کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

ازدواج در دانشگاه ، مشاوره و مشکلات آن

ازدواج در دانشگاه,مزایا و معایب ازدواج در دانشگاه,

ازدواج در دانشگاه اتفاق بسیار شیرین و جذابی میتواند باشد . ازدواج در دانشگاه باید با دقت بررسی شود تا به یک اجماع مناسب برای تصمیم گیری رسید . ازدواج در دانشگاه مزایای زیادی میتواند داشته باشد . از جمله اینکه ما میتوانیم با فرد مورد نظر به دلیل حضور در یک دوره فکری مشترک بهتر و زودتر به توافق برسیم . مشاوره خانواده از جمله مواردی است که در این زمینه به شما کمک می کند. از طرفی ازدواج  دانشجویی میتواند به دلیل درک متقابل راحت تر و سریع تر مراحل خود را بگذارند . اما باید دقت کرد که این نوع ازدواج میتواند معایب خودش را  نیز داشته باشد . مثلا گاهی افراد به دلیل اینکه کنار یکدیگر وقت زیادی را میگذرانند ، در یک وابستگی عاطفی  عمیق گرفتار میشوند . این وابستگی ممکن است باعث گرفتن تصمیمات احساسی شود . از این جهت ازدواج در دانشگاه میتواند آینده هر دو طرف را تهدید کند . معمولا ازدواج در دانشگاه با دلبستگی و وابستگی همراه است .

معایب و مزایای ازدواج در دانشگاه

معایب و مزایای ازدواج در دانشگاه باید به نحوی بررسی شود که نکته ای برای یک بررسی همه جانبه از قلم نیفتد . در زمانی که قصد ازدواج در دانشگاه را داریم نباید تنها به مزایای آن دلگرم شویم . از طرفی نباید فقط به دلیل مسائل منفی احتمالی از ازدواج در دانشگاه دلسرد شویم  و از آن پرهیز کنیم . از معایب و مزایای ازدواج در دانشگاه  دل زدگی و عادی شدن رابطه به دلیل طولانی شدن رابطه را نباید از قلم انداخت . زوجین باید دقت کنند که یکی از ویژگی های ذاتی ما انسان ها وابستگی و عادت به هر چیزی است که حال ما را حتی خیلی کوتاه خوب میکند . باید دقت کنیم که عادت و وابستگی نباید باعث این بشود که ما از عمد نقاط ضعف طرف مقابل را نبینیم . در ادامه این نادیده گرفتن میتوان دچار مشکلات زناشویی متفاوتی در آینده زوجین بشود که جبران ناپذیر باشد .

مشاوره ازدواج در دانشگاه,شرایط خواستگاری و ازدواج در دانشگاه,

مشاوره ازدواج در دانشگاه

مشاوره ازدواج در دانشگاه باید به قدری هوشمندانه انجام شود که ما بدانیم دقیقا چه باید بکنیم . در صورتی که احساسی عمیق بین زوجین شکل گرفته باشد ضرورت مشاوره ازدواج در دانشگاه بیش از پیش میشود . همیشه در تعاملات بین دو نفر اتفاقاتی می افتد که ممکن است کنترل اوضاع از دست افراد خارج شود . گاهی نیز دو نفر به دلیل درگیر بودن در رابطه از بعضی مسائل غافل میشوند . این غفلت ممکن است منجر به اتفاقات و عواقبی شود که نتوان آنها را در زندگی مشترک ترمیم کرد . پس باید فردی آگاه بر رابطه تسلط داشته باشد . یک روانشناس ماهر میتواند یک راهنمای کامل برای زوجینی که میخواهند از مشاوره ازدواج در دانشگاه بهرمند شوند باشد . مشاوره خانواده و روانشناسی از جمله رشته هایی است که در صورت بهرمند شدن افراد جامعه از آن درصد طلاق ممکن است بسیار پایین تر بیاید .


بیشتر بخوانید: ازدواج های دانشجویی در چه شرایطی توصیه میشود ؟


شرایط خواستگاری و ازدواج در دانشگاه

شرایط خواستگاری و ازدواج در دانشگاه باید دقیقا رعایت شود تا یک ازدواج به خوبی شکل بگیرد و به سرانجام مطلوب برسد . هر اتفاقی که شرایط جدیدی برای افراد رقم بزند و اتفاق مهمی باشد مقدماتی لازم دارد . شرایط خواستگاری و ازدواج نیز به همین نحو است . پسری که قصد ازدواج با دختری را در محیط دانشگاه دارد ، باید تمام جوانب لازم را رعایت کند تا به مقصودش برسد . همچنین فرد خواستگار باید توجه کند نه طرف مقابل و نه خودش  دچار آسیب نشوند . شرایط خواستگاری و ازدواج در دانشگاه باید به نحوی باشد که هرچه سریعتر خانوادها در جریان قرار بگیرند و روند ازدواج حالت رسمی بگیرد . نکته دیگر این است پسر باید کاملا بر پنهان بودن این موضوع و تا قطعی شدن موضوع آن را با کسی بازگو نکند .  به این ترتیب درصورت منتفی شدن قضیه لطمه ای به دو طرف نمیخورد .

 

مشکلات ازدواج در دانشگاه

مشکلات ازدواج در دانشگاه نیز مانند امتیازات ازدواج در این محیط باید در نظر  گرفته شود . از مشکلات ازدواج در دانشگاه میتوان به این مساله اشاره کرد که افراد  گاهی اوقات به دلیل اینکه رابطه طولانی در قبل از ازدواج دارند دیگر لذتی از زندگی زناشویی نمیبرند . معمولا این جمله را از زبان بعضی از این زوجین میشنویم که : ما از هم خسته شده ایم . دیگر همسرم برای من هیچ جذابیت و کششی  ندارد ‌. این معمولا به این دلیل است که طرفین هر اتفاق جذابی که دو جنس مخالف را به سمت هم جذب میکند را تجربه کرده اند .

از دیگر مشکلات ازدواج در دانشگاه میشود به بوجود  آمدن بی اعتمادی بعد از ازدواج اشاره کرد . ممکن است هریک از زوجین به طرف خود بگویند : از کجا مطمئن باشم که همانطور که با من بودی در دانشگاه با کس دیگری در ارتباط نبودی و وفادار بودی ؟ برای جلوگیری از مشکلات ازدواج در دانشگاه شما میبایست از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی راهنمایی و کمک بگیرید .

عاقلانه تصمیم بگیریم

یک زندگی عاشقانه و شاد و پویا آرزوی هر دختر و پسر مجردی است . زندگی که در آن  دو نفر ، هم زن و شوهر هستند و هم رفیق . دو نفر که همراه هم هستند تا زندگی مشترک خود را بسازند . در سختی ها با درک متقابل و از خودگذشتگی  هر چه استوارتر  زندگی خود را میسازند  . اما زندگی عاشقانه در پی یک انتخاب کاملا عاقلانه خواهد آمد . در بررسی معایب و مزایای ازدواج دانشجویی باید هوشیار باشیم .  زوجین در زمان تصمیم گیری بهتر است تا میتوانند جلوی دخالت احساساتشان را بگیرند .خانواده ها نیز میتوانند نقش تعیین کننده ای در این امر داشته باشند . پدر دختر قطعا نقش غیر قابل انکاری در کمک به دخترش برای ازدواج  داشته باشد . پسر نیز با کمک گرفتن و راهنمایی خواستن از بزرگترها و استفاده از مشاوره ازدواج میتواند پایه یک ازدواج دانشجویی خوب و آینده دار را بریزد .


بیشتر بخوانید: مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی چیست ؟


زندگی با هدف مشترک

از مهمترین فاکتورهایی که میتواند پایه های زندگی مشترک را استوار سازد اهداف مشترک و خواسته های نزدیک به هم است . افرادی با هدف مشترک بطور خودکار دارای فضای مشترک ذهنی و درک متقابل  از روحیات یکدیگر هستند . بنابراین ازدواج دانشجویی میتواند به دلیل رشد فکری در یک محیط و احتمالا هم رشته بودن این زمینه را برای زوجین فراهم کند . اگر زوجین در یک رشته تحصیلی درس بخوانند و در همان مسیر بمانند احتمال اینکه بتوانند در کار خود موفق شوند بیشتر است . اگر زوجی که ازدواج میکنند مدت زمان طولانی را با هم گذرانده باشند میتوانند با شناخت بیشتر روی ویژگی ها و اهداف مشترک به نتیجه بهتری برسند . از طرفی در این حالت احتمال به وجود آمدن بحث ها و درگیری ها به دلیل دور بودن فضای فکری که اغلب بین زن و شوهرها پیش میاید را خیلی کمتر میکند .

مزایا و معایب ازدواج در دانشگاه,مشاوره ازدواج در دانشگاه,

تعهد در دوران آشنایی

از نکاتی که باید دختران و پسرانی  که در محیط دانشگاه با هم آشنا میشوند و قصد دانستن معایب و مزایای ازدواج دانشجویی را دارند ، بدانند این است که در زمان ارتباط بسیار به موضوع تعهد توجه کنند . در زمانی که دو نفر فقط گزینه ازدواج هم هستند قطعا به یک امنیت عاطفی و احساسی نیاز دارند . یک اعتماد که خیال آنها را از آینده راحت کند . این اعتماد ساختنی است و به زمان احتیاج دارد تا بوجود آمده و در رابطه دو طرف ریشه کند . همین تعهد و اعتماد بین زوج میتواند حلال مشکلات احتمالی و سختی های معمول در راه این ازدواج باشد . از این رو است که روانشناسان به تعهد و ساختن یک زندگی پر از اعتماد توسط دو طرف توصیه مکرر مینمایند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  most common issues addressed in couples 

براي مشاوره در زمينه ازدواج در دانشگاه ، مشاوره و مشکلات آن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.