کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

عوامل ازدواج موفق از نظر روانشناسی

راز اصلی ازدواج موفق
4.4/5 - (8 امتیاز)

عوامل موفقیت در ازدواج چیست؟

وقتی که شما درگیر هیجان ازدواج کردن می شوید، تمام چیزی که در ذهن شما است، یک زندگی شاد در کنار همسرتان است و خیلی سخت است که تصور کنید زندگی ای که با هزار امید و آرزو بنا می کنید شکست بخورد. اما باید در نظر داشته باشید اگر ازدواج شما شرایط ازدواج موفق را نداشته باشد خیلی سخت است که بتوانید به زندگی ایده آلی که در نظر داشته اید برسید. کنترل کردن شرایط یک ازدواج برای کسانی که تجربه زیادی در رابطه ندارند بسیار سخت تر خواهد بود. باید در نظر داشه باشید که یک ازدواج موفق که بر پایه عشق و احترام است به یکباره اتفاق نمی افتد. هم شما و هم شریک زندگیتان نیاز دارید که یک سری از نکات را رعایت کنید و کارهایی را انجام دهید.

در ادامه این پست با ما همراه باشید تا ابتدا به سوال ازدواج موفق چیست؟ پاسخ دهیم و بعد از آن شرایط یک ازدواج موفق را بررسی کنید.

راه های ازدواج موفق

ازدواج موفق چیست؟ ازدواج موفق ازدواجی است که در آن شرایط لازم برای رشد و تعالی تمامی اعضای خانواده فراهم شده باشد. شما برای این که به چنین ازدواجی دست یابید باید نکاتی که در ادامه ذکر می شود را رعایت کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه عوامل ازدواج موفق از نظر روانشناسی با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1. ارتباط درست و مداوم

صحبت کردن اصولی و مداوم با همسرتان به جرات می تواند یکی از بهترین و موثرترین نکات ازدواج موفق باشد. اگر در جایی با یکدیگر اختلاف نظر دارید موضوع را صادقانه برای او توضیح دهید. ولی یادتان باشد که این کار را باید در نهایت مهربانی و احترام انجام دهید. دقت داشته باشید که قسمت مهم یک گفت و گوی خوب، گوش دادن خوب است و این که به حرف هایی که می زند فکر کنید تا بدانید همسر شما دقیقا چه چیزی از شما می خواهد. حواستان باشد که همیشه شرایط را طوری فراهم کنید که همسرتان با شما سخن بگوید. نه فقط در مورد مسائل مالی و یا بچه ها. بلکه در مورد افکار و احساساتش.

قانون طلایی ازدواج موفق

2. از همسرتان تشکر کنید

از همسرتان تشکر کنید، حتی بخاطر این که در زندگی شما است! وقتی که نشان دهید به کوچک ترین کارهایی که برای شما انجام می دهد، اهمیت می دهید و تشکر می کنید، انگیزه اش دو چندان می شود. وقتی که غذا می پزد، از فرزندانتان نگهداری می کند و یا زمانی که سعی می کند با خانواده شما ارتباط بگیرد از او تشکر کنید. خواهید دید که بسیاری از مشکل ها بدون این که در موردشان صحبت کنید، حل خواهند شد. این موضوع آنقدر مهم است که اگر کسی به دنبال روانشناسی ازدواج موفق باشد به اولین نکته ای که بر می خورد همین موضوع تشکر کردن است.

چطور یک ازدواج موفق داشته باشیم؟

3. برای زوج بودن وقت بگذارید

با مسئولیت های کاری و خانوادگی ای که دارید، خیلی سخت است که بتوانید لحظات رمانتیک دو نفره تان را حفظ کنید. بسیاری از زوجین زمانی که مدتی از ازدواجشان می گذرد و مسائل مالی و نگهداری از بچه ها مهم تر می شوند به کلی از خودشان و اینکه آن ها در مرحله اول زن و شوهر هستند فراموش می کنند. همین موقع است که ازدواج شما از مسیر اصلی اش منحرف می شود و سر و کله مشکلات پیدا می شود. شرط اساسی یک ازدواج موفق این است که شما هیچگاه فراموش نکنید که یک زوج هستید و هر طور که شده برای خودتان وقتی را در نظر بگیرید و همانند ابتدای رابطه تان لحظات عاشقانه ای را سپری کنید.

مهارت های لازم برای داشتن ازدواج موفق

4. برای تنهایی هم وقتی در نظر بگیرید!

حریم شخصی و زمان تنهایی نیز به اندازه زمان زوج بودن و با هم بودن مهم است. اگر از من بپرسید که برای ازدواج موفق چه باید کرد؟ من به شما پاسخ خواهم داد که در کنار این که تایم خود را به همسرت و زندگی ات اختصاص می دهید بخشی از آن را نیز برای خودت صرف کن. هر کس نیاز دارد تا مدتی را در تنهایی باشد و از علاقه مندی های شخصی اش لذت ببرد. با دوستانتان بیرون بروید، کلاسی که دوست دارید ثبت نام کنید، کارهای داوطلبانه انجام دهید و به طور کلی هرچیزی که حال شما را خوب می کند. مطمئن باشید که وقتی به آِغوش خانواده بر می گردید انرژی اتان چند برابر شده است.

5. درک کنید که داشتن نظر مخالف طبیعی است

ازدواج موفق از نظر روانشناسی به این معنی نیست که شما باید در هر زمینه ای با همسر خود موافق باشید. بلکه ممکن است در موقعیت هایی نظری مخالف با نظر او داشته باشید. شما باید بدانید که مخالفت حق شما است ولی باید از طرفی هم به این نکته دقت کنید که برای مخالفت دلیل قانع کننده ای داشته باشید و مخالفت خودتان را خیلی محترمانه بیان کنید. به دیدگاه همسرتان در مورد موضوعات مختلف توجه کنید. شما باید یاد بگیرید که هنگام بیان مخالفت یا بحث و جدل بر سر موضوعی نباید عصبانی شوید. اگر دیدید که بحثتان نتیجه ای ندارد لازم نیست که ادامه دهید، صحبت را تمام کنید و سر یک فرصت دیگر که هردوی شما در شرایطی بهتری داشتید صحبت کنید.

6. راحت باشید

این نکته خیلی مهم است که در کنار همسرتان خودتان باشید. یکی از ویژگی های ازدواج موفق این است که زوجین به خوبی همدیگر را بشناسند برای این کار شما باید شرایط آن را برای همسرتان فراهم کنید و برعکس. وقتی که قرار است با یکدیگر ازدواج کنید و زیر یک سقف زندگی کنید باید بدانید که نمی توانید همیشه نقش بازی کنید. در جلوی همسرتان راحت باشید و شخصیت اصلی خودتان را نشان دهید. در جواب این سوال که لازمه ازدواج موفق چیست؟ بهتر است بگوییم که لازمه هر رابطه سالمی، پنهان نکردن خودمان زیر نقاب و نگفتن دروغ درباره ی شخصیت خودمان است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه عوامل ازدواج موفق از نظر روانشناسی با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

7. اعتماد سازی کنید

شرط اساسی یک ازدواج موفق از نظر روانشناسان و مشاورین خانواده، اعتماد سازی است. شک، گارد گرفتن بیهوده و تحقیر از بدترین دشمنان ازدواج هستند و وجود داشتن هر کدام از آن ها برای نابودی یک ازدواج کافی است. هرچقدر که یک زن و شوهر بیشتر درگیر این خصوصیات مخرب شوند، به طلاق نیز نزدیک تر می شوند. تحقیقات نشان داده است که هرچقدر مهارت های زن و شوهر در گفتگو کردن و جدال با یکدیگر بیشتر شود، مشکلاتی از این قبیل کمتر پدید می آیند. شما باید بتوانید به نحوی اعتماد سازی کنید که جای هیچگونه شک و شبهه ای در دعواهایتان با همسرتان نباشد.

راز های ازدواج موفق و داشتن یک رابطه ماندگار

8. بخشیدن را یاد بگیرید

هرکسی اشتباه می کند. همسر شما ممکن است که دل شما را بشکند و یا کارهایی بکند که باعث نگرانی شما شود، در این لحظه تمام وجود شما از خشم و عصبانیت پر می شود. ولی باید یاد بگیرید که چگونه ببخشید. تا به اینجای کار راه های ازدواج موفق را برای شما شرح دادیم اما به یاد داشته باشید که اگر بخواهید این ازدواج را حفظ کنید باید بتوانید بخشنده باشید. در اینجور مواقع سعی کنید که به یاد بیاورید شما به یکدیگر در جلوی خانواده هایتان قول دادید که یک زندگی سرشار از شادی و موفقیت بسازید و قرار نیست این مشکلات کوچک قابل حل جلوی شما را بگیرد.

در نهایت باید بدانید که شرایط ازدواج موفق زمانی فراهم می شود که هر دو طرف در راستای این مهم تلاش کنند و خواسته هایشان از زندگی رشد و تعالی باشد. اگر نکات روانشناسی ازدواج موفق را بررسی کنید متوجه خواهید شد که بسیاری از کارهایی که گفته شده است نکات بسیار واضحی هستند که با رعایت آن ها خیلی از ازدواج های نزدیک به طلاق نیز قابل اصلاح هستند.

استفاده از مشاوره برای ازدواج موفق در موقعی که رابطه بین شما و شخص مورد نظرتان جدی است بسیار می تواند کمک کند زیرا مشاورین خانواده با در نظر گرفتن شرایط خانوادگی و اخلاقی شما می توانند راهکارهای تخصصی تری به شما ارائه دهند.

امیدوار بتوانید با رعایت نکات ازدواج موفق زندگی شاد و سالمی را در کنار همسر خود داشته باشید. موفق باشید.

سوالات متداول

معیارهای ازدواج از نظر اسلام چیست ؟

از دیدگاه اسلام فردی برای همسری مناسب است که متدین باشد، اخلاق و رفتار نیکو داشته باشد. به همسر خود احترام بگذارد. و از راه حلال نیازهای خانواده را تامین کند .

معیارهای ازدواج آسان چیست ؟

ازدواجی که در آن دختر و پسر یا خانواده ها از همدیگر توقعات بیش از حد نداشته باشند . مراسمات و تشریفات پر هزینه را به همدیگر تحمیل نکنند و رسومات را به شکل ساده تر و منطقی تری برگزار کنند .

معیارهای ازدواج پسران ؟

در ابتدا ظاهر مناسب ، سپس داشتن عفاف و حجاب ،رفتار و اخلاق نیکو ، سطح خانوادگی و فرهنگی ، سن و تحصیلات ، طرز فکر و عقاید نمونه هایی از معیار های ازدواج پسران می باشند .

معیارهای ازدواج دختران ؟

وضعیت اشتغال و درآمد ، سطح فرهنگی و خانوادگی ، رفتار و اخلاق مناسب ، وضعیت مسکن و محل زندگی ، اهداف و برنامه ها ، شرایط ، انتظارات و خواسته ها ، طرز فکر و عقاید نمونه هایی از معیارهای ازدواج دختران میباشند .

تحقیق در مورد معیارهای ازدواج چه کمکی به زوجین می کند ؟

تحقیق از افراد مجرب و متخصص در زمینه ازدواج و یا افراد بزرگتری که در زندگی ازدواج موفقی داشته اند . می تواند برای پسران و دختران جوانی که در مورد معیارهای ازدواج مهارتی ندارند کمک مناسبی باشد .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه عوامل ازدواج موفق از نظر روانشناسی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉