کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

10 مشکل رایج زندگی مشترک + 15 گام برای بهبود زندگی زناشویی

مشکلات زناشویی زوج های جوان
4/5 - (5 امتیاز)

آیا شما نیز جز آن دسته از زوجینی هستید که بعد از ازدواج با مشکلات زناشویی روبه رو شده اید؟ آیا مشکلات زناشویی باعث شده به جدایی و طلاق فکر کنید؟ هیچ ازدواج و زندگی مشترکی بدون تنش و مشکل وجود ندارد. همه زوج ها در زندگی مشترک خود با مشکلات، بحث و کشمکش هایی روبرو می شوند. مشکلات زناشویی زوج های جوان امروزه بسیار رایج و زیاد شده است. زوج ها بعد از ازدواج تازه متوجه می شوند که زندگی سختی و مشکلات زیادی دارد و آن رویایی نیست که فکر می کردند و با مشکلات زناشویی مواجه هستند.

حل مشکلات زندگی زناشویی یک مسئله مهم و حیاتی برای داشتن یک زندگی شاد و روابط سالم است. در برخی از موارد مشکلات زندگی مشترک که حل نشده باقی مانده اند به عنوان یک دلیل اصلی برای طلاق شناخته می شوند. مشکلات زندگی مشترک در صورتی قابل حل است که هر دو نفر بخواهند برای رفع آن ها تلاش کنند.

ازدواج و زندگی دو نفره بسیار نیاز به مراقبت و صرف وقت دارد. به دلیل گسترده شدن مشکلات زناشویی زوج های جوان و افزایش مراجعه در زمینه مشکلات زوج های جوان، مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی آویژه تحقیقات گسترده ای در زمینه مشکلات بعد از ازدواج، علت مشکلات زناشویی، راه های مقابله با مشکلات زناشویی و …انجام داده اند. اگر شما هم جزو زوج های جوانی هستید که با مشکلات عاطفی، مشکلات زناشویی و … دست و پنجه نرم می کنید. ناامید نشوید با ما همراه باشید.

 

رویارویی نامناسب با مشکلات زندگی

رایج ترین مشکلات زناشویی

مشکلات زندگی زناشویی برای هر زوجی متفاوت است. مشکلات اوایل زندگی مشترک اغلب استرس آور و نگران کننده هستند. زوج های جوان چون شناخت کاملی از یکدیگر ندارند ممکن است نتوانند پاسخ مناسبی برای اختلاف ها، تفاوت ها و نیازهای همسرشان پیدا کنند. مردها باید با وظایف خود نسبت به همسر و زن ها باید با وظیفه زن نسبت به شوهرش آگاه باشند و بتوانند نیازهای یکدگیر را برآورده کنند. در این قسمت مهم ترین مشکلات زندگی مشترک که برای هر زوجی ممکن است رخ بدهد را بررسی می کنیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 10 مشکل رایج زندگی مشترک + 15 گام برای بهبود زندگی زناشویی با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشکلات مالی

مشکلات مالی یکی از رایج ترین مشکلات زندگی زناشویی است. تفاوت در نحوه خرج کردن، پس انداز، اختلاف درآمد و توقعات متفاوت و … باعث بوجود آمدن تنش بین زوجین می شود. امروزه مشکلات اقتصادی زیادی برای خانواده ها وجود دارد. نبود کار، درآمد کم، هزینه های گزاف زندگی باعث بوجود آمدن اختلاف و دعوا بین زن و مرد می شود. بهتر است در مورد نحوه پس انداز و خرج کردن همدیگر را درک کنید.

عدم صمیمیت

داشتن روابط عالی با همسر و داشتن رابطه صمیمی در ازدواج بسیار مهم است. همچنین عدم صمیمیت یکی از شایع ترین انواع مشکلات زناشویی است. نبود صمیمیت در روابط زوجین باعث کمرنگ شدن روابط عاطفی و جنسی می شود. همچنین باعث می شود که طرف مقابل شما احساس کند او را دوست ندارید. پس برای حفظ صمیمت بین خودتان و همسرتان تلاش کنید. ابراز علاقه به همسر یکی از معجزه های ساختن زندگی شاد است.

تقسیم کارها

اگر همه مسئولیت ها و کارهای زندگی مشترک بر دوش یک طرف باشد، یک زندگی نامتعادل را خواهید ساخت. برخی از مردان بر این باورند که همسرشان در خانه باید مسئولیت همه چیز را بر عهده داشته باشد و چون آنها ساعت های طولانی را سرکار هستند نیازی به کمک در خانه نیست. مسلما خانه داری و مسئولیت های خانه نیز به اندازه کار بیرون سخت و دشوار است. پس نیاز به کمک و همدلی زوجین دارد. شما باید با رفتار و اعمال خود به همسرتان نشان دهید که او را فراموش نمی کنید.

مشکلات باروری

بسیاری از زوج ها تصور می کنند زمانی که اقدام به بچه دار شدن می کنند به راحتی جواب مثبت می گیرند. متاسفانه برخی از زوجین برای فرزندآوری با چالش هایی روبرو می شوند. مسائل بهداشتی، ژنتیک و … باعث ایجاد مشکلاتی در باروری می شود. مشکل در بچه دار شدن می تواند باعث ایجاد تنش های زیادی بین زوجین شود و مشکلاتی را در زندگی زناشویی بوجود بیاورد.

رابطه بی روح

نداشتن یک ارتباط قوی و موثر با همسر یکی از مشکلات رایج در روابط همسران جوان است. زن و مرد بعد از ازدواج متوجه می شوند که نمی توانند ارتباط درست و مفیدی را با یکدیگر داشته باشند. یادگیری برقراری ارتباط موثر با یکدیگر نیازمند تلاش و درک دو طرفه دارد. راز خوشبختی در زندگی زناشویی برقراری ارتباط مفید و قوی با همسر است.

خیانت و تنوع طلبی

بدترین مشکل زناشویی که می تواند برای زوجین بوجود بیاید خیانت است. خیانت فقط داشتن رابطه جنسی با جنس مخالف معنا نمی شود. هر گونه ارتباط خارج از چارچوب با جنس مخالف خیانت محسوب می شود. حتی روابط در فضای مجازی یک خیانت عاطفی است و باعث بوجود آمدن مشکلات عاطفی زوجین می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 10 مشکل رایج زندگی مشترک + 15 گام برای بهبود زندگی زناشویی با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تفاوت در باور های مذهبی

این درست است که دو نفر تفاوت های زیادی در اخلاق، رفتار، فرهنگ و … دارند اما تفاوت در باورها و اعتقادات مذهبی به راحتی قابل تحمل نیست. شاید شما از اینکه همیشه به تنهایی فعالیت های مذهبی را شرکت می کنید خسته و درمانده شده باشید. تفاوت در ارزش ها منجر به شکاف عاطفی در زندگی مشترک می شود.

بی اعتمادی

فقدان اعتماد می تواند مانعی برای ایجاد یک رابطه زناشویی سالم باشد. همسر شکاک و بدبین باعث ایجاد تنش ها و استرس های زیادی در زندگی می شود. زن و مرد باید با اعتماد و ایمان قلبی فراوان با یکدیگر ازدواج کنند. البته طرف مقابل نیز نباید از اعتماد شریک زندگی خود سوء استفاده کند و اعتماد و ایمان همسرش را از دست بدهد.

مشکلات رابطه جنسی

یکی از رایج ترین علت های مشکلات ازدواج، مشکلات جنسی است. مطالعات نشان می دهد که سازگاری جنسی، همراه با رضایت جنسی، به عنوان مهم ترین عامل در تعیین رضایت از رابطه برای زوج ها است. شایع ترین مشکل جنسی از دست دادن میل جنسی است. بسیاری از مردم این تصور را دارند که یکی از مشکلات مردان در زندگی مشترک فقدان میل جنسی همسرشان است. در صورتیکه کاهش میل جنسی برای مردان نیز ممکن است اتفاق بیفتد و یکی از مشکلات زنان در زندگی مشترک باشد.

اختلاف با خانواده همسر

متاسفانه در برخی موارد بسیاری از زوجین به خانواده همسر خود احترام نمی گذارند و حتی لب به توهین می گشایند. این مشکل بسیار جدی است. زیرا خانواده هر کسی جزئی از شخصیت او است. قطعا بی احترامی به پدر و مادر قلب هر کسی را به درد می آورد. از طرفی دخالت های نامربوط خانواده ها در مسائل زوجین خود آتش اختلافات را شعله ور تر می کند. در این زمینه بهتر است که زوجین مشکلات خود را با خانواده های خود مطرح نکنند.

حل مشکلات زندگی زناشویی

راه های مقابله با مشکلات زناشویی

حتی بسیاری از زندگی های شاد و ازدواج های موفق نیز دچار مشکل می شوند. دلیل آن این است که برای بهبود روابط و حفظ زندگی خوب و شاد تلاشی انجام نمی دهند و یا با مشکلات زندگی رویارویی نامناسبی را دارند. ازدواج و زندگی زناشویی نیاز به مراقبت دارد. اگر شما نیز به دلیل بی توجهی، با مشکلات زناشویی روبرو شده اید و یا جز آن دسته از زوج های جوانی هستید که با مشکلات اوایل زندگی مشترک مواجه شده اید پس از راهکارهایی که در زیر گفته شده برای بازسازی ازدواج و بهبود روابط خود کمک بگیرید. همچنین اگر به دنبال راه هایی برای ایجاد و یا حفظ آرامش در زندگی مشترک خود هستید، به شما توصیه می کنم خواندن مقاله مهارت های لازم برای حفظ آرامش در زندگی را از دست ندهید.

عشق و علاقه خود را افزایش دهید

با گذشت زمان زیاد از ازدواج ابراز احساسات و عشق کمرنگ می شود. سعی کنید ابراز عشق و علاقه به همسر را همیشه تازه و پر قدرت نگه داری کنید. وقتی دو طرف با یکدیگر به درستی صحبت کنند و عشق و علاقه بین آنها حاکم باشد کمتر دچار درگیری و تنش می شوند.

با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید

برخی از دوستان و آشنایان در اطراف ما وجود دارند که الگوهای منفی هستند و در کل منفی نگر هستند. این افراد تاثیرات زیادی در روابط و طرز فکر ما می گذارند. اطراف خود را با افرادی پر کنید که مثبت اندیش هستند و باعث ایجاد امید، آرامش و حس خوب در انسان می شوند.

قدردانی از همسرتان را فراموش نکنید

درک، قدردانی و احترام برای هر رابطه ای حیاتی است. فهرستی از بهترین ویژگی های شریک زندگی خود تهیه کنید تا به خودتان یادآوری کنید چرا با این فرد ازدواج کرده اید. قدردانی از همسر باعث استحکام روابط عاطفی و پررنگ شدن عشق و علاقه بین شما می شود. وقتی شما متوجه کارهای خوب و رفتارهای نیکو همسرتان باشید او سعی می کند ویژگی های مثبت خود را افزایش دهد و یک راه موثر برای کاهش اختلافات زناشویی است.

برای شریک زندگی خود احترام قائل باشید

همانطور که در بالا گفته شد احترام برای هر رابطه سالمی ضروری است. سعی کنید احترام بین خودتان و همسرتان را همیشه حفظ کنید. وقتی احترام ها از بین برود دو نفر دیگر برای هم ارزشی قائل نمی شوند و مشکلات زناشویی دو چندان می شود. با بد اخلاقی و یا بدگویی احترام های بین دو نفر نابود می شود. برای بهبود روابط و کمرنگ کردن مشکلات زناشویی تلاش کنید چه در جمع و چه در تنهایی خود احترام همسرتان را حفظ کنید.

با هم تصمیم بگیرید

وقتی در تلاش برای حل مشکلات ازدواج و زندگی زناشویی خود هستید، باید با یکدیگر همراه باشید. سعی کنید در مواقع مختلف نظرات یکدیگر را بپرسید و برای حل انواع مشکلات زوجین با یکدیگر مشورت کنید. یکی از زوجین نمی تواند مستبد باشد و به جای هر دو نفر تصمیم بگیرد. استبداد و خودخواهی یکی از رایج ترین مشکلات زناشویی است. اگر بین شما و همسرتان نزاع و یا بگو مگویی وجود دارد سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و محیط را متشنج تر نکنید.

همسرتان را در اولویت قرار دهید

شادی و خوشحالی همسرتان باید برای شما مهم باشد. در اولویت قرار دادن همسرتان باعث پرورش اعتماد، قدردانی، سخاوت و محبت می شود. وقتی همسرتان بداند که برای شما ارجحیت دارد پس روابط عاطفی بهتری با شما برقرار می کند که باعث کاهش مشکلات زناشویی می شود. این کار همچنین به افزایش صمیمیت فیزیکی نیز کمک می کند.

تعادل برقرار کنید

گاهی اوقات دلیل مشکلات زناشویی فرزندان هستند. زن و شوهر وقتی بچه دار می شوند اولویت های آنها تغییر می کند. تمام حواس و فکر و ذهن پدر و مادر فرزندان می شوند و این به شدت غلط است. شما باید بین همسر، فرزندان، کار و … تعادل برقرار کنید. اکثر کودکان شاد و سالم در خانواده هایی رشد کرده اند که پدر و مادرشان به یکدیگر اهمیت می دهند.

مشکلات زوج های جوان

با یک دیگر صحبت کنید

صحبت کردن در مورد ناراحتی ها، مشکلات، نیازها و انتظارات باعث دوری شما از مشکلات زناشویی می شود. نگذارید ناراحتی ها در قلبتان به کینه تبدیل شود. هر زمانی که به مشکل خوردید یا پاسخ مناسبی برای نیازهای خود پیدا نکردید با همسرتان حرف بزنید. صحبت کردن باعث می شود که ارتباط موثر و مفیدی بین شما و همسرتان حاکم شود و گاهی باعث بوجود آمدن آرامش در افراد می شود.

رفتارها و الگوهایتان را تغییر بدهید

آیا همیشه عصبانی به خانه می آیید؟ آیا همیشه بخاطر اشتباهات کوچک زود بهم می ریزید؟ سعی کنید رفتارهای غلط و الگوهای نامناسب خود را تغییر بدهید. اگر به دلیل مشغله کاری عصبانی هستید اول کمی قدم بزنید و آرامش خود را احیا کنید، سپس به خانه بروید. راه های جدید برای کنترل رفتارهای بد و اشتباه خود پیدا کنید.

به نیازها و انتظارات مالی همسرتان توجه کنید

بسیاری از ازدواج ها مملو از اخلاف نظر در مورد مسائل مالی هستند. رسیدن به توافق در مورد مسائل مالی و نحوه مدیریت آن یکی از راه های مقابله با مشکلات زناشویی است. در مورد درآمد، بدهی ها و پس انداز خود با خانواده صحبت کنید و سعی کنید به یک تصمیم واحد برسید.

به حریم خصوصی یکدگیر احترام بگذارید

به همسرتان زمان و فضا بدهید تا بتواند برای خودش یک حریم خصوصی داشته باشد. زیاد از حد در کنارش نباشید که احساس خفگی می کند و سعی کنید همچنان زیاد از او دور نشوید که اینکار بی احترامی و بی توجهی قلمداد می شود. اما سوالاتی که شخصی است و مربوط به خود همسرتان می شود را نپرسید. این کار نشانه های بی اعتمادی است

بخشش و از خود گذشتگی را تمرین کنید

ازدواج ها اغلب زمانی به طلاق ختم می شود که یک یا هر دو نفر کینه ای به دل داشته باشند. سعی کنید سریع شریک زندگی خود را ببخشید. کینه به دل داشتن باعث ایجاد مشکلاتی در سلامتی خودتان می شود و استرس را چند برابر افزایش می دهد. روحیه بخشنده خود را تقویت کنید. هم خواب بهتری خواهید داشت و هم استرس کمتری.

همسرتان را کنترل نکنید

در ازدواج های سالم، هر دو طرف برای یکدیگر احترام متقابل دارند و نیازهای خصوصی یا مسائل مربوط به همسرشان را کنترل نمی کنند. کنترل نکردن به معنای آن نیست که شما هیچ موقع از همسرتان در مورد کار، درآمد و … سوال نکنید. شما نباید به حریم خصوصی او وارد شوید.

به دنبال تغییر شریک زندگی خود نباشید

برخی از زوجین با این امید زندگی دو نفره خود را آغاز می کنند که بتوانند در آینده رفتار همسر خود را تغییر بدهند. شریک زندگی خود را همین گونه که هست دوست بدارید و به دنبال تغییر دادن شخصیت او نباشید که نتیجه عکس دارد.

از مشاوره کمک بگیرید

مشاوره خانواده یک راه حل عالی برای حل مشکلات ازدواج است. اگر نمی توانید مشکلات زندگی مشترک خود را به تنهایی حل کنید. از مشاوره یا روانشناس خوب استفاده کنید. مشاور علت مشکل شما را پیدا می کند و با ارائه راه حل های مناسب به شما در بهبود روابط خود کمک می کند.

راههای مقابله با مشکلات زناشویی

سخنی از مشاوران آویژه

خوشبختانه می توان روی مشکلات زناشویی کار کرد و با آنها به مقابله پرداخت. گاهی افراد بدون اینکه تلاشی برای حفظ روابط خود کنند و بخواهند زندگی دو نفره خود را نجات بدهند به طلاق فکر می کنند. این کار اشتباه ترین کاری است که شما می توانید با زندگی خود بکنید. شما اول باید برای بازسازی و یا ساختن یک زندگی مشترک عالی تلاش کنید و اگر در نهایت تغییری در روابط خود احساس نکردید گام های بعدی را بردارید. ساختن یک زندگی فوق العاده نیاز به تلاش هر دو نفر دارد. زن و شوهر هر دو باید برای زندگی دو نفره خود تلاش کنند.

سوالات متداول

آیا چاره ای برای مشکلات زندگی مشترک است؟

ترمیم ازدواج یا زندگی زناشویی که قبلاً آسیب جدی دیده است غیر ممکن نیست، اما این امر مستلزم کار و تعهد هر دو طرف برای ترمیم مؤثر رابطه شکست خورده است.

علت های اصلی مشکلات زناشویی چیست؟

بر اساس مطالعات مختلف، دلایل شایع طلاق عبارتند از: تعارض، مشاجره، شکست غیرقابل جبران در رابطه، عدم تعهد، خیانت و عدم صمیمیت فیزیکی، نداشتن منافع مشترک و ناسازگاری بین زوجین است.

براي مشاوره در زمينه 10 مشکل رایج زندگی مشترک + 15 گام برای بهبود زندگی زناشویی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- یک نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉