کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مشاوره ازدواج برای انتخابی عاقلانه است یا زندگی ای عاشقانه ؟

مشاوره ازدواج برای انتخابی عاقلانه است یا زندگی ای عاشقانه ؟

ضرورت مشاوره قبل از ازدواج

همه ی شما شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است. این ضرب المثل تنها مربوط به بیماری و سلامتی نیست و در مورد بقیه مسائل نیز صدق می کند. یکی از این موارد ازدواج است. حتما تا به حال شنیده اید که آمار طلاق در ایران رو به افزایش هست و شاید حتی در میان اطرافیان خودتان نیز شخصی باشد که طلاق گرفته و یا قصد طلاق گرفتن را دارد. مشاوره پیش از ازدواج همان پیشگری ای است که شما را از عواقب یک ازدواج ناموفق در امان نگه می دارد. موارد زیادی در به وجود آمدن مشکلات خانوادگی دخیل هستند که مهم ترین آن ها مشکلات اقتصادی و مشکلات ناخودآگاه هستند. شاید اصطلاح مشکلات ناخودآگاه برای اولین بار به گوشتان خورده باشد ولی جالب است بدانید سهم زیادی را در طلاق گرفتن زوجین از یکدیگر دارند.

یکی از بزرگترین و مهم ترین فواید مشاوره ازدواج پیدا کردن همین مشکلات و تناقضات است. در ادامه ی این موضوع با ما همراه باشید تا در مورد اهمیت و ضرورت مشاوره قبل ازدواج با شما صحبت کنیم.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

به یک سری از جلسات مشاوره که زن و مرد به صورت جداگانه و یا با یکدیگر برای بررسی میزان موفقیت ازدواجشان با مشاور صحبت می کنند مشاوره ازدواج گفته می شود. در این جلسات مشاور سعی می کند که با گوش دادن به صحبت های شما و انجام دادن تست هایی مشخص کند که آیا برای ازدواج با یکدیگر تفاهم دارید یا نه؟

در این جلسات موارد پیش نیاز ازدواج به شما توضیح داده خواهد شد و شما را از مشکلات و چالش های آن آگاه می کنند.

رویکردهای مشاوره پیش از ازدواج

موارد مختلفی به عنوان رویکردهای مشاوره پیش از ازدواج مطرح می شوند که مهم ترین آن ها جلوگیری از ازدواج های ناموفق است. تصور بکنید که بدون آگاهی از شخصیت خودتان و همسرتان ازدواج کرده اید و بعد از مدتی اختلافات میان شما شروع می شود. این اختلافات آنقدر زیاد می شود که تحمل آن ها را ندارید و از یکدیگر طلاق می گیرید. اما ماجرا فقط به طلاق ختم نمی شود.

مسئله این است که مشکلات شما بعد از طلاق نیز گریبان شما را خواهد گرفت. پس از آن مرد مشغول به پرداخت مهریه و نفقه می شود و زن نیز اگر مستقل نباید دچار مشکلات فراوانی می شود. شرایط زمانی بدتر می شود که شما فرزند نیز داشته باشید. آنگاه معضلات بزرگ کردن و تربیت او بسیار زیاد خواهد بود. اما حالا تصور بکنید که قبل از اینکه ازدواج بکنید به مشاور مراجعه کرده اید و او در مورد بروز چنین مشکلی در آینده شما به شما اخطار می دهد. بزگترین فایده مشاوره پیش از ازدواج هم همین موضوع است. اینکه نگذارد شما درگیر یک ازدواج اشتباه و یک آینده وحشتناک شوید.

در مشاوره ازدواج چه می گویند؟

شاید کنجکاو باشید و با خودتان بگویید چه اتفاقی در جلسات مشاوره قبل از ازدواج می افتد که تا این حد در مورد میزان تاثیر آن صحبت می شود. به طور کلی موضوعات مشاوره قبل ازدواج به دسته های زیر تقسیم می شوند:

تست مشاوره ازدواج

یکی از مهم ترین بخش های مشاوره ازدواج تست های شخصیت شناسی و تست تفاهم قبل از ازدواج هستند. وقتی شما و شخص مورد نظرتان به مشاور ازدواج مراجعه می کنید از شما درخواست می شود به سوالاتی جواب دهید تا در صورت وجود اختلالات شخصیتی در شما و یا شخص مقابلتان تشخیص داده شود. علاوه بر این این تست ها میزان تفاهم شما را هم معلوم می کند. البته باید بدانید تفسیر این تست ها به این سادگی نیست و انجام دادن آن ها در خانه به شما کمکی نمی کند. بلکه مهم این است که آن تست ها توسط یک فرد متخصص بررسی و تفسیر شوند. از مهم ترین این تست ها می توان به تست mmpi، تست neo و تست milon اشاره کرد.

تست مشاوره ازدواج
مشاوره قبل از ازدواج

شنیدن صحبت های شما

بهترین مشاور ازدواج کسی هست که بیشتر از آن که صحبت کند، به صحبت های شما گوش دهد. او باید ابتدا به تمامی حرف های شما گوش دهد تا بتواند به طور دقیق شما را راهنمایی کند. مطمئن باشید مشاورینی که فقط صحبت می کنند سعی دارند یک نسخه یکسان را برای شما بپیچند.

رویکردهای مشاوره پیش از ازدواج
پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج

پرسیدن سوالات هوشمندانه

تخصص یک مشاور در سوالاتی که در مشاوره قبل ازدواج از شما می پرسد مشخص می شود. سوالات او باید هدفمند باشد و از پرسیدن آن ها به دنبال رسیدن به یک حقیقتی باشد. از متداول ترین سوال هایی که در مرکز مشاوره قبل از ازدواج از شما پرسیده می شود مدت آشنایی قبل از ازدواج است.

شاید این سوال خیلی ساده به نظر برسد ولی میزان آشنایی شما با یکدیگر قبل از ازدواج مسائل زیادی را درباره ی رابطه شما مشخص می کند. به طور مثال اگر مدت زیادی از آشنایی شما گذشته باشد و سپس به مشاور مراجعه کنید، او می داند که بین شما رابطه عاطفی شکل گرفته است و بنابراین میزان تاثیرگذاری صحبت های او بر روی شما کمتر خواهد بود. از این رو در مورد زمان مشاوره قبل از ازدواج همیشه پیشنهاد می شود که در ابتدای رابطه مراجعه کنید زیرا تصمیم گیری شما منطقی تر خواهد بود.

تاثیرات مشاوره قبل از ازدواج چیست؟
مراحل مشاوره پیش از ازدواج

مشخص شدن مشکلات ناخودآگاه

پس از بررسی تست های مختلف و شنیدن صحبت های شما و شخص مورد نظرتان حال نوبت آن است که مشاور نظر خودش را به شما بگوید. او ابتدا تست ها را تفسیر می کند و با صحبت هایی که شما انجام دادید مطابقت می دهد. این جاست که معجزه مشاوره ازدواج اتفاق می افتد. در اینجا مشاور به مشکلاتی اشاره می کند که اصلا شما به چشم یک مشکل به آن نگاه نمی کردید. مشاور به علت تجربه و علمی که دارد مسائل را بسیار مو شکافانه تر بررسی می کند.

خیلی از مسائل در نظر زوج ها بسیار ساده و بی اهمیت هستند در صورتی که همین مشکلات می تواند در آینده باعث دردسر شوند. مشاور شما را از این مسائل آگاه می کند. اما قدم بعدی چیست؟ آیا فقط این مسائل را بیان می کند و در نهایت می گوید شما به درد زندگی با یکدیگر نمی خورید و تمام می شود؟

در مشاوره ازدواج چه می گویند؟
تست مشاوره قبل ازدواج

بعد از مشخص شدن مشکلات چه اتفاقی می افتد؟

اگر فکر می کنید که به وقتی به مشاور ازدواج مراجعه می کنید و در نهایت به شما گفته می شود که نباید با یکدیگر ازدواج کنید کاملا اشتباه هستید یکی از مراحل مشاوره پیش از ازدواج ارائه راه حل هایی برای حل مشکلات است.

وقتی که مشکلات شخصیتی و مواردی که با طرف مقابلتان تفاهم ندارید مشخص شد، مشاور ازدواج شروع به ارائه راه حل هایی برای حل کردن آن ها می کند. در واقع می توان گفت که قسمت اصلی مشاوره ازدواج که حل کردن مشکلات است تازه شروع می شود. او به شما یاد می دهد که چگونه برخی از رفتارهای خود را تغییر دهید و یا چه کارهایی باید بکنید تا بتوانید بدون مشکل کنار یکدیگر زندگی کنید.  نگرانی های قبل از مراجعه به مشاوره ازدواج کاملا بی مورد هستند. جلسه مشاوره ازدواج و خانواده جلسه دادگاه نیست که حکم به جدایی شما بدهد، بلکه به شما کمک می کند بتوانید با یکدیگر سازگار شوید و زندگی خوبی را شروع کنید.

خوب است بدانید از لحاظ آماری هم اهمیت مشاوره ازدواج ثابت شده است به طوری که در یک تحقیق در امریکا مشخص شد زوج هایی که مشاوره رابطه قبل از ازدواج داشته اند به میزان 30 درصد شانس بیشتری برای ساختن یک زندگی موفق داشته اند.

آویژه، مرکز مشاوره ازدواج با کادری متخصص

اگر قصد مراجعه به مشاوره برای ازدواج دارید خیلی مهم است که به کجا مراجعه می کنید. زیرا همانطور که در بالا توضیح دادیم تفسیر تست های شخصیتی، شناسایی شخصیت شما و پیدا کردن مشکلات ناخودآگاه کاری کاملا تخصصی است و اگر مشکلات شما ریشه ای حل نشوند قطعا به مشکل برخواهید خورد. بنابراین باید حتما به یک مشاور کاربلد مراجعه کنید. مرکز مشاوره آویژه با کادری تخصصی و با تیمی مجرب سال هاست که در زمینه مشاوره ازدواج فعالیت دارد و می تواند بهترین راهنمای شما در این مسیر باشد. علاوه بر آن شرایط استفاده از مشاوره ازدواج آنلاین نیز برای شما فراهم است. شما می توانید برای اطلاع از هزینه مشاوره قبل از ازدواج با شماره 02162999066 تماس بگیرید.

سوالات متداول

رویکرد های مشاوره ازدواج چیست؟

رویکردهای مشاوره ازدواج این است که به شما آموزش دهد چگونه فرد مورد نظرتان را بشناسید. به عنوان مثال شما از همسر آینده تان می پرسید شما مسئولیت پذیرید؟ خوب قطعا فرد می گوید بله هستم. در صورتیکه باید سوال را اینگونه مطرح کنید: تعریف شما از مسئولیت پذیری چیست؟ به چه کسی مسئول میگویید؟ نکته دیگر این است که زوجین درباره نظام ارزش های اعتقادی از هم سوالی نمی کنند یا خیلی کم به این موضوع می پردازند. درحالی که این مساله بسیار مهم است. مشاوره ازدواج به شما کمک می کند این موضوعات را دقیق تر بررسی کنید.

زمینه های ازدواج موفق چیست؟

تفاهم : طبق آخرین تحقیقات نشان می دهد خوشبخت ترین زوجین افرادی هستند که از لحاظ ظاهر، اعتقاد، جذابیت ، شباهت ها در خانواده بیشترین میزان رضایت را از هم داشته باشند.  عشق و علاقه: هر چه میزان علاقه شما به یکدیگر بیشتر باشد و برای هم جذاب تر باشید ازدواج موفق تری در انتظارتان است.سن: فاکتور سن در ازدواج نقش مهمی دارد. اول اینکه پسر ودختر باید به سنی برسند که به راحتی بتوانند مسائل را از هم تمیز دهند و آمادگی ازدواج را داشته باشند. ثانیا بهتر است سن پسر حداق 1 و حداکثر 5 سال از دختر بزرگتر باشد. در شرایطی که دختران از پسران بزرگتر است توصیه می کنیم حتما به مشاوره مراجعه کرده تا او جزئیات را بهتر بررسی کند.

تاثیرات مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره های پیش از ازدواج در بالارفتن میزان ازدواج های موفق تاثیر مستقیمی دارد. اختلالات روانی زوجین، عدم تفاهم زوجین و اقدامات خام و بی منطق آن ها در مواجه با مشکلات یا اختلافات خانوادگی، از عوامل مهم طلاق در آن هاست. وظیفه مشاور این است که از بروز این اتفاقات پیشگیری کند. به همین دلیل اهمیت مشاوره قبل از ازدواج تا این حد زیاد است. تنها باید این باور غلط را از میان برد که تنها دیوانه ها یا افراد مشکل دار به مشاوره مراجعه می کنند. یا عده ای می گویند من خودم مشاور همه هستم چه احتیاجی به مشاوره دارم.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه مشاوره ازدواج برای انتخابی عاقلانه است یا زندگی ای عاشقانه ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور