کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه ارتباط با دوستان بعد از ازدواج مدیریت کنیم؟ حد و مرز رابطه با دوستانتان!!

چگونه ارتباط با دوستان بعد از ازدواج مدیریت کنیم؟
4/5 - (1 امتیاز)

ازدواج نقطه عطف بسیار زیبایی در زندگی هر فردی است. با این حال پس از پایان مراسم جشن عروسی، کار اصلی تان شروع می شود. همان نقطه ای که شما را وارد دنیای جدید زندگی مشترک می کند. دنیایی که به رغم تمامی جذابیت هایی که دارد، محدودیت های زیادی هم پیش پایتان قرار می دهد.

🟩محدودیت در تداوم دوستی های پیش از ازدواج یکی از این موارد است.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بخواهید بدانید پس از ازدواج رابطه با دوستان صمیمی خود را چطور مدیریت کنید. قطعا به عنوان فردی که پیش از ازدواج با افراد زیادی در تعامل بوده اید و رابطه صمیمانه ای با آنها داشته اید، حق دارید که بعد از ازدواج هم بسته به شرایط زندگی بخواهید این روابط را زنده نگه دارید.

با این حال فراموش نکنید که به عنوان یک فرد متاهل نیاز دارید برای تداوم روابط دوستی خود در دوران تاهل، حد و مرزی مشخص را تعیین کنید؛ طوری که تداوم این روابط موجب آسیب رساندن به زندگی مشترکتان نشود.

برای آشنایی با نحوه مدیریت ارتباط با دوستانتان پس از ازدواج حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. مشاوران مرکز مشاوره خانواده تلفنی آویژه راه های خوبی برای تعیین حد و مرز رابطه با دوستانتان پس از ازدواج پیش پایتان می گذارند.

چرا حفظ روابط قوی پس از ازدواج مهم است؟

شاید تاکنون بارها و بارها برایتان پیش آمده باشد که تحت تاثیر رابطه با دوستان خود پس از ازدواج از سوی همسرتان مورد بازخواست قرار گرفته اید و بحث و دعوای شدیدی بینتان ایجاد شده است.

شاید هم به عنوان فردی که پیش از ازدواج چندان اهل دوستی با کسی نبوده اید، اکنون مشکل خاصی در این زمینه ندارید اما همسرتان یک رفیق باز به تمام معناست و نمی دانید چطور باید با وی رفتار کنید تا نسبت به دوران مجردی اش کمتر به دنبال گذراندن اوقات زندگی اش با دوستانش باشد.

بهتر است اول از همه این را بدانید که حفظ روابط قوی با دوستان پس از ازدواج جهت داشتن یک زندگی شاد و رضایت بخش بسیار اهمیت دارد و تداوم روابط به گونه ای که آسیبی به زندگی مشترک شما وارد نکند، یک امتیاز محسوب می شود.

پس از ازدواج، گم شدن در هیاهوی زندگی روزمره بسیار آسان است اما حفظ ارتباط با دیگرانی که شما آنها را دوستان خود می دانید، تا حدودی برایتان سخت خواهد شد.

با این حال تداوم این روابط دوستانه می تواند به سلامت عاطفی و روانی تان کمک کند و زمینه کاهش استرس، افسردگی، اضطراب و حتی افزایش امید به زندگی را در وجودتان تقویت کند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه ارتباط با دوستان بعد از ازدواج مدیریت کنیم؟ حد و مرز رابطه با دوستانتان!! با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

فواید حفظ دوستی های پس از ازدواج!!!؟؟

باید این موضوع را بدانید که ازدواج شما نمی تواند به تنهایی تمام نیازهای شما در زمینه برقراری روابط و تعاملات انسانی را تامین کند و اغلب ما نیاز داریم برای سالم نگه داشتن روابط با همسرمان، گاهی هم با دوستان، همکاران و خانواده مان وقت بگذارانیم.

یکی از مهم ترین دلایل حفظ روابط دوستی پس از ازدواج بر این اساس است که می تواند در مواقعی که شرایط زندگی برایتان کمی دشوار است، نوعی سیستم حمایتی را برای شما فراهم کند.

از سوی دیگر باید این موضوع را بپذیرید که زندگی مشترک شما و هر شخص دیگری بسیار غیرقابل پیش بینی بوده و داشتن افرادی به غیر از شریک زندگی تان که بتوانید گاهی به آنها تکیه کنید و یا از آنها مشورت بگیرید، همه چیز را برایتان تغییر می دهد.

شاید حتی گاهی تحت تاثیر اختلافات زناشویی ترجیح دهید به جای صحبت با اعضا خانواده و تخریب شخصیت همسرتان مقابل آنها با دوستی صحبت کنید که می تواند نشانه ای مطمئن برای گریه کردن و درد و دل کردن هایتان باشد.

دوستی که قطعا خیرخواه زندگی شما بوده و می تواند به شما کمک کند از پس موقعیت های چالش برانگیز زندگی مشترکتان به خوبی بر بیایید.

حفظ دوستی های پس از ازدواج از این بابت هم اهمیت دارد که به حفظ روابط قوی عاشقانه شما و همسرتان هم کمک می کند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چطور چنین چیزی امکان دارد. با این حال این یک اصل واقعی است.

هر زمان شما در کنار چارچوب زندگی مشترک و ازدواجتان، زندگی اجتماعی کامل و روابط دوستانه سالمی را هم داشته باشید، کمتر احتمال آن وجود دارد که تامین تمام نیازهای عاطفی خود را به شریک زندگی تان اختصاص داده و در نهایت وی را از بسیاری از این مسائل دل زده کنید. این موضوع می تواند به جلوگیری از احساس رنجش و فرسودگی در رابطه مشترک شما کمک کرده و همه چیز را برایتان تازه و هیحان انگیز نگه دارد.

حفظ آن دسته از دوستی های پیش از ازدواج که هیچ آسیبی به رابطه شما در زندگی مشترکتان وارد نمی کند، از این جهت اهمیت خواهد داشت که موجب می شود، پس از ورود به دنیای زندگی متاهلی ناگهان احساس منزوی بودن و تنها بودن در وجودتان پیدا نشود.

این امر موجب خواهد شد از ایجاد احساسات منفی در وجودتان مانند اینکه چقدر گاهی زندگی متاهلی سخت و دشوار است، و یا اینکه چقدر به عنوان یک فرد متاهل محدود شده اید و چقدر دنیای شما با دنیای آزاد و کم مسوولیت پیش از ازدواج تفاوت کرده است و فرد تنهایی شده اید، جلوگیری کند.

حد و مرز رابطه با دوستانتان

موانع حفظ دوستی ها پس از ازدواج

به طور کلی در این موضوع که پس از ازدواج شرایط زندگی شما به میزان زیادی دچار تغییر می شود به گونه ای که حتی فرصت دیدار با دوستان دوران مجردی تان را هم از دست می دهید، شکی نیست. می توان چند مورد از مهم ترین عواملی که مانع از تداوم حفظ دوستی هایتان پس از زمان ازدواجتان می شود ر ا اینطور برشمرد:

نداشتن زمان کافی

نداشتن زمان کافی گاهی موجب می شود تا نتوانید ارتباط با دوستان صمیمی خود را پس از ازدواج مدیریت کنید. بدون شک در جریان زندگی مشترکتان، مسوولیت های شما بیشتر شده و کمتر فرصت می کنید که برای خودتان وقتی را در طی روز و هفته خالی و به دیدار دوستانتان بروید.

اگر شاغل باشید این موضوع پررنگ تر شده و امکان دارد حتی شما را به دلیل مشغله های بسیار زیادی که در زندگی متاهلی دارید، از تعیین قراری از پیش تعیین شده برای دیدار دوستانتان به کلی باز دارد.

تغییر اولویت های زندگی

این موضوع را بپذیرید که چون اولویت های زندگی تان پس از ازدواج به میزان بسیار زیادی دچار تغییرات اساسی می شود، گاهی فراموش می کنید برای گذراندن اوقاتی با دوستان خود هم وقت بگذارید و برنامه ریزی کنید.

در زندگی مشترک به خوبی متوجه این موضوع شده اید که مسئولیت زندگی تان با خودتان و همسرتان هست و هر گونه کم کاری در بخش های مختلف زندگی می تواند تاثیرات منفی بر رابطه زناشویی تان داشته باشد. از این رو ترجیح می دهید بیشتر به محیط داخل خانه توجه کنید و حواستان به زندگی تان باشد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه ارتباط با دوستان بعد از ازدواج مدیریت کنیم؟ حد و مرز رابطه با دوستانتان!! با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چگونه ارتباط با دوستانمان را پس از ازدواج مدیریت کنیم؟

به این دلیل نباید به هیچ عنوان تحت تاثیر اولویت ندادن به دوستان خود مانند گذشته احساس گناه کنید. بهتر است این مرحله جدید زندگی تان را بدون احساس گناه در آغوش بگیرید و برای جلوگیری از قطع ارتباط کلی با دوستان خود مرزهای مشخصی را تعیین کنید.

روی دوستی های خود سرمایه گذاری کنید:

درست است که اولویت زندگی شما پس از ازدواج تغییر کرده و ممکن است، مسئولیت هایتان هم افزایش پیدا کند. با این حال، بهتر است خود را متعهد به سرمایه گذاری روی دوستی هایتان کنید و حتی سعی در ایجاد رویکردی جدید برای تقویت آنها داشته باشید.

به عنوان مثال حتی اگر فرصت دیدن دوستان خود را ندارید، از طریق تماس تلفنی و پیامک با یکدیگر در تماس باشید. یا تماس ویدئویی برقرار کرده و هر زمانی که می توانید برای دیدن آنها از نزدیک وقت بگذارید.

به آنها توضیح دهید که درگیر تطبیق خود با زندگی جدیدتان هستید. قطعا آنها وضعیت شما را درک خواهند کرد و این اقدام شما از سوتفاهمات جلوگیری می کند.

موانع حفظ دوستی ها پس از ازدواج

انتظاراتتان را با شریک زندگی خود تعیین کنید:

از دست دادن ارتباط با دوستان قدیمی تان پس از ازدواج لازم نیست دغدغه شما شود. کافی است با همسرتان در مورد خواسته‌هایتان در زمینه دیدار و صحبت با دوستان صمیمی‌تان صادق باشید.

او می تواند با آگاهی از خواسته ها و انتظاراتی که دارید نقشی کلیدی در حفظ روابط دوستانه تان بازی کند.

به همسرتان بگویید که حضور برخی از دوستانتان چقدر برایتان در زندگی شما مهم باشد. در این شرایط برنامه ها را طوری تنظیم کنید که هم برای دوستان و هم برای خانواده و همسرتان وقت داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر با همسرتان برنامه شام دارید، می توانید در وعده صبحانه با دوستان خود ملاقات کنید. این ایجاد تعادل و مرزبندی ها می تواند در حفظ دوستی های شما بدون ایجاد مشکل در زندگی مشترکتان موثر باشد.

رابطه دوستی های تان را اولویت زندگی قرار دهید نه یک گزینه:

سناریوهای خاصی برای این موضوع وجود دارد که به عنوان فرد متاهل در نهایت از دوستان خود فاصله می گیرید. با این حال، گاهی در اولین شرایطی که مشکلی برایتان ایجاد شود، برای جلب حمایت عاطفی باز هم به سراغ همان دوستان می روید و در نهایت پس از رفع مشکل، ممکن است، دوباره از آنها فاصله بگیرید.

مراقب این رفتارتان باشید، چنین رفتاری می تواند بین شما و دوستان خود شکاف ایجاد کند، حتی زمانی که دوستی تان بر پایه اعتماد و همدلی بنا شده است.

دوستان شما کیفیت زندگی شما را افزایش می دهند و می توانید به آنها اعتماد کنید. اگر آنها به شما کمک کرده اند از یک موقعیت دشوار خارج شوید، شما هم به آنها احترام گذاشته و به عنوان یک گزینه در شرایط مختلف زندگی به آنها نگاه نکنید.

ایجاد ارتباط سالم با دوستان

روابط سازنده و عمیق بر پایه ارتباطات فعال و به دور از حاشیه بنا شده است. این رویکرد به شما کمک می کند تا حد و مرزها و انتظارات خود را با دوستانتان تعیین کنید.

قطعا برای شما و دوستانتان بسیار مهم است که صادقانه و به دور از حاشیه با یکدیگر ارتباط برقرار کنید و دوستان خود را به دلیل مسائل بی ارزش نادیده نگیرید.

شاید حتی گاهی اوقات ممکن است نیاز داشته باشید که دیدارهای مشخص شده از قبل را با دوستان خود را کنسل کنید با این حال آگاه کردن آنها از قبل و صادقانه حرف زدن با آنها، مشکلی در رابطه شما با دوستانتان ایجاد نخواهد کرد.

برنامه ریزی کنید:

برنامه ریزی در زندگیتان بیشتر به شما کمک خواهد کرد تا روابط دوستانه خود را حتی پس از ازدواج هم حفظ کنید. برای این کار یک تقویم تهیه کنید تا به شما کمک کند روزهای خود را بهتر سازماندهی کرده و تعهدات خود را برای دیدار با آنها پیگیری کنید و در مورد اینکه آیا می توانید در تاریخ مشخص، زمان کافی برای دوستی هایتان اختصاص دهید یا خیر فکر کنید.

بهترین بخش ماجرا این است که شما مجبور نیستید، همیشه دوستان خود را به صورت فیزیکی ملاقات کنید. استفاده از فناوری یک ایده عالی است. تماس های تلفنی و تماس های ویدئویی منظم می تواند به شما کمک کند بیشتر در ارتباط باشید.

حتی ممکن است همه دوستان شما در یک شهر با شما نباشند. تماس ویدئویی یک راه عالی برای ایجاد این تعامل است.

فراموش نکنید، وضعیت تاهل شما به معنای آن نیست که نمی توانید بدون همسرتان از سفر لذت ببرید. این ایده بسیار خوبی است که هر چند وقت یک بار با بهترین دوستان خود برای سفر برنامه ریزی کنید. حتی می توانید همسرتان را هم به انجام این کار با دوستانش تشویق کنید.

چرا حفظ روابط قوی پس از ازدواج مهم است؟

یادآوری هایی را برای تاریخ های مهم تنظیم کنید:

بعد از ازدواج، حضور در جشن تولد ها، سالگردها و سایر مناسبت هایی که به دوستان شما مربوط می شود، دشوارتر از قبل خواهد بود. تنظیم برنامه یادآوری گوشی تان برای ثبت تاریخ های مهم در تقویم به شما این فرصت را می دهد که در روزهای مخصوص به آنها برایشان پیام فرستاده و یا تلفنی و حضوری صحبت کنید حتی برایشان هدیه بفرستید.

یادتان باشد، غافلگیر کردن دوستانتان ایده بسیار خوبی است و به تقویت دوستی های تان کمک می کند.

در شادی دوستان خود سرمایه گذاری کنید:

دوستان شما به این نیاز دارند گاهی حتی بدون نیاز به حضور فیزیکی تان، موفقیت هایشان را جشن بگیرید و در شادی ها همراهشان باشید. گوش دادن به حرف‌های آنها و درک احساسات آنها می تواند به شما کمک کند که ارتباطتان را حتی از دور با آنها حفظ کنید.

می توانید در شبکه های اجتماعی فعالیت های آنها را دنبال کرده و نسبت به پست ها و فعالیت های مجازی شان حتما واکنش های مثبت نشان دهید.

برای خودتان وقت بگذارید

مدیریت روابط نیاز به زمان، انرژِی و صبر دارد. ایجاد فضایی برای مراقبت از خودتان پس از ازدواج به شما کمک می کند تا سطح انرژی خود را بالا برده و حتی شما را قادر می سازد برنامه مشخصی برای خود داشته باشید. این تمرین، همچنین به شما کمک می کند تا روابط دوستانه خود را به شیوه ای عمیق تر و بهتر پردازش و حفظ کنید.

علایق تان را دنبال کنید و نگذارید دوستی های چندین و چند ساله ای که پیش از ازدواج بنای آنها را گذاشته بودید، به دلیل بی توجهی شما به عنوان یک فرد متاهل از دست برود.

سخنی از مشاوران آویژه

پیشنهاد مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه این است که بهتر است ماهیت متحول کننده ازدواج را بپذیریم. تحت تاثیر ازدواج، قطعا انتظارات و اولویت های شما در زندگی تغییر پیدا می کند. در این شرایط شما دو بخش مجزا از برنامه ها و نیازها و علایقی که مربوط به دوران مجردی و متاهلی می شود را پیش رو دارید و برایتان سخت است هر دو بخش را در دوران پس از ازدواج به یک اندازه مورد توجه قرار دهید.

براي مشاوره در زمينه چگونه ارتباط با دوستان بعد از ازدواج مدیریت کنیم؟ حد و مرز رابطه با دوستانتان!!

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- یک نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉