که زوجین حتی با وجود اختلافات همچنان می توانند با یکدیگر به شادی زندگی کنند. یک عادت مفیدی که می تواند به شما کمک کند تا بهتر بتوانید تفاوت ها را تحمل کنید. یا از آن دور شوید این است که از کلمه من به جای کلمه تو و متهم کردن همسرتان استفاده کنید. به کاربردن کلمه من به جای کلمه تو باعث می شود که شما بتوانید احساسات و آنچه را که نیاز دارید بدون استفاده از زبان کنایه و سرزنش بیان کنید. همچنین یک ابزار ارزشمند برای حل تعارضات است.

✔ کلمه من حالت دفاعی دارد نه دستوری و امری. این کلمه به شما کمک می کند تا دیدگاه های خود را برای همسرتان بیان کنید. همچنین از دیدگاه ها و نظرات او مطلع شوید.

اولویت اول شما همسرتان باشد

تفاهم و درک همسر یک ویژگی ذاتی برای افراد نیست. تفاهم در زندگی مشترک اکتسابی بوده و با گذشت زمان و تلاش های شما می تواند ایجاد شود. اگر شما ذهنیت مناسبی نسبت به همسرتان داشته باشید و او را اولویت اول خود قرار دهید. مسلما بیشتر از قبل می توانید یکدیگر را بفهمید و به تفاهم در زندگی مشترک دست یابید. هنگامی که شما به همسرتان به اندازه کافی توجه داشته باشید. پس بهتر می توانید خواسته ها و دیدگاه های او را درک کنید. توجه به همسر باعث می شود که شما و همسرتان به یک تفاهم نسبی دست یابید. این کار باعث می شود که همسرتان نیز شما را اولویت خود قرار دهد. همچنین توجه ویژه ای به نیازها و خواسته های شما داشته باشد. این موضوع سبب ایجاد تفاهم و گذشت در زندگی مشترک شما خواهد شد.

درباره دوران کودکی همسرتان سوال کنید

به یاد داشته باشید که دوران کودکی ما تا حد زیادی بر شخصیت ما تاثیر می گذارد. دیدگاه همسرتان و بایدها و نبایدهای ذهنی او از دوران کودکی اش سرچشمه گرفته است. پس شما با دانستن روابط او در دوران کودکی و آنچه که در این دوران برای او اتفاق افتاده است. بهتر می توانید او را درک کرده و به تفاهم با همسر برسید. شما با پرسیدن سوال از آنها درباره گذشته می توانید انگیزه های و تفکرات آنها را بهتر بشناسید. در نهایت هنگام بوجود آمدن اختلاف نظرات و یا تفاوت در تصمیمات می توانید آنها را درک کنید. به یک راه حل که هر دو بر آن تفاهم دارید دست یابید.

احساسات خود را بیان کنید

بیان احساسات می تواند به ایجاد تفاهم با همسر کمک کند. حواستان باشد که هیچ فردی ذهن خوان نیست. همسرتان نمی تواند بدون اینکه شما در رابطه با احساسات و تفکرات خود حرف بزنید متوجه شود که چه چیزی در سر شما است. پس سعی کنید احساسات خود را به راحتی بیان کنید. همچنین متقابل از همسرتان نیز بخواهید که احساساتش را بیان کند. بیان احساسات می تواند به شما کمک کند تا به تفاهم بالایی در زندگی مشترک دست یابید. مثلا اگر از زیاد کار کردن همسرتان ناراضی هستید و یا باعث شده که شما احساس بدی نسبت به زندگی مشترکتان داشته باشید، سعی کنید با آرامش این موضوع را بیان کنید. شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر مقاله راهکار مقابله با شوهر معتاد به کاررا مطالعه بفرمایید.

به جای قضاوت کردن عجولانه، گوش دهید

ممکن است رفتار همسرتان شما را ناراحت کرده باشد. یا به عدم تفاهم با همسر رسیده باشید. شاید إحساس کنید که با همسرتان تفاهم ندارید و یا او شما را درک نمی کند. قبل از اینکه رفتار و گفتار همسرتان را عجولانه قضاوت کنید، بهتر است به دلایل او و صحبت هایش گوش کنید. شاید او برای این رفتار خود دلیل قانع کننده ای داشت و یا انتخاب های متفاوتی نسبت به شما داشت که با صحبت کردن و بیان تفاوت ها می توانید آن را حل کنید. اگر شما دائم رفتار و گفتار همسرتان را بدون فرصت دادن به او و یا سوال کردن از او قضاوت کنید، هرگز نمی توانید به تفاهم با همسر برسید.

تفاهم همسران

همدلی را به زندگی مشترک خود اضافه کنید

تفاهم همسران با یکدیگر زمانی میسر می شود که بتوانند به همدلی و درک مناسبی نسبت به یکدیگر برسند. هنگامی که همسرتان مشکلی دارد و یا تصمیماتی خارج از ایده و سلیقه شما خواهد گرفت، سعی کنید مشکلش را درک کنید. سپس به این موضوع فکر کنید که اگر شما در جایگاه او بودید چگونه با این مشکل برخورد می کردید و چه تصمیمی می گرفتید؟ شاید شما نیز مانند شوهرتان تصمیم می گرفتید. پس همدلی با یکدیگر می تواند به شما کمک کند تا به یک تفاهم قابل قبولی در زندگی مشترک برسید.

قدردانی را یاد بگیرید

تحقیقات نشان می دهد که ابراز قدردانی از همسر باعث بهبود روابط و افزایش تفاهم زن و شوهر می شود. اگر شما قدردانی و عشق خود را نسبت به همسرتان نشان دهید، باعث می شود که همسرتان بهتر بتواند با شما در مورد احساسات خود صحبت کند. در نتیجه می توانید به تفاهم خوبی در زندگی مشترک برسید. هنگامی که شما برای همسر خود احترام و ارزش قائل شوید او نیز همین رفتار را با شما خواهد داشت. قدردانی و احترام باعث می شود که روابط سالم و صمیمی بین شما و او حاکم شود. در نتیجه بهتر حرف ها و احساسات یکدیگر را درک می کنید و می توانید هنگام تصمیم گیری ها به یک تصمیم مشترک برسید.

سبک ارتباطی همسرتان را کشف کنید

افراد بر اساس شخصیت، فرهنگ و … سبک ارتباطی متفاوتی دارند. برخی از افراد برون گرا هستند و به راحتی می توانند نظرات و احساسات خود را بیان کنند. در صورتیکه برخی دیگر از افراد درونگرا بوده و نمی توانند به راحتی با اطرافیان خود ارتباط برقرار کرده و در مورد احساسات و عواطف خود صحبت کنند. مسلما رسیدن به تفاهم و شباهت ها با افراد درونگرا سخت تر خواهد بود. مخصوصا اگر شما خودتان فرد برونگرایی باشید. هنگامی که شما بدانید همسرتان چگونه شخصیتی دارد بهتر می توانید او را درک کنید و به تفاهم نسبی در زندگی مشترک خود برسید. اما اگر شما سبک ارتباطی همسرتان را ندانید و دائم از او انتظار داشته باشید که احساسات و تفکرات خود را به اشتراک بگذارد، اما او نتواند این کار را انجام دهد؛ مسلما با اختلاف نظر مواجه خواهید شد.

اشتباهات را بپذیرید

اگر شما برای تصمیم گیری در رابطه با موضوعی اشتباه کردید بهتر است این موضوع را بپذیرید و از همسرتان عذرخواهی کنید. نپذیرفتن اشتباهات می تواند باعث شود که شما و همسرتان به مرور از یکدیگر فاصله بگیرید و نتوانید به خوبی با هم ارتباط برقرار کنید. نداشتن ارتباط مناسب با همسر برابر است با عدم تفاهم با همسر. پس برای ایجاد تفاهم بین همسران نیاز است که گاهی غرور و تکبر خود را کنار گذاشته و با پذیرش اشتباهات خود به دنبال راهی برای جبران آنها باشید. اگر همسرتان به دلیل اشتباهات شما، قهر کرده است. باید روش های برخورد صحیح با او را بلد باشید تا بتوانید رابطه و زندگی مشترک خود را از ناراحتی و دلخوری دور کنید. برای یاد گرفتن راهکارهای آشتی با همسر می توانید مقاله بهترین برخورد با شوهری که قهر استرا مطالعه کنید.

به خط قرمزهای یکدیگر احترام بگذارید

احترام گذاشتن به بایدها و نبایدهایی که برای همسرتان مهم است باعث می شود که شما و همسرتان بتوانید به یک درک مناسب از یکدیگر برسید. این کمک می کند تا تفاهم را در زندگی مشترک خود افزایش دهید. اگر مرزهای شریک زندگی خود را زیر پا بگذارید احتمال اینکه او نسبت به شما سرد شود و یا او نیز احترام برای شما قائل نشود وجود دارد. در این صورت دیگر تفاهمی بین شما و همسرتان باقی نخواهد ماند.

صداقت در زندگی را فراموش نکنید

یکی از مهم ترین اصولی که می تواند تفاهم زن و شوهر را افزایش دهد داشتن صداقت است. صداقت می تواند اعتماد را در زندگی مشترک شما تقویت کند. هنگامیکه زن و شوهر به یکدیگر اعتماد داشته باشند بهتر می توانند به تفاهم برسند. همچنین با یکدیگر رابطه سالمی برقرار کنند.

تفاهم زن و شوهر

سخنی از مشاوران آویژه

برای درک و رسیدن به تفاهم با همسر نیاز به تلاش و اقدامات زیادی است. اگر شما بتوانید ارتباط سالمی با همسر خود برقرار کنید پس مسلما بهتر می توانید در مسیر داشتن زندگی مشترک شاد و موفق قدم بردارید. هیچ کدام از زن و شوهرها مانند هم نیستند و همچنین در تمام مراحل زندگی مثل هم فکر نمی کنند. هر زن و شوهری نظرات، عقاید و ایده های متفاوتی می توانند داشته باشند. پس مسلما لازمه تفاهم بین همسران شباهت های زیادی آنها به یکدیگر نیست. بلکه لازمه تفاهم در زندگی مشترک این است که زن و شوهر بتوانند یکدیگر را درک کنند و به نظرات و عقاید یکدیگر احترام گذاشته و تفاوت ها را به نحو احسن رفع کنند.

اگر إحساس می کنید عدم تفاهم با همسر در زندگی مشترک شما حکم فرما است، بهتر است به یک مشاوره خانواده مراجعه کنید. مشاور یا روانشناس می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا روابط خود را ارتقا بدهید و تفاهم را در زندگی خود بوجود بیاورید.

سوالات متداول

مهم ترین نکته برای ایجاد تفاهم با همسر چیست؟

درک کنید که مخالفت کردن اشکالی ندارد و شما نمی توانید در مورد همه چیز با همسرتان نظر یکسانی داشته باشید. پس برای رسیدن به تفاهم داشتن شباهت زیاد مهم نیست. بلکه مهم این است که بتوانید تفاوت ها را درک کنید و به دیدگاه همسرتان گوش داده و به آن احترام بگذارید.

چرا تفاهم زن و شوهر اهمیت دارد؟

عدم تفاهم با همسر یعنی شروع جنگ و تعارضات پایان ناپذیر. هنگامی که دو نفر با یکدیگر تفاهم نسبی نداشته باشند، نمی توانند ارتباط سالمی با هم برقرار کنند و در کنار یکدیگر به زندگی خود ادامه بدهند.

براي مشاوره در زمينه 12 راز تفاهم در زندگی مشترک که باید بدانید

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉