کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

انگیزه های افراد از ازدواج با فامیل چیست ؟

ازدواج با فامیل,ازدواج با فامیل نزدیک,

ازدواج با فامیل یکی از الگوهای ازدواج در ایران است . این ازدواج شامل افرادی میشود که در چهار نسل گذشته حداقل یک جد مشترک داشته باشند . افراد برای این گونه ازدواج ها انگیزه های خاص خود را دارند ، دلایلی اعم از انگیزه های :

  • مذهب
  • نژاد
  • فرهنگ
  • مسائل مالی

انگیزه های افراد از ازدواج با فامیل

خانواده های ثروتمند ترجیحشان ازدواج با فامیل است . چرا که این کار اموالشان  را درون خانواده خود حفظ میکند . افراد با مذهب خاص و یا خانواده های سنتی و مذهبی به دنبال کسانی هستند که داخل یک بستر مشترک رشد یافته باشند تا از لحاظ اعتقادات و آداب معاشرت با هم به مشکل برنخورند . به همین ترتیب افراد با نژاد و فرهنگ های گوناگون هم از این قاعده پیروی میکنند . به عبارت دیگر افراد  به خاطر وجود تناسب بیشتر و شناخت مناسبی که از هم دارند با روی خوش به این نوع ازدواج نظر می افکنند . ازدواج با فامیل مزایا و معایب خاص خود را دارد . اما عواقب وخیم ژنتیکی که بر نسل های آینده میگذارد قابل مقایسه با هیچ کدام از مزیت هایش نیست . در این موارد کمک گرفتن از مشاوره خانواده خیلی به شما عزیزان کمک کننده می باشد.


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است ؟


ازدواج با فامیل نزدیک

ازدواج با فامیل نزدیک به معنای ازدواج با کسی که با او پدربزرگ یا مادر بزرگ مشترکی _ مثل دختر عمو و پسر عمو ، پسر عمه و دختر دایی ، دختر خاله و پسر خاله و… _ داریم.  به طورکلی در رابطه با ازدواج ما چیزی تحت عنوان ازدواج بی خطر نداریم . ازدواج هر فرد با دیگری خطری 2 تا 3 درصدی را شامل می شود ؛ اما در ازدواج با فامیل نزدیک ایجاد اختلال ژنتیکی ده برابر بیشتر از ازدواج با غیر آن است . با این همه پیوند خویشاوندی ، بنا به دلایلی که ذکرش رفت ، در بسیاری از خانواده ها یکی از معیار های ازدواج به شمار می رود و بسیار حائز اهمیت دانسته می شود . ضرب المثل معروف ” عقد دختر عمو و پسر عمو را در آسمان ها بسته اند ” به خوبی مبین ریشه این نوع تفکر در جامعه ما است.

ازدواج با فامیل دور

ازدواج با فامیل دور از لحاظ  مشکلات ژنتیکی ریسک کمتری نسبت به ازدواج با فامیل نزدیک دارد . اما این ریسک نسبت به شناخت طرفین بیشتر می شود . در ازدواج با فامیل به علت نزدیکی خانواده ها و ملاحظاتی که بینشان وجود دارد ، غالباً خانواده ها از تحقیقات قبل از ازدواج اجتناب میکنند . چرا که آشنایی قبلی باعث ایجاد توقع در طرفین شده و انتظار اعتماد بی چون و چرایی پدید می آید . در این جا ممکن است چیزی تحت عنوان تحقیقات محلی مصداق توهین و یا بدبینی جلوه داده شود . با این همه چه در ازدواج با فامیل نزدیک چه در ازدواج با فامیل دور توصیه میشود خانواده ها ملاحظات را کنار بگذارند و بدون پیش زمینه فکری، درست مثل ازدواج  با غیر فامیل به تحقیقات قبل از ازدواج بپردازند .


بیشتر بخوانید: مزایای ازدواج فامیلی و معایب آن چیست ؟


ازدواج با فامیل دور,شرایط ازدواج با فامیل,

شرایط ازدواج با فامیل چیست

شرایط ازدواج با فامیل را حتی در صورت ازدواج با فامیل دور نباید از یاد برد ! آمار ناهنجاری های مادر زادی متاثر از ازدواج های خویشاوندی در کشور ما بسیار بالاست ؛ نباید این خطر را دست کم گرفت و یا پشت گوش انداخت . با توجه به آمار رو به رشدی که این ناهنجاری ها دارند باید آن را جدی گرفت . هرچند که از قدیم گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است .

بنابر این از همان ابتدا باید از تشویق جوان ها به این گونه پیوند های خانوادگی جلوگیری کرد . اما اگر علاقه ای شکل گرفته بود و طرفین به این ازدواج اصرار داشتند بهتر است این ازدواج کنترل شده و زیر نظر مشاور صورت بگیرد . خوشبختانه امروزه با وجود مراکز مشاوره خانواده و روانشناسی ، این شرایط زیل مشاوره ازدواج برای زوجین فراهم شده است.  بنابراین یکی از مهمترین شرایط ازدواج با فامیل مراجعه به افراد متخصص و از همان ابتدا اوضاع را کنترل کردن است .


بیشتر بخوانید: مشکلات ازدواج فامیلی را چگونه مدیریت کنیم


ازدواج فامیلی چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا و معایب ازدواج با فامیل بسیار است ؛ اما از مهمترین واشتراکی ترین مزیت اینگونه ازدواج ها میتوان به مسئله تناسب و هم کفو بودن اشاره کرد . هر چند که این مزیت صد در صدی نیست و ممکن است زوجین بعد از زندگی مشترک به این نتیجه برسند که قبل از ازدواج اصلاً هم را نمی شناخته اند . به هر حال با توجه به آمار و اطلاعات کسب شده ، میزان طلاق در این گونه پیوند های زناشویی کمتر است . البته این مسئله به خاطر سازش و یا هم کفو بودن بیشتر نیست ؛ بلکه بدین خاطر است که اعضای خانواده به خاطر بر هم نخوردن روابط خویشاوندی و ارتباطاتی که دارند ، به ریش سفید های فامیل متوسل شده و مانع جدایی زوجین میشوند . مشاوره خانواده در این زمینه میتواند به شما کمک نماید .


بیشتر بخوانید:  معایب ازدواج فامیلی


 

ریسک ازدواج با فامیل

از طرفی نشان داده شده است که ازدواج با فامیل  ریسک بروز اختلالات مربوط به ژن های اتوزومال مغلوب را بالا میبرد . این امر باعث بروز مشکلات مادر زادی میشود . ازدواج با فامیل یکی دیگر از مشکلات ازدواج میباشد . هر انسانی یکی از ژن هایش را از مادرش و دیگری را از پدرش دریافت میکند . در بیماری‌های اتوزومی مغلوب ، که اغلب در ازدواج با فامیل بروز میکند ، هر دو ژنی که به ارث برده ناقص و معیوب است . این در حالی است که در ازدواج های غیر فامیلی اگر چه یکی از والد ها دارای ژن نا سالم باشند ، آن به جنین  نمی رسد. چرا که ژن سالم غالب است و آن به جنین منتقل میشود .

در صورتی که در ازدواج های فامیلی به علت وجود ژن مشابه ، هر دو ژن ناسالم را منتقل کرده و حتی آن را تشدید میکنند. ازدواج نزدیک ازدواجی است که از نظر فیزیکی، پزشکی و روانی با خودش عیب و ایرادهای ارثی را که در تمام خانواده ها هست به بچه‌ ها حتی در غالب اوقات با یک حالت تشدید شده به فرزندان منتقل میکند .

 ازدواج با فامیل

ازدواج با فامیل را به دقت بررسی کنید

از دیگر مزایا و معایب ازدواج با فامیل میتوان به تاثیر مثبت این گونه ازدواج ها بر آرواره ها و دندان های کودکان اشاره کرد. آرواره ها و دندان ها چون ترکیب یکسانی دارند ، بچه‌ ها از این نظر نظم و ترتیب بهتری خواهند گرفت . با این حال این ازدواج به خاطر عواقب وخیمی که دارد ، اصلاً توصیه نمیشود . غالب اوقات در ازدواج های خارج از نژاد فامیلی ، میتوانیم جنبه های مثبتی را که در هر دو نژاد از پدر و مادر وجود داشته و به فرزندان منتقل شده ، ببینیم . از آن جایی که سیستم بدن میتواند میان خوب و بد ژن خوب را برگزیند و ژن سالم غالب و منتقل شونده است ، پس ازدواج های غیر فامیلی میتواند به فرزندان سالم تری از لحاظ فیزیکی و روانی منجر شود .

ازدواج های فامیلی بیماری های اعضای فامیل را به جنین منتقل میکند . در اکثر مواقع حتی شدید تر از آنچه که در ژن پدر و یا مادر بوده در فرزند بروز و ظهور پیدا می کند. به همین دلیل این نوع ازدواج ابداً توصیه نمیشود. نتایج تحقیقات نشان داده است که بیشتر ازدواج های فامیلی به نشانگان داون فرزندان انجامیده . نشانگان داون یک نوع عقب ماندگی ذهنی است که ممکن است دارنده خود را  به بیماری های قلبی مشکلات شنوایی و بینایی و آلزایمر منجر کند . همچنین ازدواج با فامیل خطر ابتلای فرزند را به بیماری های ( عصبی – مغزی ، عصبی – عضلانی ، متابولیکی ، خونی ، اسکلتی – استخوانی ، غدد ، پوستی ، قلب و عروق ، اختلالات بینایی) افزایش میدهد .


بیشتر بخوانید: بهترین ازدواج فامیلی


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج فامیلی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Motives in Marriage

براي مشاوره در زمينه انگیزه های افراد از ازدواج با فامیل چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور