کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

با مرد خجالتی چگونه رفتار کنیم؟ شیوه کنار آمدن با کم رویی همسر

زندگی با مردهای کمرو
3/5 - (3 امتیاز)

همه انسان ها یکسان آفریده نشده اند. برخی از افراد اجتماعی بوده و می توانند روابط خوبی را با دیگران برقرار کنند. برخی دیگر ممکن است خجالتی و کم رو باشند. این گونه افراد در برقراری روابط اجتماعی ضعیف تر هستند و نمی توانند با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کنند. برخی از زنان از همسر خجالتی خود شکایت دارند و می گویند آنها نمی توانند به راحتی با خانواده و دوستان ارتباط برقرار کنند. مرد خجالتی می تواند شما را خسته و درمانده کند. شاید شما در ابتدا شخصیت شوهر خجالتی خود را دوست داشتید. اما بعد از گذشت مدتی متوجه شده اید که زندگی با مردهای کم رو سخت و طاقت فرسا است. شما باید رفتار با همسر کم رو را یاد بگیرید و بدانید رفتار با مرد خجالتی در زندگی چگونه است.

مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه به دلیل سوالات زیاد خانم ها در رابطه با زندگی با شوهر خجالتی و ویژگی های مردان خجالتی به تحقیق و مطالعه در مورد مردان کم رو و خجالتی پرداخته اند. آنها نتایج تحقیقات و مطالعات خود را در این مقاله جامع و کامل زیر نگارش کرده اند. اگر شما نیز همسر خجالتی دارید که نمی دانید چگونه با او رفتار کنید، پس مقاله زیر را مطالعه کنید تا راهکارهایی برای درمان کمرویی همسر خود پیدا کنید.

 همسر خجالتی

20 نکته برای قرار ملاقات و یا زندگی کردن با یک مرد خجالتی 😓

اگر خواستگار خجالتی دارید و یا قصد دارید با یک مرد خجالتی ازدواج کنید. پس بهتر است رفتار صحیح با مرد خجالتی را بیاموزید. در این قسمت ما 20 نکته در رابطه با پسر خجالتی و قرار ملاقات گذاشتن با او و یا زندگی کردن با شوهر خجالتی را برای شما شرح داده ایم. دانستن این نکات می تواند به شما کمک کند تا ارتباطات خود را با مردان کم رو حفظ کرده و تقویت کنید. شما می توانید با شوهر خجالتی خود زندگی عالی داشته باشید اگر به این نکات توجه کامل کنید. به یاد داشته باشید که افراد خجالتی ممکن است در نگاه اول غیر قابل دسترس به نظر برسند، پس باید بیشتر از حد معمول تلاش کنید تا در کنار آنها باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه با مرد خجالتی چگونه رفتار کنیم؟ شیوه کنار آمدن با کم رویی همسر با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بپذیرید که شوهرتان یک مرد خجالتی است 🖐

اولین و مهم ترین قدم برای رفتار با همسر خجالتی، پذیرش است. پس اگر شوهر شما یک مرد خجالتی است، نگران و ناراحت نباشید. فقط سعی کنید این موضوع را بپذیرید. خجالتی بودن یک ویژگی شخصیتی است و شما اصلا نباید از این موضوع ناراحت باشید. اگر شوهرتان علاوه بر اینکه خجالتی است، سرد و بی احساس نیز هست، این موضوع می تواند زندگی مشترکتان را تحت تاثیر قرار بدهد. برای کاهش بی احساسی او می توانید از مقاله با شوهر یخ و بی احساس چه کنیم؟ کمک بگیرید.

کمرویی و خجالتی بودن را به رویش نیاورید 🙄

هر فردی ویژگی های شخصیتی دارد. یکی بداخلاق است یکی مهربان و یکی هم خجالتی. این موضوع بزرگی نیست. خجالتی بودن ویژگی شخصیتی همسر شما است. پس در هر فرصتی که بدست می آورید با او یا هر کس دیگری در این باره صحبت نکنید. هرگز در مقابل همسرتان برای دیگران تعریف نکنید که شوهرتان خجالتی است. یکی از مهم ترین نکات برای رفتار با همسر خجالتی این است که هرگز خجالتی بودن او را بیان نکنید. با مقایسه کردن او با دیگران، کاری نکنید که او احساس کند با دیگران متفاوت است و یا ضعیف است. این کار باعث می شود که نسبت به قبل خجالتی تر شود و نتواند ارتباط مناسبی با سایر افراد برقرار کند.

یخ گفتگو را با موضوعات مورد علاقه بشکنید 😃

مردان خجالتی و کم رو در روابط به راحتی نمی توانند گفتگو را آغاز کنند. شما باید مطمئن شوید که خواستگار خجالتی شما و یا شوهرتان برای برقراری ارتباط با شما مشکلی ندارد و می تواند به راحتی با شما صحبت کند. در ابتدا مهم است که همسر خجالتی در کنار شما احساس راحتی داشته باشد. در درجه دوم راحت صحبت کردن مهم است. برای آغاز یک گفتگو عالی و دو نفره سعی کنید صحبت های خود را با موضوعات مورد علاقه او شروع کنید. پسر خجالتی راحت می تواند در رابطه با موضوعات مورد علاقه اش با شما صحبت کند. این کار کمک می کند تا مردان خجالتی بتوانند با شما و یا دیگران ارتباط برقرار کنند.

از پرسیدن سوالات تک کلمه ای خودداری کنید ⭕

اگر می خواهید پسر خجالتی بیشتر صحبت کند و شما بتوانید با او ارتباط بهتری برقرار کنید پس سوالات بسته نپرسید. اگر جواب سوالات شما فقط بله یا نه باشد، نمی توانید گفتگو طولانی با او داشته باشید. اگر با یک مرد خجالتی قرار ملاقات می گذارید، از او سوالات چالش برانگیز بپرسید. به گونه ای سوال کنید که پاسخ آن در حد بله یا خیر مرد خجالتی نباشد. پرسیدن سوالات درست می تواند مرد خجالتی را به حرف بیاورد و او دیگر خجالت نکشد. همچنین اگ او فرد درونگرایی باشد، پس استفاده از سوالات تک کلمه ای می تواند شرایط را سخت تر کند. زیرا او از توضیح دادن دوری می کند. برای یادگیری رفتار با مردان درونگرا، مقالهچگونه با مردان درون‌گرا رفتار کنیم؟را مطالعه کنید.

با تضادهای اخلاقی مخالف نباشید 📛

زن و شوهر باید مکمل یکدیگر باشند نه مانند یکدیگر. اگر شما فرد اجتماعی هستید و می توانید به راحتی ارتباط برقرار کنید، حتما همسرتان نیز نباید این گونه باشد. اگر او دقیقا برعکس شما باشد و ویژگی مردان خجالتی را داشته باشد، نباید نگران باشید. او مکمل شما است. هر فرد سخنگو به یک شنونده نیاز دارد. اینکه او فرد ساکتی است و سعی می کند در اکثر مواقع صحبت های شما را گوش بدهد تا اینکه حرف بزند، مشکلی ندارد. شما باید تضادهای شخصیتی و اخلاقی یکدیگر را بپذیرید. در هیچ شرایطی هیچ زن و شوهری مانند یکدیگر نیستند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه با مرد خجالتی چگونه رفتار کنیم؟ شیوه کنار آمدن با کم رویی همسر با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

حرکات مرد خجالتی را زیر ذره بین نبرید 🔍

مردان خجالتی هنگامی که در محیط های جدید و با افراد جدید قرار می گیرند. نمی توانند به راحتی ارتباط برقرار کنند. آنها برای داشتن تعاملات و ارتباطات اجتماعی عالی به زمان نیاز دارند. این بدان معنا نیست که آنها هرگز نمی توانند ارتباط اجتماعی برقرار کنند. بلکه به این معنا است که نیاز به زمان دارند تا بتوانند با محیط و افراد خو بگیرند. پس به محض قرار گرفتن در محیط های جدید حرکات مرد خجالتی خود را زیر ذره بین نبرید. کمی به آنها زمان بدهید تا بتوانند ارتباط برقرار کنند.

در مورد رویداد و افراد جدید آگاهی دهید 🧍‍♀️ 🧍‍♂️

شما می توانید به شوهر خجالتی خود کمک کنید تا هنگام قرار گرفتن در محیط های اجتماعی شلوغ، خجالت و کم رویی را کنار بگذارند. مثلا اگر می خواهید به جایی بروید که دوستان شما هستند. قبل از رفتن در مورد هر کدام از آنها و نحوه آشنایی شما با آنها اطلاعاتی به همسرتان بدهید. این کار باعث می شود که او با آمادگی بهتری حضور پیدا کند. همسرتان را در مورد ماهیت رویداد و افرادی که در آن حضور دارند آگاه سازید. این یک کمک عالی به همسر خجالتی است. شما با این کار باعث می شوید که همسرتان در اولین قرار ملاقات بسیار راحت تر باشد.

رفتار با مرد خجالتی در زندگی

روابط اجتماعی خود را محدودتر نکنید ❌

اگر شوهرتان از برقراری روابط اجتماعی با دیگران فرار می کند و می خواهد دائم تنها باشد زیرا از آنها خجالت می کشد، شما کنار نکشید. هرچه روابط خود را محدودتر کنید، همسرتان نیز خجالتی تر و کمرو تر می شود. سعی کنید در روابط اجتماعی خود تعادل برقرار کنید و یا آن را با آنچه که همسرتان دوست دارد، ترکیب کنید. مثلا اگر او علاقه به رستوران رفتن دارد و یا دوست دارد فیلم های سینمایی تماشا کند. پس شما می توانید با دوستان خود یک قرار شام را تدارک ببینید و یا با خانواده به سینما بروید. ترکیب روابط اجتماعی باعث می شود که شوهر خجالتی شما به مرور خجالت را کنار بگذارد و بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

صبور باشید و آرامش خود را حفظ کنید 😀

خجالتی بودن اشکالی ندارد. پس بخاطر حرکات مرد خجالتی خود اصلا ناراحت و یا عصبانی نباشید. یک مرد خجالتی می تواند بسیار مهربان، دلسوز و وفادار باشد. دائم به او غر نزنید و او را بخاطر خجالتی بودن، سرزنش نکنید. آرامش خود را حفظ کنید و صبور باشید. شما می توانید با رفتار و عملکرد خود خجالت را از او دور کنید. اما با بحث کردن و تمسخر و سرزنش کردن او کاری از پیش نمی برید.

راهی ایده آل برای برقرار ارتباط پیدا کنید 🙃

سعی کنید راهکارهایی را پیدا کنید که می تواند روابط شما را بهبود بخشد. اگر احساس می کنید که او پشت تلفن ارتباط بهتری برقرار می کند پس با او تماس بگیرید. اگر با نامه نوشتن بهتر می توانید ارتباطات خود را گسترش دهید پس برای او نامه بنویسید. این راهکارها به همسرتان کمک می کند تا به مرور با خجالت و کم رویی خود مبارزه کند و بتواند رو در رو و بدون هیچ گونه خجالتی حرف هایش را به شما و اطرافیانش بزند.

اعتماد به نفس او را تقویت کنید 😇

یکی از دلایل خجالتی بودن مردان می تواند کمبود اعتماد به نفس باشد. شاید رویدادی در گذشته رخ داده باشد که باعث شده همسرتان اعتماد به نفس خود را از دست داده و خجالتی شود. پس سعی کنید در ابتدا دلیل عدم اعتماد به نفس همسرتان را متوجه شوید. سپس به دنبال راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس او و بازگردانی روحیه خودباوری او باشید. اگر همسرتان بتواند اعتماد به نفس خود را بازیابی کند، مسلما دیگر یک مرد خجالتی نیست. چون به توانایی های خود اعتماد دارد و می تواند به راحتی روابط اجتماعی عالی با دیگران برقرار کند. تقویت اعتماد به نفس باعث می شود که همسرتان ترس از اشتباه کردن نداشته باشد و هنگام انجام کاری، دست پاچه نشود. یکی از دلایلی که می تواند اعتماد به نفس را کاهش دهد، بیکاری است. اگر شوهرتان به تازگی بیکار شده است، مسلما به مرور اعتماد به نفس خود را از دست می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله چگونه با شوهر بیکار برخورد کنیم؟ را مطالعه کنید.

ساکت بودن همسرتان را بد معنا نکنید 😶

ساکت بودن شوهر خجالتی به این معنا نیست که او از دست شما دلخور است و یا بخاطر موضوعی عصبانی است. مردان کم رو در اکثر مواقع ساکت هستند. آنها در تفکرات خود غرق می شوند. پس سکوت مرد خجالتی را عصبانیت و یا دلخوری معنا نکنید. اکثر خانم ها هنگامی که ناراحت هستند و یا عصبانی می شوند، سکوت می کنند. به همین دلیل هنگامی که با سکوت یک مرد خجالتی روبه رو می شوند، احساس می کنند که او نیز عصبانی است. در صورتیکه این گونه نیست.

تعریف و تمجید کنید و قدردانی را فراموش نکنید 😍

می دانیم که زنان همیشه عاشق تعریف و تمجید و قدردانی هستند. اما گاهی تمجید از شوهر و قدردانی کردن از آنها نیاز است. مخصوصا اگر همسر شما یک مرد کم رو باشد. تعریف و تمجید از همسرتان باعث می شود که او از خجالتی بودن فاصله بگیرد. از ظاهر، سلیقه، نحوه صحبت کردن و … همسرتان تعریف کنید تا او احساس قدرتمندی کند و دیگر خجالت نکشد. این کار شما باعث می شود که همسرتان اعتماد به نفس بالایی کسب کند و بتواند به خود و توانایی هایش ایمان پیدا کند. همچنین باعث می شود که همسرتان رفتار شما را الگو قرار داده و در شرایط مختلف از شما تعریف و تمجید کند. به این ترتیب ارتباط شما و همسرتان عالی خواهد شد و دیگر با یک همسر خجالتی مواجه نمی شوید.

خجالت کشیدن برخی آقایان

فرصت صحبت کردن به او بدهید 🙋‍♂️

به او فرصت های زیادی برای صحبت کردن بدهید. از او سوالاتی در مورد خودش بپرسید و اجازه دهید که با شما ارتباط برقرار کند. درباره دوران کودکی، علایق و سرگرمی ها و … سوال کنید. این کار باعث می شود که خواستگار کم رو شما و یا شوهرتان بتواند با شما ارتباط برقرار کرده و دیگر خجالت نکشد.

شیوه بیان او را بپذیرید 👱‍♂️

هنگام قرار ملاقات با یک مرد خجالتی، احتمالا با پاسخ های کوتاه و چند کلمه ای او مواجه می شوید. شما نمی توانید از همسر خجالتی خود انتظار داشته باشید که در همان ابتدا آشنایی با دیگران و یا شما، طوطی وار صحبت کند. او نمی تواند در همان ابتدا به طرز خود جوش از شما و یا دیگران تعریف کند و اینکه بخواهد کسی را مورد ستایش قرار دهد، کمی برایش سخت و گاهی ناممکن است.

افراد خجالتی حساس هستند، مراقب باشید 😓

اگر مرد خجالتی شما شروع به صحبت کردن کرد، هرگز اشتباهات و یا گفتار نادرست او را مورد تمسخر قرار ندهید و حتی آن را مجدد بیان نکنید. این باعث می شود که فرد به خاطر اشتباهاتش خجالت بکشد و سکوت اختیار کند. اگر می خواهید همسر خجالتی شما با کم رویی در جمع حضور پیدا نکند، پس اشتباهات او را به رویش نیاورید. افراد خجالتی حساس هستند. پس اگر متوجه شوند که حرفی زده اند که نباید می زدند و یا کار اشتباهی کرده اند، دست از صحبت کردن بر می دارند.

اعتماد مرد خجالتی را به خود جلب کنید 🙌

یکی از دلایل سکوت و کم رو بودن مرد، می تواند عدم اعتماد او به دیگران باشد. سعی کنید اعتماد همسر خجالتی خود را به خود جلب کنید و معتمد او باشید. هرگز در رابطه با نقاط ضعف و ناتوانایی های او با کسی صحبت نکنید. این کار باعث می شود که در لاک خود بماند و ارتباط سالمی با کسی برقرار نکند. اگر اتفاقی افتاده و یا او چیزی را با شما در میان گذاشته است. هرگز آن را در مقابل دیگران نگویید. این کار شما می تواند به او آسیب برساند و باعث شود بیشتر از قبل خجالتی و دست و پاچه شود. مراقب باشید و به رازهای کوچک و بزرگ آنها احترام بگذارید.

تمام اوقات فراغت او را نگیرید 👨‍🦱

مردان خجالتی نیز مانند سایر افراد دیگر به تنهایی و داشتن فضای کافی برای خود، نیاز دارند. از شوهر خجالتی خود انتظار نداشته باشید که تمام اوقات فراغت خود را با شما بگذراند. او ممکن است حتی بیشتر از دیگران به تنهایی احتیاج داشته باشد. اجازه دهید زمانی را به خودش و رفع نیازهایش اختصاص دهد. شما با محدود کردن شوهر خجالتی خود باعث می شوید که او نتواند از لاک خود بیرون بیاید و ارتباط اجتماعی خوبی را با دیگران برقرار کند. اجازه دهید همسرتان تفریح با دوستان و یا گردش رفتن با همکارانش را امتحان کند. این کار به او کمک می کند تا با کم رویی خود مبارزه کرده و اجتماعی تر بشود.

در جمع در کنار او بایستید 👨‍👩‍👧‍👦

مردان خجالتی نمی توانند به راحتی با خانواده شما در اولین قرار ملاقات ارتباط برقرار کنند. پس سعی کنید آنها را درک کنید و در اولین قرارهای ملاقات با دوستان و یا خانواده خود، در کنارشان باشید. به شوهر خجالتی خود کمک کنید تا با ناهنجاری های اجتماعی خود کنار بیاید. اگر احساس کردید که همسرتان از قرار گرفتن در جمع ناراحت و یا درمانده است، پس سعی کنید تا در کنار او قرار بگیرید و یا مکان را ترک کنید. شما باید مراقب باشید که همسرتان احساس ضعف نکند و خجالتی بودنش افزایش نیابد.

از مشاوره خانواده کمک بگیرید 🧕

اگر احساس می کنید که خجالتی بودن شوهرتان باعث شده است که زندگی مشترک شما با مشکل مواجه شود و آسیب ببیند، بهتر است از مشاوره خانواده برای درمان کمرویی مردان کمک بگیرید. خجالت کشیدن برخی آقایان می تواند باعث برهم ریختن زندگی و از بین رفتن روابط سالم شود. پس اگر نمی توانید شوهر خجالتی خود را از کم رویی و خجالت کشیدن دور کنید، بهتر است از مشاور و یا روانشناس کمک بگیرید.

شوهر خجالتی

سخنی از مشاوران آویژه

گاهی اوقات مرد خجالتی می تواند زندگی را با چالش هایی مواجه کند. مسلما هیچ زنی دوست ندارد که شوهرش در جمع خانوادگی ساکت بوده و نتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. همچنین دوست ندارد که همسرش یک پدر خجالتی و کم رو برای فرزندانش باشد. خجالت زیاد و بیش از اندازه مرد می تواند یکی از نشانه های عدم آمادگی او برای بچه دار شدن باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید مقاله نشانه های عدم آمادگی برای پدر شدن را بخوانید.

خجالت کشیدن برخی آقایان می تواند به دلیل نبود اعتماد به نفس کافی باشد. یا موارد دیگری مانند دوران کودکی نامناسب، آسیب دیدن از کسی، نداشتن عزت نفس و … می تواند باعث شود شوهر شما یک مرد خجالتی باشد. برای درمان خجالتی بودن مرد بهتر است در ابتدا به دنبال دلیل خجالت کشیدن و کم رو بودن همسر خود باشید. سپس از راهکارهای خلاقانه و مختلفی برای از بین برد حرکات مرد خجالتی و کم رویی شوهر استفاده کنید. به یاد داشته باشید که زندگی با مرد خجالتی نیاز به صبر، آرامش و تلاش دارد. پس امید خود را از دست ندهید و برای داشتن یک زندگی مشترک عالی قدم بردارید.

سوالات متداول

چه چیزی یک مرد را خجالتی می کند؟

عوامل محیطی مانند رابطه او با والدینش، تجربه کودکی او از ستایش یا انتقاد، نحوه کنار آمدن با موانع، اینکه آیا در کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته است یا خیر؟ و میزان فرصت های مرد برای تجارب اجتماعی نیز می تواند باعث کم رویی پسر شود.

مردان خجالتی چگونه عشق خود را نشان می دهند؟

مردان خجالتی روش متفاوتی برای ابراز عشق و تحسین خود دارند. آن‌ ها در این مورد خیلی آشکار، پرهیاهو یا خودنمایی نمی‌ کنند. در بیشتر مواقع، حتی تا مدت زیادی از آن مطلع نخواهید شد. آنها هرگز نمی توانند مستقیماً در مورد عشق و علاقه خود به شما بگویند، اما آن را از طریق زبان بدن خود آشکار می کنند.

براي مشاوره در زمينه با مرد خجالتی چگونه رفتار کنیم؟ شیوه کنار آمدن با کم رویی همسر

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉