کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه همسر خود را درک کنیم؟ 12 تکنیک برای درک کردن همدیگر

چجوری عشقمو درک کنم؟
2.6/5 - (8 امتیاز)

درک کردن همسر بخش مهمی از برقراری یک پیوند قلبی و صمیمانه است. درک بهتر همسر به شما کمک می کند تا بتوانید در هنگام تعارضات و کشمکش ها یکدیگر را قضاوت نکرده و تنش ها را بیشتر از آنچه هست نکنید. زیرا سوءتفاهم ها دلیل اصلی این تعارضات و جنجال های زناشویی هستند. آیا برای شما نیز سوال است که چجوری عشقمو درک کنم؟ کلید درک همسر این است که نیازها و خواسته هایش را بفهمید و به آنها اهمیت بدهید. مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه در این مقاله به شما نشان می دهند که چگونه بهتر بفهمید همسرتان چه فکر و احساسی دارد تا بتوانید زندگی زناشویی خود را غنی از شادی و آرامش کنید. حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید چون در این مقاله به این می پردازیم که درک شریک زندگی خود به چه معناست و چگونه می توانیم برای درک بهتر شریک زندگی خود قدم برداریم.

درک کردن همسر

درک کردن همسر یعنی چه؟

درک کردن همسر به این معناست که تا حدودی بدانیم چه نیازها و خواسته هایی دارد و اهداف همسرمان در زندگی چیست. شما باید بعد از چند ماه زندگی با همسر با توجه به الگوهای رفتاری و افکار شریک زندگی خود اطلاعاتی در مورد اهداف و انتظارات همسرتان کسب کرده باشید. اگر یاد گرفته باشید که چگونه شریک زندگی خود را درک کنید، احتمال سوء تفاهم و ارتباط نادرست در زندگی مشترک شما کمتر می شود. اگر شما بتوانید به درک درستی از همسر خود برسید، می توانید برخی از نیازها و خواسته های او را از روی طرز رفتار یا یک جمله کوتاه او متوجه شوید. البته درک کردن همسر به این معنا نیست که شما در مورد خواسته ها و نیازهای خود اصلا صحبتی نکنید. اما انتظار داشته باشید همسرتان کاملا بفهمد شما چه می خواهید. هیچ فردی نمی تواند ذهن شما را بخواند. پس باید در مورد خواسته ها و انتظاراتتان واضح و صریح صحبت کنید. اینکه شما سکوت کنید و در آخر بگویید همسرم مرا درک نمی کند اصلا کار درست و منطقی نیست.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه همسر خود را درک کنیم؟ 12 تکنیک برای درک کردن همدیگر با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چرا درک کردن شریک زندگی مهم است؟

اگر بین زوجین تفاهم و درک بالایی در مورد یکدیگر و انتظارات یکدیگر وجود داشته باشد. ازدواج و زندگی مشترک شما می تواند سالم و شاد باقی بماند. اگر زن و شوهر یکدیگر را درک نکنند و در هنگام مواجه با اختلاف نظرها به تفاهم نرسند، به دلیل سو تفاهم و فرضیات نادرست در مورد یکدیگر، دائم درحال بحث و دعوا با یکدیگر هستند. تحقیقات نشان می دهد که درک شریک زندگی یکی از ضروریات یک رابطه قوی بین دو نفر است. هنگامیکه زن و شوهر احساس کنند یکدیگر را درک می کنند می توانند یک پیوند قلبی قوی و محکمی را با یکدیگر داشته باشند. او احساس می کند که همسرش برایش ارزش قائل شده است و توسط شریک زندگی خود دیده و شنیده شده است. در نهایت درک شدن باعث ایجاد یک شادی و شوق کلی در دو طرف می شود. وهمچنین امید به زندگی و داشتن رابطه عالی در زوجین افزایش می یابد. شما می توانید از یک مشاوره خانواده در مورد اهمیت درک کردن همسر و تاثیرات آن در زندگی مشترک اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

 

درک بهتر همسر

12 راهکار های درک کردن همسر

آیا همسرتان دائم از شما گله دارد که او را درک نمی کنید و به او اهمیت نمی دهید؟ برای اینکه روابط درستی در زندگی مشترک شما حکم فرما باشد و علاقه و عشق شما به یکدیگر روز افزون شود. باید بتوانید به درک درستی از همسر خود برسید. درک نشدن توسط همسر آسیب های مخربی بر زندگی زناشویی شما وارد می کند. مهم ترین راهکارهای درک بهتر همسر عبارتند از:

اول از همه خودت را درک کن

در ابتدا ضروری است که به درک درستی از احساسات، اهداف و تعصبات و ویژگی های خود برسید. هنگامیکه خودتان را بشناسید، می توانید رفتار و احساسات شریک زندگی خود را نسبت به احساسات و رفتارهای خود بهتر مقایسه کنید. همچنین بهتر بسنجید که او چه نیازها و انتظاراتی از شما دارد. این کار به شما کمک می کند تا بین رفتار خود و شریک زندگیتان وجه تشابه ایجاد کنید. در نتیجه به درک بیشتری نسبت به آنها برسید.

آخر هفته ها با همسرتان وقت بگذرانید

اجازه ندهید مشغله ها و خستگی هایتان، زندگی مشترک شما را خسته کننده کند. اگر شما بیرون از خانه کار می کنید و همسرتان مسئولیت کارهای خانه و نگهداری فرزندان را برعهده دارد پس همسر بی درک نباشید. کارهای خانه کمتر از کارهای بیرون از خانه نیست و چه بسا گاهی خسته کننده تر نیز می شود. آخر هفته های خود و تعطیلات را در اختیار خانواده باشید و با همسرتان وقت بگذرانید. او را به یک قرار شام ببرید و یا برای رفتن به طبیعت برنامه ریزی کنید.

 

زنان عاشق این جمله هستند: دوستت دارم

به همسرتان ابراز محبت کنید. یک شوهر بی درک، شوهری است که نمی داند همسرش نیاز به شنیدن دوستت دارم او دارد. زنان باید بشنوند و اطمینان پیدا کنند که شما آنها را دوست دارید. احساسات خود را چندین بار در طول روز و با گفتن جملات عاشقانه مثل دوستت دارم، خداروشکر تو را دارم و … نشان بدهید. ابراز عشق استرس را کاهش می دهد و روابط را تقویت می کند. اگر شما نیز جز آن دسته از مردان هستید که می گویند چگونه با همسر خود صحبت کنیم؟ و احساسات خود را به آنها نشان دهیم، شما می توانید از معجزه جمله دوستت دارم برای روابط خود با همسرتان استفاده کنید.

 

به همسر خود اعتماد کنید و اعتماد او را نیز بدست آورید

اعتماد مهم ترین رکن هر رابطه ای است. اگر به دنبال این هستید که همسرتان به شما اعتماد کامل داشته باشد، ابتدا خودتان باید به همسرتان اعتماد کامل داشته باشید. اعتماد داشتن به همسر صرفا به مسائل عاطفی و تعهد در ازدواج ختم نمی شود. شما باید به توانایی ها، تصمیمات و انتخاب های همسرتان ایمان و اعتماد داشته باشید. اعتماد داشتن باعث می شود که همسرتان فردی مطمئن تر و قاطع تر باشد و به درک بهتر همسرتان برسید. وقتی همسرتان متوجه این موضوع شود که شما او را درک می کنید پس راحت تر و به وضوح می تواند هرچه از شما می خواهد به شما بگوید.

 

هیچ گاه شریک زندگی خود را فریب ندهید

زندگی مشترک موفق صحنه صداقت، صبر و اعتماد است. هیچ گاه همسر خود را با پنهان کاری و یا دروغ گویی فریب ندهید. اگر به دنبال عشق و اعتماد در زندگی مشترک خود هستید. همسرتان را دوست دارید هرگز رابطه خود را برای رابطه دیگری به خطر نیندازید. اگر همسرتان را به خاطر هر موضوعی فریب بدهید دیگر به راحتی نمی توانید دل او را بدست آورید. به دست آوردن دل شوهر یا زن بعد از خیانت، فریب، پنهان کاری به شدت سخت و گاهی غیر ممکن خواهد بود.

همسر بی درک

مقایسه کردن ممنوع

هرگز از مقایسه کردن همسرتان با دیگران استفاده نکنید. ویژگی ها و خصوصیات مثبت و منفی همسرتان را درک کنید. شما همسرتان را همین گونه که هست و با همین خصوصیات اخلاقی قبول کرده اید پس علنا او را با دیگران مقایسه نکنید. اگر همسرتان را در دایره مقایسه با دیگران وارد کردید. پس انتظار این را داشته باشید که او نیز شما را با هم نوعتان مقایسه کند. همچنین گاهی شما را سرزنش کند. هیچ کسی دوست ندارد با دیگران مقایسه شود. هنگامیکه همسرتان را مقایسه می کنید به مرور از شما دور شده و دیگر تمایلی به برقراری ارتباط با شما ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید به مقاله نحوه دل تنگ کردن شوهر مراجعه بفرمایید.

 

هرگز همسرتان را بی ارزش نکنید

خیلی از خانم ها می گویند شوهرم درکم نمیکنه و برای من ارزش قائل نمی شود. هرگز همسر خود را بدیهی و بی ارزش نگیرید. هیچ کسی دوست ندارد زندگی و اهداف خود را با معیار دیگران تنظیم کند. پس برای نظرات و تصمیمات و اهداف همسرتان نیز ارزش قائل شوید و به او احترام بگذارید. درک کردن همسر یعنی گوش دادن به خواسته ها و ارزش دادن به نیازها و انتظارات او. برای اینکه یک زندگی شاد داشته باشید پس به نظرات یکدیگر احترام بگذارید.

به نشانه های زبان بدن همسرتان توجه داشته باشید

شانه بالا انداختن، اخم کردن، نفس عمیق کشیدن، بازی با موها و … می تواند به شما در یادگیری نحوه درک بهتر همسرتان کمک کند. زبان بدن و نشانه های فیزیکی اطلاعات زیادی را در مورد احساس یک فرد در برابر موقعیت ها، اعمال و رفتار و یا صحبت ها نشان می دهد. توجه به زبان بدن باعث می شود شما متوجه الگوهای رفتاری همسرتان شوید و یا احساسات واقعی او را در مورد موضوعات خاصی تشخیص دهید. این مشاهدات به ما کمک می کند که بفهمیم چگونه با همسر خود رفتار کنیم؟ و شریک زندگی خود را هر روز بهتر درک کنیم.

دامنه ارتباطات خود را گسترش بدهید

اگر همسرتان می خواهد در رابطه با موضوعی با شما صحبت کند و چیزی بگوید، عقب نشینی نکنید. در مورد تفاوت ها و انتظارات خود با همسرتان صحبت کنید. ارتباط کلید یک ازدواج موفق است. پس اجازه ندهید مکالمات شما و ارتباطتان با همسرتان کمرنگ شود. گاهی نیاز به پاسخ دادن نیست و فقط همسرتان احتیاج دارد به او گوش دهید. او را درک کنید و بفهمید مشکل چیست. درک نشدن توسط همسر و نفهمیدن مشکلات و اهمیت ندادن به آنها تاثیرات به شدت مخربی را برای زندگی شما همراه دارد.

 

همسرتان را همانگونه که هست دوست داشته باشید و او را درک کنید

هیچ انسانی در کره خاکی کامل و بی عیب نیست. پس این موضوع را درک کنید که همسر شما و خودتان نیز اشکالات و نقص هایی را در وجود خود دارید. درک کردن مشکلات و ویژگی های منفی یکدیگر کمک می کند تا روابط سالم و زندگی شاد در کنار یکدیگر داشته باشید. هرگز همسرتان را تحقیر نکنید و از او توقع زیادی نداشته باشید. روابط شاد نیازی به انسان های بی عیب و نقص ندارند بلکه افرادی را می خواهند که یکدیگر را درک می کنند.

 

در دعواها و مشاجرات درک کردن یکدیگر را فراموش نکنید

مشاجره، دعوا و بحث بخشی از زندگی مشترک است. سعی کنید عصبانیت خود را مدیریت کنید. اگر همسرتان وضعیت روحی خوبی ندارد و یا ممکن است از بیماری خاصی رنج ببرد پس او را درک کنید. حواستان باشد دعواها و مشکلات به او آسیب جدی وارد نکند. لجبازی را کنار بگذارید. شما همسرتان را دوست دارید پس در دعواها و هنگامیکه در مقابل یکدیگر قرار می گیرید دوست داشتن را فراموش نکنید. این به شما کمک می کند تا دلایل و صحبت های همسرتان را نیز گوش کنید. سپس او را درک کرده و تصمیم بگیرید.

 

خطاها و اشتباهات خود را بپذیرید

تنها راه برای درک همسر این است که با یکدیگر صادق باشید. بخش بزرگی از این امر پذیرش اشتباهات و قبول مسئولیت اعمال و رفتار خود است. این کار بر رفتار شریک زندگی شما نسبت به شما تاثیر می گذارد. آسیب پذیری و مسئولیت پذیری شما باعث می شود که شریک زندگی شما در حضورتان احساس امنیت کند. یادگیری نحوه درک شریک زندگی خود مستلزم این است که به او فرصت دهید تا شما را نیز درک کند.

پس برای درک بهتر همسرتان اشتباهات خود را قبول کنید تا آنها نیز به جای حالت تدافعی در برابر شما، با آرامش رفتار کنند.

شوهر بی درک

سخنی از مشاوران آویژه

برای درک احساسات، رفتارها و واکنش های شریک زندگیمان تلاش و کوشش زیادی لازم است. استفاده از راهکارهای بالا برای درک کردن همسر می تواند به شما در این راه کمک بسزایی کند. شما باید یک محیط باز و به دور از تنش و استرس را در خانواده خود ایجاد کنید. همچنین تلاش بیشتری برای یادگیری انتظارات، اعمال و رفتار و اهداف شریک زندگی خود انجام دهید. برای اینکه به درک درستی از همسر خود برسید می توانید از مشاوره حضوری خانواده کمک بگیرید. برای زندگی مشترک و همسرتان وقت بگذارید و به آنها اهمیت بدهید.

سوالات متداول

چرا در یک رابطه تفاهم و درک یکدیگر وجود ندارد؟

اکثر روابط به دلیل عدم درک همسر شکست نمی خورند، بلکه به دلیل کمبود همدلی و ارتباط عاطفی کافی بین زوجین است که با شکست رو به رو می شوند. لازم به ذکر است که نبود ارتباط عاطفی بین زوجین و اهمیت ندادن به یک دیگر و کمبود همدلی باعث از بین رفتن تفاهم و درک همسر می شود.

زوج های موفق چگونه یکدیگر را درک می کنند؟

زن و شوهرهای موفق این موضوع را درک می کنند که وقتی در یک رابطه هستند، باید به نظرات و خواسته های شخص دیگر نیز احترام بگذارند و برای او نیز ارزش قائل شوند. به همین دلیل خواسته ها و نیازهای زندگی مشترک را به گونه ای تنظیم می کنند که شامل خواسته ها و نیازهای همسرشان نیز بشود. این کار برای حفظ رابطه ای که هر دو نفر برای آن وقت می گذارند و تلاش می کنند بسیار ضروری است.

براي مشاوره در زمينه چگونه همسر خود را درک کنیم؟ 12 تکنیک برای درک کردن همدیگر

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉