کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

معایب ازدواج دانشجویی را باید جدی بگیریم

معایب ازدواج دانشجویی,مهمترین معایب ازدواج دانشجویی,

معایب ازدواج دانشجویی باید همان قدر که به خوبی های این ازدواج تاکید میشود جدی گرفته شود . از جمله معایب ازدواج دانشجویی که بیشترین مشکلات را به وجود می آورد میشود به موارد زیر اشاره کرد . مشاوره خانواده می تواند در این حیطه شما را راهنمایی کند.

 • عدم تجربه کافی به دلیل شرایط سنی پایین که زوجین را گاهی به بن بست میرساند .
 • احساس تکراری بودن برای یکدیگر به دلیل داشتن رابطه طولانی مدت در دوران دانشگاه و همکلاسی بودن .
 • سست بودن پایه های مالی زندگی دانشجویی به دلیل نداشتن شغل ثابت .
 • تعارض و تفاوت فرهنگ های مختلف . ممکن است دختر و پسری از دو فرهنگ متفاوت تصمیم به ازدواج با یکدیگر بگیرند  . این تفاوت ها میتواند باعث بروز مشکل شود و برای رابطه زوجین خطرناک باشد .
 • ندیدن  عیوب ازدواج دانشجویی به دلیل احساسات نا پخته که نتیجه غرق شدن در رابطه عاطفی است .

  بیشتر بخوانید: مزایای ازدواج دانشجویی را بهتر درک کنیم


مهمترین معایب ازدواج دانشجویی

مهمترین معایب ازدواج دانشجویی را زوجین باید حتما در نظر بگیرند تا یک ازدواج آگاهانه داشته باشند . شاید یک از مهمترین معایب ازدواج های دانشجویی که متاسفانه خیلی از زوجین درگیر آن میشوند عشق های کور و غیر منطقی باشد . عشقی که تمام منطق و عقل را از دو طرف می رباید . بارها شنیدیم که مثلا دختر یا پسر میگویند : این فرد انتخاب تنها ترین انتخاب من است . یا با او ازدواج میکنم یا کلا ازدواج نخواهم کرد . از این رو این عشق های بی منطق را از مهمترین عیوب ازدواج دانشجویی میدانیم که میتواند هم به خود فرد و هم به اطرافیان صدمات جبران ناپذیری وارد کند . این احساسات کور و البته اکثرا گذرا در دانشگاه بسیار زیاد دیده میشود . جوانان و دانشجوهای عزیز حتما بدانند و مطمئن باشند که آتش این عشق ها معمولا خیلی زود خاموش خواهد شد .


بیشتر بخوانید: مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی چیست ؟


شناخت مزایا و معایب ازدواج دانشجویی,معایب ازدواج دانشجویی از نظر روانشناسی,

شناخت مزایا و معایب ازدواج دانشجویی

شناخت مزایا و معایب ازدواج دانشجویی برای تصمیم گیری در مورد ازدواج در محیط دانشگاه ضروری است . هر نوع ازدواجی معایب و مزایای مختص خودش را دارد . ازدواج دانشجویی نیز به همین منوال است . ازدواج در دوران تحصیل قطعا شیرینی و لذت های زیادی از قبیل انگیزه دو چندان برای ادامه تحصیل را درپی خواهد داشت . اما این نکات مثبت نباید ما را از شناخت مزایا و معایب ازدواج های دانشجویی  غافل کند . جوانان میتوانند از راه های مختلفی از جمله کتاب های آموزشی در این زمینه و یا استفاده از مشاوره خانواده و روانشناسی این شناخت و اطلاعات را بدست بیاورند . این اطلاعات قطعا نقش تعیین کننده ای در فرجام ازدواج آنها و کیفیت زندگی زناشویی زوجین خواهد داشت .  بنابراین شناخت مزایا و معایب ازدواج های دانشجویی  از اصل های غیر قابل گذشت در برسی مساله ازدواج است .


بیشتر بخوانید: مشکلات ازدواج دانشجویی و تشکیل خانواده


 معایب ازدواج دانشجویی از نظر روانشناسی

عیوب ازدواج دانشجویی از نظر روانشناسی را میتوان در ابعاد مختلفی برسی کرد  که برخی از آنها در زیر آمده است .

 1. احساس سرخوردگی در آینده به دلیل اینکه فرد ممکن است با خود بگوید که شاید اگر با همسرم ازدواج نمیکردم موقعیت بهتر یا پیشرفت بیشتری میداشتم .
 2. به وجود آمدن مشکلاتی که ریشه در عدم بلوغ در ابعاد مختلف دارد . در ازدواج دانشجویی معمولا زوجین میانگین سنی پایین دارند که تصمیمات خام و ویران کننده ای میتواند داشته باشد .
 3. یکی از معایب ازدواج های دانشجویی از نظر روانشناسی احتمال به وجود آمدن اختلالات روحی در این نوع ازدواج است . زوجی که تا کمی قبل تر فقط دانشجو بودند اکنون ناگهان خود را زیر بار سنگین مسئولیت همسر بودن میبینند . این فشار روانی گاهی برای افراد به قدری زیاد است که در معرض بسیاری از بیماری های روانی نظیر افسردگی قرار خواهند گرفت .

  بیشتر بخوانید: تجربه ازدواج دانشجویی موفق


مشاوره برای عیوب ازدواج دانشجویی

مشاوره برای معایب ازدواج دانشجویی حتما باید در برنامه های زوجینی که قصد ازدواج در محیط های آموزشی را دارند قرار بگیرد . یک روانشناس زبده در جریان مشاوره برای معایب ازدواج های دانشجویی میتواند به خوبی زوجین را با ویژگی های خوب و بد ازدواج دانشجویی آشنا کند . یک روانشناس سالهای زیادی را صرف مطالعه و کسب تجربه در این زمینه کرده است . بنابراین زوجین میتوانند با مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی بر همه ابعادی که گاهی در دید رس خودشان نیز نیست مسلط شوند   .  افراد دیگری که میتوانند در زمینه مشاوره معایب ازدواج های دانشجویی به شما کمک کنند میتوانند کسانی باشند که خود تجربه ازدواج دانشجویی را داشته باشند . آنها از حال و هوای اکنون زوج های در شرف ازدواج دانشجویی به خوبی مطلع هستند چون این دوران را پشت سر گذاشتند و درباره  آینده نیز میتوانند به شما مشاوره بدهند .


بیشتر بخوانید:  مراسم ازدواج دانشجویی ، مزایا و چالشها


قدرت مدیریت زندگی

از مهمترین معایب ازدواج دانشجویی میتوان به نبود پختگی لازم برای مدیریت مشکلات زندگی اشاره کرد . این عدم پختگی در ازدواج های دانشجویی بیشتر مربوط به سن کم زوجین در این نوع ازدواج است . از جمله  معایب ازدواج های دانشجویی که زیاد به چشم میخورد فقدان مدیریت و تصمیمات لازم برای حل تعارض ها و اختلافات میباشد  . برای مثال به دلیل اختلاف نظرهایی که در ابتدای ازدواج هر زوج با هر سبک ازدواجی طبیعی است پسر در سردرگمی قرار میگیرد . چون نمیتواند تعادل را در رابطه بین همسرش و خانواده خود برقرار کند . در برسی و شناخت معایب ازدواج های دانشجویی  قطعا باید به چگونگی مدیریت زندگی زناشویی و آموزش  آن به جوانان کم تجربه دقت و تاکید کرد . عیوب ازدواج دانشجویی نباید باعث منصرف شدن شما از ازدواج شود . بلکه تنها با آموزش و انتخاب صحیح  میتوانیم ازدواجی موفق و پویا داشته باشیم  و خوشبختی را لمس کنیم .

مهمترین معایب ازدواج دانشجویی,شناخت مزایا و معایب ازدواج دانشجویی,

چگونه فرد مناسب را در دانشگاه انتخاب کنیم

از مهمترین معایب ازدواج دانشجویی میتوان به افراط در رابطه و عدم تعادل در آن اشاره کرد که در سطور بالا کمی به آن پرداختیم .   در این زمان احتمال وجود رابطه بین همکلاسی ها بسیار محتمل است و یک امر عادی تلقی میشود . اما از معایب ازدواج های دانشجویی و آسیب های اعتماد بی جا به افراد میتوان موارد زیر را در نظر گرفت .

 • شکست های عشقی حاصل از رابطه های نافرجام که تاثیر مستقیم بر سلامت روان دارد .
 • انحرافات اخلاقی نظیر اعتیاد که خیلی در دانشگاه ها مشاهده میشود .
 •  روابط جنسی نامشروع که گاهی به بارداری های ناخواسته منجر میشود که آبروی افراد را نشانه میرود .
 • عقب افتادن و جدا ماندن از درس و مطالعه که باعث مشروط شدن های پی در پی و در نهایت اخراج از دانشگاه میشود که ناکامی بزرگی را میتواند در پی داشته باشد .

طوفان های هیجانی

وقتی دو طرف در حال شناخت یکدیگر هستند و در حال برسی شرایط برای ازدواجی موفق میباشند ، حتما و بدون شک باید به زوجین پیشنهاد کنیم که کنترل احساس خود را در ضمن رابطه با فردی که به آن علاقمند هستند را از دست ندهند .یک زوج جوان نمیتواند همه معایب ازدواج های دانشجویی را به صورت کامل ببینند . برسی عیوب ازدواج دانشجویی باید توسط یک فرد آگاه که به رابطه نظارت دارد صورت بگیرد . در مواقعی شاید خیلی از معیار های خوب ازدواج در یک فرد وجود داشته باشد .  اما اگر فرد مورد نظر ما به دلیل یک مشکل حل نشدنی و تهدید کننده  مناسب این ازدواج نبود باید رابطه را در کمال احترام پایان داد . اما متاسفانه اغلب افراد دچار درگیری در یک طوفان عاطفی میشوند که از عواقب این درگیریها  در بالا سخن گفتیم . این انتخاب های غیر منطقی متاسفانه اغلب محکوم به شکست هستند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Getting Married in College: The Pros and Cons 

براي مشاوره در زمينه معایب ازدواج دانشجویی را باید جدی بگیریم

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور