کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

وقتی یک مرد قهر می کند بهترین برخورد چیست؟

روش برخورد با مردی که قهر میکند
5/5 - (2 امتیاز)

در زندگی مشترک مواقعی وجود دارد که زوجین از یکدیگر ناراحت شده و در نهایت قهر می کنند. قهر مردان و یا زنان ممکن است برای همسر یک دلیل واضح و روشن داشته باشد و یا ممکن است همسر نداند که چرا شوهر یا زنش با او قهر کرده است. قهر و سکوت مردان نشان دهنده این است که از موضوعی ناراحت، عصبانی و خشمگین هستند. حال سوالی که برای زن به وجود می آید این است که روش برخورد با مردی که قهر می کند چیست؟ چگونه رابطه خود با شوهر را بهبود بخشیم؟ رفتار مردها بعد از قهر می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. شما در ابتدا باید دلیل قهر مردان را پیدا کنید تا بتوانید قهر شوهر خود را به آشتی تبدیل کنید.

به دلیل سوالات مکرر شما عزیزان در رابطه با مردی که دائم قهر می کند و رفتار صحیح با مردها بعد از قهر کردن، مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه به بررسی روانشناسی قهر مردان پرداخته و مقاله جامع و تخصصی زیر را نگارش کرده اند. اگر شما نیز از قهر کردن های مداوم همسر خود خسته شده اید و یا نمی دانید چگونه با مردی که مدام قهر می کند رفتار کنید، مطالعه مقاله جامع وکاربردی زیر را از دست ندهید.

روانشناسی قهر مردان

روانشناسی قهر مردان

روانشناسی قهر مردان نشان می دهد که مردان در مواقع قهر و ناراحتی رفتارهای متفاوتی را دارند. برخی از زنان می گویند شوهرم قهر میکنه از خونه میره و برخی دیگر می گویند شوهرم قهر میکنه به شدت ساکت و گوشه گیر میشه. انزوا، ترک موقعیت، بداخلاقی کردن، بی محلی به خانواده و … از جمله رایج ترین رفتارهای مردان هنگام قهر و ناراحتی است. اگر همسر شما دائم قهر می کند و به دنبال بهانه برای قهر کردن است، پس شاید وقت آن رسیده باشد که رابطه خود را ارزیابی کنید.

چرا مردان قهر می کنند؟ به یاد داشته باشید که قهر کردن مرد ممکن است یک رفتار اختیاری برای به کرسی نشاندن حرف خود باشد. در هر صورت، تسلیم نشوید. اگر شما همیشه در برابر قهر کردن مردان تسلیم شوید مشکل ادامه پیدا می کند و یا بدتر می شود. البته در برخی از موقعیت ها و شرایط نیز قهر کردن مرد به دلیل رفتارهای اشتباه همسر است، که باید مورد بررسی قرار بگیرد. به طور کلی، برای مقابله با قهر مردان، باید رفتار آنها را ارزیابی کنید. از تسلیم شدن در برابر قهر و عبوس شدن آنها خودداری کنید و به کارهای روزمره خود ادامه بدهید. آنها را تشویق کنید که آشکارا در رابطه با ناراحتی و دلیل قهر کردن های خود صحبت کنند.

رفتار مردها بعد از قهر

با مردی که قهر کرده است، چگونه رفتار کنیم؟

از قهر شوهرم خسته شدم چگونه او را به آشتی کردن با خود سوق بدهم؟ در ابتدا مشخص کنید که رفتار اشتباه شما باعث شده است او قهر کند یا خیر. برخی از زنان ترجیح می دهند که از درگیری بیشتر اجتناب کرده و منتظر بمانند تا خود مرد آشتی کند. که این کار بسیار اشتباه است. تحقیقات نشان می دهد که مقابله مستقیم با قهر مردان معمولا بهترین راه است. اگر چه ممکن است در ابتدا با کمی تعارض و بحث همراه باشد، اما پاک کردن آشفتگی های ذهنی خودتان و همسرتان می تواند بهترین گزینه برای بهبود روابط و داشتن یک زندگی شاد باشد. در زیر در رابطه با رفتار صحیح با مردها بعد از قهر کردن راهکارهایی ارائه داده شده است. شما با استفاده از این راه های ساده می توانید ارتباط خود را با شریک زندگی خود بهبود بخشید و زندگی شاد خود را بازیابی کنید.

دلیل قهر مردان را پیدا کنید

در مرحله اول شما باید دلیل قهر مردان را بفهمید. در بعضی از موارد شما می دانید که او چرا ناراحت است. اما گاهی دلیل ناراحتی او را نمی دانید. پس بهتر است در این باره با او صحبت کنید. متوجه شوید چه چیزی همسرتان را به یک مرد قهر و ناراحت تبدیل کرده است. اگر رفتار اشتباه شما باعث قهر شوهر شده است پس حتما عذرخواهی کرده و آن را جبران کنید.

تسلیم قهر مردان نشوید

تمام تلاش خود را بکنید که شما نیز مانند همسر خود گرفته و عبوس نشوید. سعی کنید روز خود را به طور عادی پیش ببرید. اگر هر دو نفر بخواهند ناراحت، قهر و عبوس باشند، نمی توان انتظار داشت که رابطه بهبود یابد. به همسر خود نشان دهید که قهر کردن مداوم او کاری را پیش نمی برد، پس بهتر است دست از قهر کردن بردارد تا بتوان مشکلات را حل کرد. اگر دائم خود را سرزنش کنید و مقصر بدانید ممکن است وضعیت بدتر شده و همسرتان همچنان به رفتار خود ادامه دهد. به جای تسلیم شدن و مقصر دانستن خود، به آنها لبخند بزنید، با مهربانی رفتار کنید و احترام آنها را حفظ کنید.

با همسرتان صحبت کنید

اگر همچنان او به قهر خود ادامه می دهد و درخواست آشتی کردن شما را رد می کند. پس بهتر است به مشکل اساسی تر رسیدگی کنید. البته به این معنا نیست که مکرر از آنها بپرسید چه شده و چرا قهری؟ پرسیدن مکرر از آنها فقط رفتار و قهر آنها را تقویت می کند. قهر کردن شوهر خود را قبول کنید و برای آشتی کردن قدم بردارید اما تسلیم قهر او نشوید.

به جای اینکه بپرسید مشکل چیست؟ به او بگویید:« می دانم که ناراحت و قهر هستی، اما نمی دانم چرا؟ هر زمان که بخواهی می توانیم در رابطه با آن صحبت کنیم.»

کمی زمان بدهید

مردها گاهی نیاز به تنهایی دارند تا بتوانند فکر کنند و تصمیم بگیرند. اگر با همسر خود بحث و دعوا داشتید و او با شما قهر کرده است، کمی زمان بدهید. اجازه بدهید همسرتان اگر نیاز دارد، تنها باشد. همچنین سکوت و ترک موقعیت به شما نیز کمک می کند تا آرامش از دست رفته خود را بازیابی کنید. همسرتان مسلما بعد از چند دقیقه یا چند ساعت آرام تر شده و آتش قهر او آرام گرفته است. حال می توانید به آشتی کردن و دلجویی فکر کنید.

احساسات آنها را درک کنید

موقعیت، احساسات، ناراحتی ها و … را نادیده نگیرید. سعی نکنید در رابطه با قهر کردن او شوخی کنید. شاید از نظر شما قهر کردن شوهرتان اشتباه یا مسخره باشد، اما برای همسرتان مسئله مهمی بوده که باعث رنجش و قهر او شده است. به احساسات او احترام بگذارید و با او همدلی کنید. مردان هنگامی که قهر می کنند، تنها چیزی که می خواهند این است که احساس کنند توسط شما قابل درک، پذیرفته شده و مورد توجه هستند. قهر آنها برای شما مهم باشد اما تسلیم کننده نه. می توانید با جملاتی نشان دهید که رفتار و ناراحتی و قهر آنها برایتان مهم است. مثلا بگویید:« می توانم درک کنم که چرا ناراحت و قهر هستی. تو حق  داری و می توانیم مشکلات را با هم حل کنیم.» این نوع اظهارات باعث می شود که شریک زندگی شما احساس کند مهم است و شنیده می شود.

چرا مردان قهر می‌کنند؟

مسئولیت اشتباه خود را بپذیرید

هنگامی که می دانید رفتار و یا کاری که شما انجام داده اید، باعث قهر شوهرتان شده است، چه عمدا و یا چه ناخواسته، همیشه بهترین کار این است که اشتباه خود را بپذیرید. به همسر خود نشان دهید که می دانید اشتباه کرده اید و می خواهید جبران کنید. از جملاتی مانند: من که کاری نکردم چرا انقدر زود قهر می کنی! اشتباه از خودت بود تو باعث شدی من این گونه رفتار کنم و … هرگز استفاده نکنید. این جملات کار را سخت تر و قهر مرد شما را تقویت می کند. غرور خود را کنار بگذارید، از جملات مناسب برای عذرخواهی استفاده کنید. مانند:

می دانم کاری که کردم اشتباه بود. کاش قبل از اقدام فکر می کردم. اشتباه بزرگی مرتکب شدم. لطفا مرا ببخش.

هیچ بهانه ای برای کاری که انجام دادم وجود ندارد. می دانم که رفتارم اشتباه بوده است.

روشی که من با تو صحبت کردم اشتباه بود و من متوجه نشدم که باعث ناراحتی تو شده ام.

انعطاف پذیر باشید

هنگامی که همسرتان از کاری که انجام داده اید یا گفته اید ابراز نارضایتی می کند و با شما قهر کرده است. سعی کنید حالت تدافعی به خود نگیرید. البته می دانم که این کار بسیار سخت است. اما حالت تدافعی و عصبانی بودن می تواند قهر کردن و مشکلات شما را بیشتر کند. در عوض، انعطاف پذیر بودن و فکر کردن در مورد موقعیت و شرایط می تواند مفید باشد. سعی کنید شرایط را از دید شریک زندگی خود ببینید. آیا حق با اوست یا نه؟ این کار نه تنها می تواند گامی برای درک عمیق تر آنها باشد، بلکه به آنها نشان می دهد که شما برای آشتی کردن و برقراری رابطه عاطفی سالم اصرار دارید.

از مشاوره کمک بگیرید

اگر شوهر شما همچنان قهر است و راضی به آشتی و برقراری رابطه عاطفی و صمیمانه نشده است، پس می توانید از مشاوره خانواده کمک بگیرید. همچنین اگر با مردی که مدام قهر می کند زندگی می کنید، می توانید از مشاوره کمک بگیرید و این عادت ناپسند او را کمرنگ کنید. گذراندن مراحل مشاوره می تواند به همسر شما کمک کند تا متوجه شود که عبوس بودن و قهر کردن هم به خودش هم به شما و اطرافیانش آسیب می رساند. مشاوران از تکنیک های پیشرفته ای برای مقابله با این رفتار به شما ارائه خواهند داد. یک روانشناس یا مشاور ممکن است حتی بخواهد هم با شما و هم همسرتان صحبت کند تا به بتواند مشکل را پیدا کرده و آن را حل کند. پس مشاور می تواند علاوه بر پایان دادن به قهر شوهر شما، به شما در حل مشکلات نیز کمک کند.

بین قهر کردن و نیاز به تنهایی بودن، تفاوت قائل شوید

مردان و زنان از نظر روانشناسی تفاوت هایی دارند. یکی از این تفاوت ها این است که اغلب زنان دوست دارند در رابطه با ناراحتی ها و مشکلات خود صحبت کنند. در صورتیکه اغلب مردان هنگامیکه مشکل یا ناراحتی دارند، نیاز به پردازش آن و تفکر و تنها بودن دارند. پس شاید همسر شما با شما قهر  نکرده است. او فقط به زمان نیاز دارد تا بتواند مشکلات خود را پردازش کند. بین قهر کردن و کناره گیری شوهر تفاوت زیادی وجود دارد. گاهی ممکن است همسر شما نیاز به تنها بودن و یا تمایل به عبوس شدن داشته باشد. اگر همسر شما بعد از تنها ماندن، با دیدگاهی منطقی تر، ایده های جدیدتر برای رابطه عاطفی خود یا آمادگی برای حل کردن مسائل، باز می گردد. پس احتمالا او غمگین یا قهر نبوده است. اما اگر همسرتان همچنان کناره گیری می کند و رفتار سردی با شما دارد، مشخص می شود که او قهر است یا نیاز به توجه شما و درک احساسات و همدلی دارد.

چه چیزی باعث قهر همسرتان می شود

آنچه که باعث می شود همسر شما به مردی که دائم قهر می کند، تبدیل شود را بیابید. محرک هایی که همسر شما را به یک مرد عبوس و ناراحت تبدیل می کنند، باید شناسایی شده و از آنها دور شود. به دنبال الگوهای رفتاری و عملکرد همسرتان باشید تا متوجه شوید چه رویدادی باعث عصبانیت یا قهر کردن او شده است. مثلا ممکن است شوهر شما از حرف زدن های شما با کنایه و تمسخر ناراحت می شود و با شما قهر می کند. یا از اینکه لباس هایش را به موقع نمی شویید ناراحت است. شناسایی محرک ها و اجتناب از آنها می تواند روابط عاطفی سالم و زندگی شاد را برای شما به همراه داشته باشد.

مردی که مدام قهر می‌کند

سخنی از مشاوران آویژه

قهر مردان می تواند برای زنان بسیار ناراحت کننده باشد. به همین دلیل مردان گاهی از این رفتار برای رسیدن به خواسته های خود استفاده می کنند. البته گاهی نیز واقعا رفتار و اشتباهات همسرشان باعث می شود که آنها ناراحت شده و قهر کنند. مهم این است که در ابتدا تشخیص دهید دلیل قهر مردان چیست؟ آیا شما باعث ایجاد ناراحتی و قهر کردن شوهر خود شده اید؟ اگر رفتار و یا عملکرد اشتباهی داشتید پس برای عذرخواهی کردن عجله کنید. اجازه ندهید که قهر کردن و یا ناراحتی ها باعث شود زندگی زناشویی شما آسیب ببیند.

سوالات متداول

آیا قهر کردن مردان نوعی پرخاشگری است؟

روانشناسان اغلب عبوس شدن و قهر کردن را نوعی پرخاشگری منفعل توصیف می کنند. احتمالاً به طور دقیق تر به عنوان «پرخاشگری پنهان» توصیف می شود، زیرا فرد بداخلاق و قهر به ندرت به عصبانیت خود اعتراف می کند. بر خلاف افراد تهاجمی ظاهری، فرد بداخلاق غرغر نمی‌کند، حرف بدی نمی زند و به چیزهایی ضربه نمی‌زند. او ساکت می‌ شود و ارتباط خود را با شما کمرنگ می کند.

روش برخورد با مردی که قهر می کند چیست؟

صحبت کنید و تمام تلاش خود را برای تغییر الگوی منفی انجام دهید. اگر همسرتان مردی است که مدام قهر می کند، به او کمک کنید تا عادتی را که در زندگی‌ اش ایجاد شده است تغییر دهد. صبر کنید تا او دوباره با شما صحبت کند و سپس به مشکل رسیدگی کنید.

براي مشاوره در زمينه وقتی یک مرد قهر می کند بهترین برخورد چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

نظرات

- 3 نظر:

 1. من شوهرم امشب زنگ زده گفته کجایی گفتم توخونه اونم بیرون بوده گفتم توکجایی گفت توخیابون گفتم داداشم خوابه نمیتونم حرف بزنم اگرنزدیک خونه ای دروبرات بازکنم بعدپیامم داده من رفتم خونه خودمون داداشت یه موقع بدخواب نشه قهرکردورفت نمیدونم چرا وچکارکنم

 2. بنظرمن رفتارهایی مثه قهرکردن، ریشه درکودکی، والگوهای نادرست خانوادگی داره، ونشانه عدم پختگی عاطفی است، وخیلی بدوغیرقابل تحمله،زندگی روبه جهنم تبدیل میکنه،اینالیاقت آرامش درخانواده روندارند، وخداشفاشون بده، آمین، زندگیتوبکن، وسخت نگیر، یافاقداحساسند، یابی اخلاق،فقط ترمزند،

  1. دقیقا، کاملا درسته
   مخصوصا مردی ک ب بهونه ب اصطلاح اشتباهِ طرف مقابل سالها قهر میکنه و خیانت، ب زنهای مختلف مجال ورود میده، بعدش دوباره پیداش میشه انگار ک نه میاد نه ول میکنه،زندگی رو برای طرف جهنمی میکنه.
   واقعا اینجور افراد لیاقت نگاه کردنم ندارن و باید فراموش و کنار گذاشته بشن.
   البته رابطه ای ک سالها ب قهر و خیانت کشیده بشه خودش تموم شده هست…
   خدا شفاشون بده ب قول شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉