کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چرا صداقت در زندگی زناشویی مهم است؟

چرا صداقت در زندگی زناشویی مهم است؟
3.2/5 - (10 امتیاز)

یکی از نیازهای مهم هر فرد در زندگی مشترک، صداقت است. چنانچه صداقت و راست گویی در میان زوجین وجود داشته باشد، صمیمیت و عشق میان آنها عمیق تر می گردد و نهایتا عزت نفس آنان افزایش پیدا می کند. چنین زوجینی قطعا در زندگی مشترک و در تربیت فرزندان خود هم موفقیت های چشمگیری دارند، چون دروغ در زندگی شان معنایی ندارد و مبنای زندگی شان را صداقت تشکیل داده است. همانطور که می دانید دروغگویی ریشه ی تمام مفاسد و گناهان است، پس وقتی دروغگویی جایی در زندگی نداشته باشد، تمام مفسده ها هم از زندگی بیرون می روند.

تاثیر صداقت در زندگی به حدی است که حتی اگر ابتدای امر هم عشقی میان زوجین نباشد، کم کم با وجود صداقت این عشق ایجاد می گردد. این در مشاوره خانواده هم به اثبات رسیده است. عشق به وجود آمده از صداقت در عمق جان فرزندان هم نفوذ می کند و تربیت صحیحی را برای آنها به همراه دارد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چرا صداقت در زندگی زناشویی مهم است؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

در نبود صداقت بین زن و شوهر چه اتفاقی می افتد؟

 1. در نبود صداقت اولین اتفاقی که می افتد تضعیف رابطه ی میان زوجین است. چون وقتی که صداقتی میان زن و شوهر نباشد، اعتماد میان آنها نیز تضعیف شده و به تدریج از بین می رود. با از بین رفتن اعتماد هم مشکلات زیادی در زندگی ایجاد می شود که ناخودآگاه بر روی فرزندان هم تاثیرات زیادی می گذارد.
 2. دروغگویی ریشه ی تمام گناهان و مفاسد است. فردی که در گفتار و رفتار خود صداقت ندارد رفته رفته به مفاسد دیگری نیز روی می آورد که باعث تخریب و فروپاشی زندگی مشترک می گردد.
 3. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است ایجاد گردد این است که عدم صداقت بر روی سلامت مغز نیز اثر فراوانی دارد. چون در هنگام دروغگویی مغز تلاش می کند تا هر دو قسمت ماجرا یعنی هم هم راست و هم دروغ آن را به خاطر بیاورد و در این موقعیت مغز دچار مشکلاتی می گردد. از این گذشته فرد در هنگام دروغ گفتن نیز از ترس برملا شدن حقیقت دچار استرس می گردد و استرس ها و اضطراب های پی در پی اثرات جبران ناپذیری را بر روی جسم و روح فرد دارد. این آسیب های روحی در میان زوجین بر روی طرف مقابل نیز تاثیرگزار خواهد بود.
 4. عدم صداقت در میان زن و شوهر باعث می شود که یکی از طرفین مجبور باشد دائما دروغگویی های طرف مقابل را بپوشاند و کم کم خود او نیز مبدل به یک فرد دروغگو می گردد.

بیشتر بخوانید: چیکار کنم همسرم بهم دروغ نگه؟


در نبود صداقت بین زن و شوهر چه اتفاقی می افتد؟

عوامل ایجاد صداقت در زندگی زناشویی کدامند؟

همان طور که قبلا عنوان شد، صداقت در زندگی زناشویی نقش مهمی دارد، تا جایی که طبق آمار 25 درصد از جدایی ها به علت عدم صداقت در زندگی زناشویی است. عدم صداقت آسیب های زیادی را به پیکره ی زندگی زناشویی و خانواده وارد می کند و برای زندگی فرزندان و آینده ی آنها مشکلات فراوانی را ایجاد می نماید. پس تاثیر صداقت در زندگی زناشویی امری بسیار مهم است که باید آن را به بهترین نحو اجرا نمود.

 1. اولین گام برای ایجاد صداقت این است که بدانیم چرا دروغ می گوییم. شاید یکی از علل دروغگویی این باشد که فرد تحت فشار روحی است و از ضعفی در درون خود رنج می برد. این ضعف هم معمولا به علت نداشتن عزت نفس و ترس درونی ایجاد می گردد. یکی دیگر از علل دروغ گفتن نیز می تواند این باشد که فرد از کودکی در خانواده ایی دروغگو پرورش پیدا کرده و این سوء رفتار در او نهادینه شده است. گاهی با دروغ گفتن فرد منافعی به دست می آورد که برای خودش اهمیت زیادی دارد اما اطرافیان را دچار مشکلات فراوانی می کند.
 2. برای ایجاد صداقت باید به حقوق طرف مقابلمان احترام بگذاریم. اگر در زندگی زناشویی متوجه حقوق یکدیگر باشیم و به آن احترام بگذاریم، هیچگاه به هم دروغ نمی گوییم.
 3. تغییر دادن چیزهایی که باعث می شود دروغ بگویید، نیز یکی دیگر از راه حل های ایجاد صداقت بین زن و شوهر است. چیزهایی که باعث دروغگویی می شوند را شناسایی کرده و آنها را تغییر دهید و اگر توان تغییر ندارید باید آنها را به طور کلی از زندگیتان حذف نمایید.
 4. عزت نفس خود را بالا ببرید. بالا بردن اعتماد به نفس نیز می تواند در ایجاد صداقت در زندگی موثر باشد.

بیشتر بخوانید: با مرد بی مسئولیت چه کنیم؟


انواع صداقت در زندگی زناشویی کدامند؟

صداقت در زندگی مشترک انواع مختلفی دارد که در اینجا به ذکر آنها می پردازیم.

 1. اولین نوع صداقت که باید میان زوجین باشد، صداقت عاطفی است. این صداقت باید در احساسات میان زوجین باشد. آنها باید در بیان عشق و علاقه ی خود به یکدیگر کمال صداقت را به خرج دهند و از دروغگویی بپرهیزند.
 2. صداقت دیگری که در اینجا می توان مطرح نمود، صداقت در مورد گذشته است. اما در این باره اندکی جای بحث وجود دارد. در حقیقت تا جایی می توان از گذشته با همسر آینده صادق بود که به زندگی مشترک مرتبط است. نیاز نیست که همه ی گذشته تان را برای او بازگو کنید. صداقت در مورد گذشته باید بسیار سنجیده باشد و هرچیزی را بیان ننمود.
 3. صداقت در مورد زمان حال و آینده نیز در مورد مسائلی است که به زندگی مشترک، فرزندان و برنامه ریزی های مربوط به آینده بستگی دارد. به عنوان مثال در مورد مسائل مربوط به خواهر و برادر و یا والدین خودتان نیاز نیست همه چیز را برای همسر بازگو کنید و او را در جریان روابط دیگران قرار دهید

به طور کلی صداقت میان زن و شوهر باید تنها در مورد احساسات مشترک و زندگی و فعالیت های روزمره ی خودشان باشد و هرچیزی خارج از این دایره ربطی به آنها و زندگی مشترکشان ندارد. وجود صداقت در زندگی تاثیرات بسیار زیادی دارد. از جمله این تاثیرات می توان به نوع تربیت فرزندان اشاره نمود. فرزندانی که در محیطی پر از صداقت پرورش پیدا می کنند، به افراد موفقی در زندگی خود مبدل می شوند، چون با اعتماد به نفس کافی رشد کرده اند و احساس کمبود و ضعفی ندارند. از طرفی از استرس های ناشی از دروغگویی دور بوده و هستند و نتیجتا به لحاظ روحی به افرادی قوی مبدل شده اند.

عوامل ایجاد صداقت در زندگی زناشویی کدامند؟

از کجا بفهمیم که زن و شوهر با هم صادق هستند؟

در اینجا به بیان تکنیک هایی می پردازیم که نشان دهنده ی وجود صداقت در یکی از زوجین است.

 1. یکی از عوامل نشان دهنده ی صداقت این است که طرف مقابل به شما اجازه می دهد تا به راحتی از تلفن همراهش استفاده کنید. مثلا وقتی که تلفنش زنگ می خورد یا پیامی می رسد، از شما می خواهد تا آن را جواب بدهید.
 2. درباره ی احساساتش به راحتی با شما صحبت می کند و از بیان آن ترسی ندارد. تمام علاقه اش را خالصانه به پایتان می ریزد و هیچ دروغ و پنهان کاری در این زمینه ندارد.
 3. افرادی که دروغ می گویند، بیش از حد به بیان جزئیات می پردازند و در مورد هر موضوع ساده ای چه بسا ساعت ها توضیح می دهند. این مسئله می تواند نشان دهنده ی عدم صداقت فرد باشد.
 4. او هیچ بخشی از شخصیت خود را از شما پنهان نمی کند. برای گفتن حقیقت نیازی به اصرار شما ندارد و خودش همه چیز را برایتان بازگو می کند.
 5. یکی دیگر از علایم صداقت یا عدم صداقت طرفین می تواند توجه به زبان بدن آنها باشد. از طرز نگاه کردن طرف مقابل که چگونه نگاه میکند و یا وجود استرس و سرگردانی، نوع صحبت کردن، احترام بیش از حد و غیرطبیعی و هرگونه علامت ظاهری دیگر می تواند نشان دهنده ی صداقت یا عدم صداقت فرد باشد.

بیشتر بخوانید: علت دعوای زیاد زن و شوهر چیست؟


تفاوت راست گویی با رک گویی

همان طور که پیشتر عنوان شد و همه ی ما نیز کم و بیش از آن آگاه هستیم، صداقت در زندگی مشترک اهمیت فراوانی دارد و فقدان آن آسیب های زیادی در بر دارد. صداقت در هر بخشی از جامعه و زندگی اهمیت فراوان دارد و وجود افراد صادق در جامعه نشاط جمعی را بالا می برد. اگر صداقت در خانواده و به تبع آن در جامعه بالا برود، آنگاه فساد در جامعه کاهش پیدا می کند. چون دروغگویی منشا تمام مفاسد است.

فرد صادق چون استرسی را برای گفتن دروغ تجربه نمی کند، بدن سالم تری دارد و دچار بیماری های ناشی از استرس و اضطراب نمی شود. بر اثر صداقت روحیه ی فداکاری نیز کم کم در میان افراد افزایش پیدا می کند. عشق و محبت زیاد می شود و افراد خانواده و جامعه در حل مشکلات با هم همدلی پیدا کرده و به یکدیگر کمک می کنند. در رابطه تان با فرد صادق و راستگو نیازی نیست تا استراتژی و برنامه ریزی داشته باشید، و می توانید با قلبتان با او مواجه شوید.

البته در اینجا باید خاطر نشان کرد که صداقت و راست گویی با رک گویی بسیار متفاوت است. رک گویی به معنای صراحت در لهجه و جسارت در گفتار است. اما صداقت به معنای درستی در گرفتار و رفتار و کردار است. پس باید دقت داشته باشید که این دو مورد با یکدیگر اشتباه نگیرید. عدم صداقت قطعا همه ی افراد را می آزاراد و هیچ کس دوست ندارد که دیگران به او دروغ بگویند. از همین رو تا این حد به صداقت پرداخته شده است.


بیشتر بخوانید: راهکارهای کاهش استرس در خانواده چیست؟


خدمات مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره خانوادهبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید.

منبع: THE IMPORTANCE OF BEING HONEST IN MARRIAGE

براي مشاوره در زمينه چرا صداقت در زندگی زناشویی مهم است؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉