کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

9 راز صبور و خونسرد بودن

خونسرد بودن
3.7/5 - (3 امتیاز)

چگونه خونسرد باشیم؟ چگونه بی تفاوت باشیم؟ آیا خونسرد بودن سخت است؟ مسلما صبور بودن برای ما انسان ها که موجوداتی عجول هستیم و می خواهیم تمام کارها در همان لحظه اول تمام شده و بهترین نتیجه را نیز داشته باشد، کمی سخت است. اما بهتر است بدانید که صبوری علاوه بر اینکه یک فضیلت عالی است، می تواند یک راهکار برای حل مشکلات، دارو برای سلامت جسمی، آرامش برای روان انسان و … باشد. ریلکس بودن می تواند به شما کمک کند تا یک زندگی ایده آل و عالی داشته باشید. پس اگر می خواهید یک زندگی موفق و روابط عالی داشته باشید، تمرین خونسردی و آرام بودن را فراموش نکنید. چطور صبور باشیم؟ راهکارهای طلایی برای خونسرد بودن وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها و تکرار و تمرین به یک آدم صبور تبدیل شوید.

مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی آویژه به دلیل اهمیت بالای صبوری و خونسردی به مطالعه و تحقیق در رابطه با بیخیال و ریلکس بودن و راه های حفظ صبوری و … پرداخته اند. آیا شما می دانید چگونه بیخیال باشیم؟ اگر هنوز نمی دانید چگونه انسان خونسردی باشید، نگران نباشید. مطالعه مقاله زیر به شما کمک می کند تا بتوانید خونسرد بودن را به زندگی خود دعوت کنید. مقاله زیر را مطالعه کنید تا فردی صبور و موفق شوید.

خونسرد بودن یعنی چه؟

خونسرد بودن و صبور بودن یعنی داشتن توانایی بالا برای تحمل مشکلات، پیش آمدها و آنچه که شما را آزار می دهد. می توان گفت صبر، توانایی تحمل همراه با آرامش برای یک انتظار طولانی مدت است. یا مقابله با مشکلات و سختی ها بدون ناامید شدن. خونسرد بودن به این معنا است که شما می توانید آرام بمانید، حتی هنگامیکه که با بزرگترین مشکلات و یا اتفاقات ناگوار روبه رو می شوید. البته باید گفت که همه افراد بی حوصلگی، ناامیدی و استرس و اضطراب و … را در زندگی خود تجربه می کنند. حتی افراد صبور نیز گاهی ممکن است زیر بار مشکلات زیاد آرامش خود را از دست داده و صبوری را کنار بگذارند. اما مهم این است که انسان خونسرد در اکثر مواقع با امید و آرامش به راهش ادامه می دهد.

چگونه بی تفاوت باشیم

صبور بودن چه مزایایی دارد؟ چرا باید خونسرد باشیم؟

صبوری می تواند راز خوشبختی و زندگی موفق باشد. با این وجود تعداد کمی از ما صبور بودن را تمرین کرده ایم. متاسفانه امروزه جهان به یک جهان آنی تبدیل شده است و ما عادت کرده ایم هر آنچه را که می خواهیم در مدت زمان کمی بدست آوریم. این باعث شده است که نتوانیم تمرین خونسردی کنیم و ندانیم چطوری باید خونسرد باشیم. شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که چرا ما باید خونسرد و صبور باشیم؟ مزایای صبور بودن چیست؟ می توان گفت افراد صبور زندگی بهتر و آرامش بیشتری را نسبت به سایر افراد دارند. مهم ترین مزیت های صبور بودن و انسان صبور بودن عبارت است از:

فردی که صبور است کمتر احساسات منفی را در خود دارد.

افراد صبور کمتر احساس افسردگی می کنند.

از زندگی خود رضایت بیشتری دارند.

فرد خونسرد خواب بهتری نسبت به سایر افراد دارد و کیفیت خواب او بهتر از دیگران است.

می توان گفت فرد صبور تنش ها و استرس های کمتری را تحمل می کند به همین دلیل سردردها و بیماری های عصبی کمتری او را در بر میگیرند.

اگر شما یک فرد صبور باشید، پوست عالی خواهید داشت. افراد صبور پوست بهتری نسبت به سایر افراد دارند.

حملات کمتر پنومونی را می توان از مزایای صبور بودن دانست.

ریلکس و بیخیال بودن باعث می شود که آرامش بیشتری در زندگی داشته باشیم.

بهتر بتوانیم تصمیم بگیریم و عملکرد بهتری در زندگی کاری، تحصیلی، زناشویی و … خواهیم داشت.

و …

چرا نمی توانیم صبور باشیم؟

متاسفانه امروزه افراد صبور کمتر در جامعه دیده می شوند. چرا نمی توانیم صبور باشیم؟ بله حق با شما است صبور بودن بسیار سخت است. زندگی در جهان امروزی باعث شده است که خونسرد بودن و صبور بودن به یکی از سختترین کارها تبدیل شود. تغییرات فرهنگی و توسعه و رشد فناوری ها باعث شده است که ما انسان هایی عجول باشیم که نمی توانیم برای دریافت آنچه که می خواهیم صبر کنیم. پیشرفت های جهان باعث شده است که انسان ها انتظار رضایت فوری را داشته باشند.

یک شام و یا مواد غذایی به راحتی ظرف چند ساعت تنها با شماره گیری شماره سوپر مارکت، برای ما حاضر می شوند. برای دیدن یک فیلم تنها کافی است چند کلیک ساده کنیم. اگر می خواهیم به مکانی برویم وسایل نقلیه مانند ماشین، مترو و … به راحتی و در کمترین زمان ممکن ما را به مقصد می رسانند و … . به دلیل اینکه خیلی از چیزها فورا در دسترس ما قرار میگیرند، انسان ها از صبور بودن فاصله گرفته اند. این می تواند برای تمرین خونسردی به شدت آسیب زننده باشد. توقعات ما بالا رفته و سطح صبرمان کاهش یافته است. این می تواند یک ویژگی منفی برای انسان ها باشد.

چطور صبور باشیم

تفاوت های افراد صبور با افراد عجول و بی حوصله

اطلاع داشتن از ویژگی های فرد صبور در مقایسه با فرد بی حوصله و عجول می تواند به شما کمک کند تا درک بهتری نسبت به صبر داشته باشید. همچنین به شما کمک می کند تا متوجه شوید چگونه باید رفتار کنید تا جز افراد صبور به حساب بیایید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 9 راز صبور و خونسرد بودن با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 9 راز صبور و خونسرد بودن با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

افراد صبور

هنگامی که کارها به زمان نیاز دارد، از منتظر ماندن بدشان نمی آید و خسته نمی شوند.

سعی میکنند به جای غر زدن بفهمند که چرا کارشان خیلی طول کشید.

در صورت تاخیر آرامش خود را حفظ کرده و زود عصبانی نمی شوند.

تصمیمات حساب شده و منطقی می گیرند.

معمولا دیر عصبانی می شوند.

بسیار شنونده خوبی هستند.

افراد بی حوصله و عجول

به دنبال این هستند که کارها را با سرعت فوق العاده بالا به اندازه سرعت نور انجام دهند.

اگر کاری با تاخیر روبه رو شود عصبانی و مضطرب می شوند.

به افراد دیگر نیز فشار می آورند تا کارها را سریع انجام دهند.

به خاطر سرعت بالا احتمال اشتباه آنها بسیار زیاد است.

تصمیمات عجولانه و بی منطق می گیرند.

أصلا شنونده خوبی نیستند و برای گوش دادن به شما نه وقت و نه حوصله دارند.

ریلکس بودن

چطور صبور باشیم؟

آیا آماده اید که صبر خود را افزایش دهید و از مزایای صبور بودن بهره مند شوید؟ مسلما هر فردی با دانستن و فهمیدن مزایای صبوری می خواهد این ویژگی را در خود ارتقاء بدهد. اما چگونه بیخیال باشیم؟ چگونه خونسردی خود را افزایش دهیم؟ شما می توانید از راهکارهایی که در این قسمت گفته شده است برای افزایش صبر و خونسردی خود استفاده کنید. بهترین استراتژی های صبوری و نکات طلایی برای صبور بودن عبارتند از:

ابتدا درک کنید صبر چیست

آیا می دانید داشتن صبر به چه معنا است؟ طبق تحقیقات روانشناسان، سه نوع متمایز صبر وجود دارد.

صبر بین فردی

به توانایی ما در صبور بودن هنگام رویارویی با دیگران اشاره دارد. از این صبر برای روابط در محل کار و تعامل با کودکان خردسال می توان نهایت استفاده را برد.

صبر در سختی های زندگی

نوعی صبر طولانی مدت است که هنگامیکه با شکست در زند’ی روبه رو می شویم به آن احتیاج داریم. می توان آن را استقامت در برابر مشکلات دانست.

صبر برای دردسرهای روزانه

توانایی حفظ آرامش در برابر تحریکات و مشکلات کوچک و روزانه است. مثلا خونسرد بودن در ترافیک، داشتن کار خسته کننده در محل کار و … . تمرین خونسردی و این نوع از صبر می تواند به شما کمک کند تا تقریبا همه جنبه های زندگی خود را بهبود بخشید.

چیزهایی که تغییر نمی کند را بپذیرید

افراد خونسرد می دانند که چگونه چیزهایی که خارج از کنترل آنها است را بپذیرند. این نکته برای صبر در سختی های زندگی و صبر روزانه بسیار مفید است. در اکثر شرایط احساس بی حوصلگی و عجول بودن را زمانی داریم که می خواهیم چیزی را فورا تغییر بدهیم اما موفق نمی شویم. تمرین پذیرش می تواند به شما کمک کند تا در تمام شرایط و موقعیت های منفی احساس آرامش بیشتری داشته باشید. برای تمرین پذیرش باید انتظارات خود را تنظیم کنید. به اتفاقاتی که برای شما رخ می دهد نگاه کنید. مشخص کنید که چه توفعاتی دارید و کدام یک را می توانید تغییر بدهید. مثلا شما نمی توانید ترافیک را کنترل کنید پس بهتر است آن را بپذیرید و هنگام قرار گرفتن در ترافیک صبور باشید.

از کارهای کوچک که نیاز به صبر دارد، کمک بگیرید

برای افزایش صبوری خود می توانید از کارهایی که به اندکی صبر نیاز دارد کمک بگیرید. مثلا اگر گشنه هستید قبل از اینکه به سمت غذا شیرجه بزنید سعی کنید خود را کنترل کرده و از بو و عطر غذا در ابتدا لذت ببرید. سعی کنید برای تمرین خونسردی از موقعیت های کوچک استفاده لازم را ببرید. می توانید شروع به تکمیل یک پازل 1000 تیکه کنید. این یک روش فوق العاده برای افزایش صبر است.

موقعیت هایی که شما را بی حوصله می کند، شناسایی کنید

سعی کنید شرایط، مکان ها و یا افرادی را که باعث می شوند شما بی حوصله شوید شناسایی کنید. اطلاع داشتن از محرک ها باعث می شود که شما در نوبت های بعدی بهتر بتوانید موقعیت را کنترل کرده و تمرین کنید که صببور باشید. مثلا اگر ترافیک زیاد صبر شما را لبریز کرده و شما عصبانی می شوید، سعی کنید زمان هایی که ترافیک سبک تر است بیرون بروید.

تمرکز حواس و ذهن آگاهی را حتما تمرین کنید

تمرین تمرکز حواس و ذهن آگاهی می تواند به شما کمک کند تا یک فرد صبور شوید. طبق مطالعات انجام شده ذهن آگاهی می تواند به شما کمک کند تا انتظارات خود را تعیین کرده و در مواقع حساس آنها را مدیریت کنید. برای تمرکز حواس و ذهن آگاهی می توانید:

نفس های عمیق بکشید.

به چیزهایی که تمرکز شما را از موضوع ناراحت کننده دور می کند، فکر کنید.

توجه خود را به نفس کشیدنتان نگه دارید.

اگر فکر یا هر موقعیت بیرونی باعث شد که حواستان پرت شود، سعی کنید مجدد به نفس عمیق کشیدن باز گردید و افکارتان را رها کنید.

از سرعت کارهای خود بکاهید

آهسته کار کردن می تواند به شکیبایی شما کمک کند. لازم نیست تمام کارها را همان لحظه و فورا انجام دهید. به دنبال راهکارهایی باشید که باعث می شود برای مدتی سرعت خود را کم کنید. آرام کار کردن باعث افزایش صبوری شما می شود. مثلا در هنگام صبح به جای اینکه با عجله پای خود را به میز بزنید و منتظر باشید چای شما دم بکشد، می توانید زودتر از قبل بیدار شوید و مدت زمان مناسبی را برای انجام کار بگذارید. سعی کنید از لحظات زندگی خود لذت ببرید.

افکار و احساسات خود را که برای بی حوصلگی است درک کنید

اگر در موقعیت استرس زایی قرار گرفته اید، مراقب افکاری باشید که نشان می دهد شما دارید بی تاب و بی حوصله می شوید. افکار منفی می توانند صبر شما را نشانه بروند. مانند این کار زیاد طول می کشد، وای چرا تموم نمیشه و … . اگر ذهنتان به سمت این افکار پیش رفت سعی کنید آن را متوقف کنید. همچنین بررسی کنید که احساس فیزیکی شما چیست. از نظر فیزیکی چه احساسی دارید؟ برخی از علائم فیزیکی عبارتند از:

تنش در عضلات

فشردن دست ها و مشت کردن انگشتان

نفس های کوتاه و پشت سر هم

تکان دادن بیش از حد پاها

بالا رفتن ضربان قلب

عصبانیت و تحریک پذیری

از دفتر خاطرات برای یافتن الگوهای بی صبری استفاده کنید

سعی کنید همیشه یک دفتر یادداشت کوچک همراه خود داشته باشید. هربار که احساس بی حوصلگی کردید آن را یادداشت کنید. تمام جزئیات مانند تاریخ، زمان، دلیل بی حوصلگی، آنچه که بی حوصلگی را تقویت کرده و … را یادداشت کنید. بعد از دو هفته دفترچه را بخوانید تا متوجه شوید چه چیزی بیشتر شما را بی حوصله کرده است. سعی کنید آن را برطرف سازید.

همچنین نوشتن خاطرات به شما کمک می کند تا احساسات خود را تخلیه کنید و إحساس آرامش و استرس کمتر داشته باشید.

خوش بین بودن را تمرین کنید

آیا هنگامیکه نیاز است فرد صبوری باشید، تفکرات منفی اجازه نمی دهند؟ در بالا ترکز حواس را راهی برای کنترل احساسات فیزکی و علائم فیزیکی بی حوصلگی بیان کردیم. چگونه عواطف و احساسات عاطفی خود را کنترل کنیم؟ هنگامیکه إحساس عصبانیت، ناامیدی و … می کنید سعی کنید خوش بینی را تمرین کنید. احساسات منفی به راحتی ذهن شما را در بر می گیرند، اجازه ندهید. تلاش برای پیدا کردن انرژی مثبت و نکات مثبت به شما کمک می کند تا صبورتر باشید و استرس کمتری در رابطه با مشکلات داشته باشید. فکر کردن به نکات مثبت یکی از مهم ترین تمرین خونسردی است.

صبور بودن

سخنی از مشاوران آویژه

اگر شما نیز جزء افراد بی طاقت، بی حوصله و عجول هستید، باید به دنبال تمرین خونسردی باشید. صبور بودن را تمرین کنید تا بتوانید زندگی بهتری داشته باشید. برای اینکه به سمت صبور بودن تشویق شده و هدایت شوید باید مزایای صبور بودن را چند بار برای خود تکرار کنید. هنگامیکه احساس می کنید تصمیم عجولانه می گیرید و یا بی حوصله شده اید، نفس عمیق بکش و تا سه بشمار. اهمیت صبور بودن و ویژگی های مثبت بیخیال و ریلکس بودن را با خود مرور کن. این کار به تو کمک می کند تا به مرور به یک فرد صبور و خونسرد تبدیل شوید.

اگر می خواهید شما نیز جزء افراد خونسرد و صبور به شمار بیایید اما نمی توانید احساسات فیزیکی و عاطفی خود را هنگام مشکلات کنترل کنید، می توانید از مشاوره آنلاین برای یادگیری صبور بودن کمک بگیرید.

سوالات متداول

چرا من بی تاب و بی حوصله هستم؟

علت بی حوصله بودن کاملا فردی است. آنچه که باعث ناامیدی و بی حوصلگی شما می شود ممکن است برای دیگری مهم نباشد. بی حوصله بودن باعث می شود از صبوری فاصله بگیرید. پس دفترچه یادداشتی داشته باشید و هنگامیکه ناراحت و بی حوصله می شوید آن را یادداشت کنید. سپس هنگامیکه ریلکس هستید دلیل بی تابی و بی حوصلگی خود را مورد بررسی قرار بدهید.

چگونه می توانم با فرزندانم مانند افراد صبور رفتار کنم؟

ارتباط، کلید اصلی برای صبورتر بودن با کودکان است. هنگامیکه شما سعی کنید ارتباط مناسبی با کودکان برقرار کنید، فرد صبورتری خواهید شد. همچنین به این فکر کنید که بی حوصلگی شما می تواند تاثیرات بسیار منفی برای کودک به همراه داشته باشد. شما با صبور بودن می توانید کودکان صبور نیز تربیت کنید. کودکان صبور کمتر عصبانی می شوند. بهتر می توانند خودشان را در موقعیت های مختلف کنترل کنند.

براي مشاوره در زمينه 9 راز صبور و خونسرد بودن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 3 نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉