کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

آشنایی با 12 راهکار موثر در ترک سیگار

آشنایی با 12 راهکار موثر در ترک سیگار
لطفا به این مقاله امتیاز دهید

⭐هنگامی که سیگار را ترک می کنید، اتفاقات خوبی در زندگی تان آغاز می شود. بلافاصله پس از ترک سیگار، می توانید بهبود های تقریبا فوری را در روند سلامت جسمی خود مشاهده کنید.

⭐زمانی که حمایت مناسبی از جانب اطرافیانتان جهت ترک سیگار دریافت کنید و گزینه های زیادی هم به شما برای محقق سازی این اقدام پیشنهاد شود، آغاز فرآیند ترک سیگار بسیار آسان تر اتفاق می افتد.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که تصمیم گرفته اید برای همیشه سیگار کشیدن را ترک کنید، ابزارها و نکات ارائه شده در این مطلب را دنبال کنید. قطعا این موارد می توانند به شما در کسب توانایی های لازم جهت ترک سیگار کمک کنند. پیش از هر چیز بهتر است به خودتان بابت تصمیمی که گرفته اید، تبریک بگویید. خواندن این مقاله مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه می تواند به عنوان اولین گام، اقدام بسیار بزرگی در راستای دور شدن از دخانیات برای شما باشد.

سیگاری ها اغلب سیگار کشیدن را به خاطر دوستان و یا خانواده خود شروع می کنند. اما آنها به این اقدام ادامه می دهند زیرا به نیکوتین ((یکی از مواد شیمیایی موجود درسیگار و تنباکو)) معتاد می شوند.

12 راهکار موثر در ترک سیگار

نیکوتین هم در بدن شما مانند یک محرک رفتار می کند و هم می تواند موجب افسردگی تان شود. این به معنای آن است که در ابتدا ضربان قلب شما را افزایش داده و باعث می شود احساس هوشیاری بیشتری داشته باشید.

سیگار کشیدن موجب افسردگی تان شده و در نهایت احساس خستگی را در وجود شما ایجاد می کند. افسردگی و خستگی ناشی از کشیدن سیگار باعث می شود که افراد دوباره هوس سیگار کشیدن کنند.

برخی از کارشناسان معتقدند که نیکوتین موجود در تنباکو به اندازه کوکائین و هروئین اعتیاد آور بوده و برای بدن شما مضر است. با این حال هرگز ناامید نباشید. میلیون ها نفر در این کره خاکی زندگی می کنند که توانسته اند به رغم تمامی وابستگی های خود به سیگار و نیکوتین، آن را برای همیشه ترک کنند و قطعا در این راه سختی های زیادی را تحمل کرده اند با این حال توانسته اند در نهایت موفق شوند. بهتر است شما هم پیش از آنکه از این هم دیرتر شود، نکات ارائه شده در این مقاله را جهت ترک سیگار مورد توجه قرار دهید.

12 راهکار موثر در ترک سیگار

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه آشنایی با 12 راهکار موثر در ترک سیگار با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

گام های اولیه برای شروع فرآیند ترک سیگار :

هدف خود را بنویسید:

تجربه ثابت کرده است که افرادی که اغلب می خواهند تغییری بزرگ را در زندگی خود ایجاد کنند، هر زمان که هدف خود را به صورت مکتوب بیان کنند در پیشبرد و تحقق آن هدف موفق تر هستند.

بهتر است صادقانه هدف خود و دلیلی را که برای ترک سیگار انتخاب کرده اید، روی کاغذ یادداشت کنید.

در این روش باید تمام دلایلی را که به خاطرشان می خواهید سیگار را ترک کنید بنویسید.

این موارد می توانند شامل پس انداز پول بیشتر و یا بالا بردن استقامت بدنتان برای انجام ورزشی باشد که انجام می دهید.

سپس لیست تهیه شده از اهداف خود را در جایی که اکثر موارد مقابل چشمتان باشد، قرار دهید و سعی کنید همانطور که به آن دلایل و اهداف فکر می کنید، مدام دلایل جدیدتری را هم به لیستتان اضافه کنید.

دریافت پشتیبانی:

زمانی که دوستان و خانواده شما همراهتان هستند و کمک می کنند تا عادت سیگار کشیدن را کنار بگذارید، احتمال موفقیت شما در روند ترک سیگار بسیار بیشتر می شود.

اگر نمی خواهید به خانواده تان بگویید که سیگار می کشید، از دوستان مورد اعتماد خود بخواهید تا شما را در اقدام جهت ترک سیگار کمک کنند.

از سوی دیگر بهتر است که به فرد بزرگسال و یا یک مشاوردر این زمینه اعتماد کرده و به تمام حرف ها و پیشنهاداتش جهت ترک سیگار گوش کنید.

حتی اگر پیدا کردن افرادی که از شما حمایت می کنند، سخت است(به عنوان مثال دوستان صمیمی تان هم اهل سیگار بوده و علاقه ای هم به ترک آن ندارند) بهترین گزینه برای شما مراجعه به یک گروه پشتیبانی مشاوره آنلاین یا حضوری است.

زمانی را برای خود تعیین کنید:

بهتر است تاریخ ترک سیگار خود را به عنوان روزی که قرار است، دیگر در زندگی تان سیگاری نکشید را تعیین کنید.

این روز را در تقویم خود مشخص کرده و به دوستان و خانواده تان (اگر موضوع را می دانند) بگویید که قرار است در آن روز سیگار را ترک کنید.

این روز را به عنوان یک روز بسیار مهم برای خودتان به عنوان فردی که قبلا سیگار می کشیده و فردی که اکنون بهبود پیدا کرده و تمایلی برای استعمال دخانیات ندارد، مشخص کنید.

خود را انسان جدیدی ببینید که توانسته با اراده ای که دارد از یکی از لذت بخش ترین و البته مضرترین و اعتیاد آورترین اقدامات در زندگی خود عبور کند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه آشنایی با 12 راهکار موثر در ترک سیگار با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سیگار های خود را دور بریزید:

همین امروز تمام بسته های سیگار خود را دور بریزید.

شما نمی توانید زمانی که اطرافتان پر از سیگار است تصمیم به ترک آن بگیرید چرا که حتما پس از مدتی وسوسه شده و شروع به کشیدن مجدد سیگار می کنید.

بنابر این بهتر است از همین ابتدا خود را از شر تمام چیزهایی که حس تمایلتان به سیگار کشیدن را در شما زنده می کنند ،نجات دهید.

زیر سیگاری ها، فندک و حتی بسته های سیگاری که برای مواقع اضطراری در جاهای مختلف خانه پنهان کرده اید، دور بریزید و تصمیم بگیرید دیگر به سراغ آنها نروید.

سپس تمام لباس های خود را بشویید و با این اقدام تا جایی که می توانید، بوی بد سیگار را از پلیور و لباس هایتان دور کنید. اگر در ماشین خود هم سیگار کشیده اید، بهتر است که آن را هم برای یک بار به صورت اساسی تمیز کرده و تمام آثار سیگار را از آن دور کنید.

گام های اولیه برای شروع فرآیند ترک سیگار

به محرکه های خود فکر کنید:

احتمالا از زمان هایی که تمایل به کشیدن سیگار دارید، مانند بعد از خوردن غذا، زمانی که در خانه بهترین دوست خود هستید، هنگام نوشیدن قهوه و یا در حال رانندگی هستید، یا در سفری تفریحی به سر برده و دوست دارید که نهایت آرامش را تجربه کنید، کاملا در زندگی خود آگاه هستید.

بهتر است این موضوع را بدانید که هر موقعیتی که در آن حس کشیدن سیگار را دارید، می تواند به عنوان محرکی برای شما باشد. هنگامی که محرک های خود را کشف کردید، این نکات را امتحان کنید:

عادت های خود را تغییر دهید:

اگر هنگام رانندگی سیگار می کشید، برای چند هفته پشت فرمان ننشینید و از وسایل دیگری مانند اتوبوس، تاکسی برای رسیدن به محل کار و یا دانشگاه خود استفاده کنید.

حتی می توانید به جای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، شروع به پیاده روی کنید تا به مرور زمان موقعیت هایی که را همیشه و یا اکثر مواقع در آنها سیگار می کشیدید را فراموش کنید.

می توانید پس از صرف غذا نیز به جای فکر کردن در مورد کشیدن یک نخ سیگار شروع به صحبت با دوست یا اعضای خانواده خود بر سر موضوعات مختلف کرده و این عادت را از سرتان بیرون کنید.

مکانتان را تغییر دهید:

تغییر مکان زندگی تان در صورت امکان و یا تغییر جای میز کار و وسایلی که روی آن گذاشته اید، می تواند در فرآیند ترک سیگارتان بسیار مفید باشد. حتی تغییرات جزئی نیز در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

به عنوان مثال اگر شما و دوستانتان معمولا در ماشین غذا می خورید تا بتوانید پس از خوردن غذا، سیگار بکشید از این لحظه به بعد حتما غذای خود را داخل رستوران سرو کنید.

دنبال جایگزین باشید:

بهتر است چیز دیگری را جایگزین سیگار کنید.

عادت شما به اینکه سیگار در دهانتان نیست و یا چیزی ندارید که با آن خود را مشغول کنید، موجب می شود بار دیگر عادت سیگار کشیدن را در خود زنده کنید.

برای ترک این شرایط بهتر است که همراه خود خوراکی مورد علاقه تان را نگه داری کنید. چوب هویج، آدامس بدون شکر، شکلات نعنایی، خلال دندان و یا آّب نبات چوبی می تواند گزینه های بسیار خوبی برای ترک عادت سیگار کشیدنتان باشند.

عوارض ترک سیگار

خودتان را مشغول کنید:

منفعل و گوشه گیر نباشید. خودتان را به انجام کار جدیدی مشغول کنید و فکرتان را تا حد ممکن از میل درونی تان برای کشیدن سیگار دور کنید.

هرچقدر حواستان بیشتر پرت باشد، کمتر هوس کشیدن سیگار را می کنید.

فعال ماندن شما به حواس پرتی تان کمک کرده و حتی موجب می شود وزن خود را پایین نگه داشته و انرژی تان را افزایش دهید.

سعی کنید در اغلب موارد فکر خود را مشغول کارها و برنامه هایی کنید که سطح انرژی شما را افزایش داده و ذهنتان را از افکار منفی دور می کنند.

رفتن به باشگاه و شروع یک ورزش جدید می تواند راهکار بسیار خوبی برای تحقق عادت ترک سیگار شما باشد.

به تدریج ترک کنید:

برخی از افراد متوجه این موضوع شده اند که کاهش تدریجی تعداد سیگارهایی که در طی روز می کشند، راهی بسیار موثر برای ترک سیگار است.

اما این استراتژی برای همه کار نمی کند. ممکن است شما جز آن دسته از افرادی باشید که تمایل به ترک کشیدن سیگار دارید و خیلی سریع بدون وقفه این کار را آغاز می کنید.

با این حال احتمال بازگشت شما برای مصرف دوباره سیگار در این شرایط بیشتر می شود و احتمال بازگشتتان به شرایط پیش از ترک سیگار هم بیشتر خواهد شد. پس بهتر است که ابتدا کاملا تدریجی و آرام برای ترک سیگار قدم بردارید.

به جایگزین نیکوتین توجه کنید:

اگر متوجه شدید که هیچ یک از استراتژی های بالا برایتان جواب نمی دهد، بهتر است با پزشک خود در مورد شیوه های درمانی دیگری مانند استفاده از آدامس های جایگزین نیکوتین، برخی از چسب ها (چسب نیکوتین)و یا اسپری های بینی صحبت کنید.

البته این را هم بدانید که امکان استفاده از این اسپری ها و چسب‌ها تنها با نسخه پزشک وجود دارد. به پزشک خود مراجعه کنید و از وی راه حلی اساسی را برای ترک سیگار خود بخواهید. قطعا پزشک می تواند به شما کمک کند تا راه حلی را پیدا کنید که بیشترین میزان کارایی را برای تسریع روند ترک سیگار کشیدنتان دارد.

به خودتان پاداش دهید:

ترک سیگار اصلا اقدام راحت و آسانی نیست.

اگر در این راه موفق شدید، حتما به خودتان پاداش خوبی بدهید. می توانید پول خرید بسته های سیگار را جمع آوری کرده و هر چند وقتی به جای هزینه کرد آن پول برای خرید سیگار به خودتان پاداشی درخور دهید.

حتی پس از ترک قطعی سیگار هر سالی را که بدون استعمال آن پیش بردید، حتما برای خود جشن بگیرید. کافی است به لذت ترک سیگار فکر کنید و اقدام کنید.

12 راهکار موثر در ترک سیگار

عوارض ترک سیگار

به عنوان کسی که برای مدت ها سیگار کشیده و اکنون قرار است آن را از زندگی خود حذف کند، انتظار ایجاد برخی علائم فیزیکی جدید را در خود داشته باشید. اگر بدن شما به نیکوتین معتاد است، قطعا پس از ترک آن دچار تغییرات شدیدی می شود. احساسات فیزیکی ترک سیگار می تواند شامل موارد زیر باشد:

🔴سردردهای طولانی و یا معده درد شدید

🔴افسردگی و ناراحتی

🔴کمبود انرژی

🔴خشکی دهان و گلودرد

🔴میل زیاد به خوردن پیدا کردن

🔴بی خوابی

همه این موارد را برای مدتی تجربه خواهید کرد اما به این موضوع فکر کنید که این احساسات منفی قرار نیست تا ابد شما و جسمتان را درگیر کنند. پس بهتر است صبور باشید تا علائم ترک نیکوتین در بدنتان به طور کامل برطرف شود. سعی کنید، تسلیم نشوید و پنهانی و دور از چشم بقیه شروع به کشیدن سیگار نکنید. کافی است برای مدتی با عوارض نامطلوب ترک سیگار کنار بیایید.

سخنی از مشاوران آويژه

در پایان این نکته را فراموش نکنید که اگر در حین دوره ترک سیگار خود دچار لغزش شدید، هرگز تسلیم نشوید. این موضوع را فراموش نکنید که تغییرات عمده گاهی اوقات شروع سخت و حتی نادرستی خواهند داشت. مانند افراد دیگر، ممکن است، هفته ها و یا حتی ماه ها عادت اشتباه خود را با موفقیت ترک کنید و اما ناگهان هوس شدیدی برای بازگشت دوباره جهت استعمال سیگار پیدا کنید. با این حال، لغزش شما به معنی شکست خوردنتان نیست. فقط به این معناست که شما هم انسان هستید و می توانید خطاهای خود را تکرار کنید.

در چنین مواقعی لغزش خود را به عنوان یک اشتباه در مسیر زندگی تان ببینید. به خودتان یادآوری کنید که چرا تصمیم به ترک سیگار گرفتید. فراموش نکنید، هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست. باید همواره به این موضوع توجه داشته باشید که اقدام برای ترک سیگار می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان، بیماری های ریوی و سایر بیماری های مرتبط با سیگار را کاهش دهد.

براي مشاوره در زمينه آشنایی با 12 راهکار موثر در ترک سیگار

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉