کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چرا از عشقم خجالت میکشم؟ چگونه در رابطه خجالت نکشیم!!

چرا از عشقم خجالت میکشم؟
لطفا به این مقاله امتیاز دهید

آشنایی با موثرترین راهکارها برای غلبه بر خجالت و کمرویی در رابطه

آیا شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که در برقراری رابطه با جنس مخالف، کمرو بوده و خجالت می کشید؟

افراد خجالتی به دلیل مشکلات ارتباطی که با دیگران دارند، اغلب در زندگی احساسی خود با مشکلاتی مواجه می شوند که می توانند آنها را آزار داده و روابطشان را برهم بزند. این در حالی است که برقراری روابط مثبت و قوی و صمیمانه بین افراد موجب می شود که بهترین ها در کنار هم قرار بگیرند.

فراموش نکنید که ابراز علاقه، عشق و تعریف و تحسین از هر فرد می تواند بر تفکرات وی از خود و شما تاثیرات مثبتی برجای گذاشته و منجر به ایجاد رابطه ای توام با احساس آرامش، راحتی و بالا بردن اعتماد به نفستان شود.

پس مهم است که به درستی عشق و علاقه خود را به همسرتان و یا عشق زندگیتان نشان داده و از برقراری رابطه عاشقانه با همسرتان خجالت نکشید.

به دلیل اهمیت بالای داشتن روابط صحیح در زندگی زناشویی و عاشقانه، مشاوران مرکز مشاوره خانواده تلفنی آویژه به بررسی راه های خلاصی از خجالت و کمرویی در رابطه پرداخته و بعد از تحقیقات بسیار در این زمینه مقاله جامع و کامل زیر را نگارش کرده اند.

اگر به دنبال راه رهایی از کمرویی و خجالت در رابطه با عشق زندگیتان هستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

چگونه در یک رابطه خجالتی نباشیم؟

نگران مشکل کمرویی و خجالتی بودن خود در رابطه جدیدتان نباشید. چرا که اکثر مردم در اوایل برقراری رابطه احساسی، همین حس کمرویی و خجالت از طرف مقابلشان را تجربه می کنند. با این حال این نکته را فراموش نکنید که اگر بخواهید بخشی از خود واقعی تان را از همان ابتدا از او پنهان کنید، ممکن است که این خجالتی و کمرو بودن شما در تمام جریانات مربوط به یک رابطه طولانی هم ادامه پیدا کند و شما را برای ادامه این رابطه آزار دهد.

بخش مهمی از این کمرویی در رابطه به دلیل تجربه های جدیدی است که به دست می آورید. راهکارهای ارائه شده در این مقاله برای شمایی که در رابطه صمیمانه تان با یک نفر دچار احساس خجالت شدید و کمرویی هستید، بسیار مناسب است؛ پس تا آخر آن را با دقت بخوانید. در این مقاله دلایل خجالتی بودنتان را خواهید فهمید و متوجه می شوید که برای رفع آن باید چه کارهایی انجام دهید.

 چگونه در رابطه خجالت نکشیم!!

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چرا از عشقم خجالت میکشم؟ چگونه در رابطه خجالت نکشیم!! با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چگونه بر کمرویی خود در یک رابطه غلبه کنیم؟

افراد زیادی با مشکل کمرویی در روابط خود با دیگران دست و پنجه نرم می کنند. این احساس می تواند به دلایل مختلف، زمانی که صحبت از برقراری تعاملات صمیمانه بین دو نفر مطرح باشد، به شدت دردسر ساز شود.

به عنوان مثال اگر شما یک فرد خجالتی باشید، رفتارهای ناشی از خجالت بی اندازه شما موجب خواهد شد تا طرف مقابل احساس نامطلوب بودن کرده و خود را یک بار سنگین و فرد اضافی در زندگی شما بداند. امری که حتی مانع از تداوم پیدا کردن احساسات آن فرد و تصمیمش برای ادامه دوستی با شما می شود.

کمرو بودن شما می تواند ریشه در مسائل بسیاری داشته باشد با این حال راه حل های مقابله با آن اغلب اوقات برای زن و مرد یکسان است.

بهتر است در قدم اول نگاهی به خودتان بیندازید و برای مقابله با کمرویی تان به پاسخ برخی از سوالات مهمی که از خود می‌پرسید، فکر کنید. برای پاسخ به این سوالات قبل از هر چیز با خودتان صادق باشید.

اگر شما همیشه فردی خجالتی و کمرو هستید، بدون شک عزت نفس پایینی دارید و در بسیاری از موارد به خصوص تعامل با جنس مخالف، احساس خوبی نسبت به شخصیت خودتان ندارید. این نکته را فراموش نکنید که اگرچه عزت نفس و کمرویی هر دو علائم مشابهی با یکدیگر دارند اما راه های درمان آنها ممکن است، متفاوت باشد. بنابراین در این مرحله نیاز است تا شما برای درمان هر دو مشکل به صورت همزمان وارد عمل شوید.

چرا از دوست پسرم خجالت می کشم؟

اولین رابطه احساسی خود را تجربه می کنید

اگر این اولین رابطه شماست، حتما در برقراری ارتباط با جنس مخالفتان دچار خجالت شده و بیشتر اوقات برای برقراری رابطه فردی کمرو و خجالتی می شوید. این حس کاملا منطقی است چرا که شما هنوز نمی دانید چگونه باید با این شخص رفتار کنید و مدام نگران این موضوع هستید که آیا رفتارهایتان قابل قبول و صحیح است یا خیر.

فراموش نکنید اگر برای بار اول است که حس عشق را در یک رابطه تجربه می کنید، تصمیمات و رفتارهای شما با احساسات بسیار شدیدی همراه است که حتی نمی توان آنها را با کلمات هم توصیف کرد.

در این زمان برای شما حتی دشوار است که در چشم طرف مقابلتان به صورت رودرو نگاه کنید و چیزی را از وی درخواست کنید با این حال اگر بتوانید همه چیز را در رابطه مدیریت کنید به مرور زمان بسیار جسور شده و خیلی راحت ارتباط چشمی و سپس کلامی تان را برقرار می کنید.

عزت نفس پایینی دارید

عزت نفس پایین شما می تواند مهم ترین عامل در خجالتی بودنتان باشد. اگر فکر می کنید که به اندازه کافی برای طرف مقابلتان خوب نیستید و یا اینکه وی با گذاشتن قرار ملاقات به شما لطف می کند، این باور را در خودتان ایجاد می کنید که شبیه افراد خجالتی رفتار کنید.

در این مواقع حتی این احساس اشتباه به شما دست می دهد که چون استانداردهای مورد تایید وی از نظر رفتاری را نمی دانید، هر زمان که این فرد به شما نزدیک شود، باید مطابق سلیقه وی رفتار کنید. همین موضوع باعث می شود که سردرگم شده و بیشتر خجالت بکشید.

بهتر است قبل از هر چیز، کمی خودتان را دوست داشته باشید. عزت نفس پایین شما موجب می شود تا احساس کنید که ارزش آن را ندارید که در این رابطه بمانید. این حس به خصوص زمانی که فرد مقابلتان بسیار موفق است، بیشتر احساس می شود.

اعتقادات مذهبی و فرهنگی

اگر در خانه و خانواده ای با اعتقادات شدید مذهبی بزرگ شده باشید، احتمالا از اینکه بخواهید پیش از ازدواج با فردی غیر همجنس خود آشنا شوید، ترس و اضطراب شدیدی به دل دارید، چرا که طبق باورهای خانوادگی‌تان شما مجاز به انجام این کار نیستید.

ضمن اینکه بر این باور هستید که در صورت داشتن رابطه دوستی با یک فرد غریبه با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. این موضوع می تواند موجب کمرویی و خجالت بیشتر شما در برقراری روابط احساسی و صمیمانه تان شود چرا که تجربه ای در برقراری رابطه عاشقانه با یک مرد را ندارید و در اصل فرد تازه کاری در این زمینه محسوب می شوید.

تفاوت های شخصیتی شما زیاد است

شاید به طور کلی شخصیت شما به گونه ای باشد که اغلب اوقات و حتی در حالت طبیعی هم به دیگران به عنوان فردی خجالتی و کمرو معرفی می شوید. در این مورد حتی اگر برای سال ها با دوست پسرتان قرار داشته باشید، باز هم حس خجالت و کمرویی در وجود شما هست.

این را بدانید که هیچ اشکالی ندارد اگر که شما فردی خجالتی هستید. فقط باید مطمئن شوید که این موضوع بر نحوه ارتباطتان با دوست پسرتان تاثیر منفی نمی گذارد.

اکثر افراد خجالتی اغلب در برقراری روابط فردی ساکت هستند و تنها زمانی صحبت می کنند که همه چیز اشتباه پیش رفته باشد و یا مشکل خاصی در رابطه به وجود آمده باشد. در اغلب این موارد دوست پسر شما اینکه فردی ساکت و خجالتی هستید را پذیرفته و با آن مشکلی ندارد.

به وی اعتماد ندارید

اگر به دوست پسرتان اعتماد نداشته باشید از گفتن برخی چیزها به وی خجالت می کشید، زیرا نمی دانید که واکنش او به موضوعاتی که مطرح می کنید، چگونه است. در اغلب موارد، زمانی که در مراحل اولیه رابطه خودتان هستید، او را به خوبی نمی شناسید و ممکن است به دلیل این حس از پرسیدن برخی از چیزهای خاص از وی خجالت کشیده و یا حتی بترسید.

این احتمال وجود دارد که به دلیل عدم شناخت وی، نخواهید خود واقعی تان و تمام حقایق زندگی تان را به او نشان دهید، زیرا نمی دانید که چه اتفاقی قرار است، بیفتد و رابطه قرار است به کجا کشیده شود.

چگونه در یک رابطه خجالتی نباشیم؟

چگونه خجالت کشیدن از دوست پسرم را متوقف کنم؟

علت اصلی خجالت کشیدنتان را پیدا کنید

اولین قدم برای کنار گذاشتن حس کمرویی و خجالتتان، دانستن علت اصلی این حس در وجود شماست. بهتر است از همان نقطه شروع یک رابطه با خودتان روراست باشید و از خود بپرسید که به چه دلایلی از برقراری رابطه صمیمانه امتناع ورزیده و احساس خجالت می کنید.

آیا این موضوع به دلیل عزت نفس پایین شماست یا اینکه علت دیگری دارد. فهم پاسخ این سوال می تواند بسیار برای شما راهگشا باشد.

ارتباطتان را با وی بیشتر کنید

بهتر است با اقدام برای برقراری رابطه صمیمانه بیشتر با وی، این موضوع را به طور رسمی به او بگویید که نمی توانید از خجالت کشیدنتان هنگام تعامل با وی دست بردارید. طرح این موضوع می تواند موجب شود که طرف مقابلتان، حرف هایی را در مورد شما بزند که عزت نفستان را به شدت افزایش داده و به شما کمک کند تا اعتماد به نفس واقعی را در رابطه به دست آورید.

به وی زمان و فرصت کافی بدهید

آشنایی بیشتر با دوست پسرتان در طول زمان به شما کمک می کند تا بر حس کمرویی تان غلبه کنید. اگر هنوز اول رابطه هستید، این حس کالا طبیعی است چرا که شما دوست پسرتان را به طور کامل نشناخته و بنابراین احساس خجالتی بودنتان هیچ اشکالی ندارد. گذشت زمان این مشکل را در شما حل خواهد کرد.

عشق به خود را تمرین کنید

اگر عزت نفس پایینی دارید، عشق ورزیدن به خودتان را تمرین کنید. حواستان باشد که عزت نفس پایین شما موجب می شود، یک مرد از شما سوء استفاده کند. با خواندن کتاب، داشتن دوستانی که معتقد هستند شما به اندازه کافی خوب و ارزشمند هستید، عشق به خود را تمرین کنید. این تمرین موجب خواهد شد تا بر حس بی کفایتی که در وجودتان هست، کاملا غلبه کنید.

چگونه خجالت کشیدن از دوست پسرم را متوقف کنم؟

چگونه خجالت دوست دخترم را برطرف کنم؟

توقع آن را نداشته باشید که دوست دختر خجالتی تان در اولین قرارهایی که شما با او می گذارید، خیلی با شما احساس راحتی کند. بهتر است قدم های اول برای برطرف کردن خجالت و کمرویی در رابطه را خودتان بردارید و در قرار ملاقاتتان طوری گفتگو با او را آغاز کنید که احساس راحتی زیادی با شما پیدا کند. برای شروع این کار بهتر است توصیه های زیر را در نظر بگیرید:

گفتگوهای طولانی و معناداری با وی داشته باشید

این که افراد خجالتی و کمرو کمتر صحبت می کنند، افسانه ای بیش نیست. حقیقت این است که دوست دختر شما زمانی وارد گفتگوی فوق العاده ای با شما می شود که در رابطه با شما احساس راحتی داشته باشد و بداند برای آشنایی با او وقت می گذارید. سعی کنید در دیدار با وی به خصوص اولین قرارهایی که با او می گذارید از علایق وی و چیزهایی که دوست دارد، بیشتر صحبت کنید. با این روش با گذشت زمان احساس راحتی بیشتری کرده و خجالتی بودنش را کنار می گذارد.

برای قرارهایتان برنامه ریزی کنید

بعید است که دختر خجالتی و کمرویی که برای آشنایی و برقراری رابطه انتخاب کرده اید، تمایل به رفتن به مکان های پر سر و صدا و مهمانی های شلوغ داشته باشد. سعی کنید قرارهایی که با وی تنظیم می کنید، در کافه های دنج، رستوران ها و مکان هایی باشد که واقعا علایق او را برمی انگیزاند. سعی کنید دوست پسر رمانتیکی باشید. قرار نیست قرارهایتان بسیار پرهزینه و تجملی باشد؛ کافی است محیطی را برای دیدار و گفتگو انتخاب کنید که حس آرامش بیشتری داشته و برای یک صحبت عاشقانه جذاب تر به نظر برسند.

هرگز خجالتی بودن وی را مسخره نکنید

بدون شک دوست دخترتان خودش می داند که فردی کمرو و خجالتی است. بهتر است که این موضوع را به یادش نیاورید. او نیازی به یادآوری شما ندارد. سعی نکنید خجالتی بودن وی را مورد تمسخر قرار داده و آن حس را شوخی بگیرید. مطمئن باشید دوست دخترتان حمایت های شما از خودش را مورد قدردانی قرار خواهد داد. پس بهتر است کمرویی او را نقطه ضعف تلقی نکنید.

او را تشویق کنید تا تجارب تلخ و منفی خود در گذشته را فراموش کند

قطعا تجارب تلخ در روابط قبلی موجب می شود تا فرد برای شروع رابطه جدید دچار استرس و نگرانی باشد. امری که زمینه منزوی شدن و خجالتی بودن فرد را فراهم می کند. او را تشویق کنید تا گذشته تلخ و تجربیات منفی که در رابطه های قبلی خود داشته فراموش کند و از او و تصمیماتش کاملا حمایت کنید. برای این کار تاجایی که می توانید از جملات تاکیدی مثبت برای ایجاد حس بهتر در وی استفاده کنید.

چطور در رابطه با همسرم خجالت نکشم؟

چطور در رابطه با همسرم خجالت نکشم؟

صمیمت بدون هیچ گونه احساس خجالت و دیگر احساسات محدود کننده شرط اصلی برای برقراری و تداوم یک رابطه سالم در ازدواج است. اگر از شریک زندگی خود خجالت می کشید و به دلیل این احساس، نمی توانید خیلی راحت با وی صحبت کنید؛ بهتر است هر چه سریع تر راه حلی را برای برطرف کردن این مشکل پیدا کنید تا شرایط زندگی مشترک برایتان دشوار نشود.

راه های زیر می تواند در این زمینه به شما کمک کند:

احساسات عصبی خود در زندگی مشترکتان را با این فکر که بعدها با آنها مقابله می کنید، از شریک زندگی تان پنهان نکنید.

به شریک زندگی خود بگویید که بیشتر اوقات در رابطه تان احساس خجالت و کمرویی داشته و حس خوبی ندارید.

به شریک زندگی تان اعتماد کرده و سعی کنید بیشتر با وی وارد صحبت شوید.

اجازه دهید گاهی او شما را راهنمایی کند و بدون هیچ احساس خجالتی در مسائل مختلف از او راهنمایی بگیرید.

در صورت تشدید این احساس در وجود شریک زندگی تان، حتما با یک روانشناس آنلاین صحبت کرده و به صورت اشتراکی از او مشاوره بگیرید.

در گفتگو با وی از تجارب و خاطرات خود که در شرایط بسیار عجیب و غریب و یا سختی اتفاق افتاده اند، صحبت کنید تا او هم در نهایت وادار به صحبت با شما شود.

برای دادن اعتماد به نفس به وی، تصمیماتش را در بخش های مختلف زندگی را مورد تایید قرار دهید.

از انجام شوخی های آزار دهنده ای که موجب ناراحتی وی می شود، جلوگیری کنید.

ویژگی های مثبت شخصیتی اش را بارها و بارها برایش به خاطر آورده و سعی کنید طوری رفتار کنید که باور کند، دوستش دارید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چرا از عشقم خجالت میکشم؟ چگونه در رابطه خجالت نکشیم!! با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سخنی از مشاوران آویژه

در هر رابطه ای که با جنس مخالف خود برقرار می کنید این موضوع را بپذیرید که افراد درون گران و برون گرا تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و قرار نیست همه شبیه یکدیگر باشند.

اگر به فردی که برای آشنایی و ارتباط صمیمانه انتخاب کرده اید، علاقه مند هستید، سعی کنید به وی زمان داده و برای کمک به برطرف کردن حس خجالت و کمرویی اش او را همراهی کنید.

فراموش نکنید که اعتماد سازی و محبت کردن به وی در قالب گفتار و رفتارتان می تواند بسیار کارساز بوده و قطعا او را برای کنار گذاشتن حس خجالت و کمرویی‌اش، تحت تاثیر قرار می دهد.

براي مشاوره در زمينه چرا از عشقم خجالت میکشم؟ چگونه در رابطه خجالت نکشیم!!

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉