کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روابط زناشویی چیست ؟

روابط زناشویی چیست
4.6/5 - (14 امتیاز)

روابط زناشویی

روابط زناشویی نوعی از روابط انسانی است که نیازمند مهارت هایی در حوزه های گوناگون است . گوش دادن و درک کردن همسر کار دشواری است . ولی به جای آن فاصله گرفتن و محکوم کردن طرف مقابل به مراتب سهل تر است . در روابط زناشویی ، گوش دادن از جمله مهم ترین مهارت هایی است که صمیمیت را افزایش می دهد . میخواهید همسرتان را درک کنید لازمه آن این است که به صحبت های او به صورت فعالانه گوش دهید .

اگر میخواهید از پیش داوری جلوگیری کنید در گوش دادن و توجه به حرف های همسرتان صبور باشید . گوش دادن نوعی احترام گذاشتن در روابط زناشویی نیز میباشد . یکی از تمرین هایی که در زوج درمانی به کار گرفته میشود گوش دادن فعال است . این روش توسط روانشناس انسانگرا کارل راجرز ابداع شد . اگر فکر میکنید که گوش دادن این است که در زمان گفتگو با یکدیگر ساکت باشید ، دچار سوء تفاهم شده اید . روابط زناشویی نیازمند نیتی واقعی برای گوش دادن است .


بیشتر بخوانید: مشاوره مسائل زناشویی


مشکلات رایج در روابط زناشویی

در روابط زناشویی بسیاری از افراد ، درگیر گوش دادن کاذب می شوند . در این نوع گوش دادن هدف کمک کردن نیست بلکه صرفاً آرام کردن اوضاع است که در بسیاری از مواقع بی اعتنایی تلقی می شود . در روابط زناشویی یکی از اهداف این است که موانعی که برای گوش سپردن به طرف مقابل پیش می آید ، رفع گردد .

یکی از مهم ترین این موانع عدم اعتماد و عدم توجه است . این زمانی اتفاق می افتد که افراد به جای اینکه به حرف های همسر خود گوش دهند ، به این فکر میکنند که پشت حرف های او چه چیزی پنهان شده است . در کل به جای گوش دادن ، ابعاد مختلف حرف های او را تعبیر می کنند . زمانی که شما اینگونه رفتار می کنید در واقع به حدس ها و پیش داوری های خود اولویت می دهید . نتیجه این چنین حالتی ، نادیده گرفتن شریک زندگی است .


بیشتر بخوانید: خیانت در زندگی زناشویی


روابط زناشویی,مشکلات روابط زناشویی,

ذهن خوانی در روابط زناشویی

در روابط زناشویی ذهن خوانی احساس صمیمت را تبخیر میکند . بر فرض مثال : علی به همسرش میگوید هر نوع آرایش کنی ، واقعا زیبا به نظر میرسی . هر طوری خواستی آرایش کن . همسرش ممکن است فکر کند پس من اینقدر بدقیافه هستم که هیچ نوع آرایش در جذابیت من تاثیری ندارد . در روابط زناشویی موفق ، نباید آنچه را که در نظر دارید بگویید ، پیش بینی کنید که همسرتان در جواب چه خواهد گفت . این مورد زمانی با اهمیت تر خواهد شد که افراد ، درگیر افکار منفی و کلیشه ای در مورد خود باشند . در روابط زناشویی مهم است که به صورت انتخابی حرف های یکدیگر را تفکیک نکنید . مثلا شما زمانی که همسرتان در مورد خرید مبل صحبت میکند ب حرف های او گوش دهید .


بیشتر بخوانید: راهکارهای مشاوره زناشویی تلفنی


چه کارهایی در روابط زناشویی ممنوع است

کارهای ممنون در روابط زناشویی اقسام مختلفی دارند . بعضی اوقات افراد به حرف های همسر خود گوش میدهند . اما صرفاً به دلیل برچسب زدن منفی و سرزنش کردن فقط به حرف های او گوش میدهند تا به خود ثابت کنند واقعا یک نادان است . در روابط زناشویی موفق جایی برای حواس پرتی نیست ، جایی برای توقف گوش دادن نیست . اگر توجه به حرف های یکدیگر به عملی مشکل تبدیل شده است نشانه ای از یک بحران در روابط زناشویی است .

اگر شما میخواهید روابط زناشویی موفق را تجربه کنید جملات تان را تکمیل کنید . جایی برای تفسیر حرف های یکدیگر نگذارید . زود نخواهید فردی که از نظر شما اشتباه میکند را نصیحت کنید . گاهی اوقات افراد حس میکنند یا خود را در وضعیتی ناچار میبینند که راه حلی را برای زندگی خود بیابند . اما در همین اثنا در گوش کردن به حرف ها ، نیازها و احساسات طرف مقابل غافل می شود .


بیشتر بخوانید: دلیل دلزدگی زناشویی


ویژگی های یک زندگی زناشویی موفق

در یک زندگی زناشویی موفق ، افراد صرفاً زمانی که میخواهند مشاجره کنند با یکدیگر ، تعامل نمیکنند . در این وضعیت افراد بدون توجه به اینکه دیگری چه میگوید صرفاً از گفته های خود به صورت لجوجانه دفاع میکنند . این در زبان عامیانه ما اینگونه طرح میشود که هر چه من بگویم او چندتا روش میزاره و تحویلم میده ! آموزش روابط زناشویی با توجه به مدرن شد سبک زندگی جامعه به امری ضروری تبدیل شده است . یکی از اهداف آموزش روابط زناشویی این است که بدانید شما صددرصد بدون اشتباه و کامل نیستید . زمانی که اشتباه میکنید نباید بترسید که شریک زندگی شما ، حال نقطه ضعفی از شما بدست آورده و ممکن است در سایر موقعیت ها از آن سوءاستفاده کند . استرس به خود راه ندهید . داد و فریاد نکنید . یادتان باشد لازم نیست دروغ بگویید . از این بحث به موضوع دیگری پرواز نکنید .


بیشتر بخوانید: مشاوره زندگی مشترک


موقعیت مذاکره را ترک نکنید

موقعیت مذاکره و صحبت کردن را ترک نکنید و حالت قهر به خود نگیرید . لازم نیست دروغ بگویید یا به طرف مقابل تهمت بزنید . یا با انتقاد بیجا و بی ربط فرافکنی کنید . همسر خود را به عنوان طرف دیگر رینگ در نظر نگیرید . اگر اینگونه فکر کنید اوضاع هر لحظه به بحران نزدیک تر میشود . و یافتن راه حل به مراتب مشکل تر خواهد شد . مثلا لیلا از علی میپرسد چند وقت است که مسافرت نرفته ایم . علی به سرعت این حرف لیلا را انتقاد تلقی میکند و شروع به داد و بیداد میکند که مسافرت هم اکنون جایی در اولویت های زندگی ما ندارد . یا کسانی را میشناسم که چند سال است به مسافرت نرفته اند و به این ترتیب موضوعی ساده به سرعت به یک درگیری تمام عیار تبدیل خواهد شد .

گاهی اوقات افراد فکر میکنند زمانی که مخاطب بحث ، خود آنها باشند در موقعیت ضعف قرار دارند . در نتیجه فرض می کنند باید از این مهلکه فرار کنند . در این حالت خیلی سریع موضوع را به چیز نامربوطی میکشانند یا با آن مزاح میکنند . اینجا در واقع آن فرد کمکی به حل مشکل نمیکند . بلکه طوری رفتار میکند که از جانب همسرش نوعی بی اعتنایی تلقی میشود . برای مثال زینب به آرش میگوید شبها زود تر به خانه بیا تا شام را در کنار هم بخوریم و او به جای گوش دادن به نگرانی مهسا ، این بحث را پیش میکشد که وضعیت کاری او جوابگوی هزینه های زندگی نیست . او از این جهت استرس زیادی را تحمل میکند . بدین گونه سوال یا مسئله ای دیگر پاسخ داده میشود .


بیشتر بخوانید: حل مشکلات زناشویی زوج های جوان


آموزش روابط زناشویی,وظیفه مرد در روابط زناشویی,

آموزش روابط زناشویی

آموزش روابط زناشویی بر این نکته نیز تاکید میکند که خیلی زود همدردی نکنید . وسط صحبت های او نیایید . بر فرض مثال تا او شروع به طرح مشکل میکند ، همسر او سریع میگوید بله میدانم خیالت راحت ، درستش میکنم . در این حالت به حدی حمایتگر جلوه میکند که دیگر مجالی برای بیان صحبت های شریک زندگی شما باقی نمیماند . وظیفه مرد در روابط زناشویی پیروی از رهنمودهایی است که ارتباط سالم با همسرش را تقویت میکند . که اگر این کار به صورت کامل انجام شود میزان نارضایتی از زندگی زناشویی کاهش می یابد . و در عوض رضایت از زندگی به صورت قابل ملاحظه ای رشد می کند .


بیشتر بخوانید: زندگی زناشویی موفق و عاشقانه چگونه است ؟


چگونه رابطه زناشویی پایدارتری داشته باشیم ؟

برای داشتن روابط زناشویی پایدار ، از برچسب زدن ابداً استفاده نکنید . زمانی که شما نسبت زشت و توهین آمیزی به شریک زندگی خود میدهید . خواسته یا ناخواسته او را لگد مال کرده اید . مانند : کودن ، بی مصرف ، بی عرضه ، خنگول . ممکن است فکر کنید این ها تنبیه و مجازات مناسبی است در مقابل بعضی رفتارها اما درواقع اعتماد و صمیمت را تخریب میکند .

به عنوان یک اصل مهم در مشاوره ازدواج نیز به آن پرداخته میشود باید از سرزنش کردن یکدیگر خودداری کنید . به یکدیگر اتهام نزنید . مانند اینکه به شریک زندگی خود بگویید اولویت زندگی ات کارت است نه خانواده . معنای پنهانی این جملات این است که داری به ما صدمه میزنی . یک ارتباط سالم به جای گذشته بر حال تمرکز میکند . و یک ارتباط معیوب در گذشته سیر میکند . تو سال گذشته هم از این کارها کردی . پیام مخفی این نوع جملات این است که در هر حال بهتر نمیشوی . وقتی ارتباط زوجین سالم باشد باعث میشود که زوجین حس علاقه بیشتری به هم داشته باشند . هدف اینجا کمک کردن است نه تخریب کردن . اگر میخواهید ارتباط سالمی داشته باشید خط قرمز زندگی شما باید مقایسه کردن باشد . چون هدف مقایسه کردن تنبیه کردن است .


بیشتر بخوانید: مشکلات زناشویی زنان و مردان چیست ؟


وظیفه مرد در روابط زناشویی

وظیفه مرد در رابطه زناشویی این است که در قدم نخست از جملات دوپهلو پرهیز کند . جملات تند و توهین آمیز یعنی همسر شما دارای نقص است . مانند اینکه رفتار بچه گانه داری . مثل همیشه بی مسئولیت ، فکر خودتی و … . این جملات اعتماد به نفس همسر شما را نشانه رفته است . در این حالت به آخرین چیزی که میتوانید فکر کنید صمیمیت است .


بیشتر بخوانید:وظایف مرد در برابر همسر و خانواده چیست


وظیفه زن در روابط زناشویی

وظیفه زن در روابط زناشویی

وظیفه زن در رابطه زناشویی می تواند این باشد که از تهدید کردن شوهر خودداری ورزد . اگر امشب پیش دوستانت بروی شاید دیگر من خانه نمانم . این هم پیامش مجازات کردن است . به جای اینکه به سمت مقابل گارد بگیرید ، احساسات تان را با شریک زندگی خود درمیان بگذارید . آنها را برای او توصیف کنید . از کلمات واضح و تاثیرگذار برای این احساسات بهره بگیرید . از احساسات خود به عنوان یک سلاح بهره نگیرید .

بعضی اوقات وظیفه زن در روابط زناشویی این است که با زبان بدن خود این پیام را به شریک زندگی خود منتقل کنید که راغب به یک ارتباط سازنده هستید . زمانی که اخم میکنید یا با تنفر مینگرید پرواضح است که مایل به برقراری ارتباط نیستید . خانم ها وقتی میخواهند صحبت کنند میبایست پیام هایشان را به صورت کامل و همچنین واضح بیان کنند . در نتیجه نیازهای خود را به خوبی به طرف مقابل بگویند و سعی کنند از سوءتعبیر برای شریک زندگی خود جلوگیری کنند . شما نباید فکر کنید که همسرتان خود میبایست دک کند که در ذهن شما چه میگذرد .


بیشتر بخوانید: مشکلات زندگی مشترک چیست ؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره زناشویی و زندگی مشترک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Marital Relationships

براي مشاوره در زمينه روابط زناشویی چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉