کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

عوارض خودارضایی در مردان و زنان چیست؟

عوارض خود ارضايي از نظر علمي در پسران
3.1/5 - (15 امتیاز)

آیا شما نیز همیشه از دیگران جدا می شوید تا خودارضایی کنید؟ آیا خودارضایی به یک رفتار اجباری برای شما تبدیل شده است؟ به زبان ساده، خودارضایی شامل دست زدن به اندام تناسلی یا سایر نواحی حساس برای تحریک و لذت جنسی است. با این حال، خودارضایی موضوع پیچیده ای است و اکثر افراد در رابطه با آن صحبت نمی کنند. عوارض خودارضایی از نظر علمی بسیار زیاد است. خودارضایی نباید به یک عادت و رفتار اجباری برای افراد تبدیل شود. برخی از افراد به دنبال یافتن تغذیه برای جبران خودارضایی هستند و برخی دیگر به دنبال راهکارهایی برای ترک و درمان عوارض خودارضایی می گردند.

در بعضی از فرهنگ ها و جوامع خودارضایی را عمل ناپسند نمی دانند. اما دین و فرهنگ ما این رفتار و اعمال را حرام و نادرست قلمداد کرده است. آگاهی از عوارض خودارضایی می تواند باعث شود که افراد به دنبال راهکارهایی برای ترک این عمل باشند. شما با دانستن عوارض منفی خودارضایی سعی می کنید که کمتر به سمت آن بروید. به همین دلیل مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی آویژه تحقیقات بسیاری در رابطه با عوارض خودارضایی در زنان و مردان انجام داده اند. نتایج تحقیقات مشاوران را شما می توانید در این مقاله مطالعه بفرمایید. اگر شما نیز به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستید که آیا خودارضایی برای فرد ضرر دارد یا خیر؟ پس حتما این مقاله جامع و تخصصی را مطالعه بفرمایید.

عوارض خود ارضايي بیش از حد

خودارضایی چیست؟

خود ارضایی یک فعالیت رایج جنسی است. به معنای تحریک جنسی اندام تناسلی یا سایر نواحی حساس بدن خود برای برانگیختگی جنسی و لذت بردن جنسی است، که معمولا تا ارگاسم پیش می رود. تحریک جنسی در خود ارضایی با استفاده از دست ها، انگشتان، اشیاء روزمره و یا وسایل تحریک کننده جنسی انجام می شود. در خودارضایی، فرد ممکن است با لمس کردن و تحریک دستی اندام تناسلی خود به ارگاسم برسد و برانگیختگی جنسی را تجربه کند و یا ممکن است با استفاده از دخول به لذت جنسی برسد. این عادت و یا به نوعی بیماری در میان افراد با هر سن، جنسیت و نژادی رایج است. طبق تحقیقات انجام شده، بین 30 تا 40 درصد از زنان و 41 تا 65 درصد از مردان، حداقل یکبار در ماه خودارضایی می کنند.

می توان گفت که اکثر افراد، حدود 90 درصد از انسان ها، حداقل یکبار در زندگی خود اقدام به خودارضایی کرده اند. اما از آنجایی که این عمل بسیار خصوصی است و از طریق برخی فرهنگ ها و ادیان یک کار زشت، آسیب زننده و حرام تلقی شده است. بسیاری از افراد از بیان این موضوع که خودارضایی کرده اند، اجتناب کرده و یا به دروغ پاسخ منفی می دهند. خودارضایی تا حدودی یک بخش طبیعی از زندگی انسان محسوب می شود.

اکثر افراد فکر می کنند که خودارضایی پسران و خودارضایی دختران مربوط به دوران مجردی است. در صورتی که اصلا اینطور نیست. بسیاری از زنان و مردان متاهل نیز از خودارضایی برای رسیدن به لذت جنسی استفاده می کنند. دلایل خودارضایی متفاوت و منحصر به فرد می باشد. افراد متاهل به دلایل مختلفی دست به خودارضایی می زنند از جمله: اگر یکی از زوجین مریض باشد، تمایل به رابطه جنسی نداشته باشد و یا به هردلیل نتواند رابطه جنسی با همسر خود داشته باشد.

 

انواع خودارضایی

خودارضایی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پس نمی توان گفت که یک نوع خاص از خودارضایی وجود دارد. خودارضایی می تواند شامل هر نوع لمس یا تحریک شهوانی باشد. به عنوان مثال تحریک کلیتورال یا نوک سینه، تحریک مقعدی، تحریک واژن و دخول و … همگی أنواع مختلفی از خودارضایی هستند. خودارضایی را می توان به تنهایی یا با شخص دیگری انجام داد. برخی از افراد با دیدن فیلم های پورن و مستهجن خودارضایی می کنند. برخی دیگر با یادآوری خاطرات روابط گذشته خود و ایجاد تفکرات ذهنی دست به خودارضایی می زنند. افراد برای خودارضایی از روش های مختلفی استفاده می کنند و نمی توان برای آن یک روش منحصر به فرد دانست.

درمان عوارض خود ارضايي

خودارضایی چه عوارض منفی دارد؟

متاسفانه عوارض خودارضایی از نظر علمی در پسران و دختران بسیار زیاد است. لذت بردن از خود و تحریک جنسی بخشی از زندگی انسان ها است. اما هنگامی که خودارضایی به یک عادت تبدیل شود و فرد وابسته انجام این عمل شود، عوارض بسیار زیادی برای فرد خواهد داشت. مطالعات زیادی در رابطه با عوارض خودارضایی بیش از حد، اثرات خودارضایی بر مفاصل، مغز و سلامت روان افراد و عوارض خودارضایی در زنان و مردان صورت گرفته است.

از آنجایی که خودارضایی یک عمل لذت بخش است. پس می تواند به یک اعتیاد تبدیل شود. گاهی افراد از این عمل برای غلبه بر تنهایی و یا زمانی که از نظر جنسی هیجان زده و تحریک پذیر هستند و همچنین برای غلبه بر خستگی استفاده می کنند. هنگامی که افراد بعد از ناراحتی ها و یا مشکلات توانستند با خودارضایی به آرامش برسند و یا لذت را تجربه کنند به مرور به سمت این عمل و تکرار زیاد آن رو خواهند آورد. مشکلات جسمی و روانی از جمله مهم ترین عوارض خودارضایی در مردان و زنان به شمار می رود. مهم ترین و رایج ترین عوارض خودارضایی از نظر علمی عبارت است از:

اضطراب

یکی از مهم ترین و مضرترین عوارض خودارضایی از نظر علمی در زنان و مردان، ایجاد استرس و اضطراب است. هنگامی که فرد به خودارضایی اعتیاد پیدا کند، وقتی از آن فاصله گرفته و نیازش را برطرف نسازد، احساس اضطراب و استرس زیادی را تجربه خواهد کرد. همچنین بعد از خودارضایی فرد احساس پشیمانی و شرمندگی از عمل و رفتار خود خواهد داشت که این احساسات باعث اضطراب و نگرانی فرد می شود. اکثر افراد خودارضایی خود را از دیگران، حتی همسر، مخفی می کنند. نگرانی در رابطه با اینکه همسر یا خانواده بفهمند فرد دچار اعتیاد به خودارضایی است نیز باعث اضطراب و بی قراری در فرد می شود.

خستگی مزمن

خودارضایی باعث تولید هورمون استروئیدی، کورتیزول می شود. آزاد شدن این هورمون باعث افزایش متابولیسم در فرد می شود. متابولیسم باعث ایجاد احساس خستگی، کلافه بودن و بی حال شدن فرد می شود. این خستگی مزمن می تواند باعث شود که فرد از مدرسه رفتن یا سرکار رفتن و یا انجام کارهای منزل دوری کند. او می خواهد ساعات زیادی را به استراحت و خوابیدن بپردازد و این موضوع باعث ایجاد اختلال در زندگی شخصی و اجتماعی فرد می شود. خستگی جنسی یکی از شایع ترین عوارض خودارضایی از نظر علمی است.

کمر دردهای غیرقابل تحمل

خودارضایی باعث کاهش تولید اکسی توسین، DHEA، تستوسترون و DHT می شود. هنگامی که این مواد شیمیایی نام برده شده کاهش یابند، باعث می شود که هورمون التهابی پروستاگلاندین E2 آزاد شود. آزاد شدن این هورمون باعث ایجاد کمر درد در افراد می شود. پس خودارضایی تنها در دقایق و ساعت های اول لذت بخش و شادی آور است و بعد از آن باعث ایجاد دردهایی مانند کمر درد در فرد می شود. فردی که اعتیاد به خودارضایی داشته باشد، حتی با وجود کمر درد و احساس خستگی، نمی تواند دست از این عمل بردارد. این یعنی خودارضایی به یک رفتار اجباری در فرد تبدیل شده است که حتی با وجود درد باید آن را انجام دهد.

ناراحتی و درد در کشاله ران و یا بیضه ها

یکی از شایع ترین عوارض خود ارضایی در مردان احساس درد در بیضه ها است. یک حلقه بین غدد هیپوفیز- آدرنال و بیضه وجود دارد که مسئول تولید اکسی توسین و تستوسترون است. که خواص ضد التهابی دارند. خودارضایی بیش از حد باعث کاهش تولید این مواد می شود و باعث ایجاد التهاب در ران و یا بیضه ها می شود. کاهش این مواد ضد التهابی منجر به درد کشاله ران می شود که می تواند این درد به بیضه ها نیز کشیده شود و به صورت مزمن ادامه پیدا کند.

کوچک شدن اندازه آلت تناسلی

اعتیاد به خودارضایی در دوران نوجوانی و جوانی، تاثیرات بسیار زیاد و منفی را برای افراد به همراه دارد. اعتیاد به خودارضایی در دوران رشد، باعث می شود که میزان هورمون های رشد در بدن بیش از حد کاهش یابند. عدم تولید هورمون های رشد در بدن باعث ناکافی بودن هورمون برای رشد برخی از قسمت های بدن، از جمله آلت تناسلی  به اندازه کامل می شود. که در نهایت این عمل باعث کوچکتر شدن اندام جنسی می شود. همچنین نبود هورمون رشد می تواند علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن اندام جنسی، برروی رشد قد و وزن افراد نیز تاثیر بگذارد. افرادی که زیاد از خودارضایی استفاده می کنند به شدت لاغر و ضعیف می شوند، مخصوصا اگر در سن رشد و بلوغ باشند.

 انزال زودرس

همانطور که گفته شد خودارضایی بیش از اندازه باعث کاهش تولید هورمون هایی مانند تستوسترون و سایر انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و سرتونین می شود. کاهش تولید این هورمون ها منجر به ضعیف شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک می شود. که در نتیجه باعث نعوظ ضعیف، نشت اسپرم و انزال زودرس می شود. انزال زودرس در آقایان و یا خانم ها باعث کاهش اعتماد به نفس آنها در رابطه جنسی و زناشویی می شود. این گونه افراد دیگر نمی توانند روابط طولانی مدت و رضایت بخشی با همسر خود داشته باشند. به همین دلیل ممکن است مشکلات روانی مانند افسردگی، عدم اعتماد به نفس، اضطراب و … را تجربه کنند.

ریزش مو 

واکنش هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی منجر به ایجاد سطوح بالای پرولاکتین و DHEA در بدن می شود. این مواد می توانند عوارض جانبی از جمله ریزش شدید موها را با خود به همراه داشته باشند.

خود ارضایی پسران

اختلال در زندگی روزانه

اعتیاد به خودارضایی می تواند افراد را از برنامه و اهداف خود دور کند. هنگامی که فرد دچار اعتیاد به خودارضایی شده باشد و خودارضایی به یک رفتار اجباری برای او تبدیل شده باشد. او سعی می کند که تمام وقت و زمان خود را برای خودارضایی خالی نگه دارد. خستگی های زیاد فرد به دلیل خودارضایی، او را از رفتن به سرکار یا محیط های اجتماعی دور می کند. همچنین ممکن است فرد را از شریک زندگی، دوستان، خانواده، فعالیت های ورزشی، رسیدن به موفقیت و اهداف و … دور کند. به طور کلی خودارضایی می تواند باعث اختلال در زندگی افراد شود. پس باید هرچه زودتر با کمک یک درمانگر یا مشاوره خانواده به این رفتار اجباری پایان بدهید.

عفونت های دستگاه تناسلی و عفونت های پوستی

استفاده از روان کننده های بی کیفیت یا انجام خودارضایی با دستان کثیف می تواند باعث ایجاد عفونت های  پوستی و عفونت دستگاه تناسلی شود. برخی از افراد برای خودارضایی از اشیاء مختلفی استفاده می کنند. کثیف بودن و آلوده بودن این اشیاء می تواند باعث ایجاد عفونت در دستگاه تناسلی شود مخصوصا اگر دخول صورت گیرد.

کاهش تعداد اسپرم

خودارضایی بیش از حد می تواند باعث اختلال در تولید هورمون تستوسترون شود. کاهش این هورمون در بدن می تواند منجر به کاهش تعداد اسپرم و ضعف در باروری شود.

کاهش اعتماد به نفس

بسیاری از مردان و زنان برای کمک به مبارزه با اضطراب و افسردگی و ناراحتی ها دست به خودارضایی می زنند. آنها از خودارضایی برای تبدیل ناراحتی خود به لذت استفاده می کنند. اما خودارضایی بیش از حد و اعتیاد به خودارضایی می تواند به اعتماد به نفس و عزت نفس زنان و مردان آسیب جدی برساند. خودارضایی به افراد کمک می کند تا در زمان حال احساس آرامش بیشتری داشته باشند. اما، منجر به ایجاد یک ادراک منفی از خود می شود. این یکی از مهم ترین عوارض خودارضایی بر مغز انسان است.

احساس گناه

آموزه های فرهنگی و دینی اغلب لذت از خود را به عنوان یک گناه یا کار حرام می دانند. بنابراین، فردی که به طور مکرر خودارضایی می کند، می تواند احساس گناه یا شرم شدیدی داشته باشد. افرادی که به باورهای دینی و اعتقادی خود پایبند هستند، با انجام این رفتار اجباری که نمی توانند آن را کنترل و مدیریت کنند همیشه احساس شرمساری و گناه خواهند داشت. احساس گناه اگر در فرد افزایش یابد و دائم او را آزار دهد می تواند حتی منجر به تفکرات خودکشی در فرد شود.

آسیب رسیدن به دستگاه تناسلی

یکی از مهم ترین عوارض خودارضایی در زنان احتمال از دست دادن پرده بکارت است. دخترانی که از دخول اشیاء برای خودارضایی استفاده می کنند پرده بکارت خود را از دست می دهند. همچنین این کار می تواند به آلت تناسلی آقایان نیز آسیب برساند. استفاده از دست برای مالش اندام جنسی می تواند خشن باشد و باعث آسیب و زخم شود. مردان به دلیل خودارضایی زیاد، در حفره آلت تناسلی خود زخم و تورم را مشاهده می کنند.

 عوارض خودارضايي از نظر علمی

سخنی از مشاوران آویژه

اگر شما نیز با اعتیاد به خودارضایی و انجام این کار به صورت رفتار اجباری، دست و پنجه نرم می کنید، نگران نباشید شما تنها نیستید. تعداد زنان و مردانی که به اعتیاد خودارضایی دچار هستند بسیار زیاد است. پس افراد زیادی هستند که با این رفتار اجباری دست و پنجه نرم می کنند و می توانند شما را درک کنند. اگر نمی توانید میل خود به خودارضایی را کاهش دهید و تمرکز بر کار و روابط شخصی برایتان به شدت دشوار شده است، بهتر است به یک روانشناس و یا مرکز مشاوره خانواده مراجعه کنید. یک روانشناس خوب یا مشاور می تواند به شما کمک کند تا ابتدا محرک های خود را شناسایی کنید و سپس مهارت های لازم برای مقابله سالم با این محرک ها و رفتارهای اجباری را یاد بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا خودارضایی می تواند شما را لاغر کند؟

خودارضایی بیش از حد می تواند باعث کاهش وزن شما شود، زیرا انرژی زیادی را از شما خواهد گرفت و برای تولید هورمون های رشد نیز مشکل ایجاد می کند.

 

آیا خودارضایی می تواند باعث انزال زودرس شود؟

اعتیاد به خودارضایی ممکن است باعث آسیب به اعصابی شود که اجازه انزال را می دهند. این موضوع می تواند باعث انزال زودرس یا حتی انزال در هنگام خواب شود.

براي مشاوره در زمينه عوارض خودارضایی در مردان و زنان چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

نظرات

- یک نظر:

  1. سلام من امروز توبه کردم دیگه خودارضایی نکنم
    اما قبلا بازم توبه کردم ولی شکست خوردم
    اما امروز توبه‌م حقیقی بود یعنی قبوله ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉