کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه از شکست عشقی عبور کنیم؟

راه عبور از شکست عشقی
2.4/5 - (5 امتیاز)

گاهی رابطه های عاشقانه به نتیجه می رسند و دو نفری که همدیگر را دوست دارند «تا ابد با خوشی زندگی می کنند». اما گاهی عشق با شکست مواجه می شود و حداقل یک نفر در نهایت از این شکست عشقی آسیب می بیند. اگر آن شخص شما هستید، ممکن است احساس کنید که هرگز به عشق خود نخواهید رسید. اما، فقط به این دلیل که این عشق شکست خورده به این معنی نیست که شما نمی توانید خوشحال باشید. اگر بتوانید احساسات خود را کنترل کنید و نیازهای خود را برآورده کنید، می توانید از زندگی مجردی نیز لذت ببرید و عبور از شکست عشقی سخت نیست.

راه های درمان شکست عشقی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه از شکست عشقی عبور کنیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

به خودتان زمان بدهید.

طبیعی است که وقتی شکست عشقی می‌خورید، برای مدتی غمگین و ناراحت باشید. انتظار نداشته باشید که یکی دو روز بعد از کات کردن با عشق سابق، بتوانید بر این احساسات منفی غلبه کنید. باید صبور باشید و به خودتان زمان بدهید.

 • مهم نیست که جزئیات شکست رابطه عاشقانه شما چگونه است، قطعا دردناک است و این کاملا طبیعی است.
 • بلافاصله وارد رابطه دیگری نشوید و سعی نکنید فرد جدیدی را برای دوستی جایگزین کنید. ابتدا برای کار آمدن با رابطه قبلی وقت بگذارید.
 • به خودتان زمان بدهید تا احساسات خود را پردازش کنید. به این فکر کنید که چرا عشق شما شکست خورده؟
 • ممکن است دوستانتان به شما بگویند که هر چه زود تر از این شکست عشقی عبور کنید. اما برای غلبه بر شکست عشقی اصلا عجله نکنید.
نقش زمان در عبور از شکست عشقی
نقش زمان در عبور از شکست عشقی

انکار گذشته فایده ای ندارد.

در ابتدا نمی خواهید باور کنید که شکست عشقی خورده اید. حتی می خواهید وانمود کنید که هیچ چیز تغییر نکرده است و عشق شما سر جای خودش پابرجاست. اما بهتر است بدانید که برای ادامه دادن و شاد بودن باید دست از انکار شکست این عشق بردارید.
با پارتنر سابق خود تماس نگیرید و طوری رفتار نکنید که انگار همه چیز رو به راه است. این احتمالاً باعث ناراحتی یا عصبانیت شریک سابق شما می شود و ادامه کار را برای شما دشوارتر می کند.

 • یادآوری خاطرات عشق سابق خود را کنار بگذارید. برای مثال، اگر پس‌زمینه گوشی شما تصویر شما دو نفر است، آن را تغییر دهید.
 • اگر اطرافیان در مورد رابطه شما سوال کردند به آنها دروغ نگویید. لازم نیست وارد جزئیات شوید، اما باید با آنها صادق باشید.
 • بهتر است بگویید: “رابطه ما نتیجه ای نداشت، ترجیح می دهم بیشتر از این در مورد آن صحبت نکنم.” سپس موضوع را عوض کنید.

قبول کن که این عشق تموم شده.

حتی اگر بپذیرید که عشق شما شکست خورده است، ممکن است فکر کنید که اگر چیزهای خاصی را در مورد خود تغییر دهید یا اگر بتوانید عشق سابق خود را متقاعد کنید، می تواند دوباره به هم می رسید. اما این را بدانید که این کار معمولاً جواب نمی دهد. در عوض بهتر است، بپذیرید که این عشق تمام شده است. تا بتوانید به زندگی خود ادامه دهید و خوشحال باشید.

 • فکر کردن به راه هایی برای بازگرداندن عشق خود را متوقف کنید. سعی نکنید کاری دراماتیک انجام دهید تا عشقتان بفهمد که چقدر دلتان برای او تنگ شده است.
 • در آینه نگاه کنید و به خود بگویید: «این رابطه تمام شده است. بودن در این رابطه عاشقانه فایده ای نداشت و من این قبول دارم.» این کار را هر چند وقت یکبار انجام دهید.
 • در اسرع وقت یادگاری های عشق سابق خود را پس دهید.

عشق سابق خود را ببخشید.

زمانی که قبول کردید که این عشق دیگر شکست خورده است، طبیعی است که احساس عصبانیت کنید. ممکن است بخواهید کسی را به خاطر این شکست عشقی سرزنش کنید. اما، همین خشم می تواند استرس شما را بیشتر کند و به زندگی شما انرژی منفی بدهد. برای اینکه به راهتان ادامه دهید، باید با این خشم کنار بیایید و هر کسی را که مقصر می دانید، ببخشید.

 • نامه ای به عشق سابق خود بنویسید و اگر فکر می کنید کارهای او باعث شکست عشقی شده او را ببخشید. البته مجبور نیستید این نامه را برای او بفرستید.
 • کارهایی را انجام دهید تا انرژی منفی خود را تخلیه کنید. به کیسه بوکس مشت بزنید، برای دویدن بیرون بروید، شنا کنید یا یوگا انجام دهید.
 • اگر فکر می کنید تقصیر شماست که عشقتان شکست خورده، لطفا خودتان را ببخشید. شما باید خود را ببخشید، از آن درس بگیرید و برای شاد بودن ادامه دهید.

به فکر رفع نیازهای عاطفی خود باشید

عزت نفس خود را تقویت کنید.

چون این رابطه به نتیجه نرسید خود را یک انسان شکست خورده تصور نکنید. فقط به دلیل این که شکست عشقی خورده اید، به این معنی نیست که شما در عشق و دوست داشتن شکست خورده اید. به یاد داشته باشید که شما یک فرد توانمند و دوست داشتنی هستید و دوباره عشق خودتان را پیدا می کنید.

تقویت عزت نفس و عبور از شکست عشقی
تقویت عزت نفس و عبور از شکست عشقی
 • فهرستی از ویژگی های خوب خودتان تهیه کنید که باعث می شود شما دوست داشتنی باشید و بتوانید شخص دیگری را دوست داشته باشید.
 • به خود بگویید: “من دوست داشتنی هستم و می توانم عشق موفقی داشته باشم” بقیه جمله را با چیزهایی از فهرست خود پر کنید.
 • هر روز سعی کنید یک دلیل جدید برای عالی بودن خود به این لیست اضافه کنید و دائماً به خود یادآوری کنید که می توانید خوشحال باشید.
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه از شکست عشقی عبور کنیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

از حمایت اطرافیان استفاده کنید.

ممکن است بخواهید خود را منزوی کنید و تنها باشید، اما این فکر خوبی نیست و به حل مشکل شما کمکی نمی‌کند. بودن در کنار افرادی که شما را دوست دارند یکی از راه‌های یادآوری دوست داشتنی بودن شماست. دوستان و خانواده می خواهند به شما کمک کنند زیرا به شما اهمیت می دهند، بنابراین اشکالی ندارد برای مدتی به آنها تکیه کنید تا به بهبودی شما کمک کنند.

 • با آنها در مورد اینکه چه احساسی نسبت به شکست عشقی خود دارید صحبت کنید.
 • به آنها بگویید: «به دلیل شکست عشقی، احساسات منفی دارم. گاهی اوقات گیج و گاهی امیدوار هستم.»
 • در برابر تلاش های آنها برای شاد کردن شما مقاومت نکنید. آنها فقط می خواهند شما را خوشحال ببینند. با آنها بخندید و لذت ببرید.
 • از آنها بخواهید به شما کمک کنند تا از ارسال پیامک، تماس تلفنی به عشق سابقتان خودداری کنید.

با خودتان خوب رفتار کنید.

مراقبت نکردن از خود می تواند عبور از شکست عشقی را بسیار سخت کند. ممکن است به دلیل کم خوابی احساس گیجی کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که شکست عشقی می‌توانند قلب را ضعیف کنند، بنابراین با خودتان خوب رفتار کنید.

 • وعده های غذایی مقوی بخورید، خواب کافی داشته باشید و در فعالیت بدنی منظم شرکت کنید. این به شما از لحاظ جسمی و روحی کمک می کند.
 • برای ظاهر خود وقت بگذارید. یک مدل موی جدید را امتحان کنید یا یک لباس زیبا بپوشید.
 • یک کار جدید و نو انجام دهید، مثلا وسایل ماهیگیری بخرید، یا یک فعالیت خاصی که قبلا انجام نداده اید را در برنامه داشته باشید.

به دنبال مشاوره باشید

اگر در انجام فعالیت های روزمره، خوردن یا خوابیدن مشکل دارید، حتما با یک مشاور صحبت کنید. همچنین در صورت شروع یا افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر، باید به مشاور خانواده مراجعه کنید. مشاوره می تواند در این موارد به شما کمک کند تا بتوانید راهی برای دوست داشتن خودتان پیدا کنید.

 • تحقیقات نشان داده است، تغییرات شیمیایی که در بدن پس از شکست عشقی رخ می دهد باعث ایجاد احساس افسردگی در شما می شود.
 • در برخی موارد، درمانگر شما ممکن است یک داروی ضد افسردگی تجویز کند تا به بدن شما در تنظیم تغییرات شیمیایی که در حال وقوع است کمک کند.
کمک گرفتن از مشاور برای عبور از شکست عشقی
کمک گرفتن از مشاور برای عبور از شکست عشقی

تکنیک های مقابله ای را امتحان کنید.

گاهی اوقات ممکن است لازم باشد از روش های مقابله ای خاصی استفاده کنید تا بتوانید از شکست عشقی عبور کنید. استفاده از این تکنیک ها می تواند به کاهش استرسی که در حال حاضر احساس می کنید کمک کند.

 • تمرین تکنیک‌های تنفس عمیق می‌تواند به شما کمک کند واضح‌تر فکر کنید و برخی از احساسات منفی را که ممکن است احساس کنید را کاهش دهد.
 • مدیتیشن را به عنوان راهی برای آرام کردن ذهن و قلب خود امتحان کنید. هر روز برای چند لحظه، آرام بنشینید یا دراز بکشید و بر روی حضور در لحظه تمرکز کنید.

از زندگی مجردی لذت ببرید

فعالیت های جدید را امتحان کنید.

یکی از راه های لذت بردن از زندگی مجردی انجام کارهایی است که به تنهایی از آنها لذت می برید. به سرگرمی‌هایی فکر کنید که چون درگیر یک رابطه بودید وقت انجام دادن آنها را نداشتید. با انجام آنها خود را خوشحال کنید!

 • به عنوان مثال، نقاشی، باغبانی، شنا، یوگا یا شعر همه فعالیت های لذت بخشی هستند که می توانید خودتان انجام دهید.
 • یک وبلاگ یا کانال ویدیویی در مورد چیزی که در مورد آن اطلاعات زیادی دارید راه اندازی کنید.
 • با انجام فعالیت های پر جنب و جوش، قدرت خود بدست می آورید و بهبود پیدا می کنید.
نقش فعالیت های تازه در عبور از شکست عشقی
نقش فعالیت های تازه در عبور از شکست عشقی

اجتماعی باشید.

فرصت ارتباط با دوستان و خانواده را از دست ندهید. شما می توانید با افراد جدیدی آشنا شوید که ممکن است دوستان خوبی در آینده باشند. کارها را به تنهایی انجام ندهید، با بیرون رفتن و اجتماعی بودن از زندگی مجردی، نهایت استفاده را ببرید.

 • در مهمانی هایی که خانواده و دوستانتان شما را دعوت می‌کنند، شرکت کنید.
 • برای دوستان و خانواده خود مهمانی هایی ترتیب دهید.

به فکر پیدا کردن دوستان جدید باشید.

این بدان معنا نیست که شما در انتخاب دوست عجله کنید. فقط به این معنی است که دوستی با چه کسی شما را خوشحال می کند.

 • اگر هنوز برای قرار ملاقات آماده نیستید، سعی کنید کمی با هم آشنا شوید.
 • به یاد داشته باشید که قرار ملاقات با کسی به این معنی نیست که عاشق او هستید. قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا می خواهید در یک رابطه باشید، زمانی را با آنها بگذرانید تا آنها را بشناسید.

سوالات متداول

انواع شکست عشقی وجود دارد؟

شکست عشقی از روابطی ناشی می شود که اصولا از ابتدای شروع دارای مشکلاتی مختلفی هستند که متاسفانه از طرفین رابطه نادیده گرفته می شوند.

متن شکست عشقی به چه دردی می خورد؟

اگر شما نامه ای را برای معشوقه سابق خود می نویسد، شما را بیشتر آرام می کند. در نتیجه لزومی ندارد که شما حتما این نامه را به دست عشق خود برسانید

اولین شکست عشقی شما آخرین آن است؟

خیر اولین شکست شما در عشق لزوما آخرین آن نیست. شما باید قبل از وارد شدن به رابطه بعدی مشکلات رابطه قبلی خود را حتما حل کنید.

مشاوره خانواده آویژه

در این مقاله مشاوره خانواده آویژه در خصوص عبور از شکست عشقی نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم نکاتی به ذهنتان می رسد و در این پست از آن صحبت نشده است، بهتر است تا آن را در قسمت نظرات بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند و از سوی دیگر در مقاله دیگری به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

براي مشاوره در زمينه چگونه از شکست عشقی عبور کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دسته بندی:

برچسب ها:

نظرات

- 18 نظر:

 1. من یکیو خیلی دوستش داشتم نه ماه با هم بودیم قرار بود ازدواج کنیم ولی اون خیلی شکاک بوو و دست زدن هم داشت دو تا از گوشی های منو شکسته با این وجود کلی خصلت خوب هم داشت تو دوره ای که من بنابه دلایلی مریض بودم کلی هوامو داشت الان دو هفتس جدا شدیم حتی مادرم هم کلی دلش برای رابطه خوب ما تنگ شده من نمیدونم چکار کنم دارم افسرده میشم

 2. سلام منم یکی رو دوس دارم و اون منو ترک کرد حالا من چی کار کنم فراموشش کنم بهتره یا نه 🤕🤕

 3. سلام. دوستان
  عشقو عاشقی برای هر فرد انسان هست که هر دو طرف آن لازمه
  ولی قطعن میدونید هرچه قد به طرفین خوبی کنید یا زیاد بهش علاقه یا دل بدهید. اولین زربه رو خوردید و پس 30/درصد بهش عاجزانه رفتار خوشایند داشته باشین و بزارید 70درصد تلاش کند بعد میفهمید اون کس مال شماشت ،☝️

 4. سلام من الان ۴ ماهه رو یه پسر کراش دارم ولی دیگه خسته شدم هر کاری میکنم از یادم نمیره…و متاسفانه خیلی خوشگله

 5. من وارد ی رابطه عاشقانه شدم و چونافسردگی گرفتم بیشتر و بیشتر با محبت های طرفم وارد رابطه عمیق شدیم و اون از قبل صحبت از ازدواج میکرد و من می‌پذیرفتم هر چی کمبود محبت داشتم چون سختی زیاد کشیدم دل بستم و این آقا آخر جدایی و از کسی برا ازدواج خوشش اومده بود به جای جدایی منطقی کلی فحش و بد و بیراه نثار من کرد بجای اینکه میتونست خیلی منطقی و قشنگ برخورد کنه و من افسردگی شدید داشتم و الان شوک بدی بهم وارد شده نمیتونم فراموشش کنم

 6. من دو سال رو ی نفر کراش بودم اونم میدونه امما این خیالش هست دیگه تصنیم گرفتم روش کراش نباشم و از اینکه خاطرات تابستونمو باهاش مرور میکنم بیشتر گریه میکنم

 7. سلام من با یکی دوست بودم
  بعد از جلسه سوم که دیدمش بهش گفتم که من نمیتونم ازدواج کنم باهات و بهتره که این رابطه رو تمومش کنیم اونم برگشت بهم گفت میتونیم کنار هم خوش باشیم
  خلاصه دوماه از دوستیمون گذشت و الان جدا شدیم
  فقط تا اونجا بگم که نمیتونم راحت نفس بکشم خیلی داغونم
  میشه از یادم بره یه روز بعتی

 8. سلام من عشقمو ترک کردم اما اون عاشقمع و پیگرم هست هی میگه بیا مستقل شیم

 9. سلام لطفا راهنماییم کنید من عشقمو ترک کردم حتی هی میگه مستقل شیم باهم بریم هارج اما من ترکش کردم چع کنم

  1. ببین توهم دوستش داشته باش برای یه پسر خیلی سخته بخدا ماهم ادمیم تروخدا بهمون توجه کنید

 10. اره اشتباهه خودت داری میگی عقد کرده به راحتی تو رو گذاشته کنار راحت رفته زن گرفته بهتر که همین اول نشون داد متعهد نیست وگرنه هر اتفاقی هم افتاده بین تون نمی‌رفت عقد کنه ارتباطتو قط کن ارزششو نداره

 11. سلام نامزدی ما به هم خورده و طرف مقابل کس دیگری رو عقد کرده در حالیکه هر دو به هم علاقه مندیم و دلیل به هم خوردنش چیز دیگری بوده آیا فکر کردن به این آدم اشتباهه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉