کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مهمترین معیارها و شرایط ازدواج دختر چیست

شرایط ازدواج دختر,مناسب ترین شرایط ازدواج دختر

شرایط ازدواج دختر

شرایط ازدواج دختر در فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف و همچنین در کشورهای گوناگون بسیار متفاوت است . اما بعضی از شرایط باید در همه دختران وجود داشته باشد . تا بتوانند ازدواج موفقی داشته باشند . از مهمترین شرایط ازدواج دختر می توان به مسائلی مانند بلوغ جنسی اشاره کرد . یعنی دختر به حدی از رشد جسمانی و فکری رسیده باشد که بتواند رابطه جنسی برقرار کند .

همچنین او باید بتواند احساسات و  خواسته های جنسی خود و طرف مقابل را بشناسد و مدیریت کند . دختر باید از لحاظ عاطفی به درجه ای  از پختگی رسیده باشد که بتواند یک همسر و مادری فداکار باشد . مسئولیت پذیری از دیگر فاکتورها و شرایط ازدواج دختر است که قطعاً باید به آن رسیده باشد . دختر باید به قدری از تعاملات اجتماعی درک داشته باشد که در دوران نامزدی و آشنایی قبل از ازدواج بتواند در خواست های خودش را به طرف مقابل بگوید . در مورد شرایط ازدواج دختر فقط نباید معیار های فرهنگی را بررسی کرد . ازدواج مقوله ای پیچیده است . هنگام بررسی شرایط ازدواج دختر میبایست تمام شرایط فیزیولوؤیکی، عاطفی ، اجتماعی و .. را در نظر گرفت .


بیشتر بخوانید: معیارهای اصلی ازدواج موفق را بهتر بشناسیم


مناسب ترین شرایط ازدواج دختر

مناسب ترین شرایط ازدواج دختر به شرایطی گفته میشود . که در آن تعادل  بین خود و طرف مقابل از لحاظ شخصیتی ، مالی ، معنوی و خانوادگی برقرار  باشد . برای مثال در بعد دینداری و معنویت آیا سنخیتی بین دو طرف وجود دارد یا خیر ؟ آیا دو طرف می‌توانند به عقاید هم احترام بگذارند ؟

زمانی که از شرایط ازدواج دختر سخن به میان می‌آید باید حتما این مورد نیز بررسی شود . زیرا ممکن است همین موارد به چالش بزرگی در زندگی زناشویی تبدیل شود . در کل مناسب ترین شرایط ازدواج دختر در زمانی است که علاوه بر اینکه به بلوغ رسیده باشد .  باید در حالت روحی مساعدی ازدواج کند و نسبت به آن آگاهی داشته باشد . اتفاقی که زیاد مشاهده می شود این است که دختر فقط به دلیل فرار از محیط خانه و خانواده ازدواج می کند . از جمله به دلایل وابستگی غیر منطقی به فردی به دنبال ازدواج با اوست .


بیشتر بخوانید: معیارهای یک پسر خوب برای ازدواج


مهم ترین شرایط ازدواج دختر,حداقل شرایط ازدواج دختر

مهمترین شرایط ازدواج دختر

مهمترین شرایط ازدواج دختر این است که به وسیله آموزش یا یادگیری از طریق تجربه بتواند کنترل احساسات خود را در زمان تصمیم گیری در مورد فرد مورد نظر در اختیار قرار بگیرد .

داشتن احساسات مثبت نسبت به فردی قبل از ازدواج مسئله ای منفی تلقی نمی شود . در هر صورت دو طرف باید شرایط یکدیگر را ببینند و بسنجند . فراموش نکنیم که باید تفاوت های فردی را نیز در نظر بگیریم . مهمترین شرایط ازدواج دختر این است که در مورد روابط جنسی مالی عاطفی و هیجانی به بلوغ رسیده باشد . اما دختری با سن بالاتر از آن هنوز به آن پختگی نرسیده است . برای اینکه بدانیم دختری چند شرط از شرایط ازدواج دختر را به طور کلی دارا میباشد . این است که معیار های ازدواجش را با یک مشاور زبده در میان بگذارد که بسیار تاثیر گذار است .


بیشتر بخوانید: سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


حداقل شرایط ازدواج دختر

حداقل شرایط ازدواج دختر چیست ؟ او هم از عهده مدیریت یک زندگی به عنوان همسر بر بیاید هم اینکه خودش از زندگی لذت ببرد . مناسب ترین شرایط ازدواج دختر زمانی است که از زندگی مشترک حس رضایت مندی به او دست بدهد . قطعاً انگیزه و انرژی بسیار بیشتری برای ادامه زندگی خواهند داشت .

فرض کنید که دختر از لحاظ جنسی آماده برقراری رابطه به لحاظ جسمی و فکری نیست . اما به دلیل خرده فرهنگ ها و معیار های جمعی یا هر دلیل دیگری تن به ازدواج داده است . قطعاً تجربه آمیزش جنسی می تواند دردناک ترین و وحشتناک ترین تجربه زندگی او باشد . در صورتی که اگر از لحاظ فکری و جسمی به بلوغ کافی رسیده باشد . در نتیجه از نظر جنسی احساس نیاز در او به وجود آمده است . قطعا لذت زیادی از رابطه خواهد برد که بسیار در کیفت زندگی  مهم است . در شروع زندگی مشترک دارا بودن حداقل شرایط ازدواج دختر معیاری حیاتی است . تا حدودی نگاه به سن دختر میتواند راهگشا باشد . توجه کنیم که کودک همسری پدیده ای شوم و با عواقب ناگواری برای جامعه است .


بیشتر بخوانید: بهترین سن برای ازدواج


شرایط ازدواج دختر

شرایط ازدواج دختر در اسلام

شرایط ازدواج دختر از نظر اسلام نیز در ابعاد وسیعی مورد بررسی قرار گرفته است . در کل موضوع ازدواج از موضوعات بسیار مهم و حیاتی است که بسیار به آن تأکید شده است . علاوه بر این از نظر اسلام مادر از ارکان اصلی خانواده در بعد بزرگتر جامعه می باشد . همچنین در دین اسلام بسیار به تکریم زن تاکید شده است . در روایات هست که زمانی که حضرت علی (ع) ، حضرت فاطمه را از پیامبر خواستگاری کردند پیامبر اسلام به نزد دخترشان آمدند . بعد از دادن مشورت به حضرت فاطمه تصمیم نهایی را برعهده خودشان گذاشتند.

پس می‌توان این را استنباط کرد شرایط ازدواج دختر از نظر اسلام رسیدن به شرایط عقلی لازم است . به حدی که خودش بتواند تصمیم بگیرد و زندگی زناشویی را کنترل کند . بنابر این والدین در بهترین شرایط باید راهنما و حامی دختر در انتخابش باشند نه تصمیم گیرنده صرف .


بیشتر بخوانید: معیارهای همسر خوب از دیدگاه روانشناسی چیست ؟


تاثیرات و آثار ازدواج زودرس دختران

ازدواج زودرس  و در سنین بسیار پایین دختران در کشور ما علی رغم پیشرفت هایی که در زمینه تکنولوژی افزایش منابع آگاهی و آموزش و همچنین تغییر نوع تفکر و زاویه دید نسبت به زندگی کماکان به چشم میخورد . در قانون کشور ما سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال در نظر گرفته شده است  .

از شرایط ازدواج دختر می توان به آگاهی و آمادگی جسمانی او برای پذیرش یک رابطه جنسی که قرار است از پایه های اصلی زندگی زناشویی او باشد اشاره کرد . اگر دستگاه تناسلی دختر به قدر کفایت رشد نکرده باشد قطعاً آمیزش جنسی دردناک و آزار دهنده خواهد بود . این می‌تواند زمینه‌ساز به وجود آمدن مشکلات روحی و روانی در دختران بشود از جمله آسیب‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد سرخوردگی سرد مزاجی جنسی حس انزجار و تنفر از جنس مخالف به خصوص اگر مرد نیز فردا گاهی در زندگی زناشویی نباشد .


بیشتر بخوانید: انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسی ازدواج


وظیفه خانواده ها در ازدواج دختران

وظیفه والدین در مورد ازدواج دختران خویش بسیار حساس است و می تواند نقشی تعیین کننده داشته باشد . در فرهنگ ما در اکثر موارد مادر و به خصوص پدر بسیار در به سرانجام رسیدن ازدواج نقش تعیین کننده ای دارند . این نکته می تواند نکته بسیار مفیدی باشد به دلیل اینکه پدر بر خلاف دختر که روحیه و لطافت خاص جنسیت خویش را دارد . با منطق و پختگی خود می‌تواند مسائل و معیارهای ازدواج را بررسی میکند . مناسب ترین شرایط ازدواج دختر  اینجا به روند مثبت این ازدواج کمک کند . نکته قابل اعتنای دیگر این است که اگر خانواده‌ها فضای آرام و هم از لحاظ عاطفی را برای دختر خود فراهم کنند . به راحتی و با خیال آسوده می‌تواند در مورد آینده خود تصمیم گیری کند .

مشاوره ازدواج در این موقعیت میتواند مفید باشد . در بعضی از خانواده ها به دلیل اینکه اگر دختران در سن پایین ازدواج نکرده باشند به اصطلاح انگشت نما می شوند . فشار روحی و روانی به دختر وارد میشود . مشاوره خانواده و روانشناسی معتقد است این کار باعث میشود احتمال ازدواج نادرست افزایش پیدا کند.


بیشتر بخوانید: معیارهای انتخاب همسر چیست ؟


سوالات متداول

شرایط ازدواج موفق چیست؟

زمانی که شما به دنبال یک ازدواج موفق میگردید باید در نظر داشته باشید که در مورد معیارهای خود واقع بین باشید در حقیقت شما نباید یک رویا را جستجو کنید. شما باید شریکی را برای زندگی انتخاب کنید که در تمامی ابعاد زندگی همراه خوبی برای شما باشد.

چه میزان شرایط مالی بر یک ازدواج موفق تاثیر میگذارد؟

یک ازدواج موفق یقینا در مورد امرار معاش خطوط روشنی دارد. یک توصیه ازدواج برای خانم ها این است که با مردانی که رضایت شغلی ندارند ازدواج نکنند زیرا این عدم رضایت بر روابط زناشویی تاثیر خواهد گذاشت.

آیا شرایط سنی ازدواج مهم است؟

قطعا جوای مثبت است. انسانها در طول دوره رشدی خود نه فقط از نظر جسمی بلکه از لحاظ عقاید نیز تغییر میکنند. در نتیجه زمانی که شما این تفاوت را قبول داشته باشید و این مورد که تفاوت کمتر و اشتراک بیبشتر از اختلاف جلوگیری میکند را بپذیرید این را نیز باید احتمالا قبول کنید بهتر است فاصله سنی انقدر زیاد نباشد که دنیای مشترک زوج ها فاصله بگیرد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره و معیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Criteria of Spouse Selection

براي مشاوره در زمينه مهمترین معیارها و شرایط ازدواج دختر چیست

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!