کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

آیا ازدواج نکردن تا آخر عمر برای همه تصمیم خوبی است؟

آیا ازدواج نکردن تا آخر عمر برای همه تصمیم خوبی است؟
5/5 - (1 امتیاز)

ازدواج برای برخی افراد می تواند امری دلهره آور باشد🥺. فشار روابط، تعهدات، مسائل مالی برای این افراد دلایل خوبی برای ازدواج نکردن است🤔.

اما آیا ازدواج کردن برای همه تصمیم خوبی است؟ مشاوران مرکز مشاوره ازدواج آویژه در این مقاله 20 دلیلی را ذکر کرده اند که اگر داشته باشید شما هرگز ازدواج نخواهید کرد. با وجود این شرایط ممکن است ازدواج نکردن برای شما اصلاً چیز بدی نباشد.

🚫 اگر از مجردی لذت می برید یا به آزادی جنسی خود اهمیت می دهید، ازدواج کردن ممکن است مناسب شما نباشد.

🚫 داشتن والدین مطلقه یا دوستانی که متارکه کرده اند می تواند باعث ایجاد دیدگاه منفی در مورد ازدواج شود و احتمال ازدواج کردن شما کمتر می شود.

🚫 اگر به ازدواج به عنوان یک نهاد اعتقادی ندارید یا در روابط دیگر خود در دنیای مجردی احساس رضایت می کنید، بهتر است ازدواج نکنید.

۲۰ نشانه ای که می گوید شما هرگز ازدواج نمی کنید!😵

از نظر روانشناسان و مشاوره خانواده، تصمیم اینکه آیا ازدواج کنید یا خیر، یک تصمیم شخصی است که باید بر اساس ارزش ها و ترجیحات فردی شما باشد. پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد و مهم است که دیدگاه منحصر به فرد خود را در مورد ازدواج محترم بشمرید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه آیا ازدواج نکردن تا آخر عمر برای همه تصمیم خوبی است؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

از زندگی مجردی خود لذت می برید

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه آیا ازدواج نکردن تا آخر عمر برای همه تصمیم خوبی است؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

برنامه هایی دارید که ازدواج مانع آنهاست

دلیل دهم برای ازدواج نکردن، این است که برخی افراد احساس می‌کنند ازدواج برای آنها مناسب نیست زیرا اهداف و آرزوهای دیگری برای زندگی خود دارند. شاید آنها بخواهند روی تحصیل، کار، یا سفر تمرکز کنند. شاید آنها بخواهند به اهدافی شخصی یا حرفه‌ای برسند که ازدواج آنها را دشوار یا غیرممکن می کند.

اگر شما احساس می‌کنید که ازدواج برای شما مناسب نیست، مهم است که به یاد داشته باشید که ازدواج یک انتخاب شخصی است. شما مجبور نیستید ازدواج کنید فقط به این دلیل که دیگران این انتظار را از شما دارند. اگر احساس می‌کنید که ازدواج برای شما مناسب نیست، پس نباید آن را فقط به خاطر اینکه دیگران این انتظار را دارند، انجام دهید.

در اینجا چند نمونه از اهداف و آرزوهایی که ممکن است ازدواج را دشوار یا غیرممکن کنند، آورده شده است:

 • تحصیل در مقطع دکترا یا تحصیل در خارج از کشور
 • شروع یک کسب و کار یا دنبال کردن یک حرفه در زمینه‌ای که نیاز به سفر زیادی دارد
 • سفر به دور دنیا یا زندگی در کشورهای مختلف

ازدواج را به معنای از دست دادن هویت شخصی خود می بینید

ازدواج ممکن است نیازمند تغییرات قابل توجهی در سبک زندگی و هویت شخصی شما باشد. بسیاری از افراد پس از ازدواج، نام خانوادگی خود را تغییر می دهند و باید هنگام تصمیم گیری های بزرگ زندگی، نظرات شریک زندگی خود را در نظر بگیرند. با این حال، برخی افراد ممکن است مایل نباشند که هویت شخصی خود را به خاطر ازدواج تغییر دهند.

اگر شما احساس می‌کنید که ازدواج به معنای از دست دادن هویت شخصی شماست، پس مهم است که با خودتان صادقانه باشید و تصمیم بگیرید که آیا ازدواج برای شما مناسب است یا خیر؟

به روابط صمیمیانه با دیگران اولویت می دهید

برخی افراد معتقدند که روابط صمیمی غیررومانتیک آنها با دوستان، خانواده و همکاران به اندازه روابط عاشقانه با همسرشان مهم و معنادار هستند.

شما ممکن است با عشق و حمایتی که از این روابط دریافت می کنند احساس رضایت داشته باشید و نیازی به ازدواج نداشته باشید.

برای شما، ازدواج ممکن است بهترین راه برای تعامل و نزدیک شدن به مردم نباشد. در این شرایط شما احساس می کنید که شبکه اجتماعی فعلی تان به تمام عشق، حمایت و همراهی که نیاز دارید، پاسخ می دهد.

در اینجا چند نمونه از افرادی که ممکن است روابط صمیمی غیررومانتیک را در اولویت قرار دهند، آورده شده است:

 • افرادی که از خانواده بزرگی برخوردار هستند و از حمایت عاطفی و عملی آنها برخوردار هستند.
 • افرادی که دوستان صمیمی زیادی دارند و از معاشرت با آنها لذت می برند.
 • افرادی که به فعالیت های اجتماعی و داوطلبانه علاقه مند هستند و از تعامل با دیگران در این زمینه ها لذت می برند.

تمایلی به بچه دار شدن ندارید!

اگر در مورد بچه دار نشدن مصمم هستید، مهم است که این موضوع را به طور صریح و صادقانه با هر شریک بالقوه خود در میان بگذارید.

ازدواج و روابط آن را دست و پا گیر می بینید

ازدواج و روابط آن را دست و پا گیر می بینید

برخی افراد آزادی زندگی مجردی را به پیچیدگی ها و تعهدات ازدواج ترجیح می دهند. ازدواج مستلزم تصمیم گیری های مهمی در مورد امور مالی، فرزندان و سبک زندگی است که می تواند دلهره آور و زمان بر باشد. اما به عنوان یک فرد مجرد، شما آزادی این را دارید که این تصمیمات را طبق شرایط خود بگیرید، بدون نیاز به در نظر گرفتن نیازها و خواسته های خانواده خود!

علاوه بر این، ازدواج می تواند تعهدات مالی داشته باشد، مانند هزینه و مدیریت اموال مشترک. برخی افراد ترجیح می دهند کنترل کامل امور مالی را فقط خودشان داشته باشند.

اگر استقلال خود را با ارزش می دانید و ترجیح می دهید تصمیمات خود را در مورد زندگی، خودتان بگیرید، پس ازدواج نکردن ممکن است انتخاب درستی برای شما باشد.

هرگز به طور جدی به ازدواج فکر نکرده اید

ازدواج یک تصمیم مهم در زندگی شما است و البته همه افراد احساس نیاز یا تمایل به ازدواج کردن را ندارند. این می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مانند تمرکز بر اولویت های دیگر زندگی، عدم علاقه به ساختارهای رابطه سنتی یا ترجیح استقلال.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا کسی ممکن است هرگز به ازدواج فکر نکند:

 • آنها از وضعیت رابطه فعلی خود راضی هستند و نیازی به تغییر آن نمی بینند.
 • آنها شاهد شکست هایی در ازدواج های دیگران بوده اند و از ورود به آن می ترسند.
 • آنها از جنبه های خاصی از ازدواج، مانند پیامدهای حقوقی و مالی، واهمه دارند.
 • آنها باورها یا اعتقادات شخصی دارند که آنها را به ازدواج نکردن می رساند.

عاشق فضای شخصی و خصوصی خودتان هستید

برخی افراد استقلال و فضای شخصی زندگی مجردی را به زندگی مشترکی که با ازدواج همراه است، ترجیح می دهند. آنها از داشتن فضای شخصی خود برای استراحت، سرگرمی های خود و اینکه مجبور به سازش با همسر خود نیستند، لذت می برند.

به طور مثال، کسی که از خانه به عنوان محیط کار استفاده می کند ممکن است به یک فضای کاری آرام و اختصاصی نیاز داشته باشد که ممکن است در یک فضای زندگی مشترک امکان پذیر نباشد.

هنوز به یک ثبات مالی قابل قبول نرسیده اید

ثبات مالی یک عامل مهم در تصمیم گیری برای ازدواج کردن یا ازدواج نکردن است. ازدواج یک تعهد مالی قابل توجه است و هر دو طرف باید بتوانند به هزینه های زندگی مشترک کمک کنند. اگر شغلی پایدار یا منبع درآمدی قابل اعتماد ندارید، ممکن است برآورده کردن این تعهدات مالی دشوار باشد.

علاوه بر این، بسیاری از افراد ثبات مالی را یک ویژگی مطلوب در همسر بالقوه خود می دانند. آنها ممکن است به دنبال کسی باشند که بتواند امنیت و حمایت مالی را فراهم کند. اگر از نظر مالی پایدار نیستید، ممکن است یافتن شریک زندگی که علاقه مند به ازدواج با شما باشد دشوار باشد.

عدم تمایل به رابطه و لذت جنسی

در یک عشق یک طرفه قرار دارید!

اگر شریک زندگی شما علاقه ای به ازدواج با شما ندارد، پس ازدواج گزینه خوبی برای رابطه شما نیست. مهم است که خواسته های شریک زندگی خود را محترم بدارید و سعی نکنید آنها را به کاری که دوست ندارند مجبور کنید.

در نهایت، تصمیم اینکه آیا در رابطه با کسی که تمایلی به ازدواج ندارد بمانید یا نه، یک تصمیم شخصی است. پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. مهم ترین چیز این است که کاری را انجام دهید که برای شما و شریک زندگی شما بهترین باشد.

باورهای مذهبی همسویی با پارتنر خود ندارید!

اعتقادات مذهبی اغلب نقش مهمی در شکل گیری دیدگاه های فرد در مورد ازدواج ایفا می کنند. بسیاری از ادیان اهمیت ازدواج را به عنوان یک اتحاد مقدس بین دو فرد می بینند و اغلب الزامات خاصی برای ازدواج دارند. برای کسانی که به یک دین خاص پایبند هستند، ازدواج ممکن است معنای مذهبی عمیقی داشته باشد.

با این حال، برای افرادی که مذهبی نیستند با دیدگاه های سنتی ازدواج که توسط دین آنها تبلیغ می شود، ممکن است موافق نباشند.

ازدواج باید تصمیمی باشد که با ارزش ها و ترجیحات فردی هر دوی شما مطابقت داشته باشد، صرف نظر از انتظارات بیرونی یا هنجارهای اجتماعی.

عدم تمایل به رابطه و لذت جنسی

بی‌جنسی یک گرایش جنسی است که در آن افراد علاقه کمی یا هیچ علاقه‌ای به فعالیت جنسی ندارند. برای افراد بدون علاقه جنسی، ازدواج ممکن است همان جذابیتی را نداشته باشد که برای افرادی دارای تمایل جنسی دارد.

انتظارات سنتی در ازدواج اغلب حول محور صمیمیت فیزیکی و تمایل جنسی می‌چرخد که ممکن است با خواسته‌ها یا نیازهای افراد بی‌جنسی همسو نباشد.

از نظر رواننشاسان مرکز مشاوره تلفنی خانواده آویژه گاهی اوقات، تصمیم برای ازدواج نکردن صرفاً یک مسئله شخصی است. ازدواج ممکن است با ارزش ها، اهداف یا سبک زندگی مورد نظر فرد همسو نباشد. نیازی به توجیه یا عقلانی کردن این انتخاب نیست؛ کاملاً قابل قبول است که به سادگی نخواهید ازدواج کنید.

افراد ممکن است دلایل مختلفی برای عدم تمایل به ازدواج داشته باشند. برخی ممکن است آزادی و استقلال زندگی مجردی را ترجیح دهند. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است تجربه های منفی در روابط گذشته خود داشته باشند یا چالش های پیش روی زوج های متاهل را مشاهده کرده باشند، که منجر به این نتیجه می شود که ازدواج برای آنها مناسب نیست.

در اینجا چند نکته اضافی برای افرادی که مایل به ازدواج نیستند آورده شده است:

 • با خود در مورد دلایلی که مایل به ازدواج نیستید، صادق باشید.
 • تصمیم خود را با خانواده و دوستان خود به طور صریح و صادقانه در میان بگذارید.
 • تحت فشار قرار نگیرید تا با انتظارات اجتماعی سازگار شوید.
 • بر ایجاد روابط رضایت بخش و معنادار، چه عاشقانه و چه رمانتیک، تمرکز کنید.
 • فردیت خود را بپذیرید و رابطه ای را دنبال کنید که با ارزش ها و آرزوهای شما همسو باشد.

به یاد داشته باشید، ازدواج یک انتخاب است، نه یک ضرورت. اگر ازدواج برای شما مناسب نیست، اشکالی ندارد.

براي مشاوره در زمينه آیا ازدواج نکردن تا آخر عمر برای همه تصمیم خوبی است؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- یک نظر:

 1. خب وقتی نمی خوانت یا مرتبا مزخرف میگن یا خیانت میکنن توجه نمی کنن که نمی تونی بری یکی رو مجبور کنی باهات عروسی کنه الانی ها چه قدر پستن بی حساس لوس بد دهن گه نارسیس فاک توروح جورابشون کنن من خودم وحشتی ندارم از مجردی تا با یه خائن که همش چشمش دنبال زنای دیگه یا پیمان عروسی براش پوچ سرده یا زیادی بچه و لوس و لاابالی بد دهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉