کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است ؟

ازدواج دختر خاله با پسر خاله,معایب ازدواج دختر خاله با پسر خاله,

ازدواج دختر خاله با پسر خاله

ازدواج دخترخاله با پسر خاله را میتوان از جهات متفاوتی مورد بررسی قرار داد تا بشود در مورد صحیح بودن آن نظر قطعی داد . همیشه ازدواج های فامیلی جزو ازدواج هایی است که در جامعه سنتی ما همیشه محبوبیت خودش را حفظ کرده است .  ازدواج دختر خاله با پسر خاله از ازدواج هایی است که در فامیل زیاد رخ میدهد .  ازدواج دختر خاله با پسر خاله میتواند محاسن و معایب مختلفی را در پی داشته باشد . از جمله :

 • فرهنگ مشترک زوجین و راحتی نسبی که ازدواج دختر خاله با پسر خاله برای دو طرف به ارمغان میاورد .
 • آشنایی قابل قبول با طرف مقابل به دلیل رفت و آمدهایی که از گذشته بین دو خانواده بوده است .
 • امکان دارد به دلیل خویشاوندی و مهری که از قبل بین دو خانواده بوده است آنها بیشتر در روند ازدواج دختر خاله و پسر خاله همکاری و همراهی کنند .
 • به دلیل ازدواج خانوادگی ، مقدار تنش های اول زندگی ممکن است کمتر باشد .

معایب ازدواج دختر خاله با پسر خاله

معایب ازدواج دخترخاله با پسر خاله نیز در زمان ازدواج  باید بررسی شود . دختر خاله و پسر خاله به دلیل رشد در فرهنگی مشترک ، احتمالا سازگاری خوبی خواهند داشت . این سازگاری میتواند از فاکتورهای اصلی موفقیت زناشویی باشد . خانواده ها نیز با هم راحت تر کنار می آیند . اما این دلیل خوبی برای ندیدن معایب ازدواج دختر خاله با پسر خاله نیست . از معایب ازدواج دختر خاله با پسر خاله میتوان به شایع ترین مشکل ازدواج فامیلی اشاره کرد . احتمال بروز اختلال های ژنتیکی در کودکان و فرزندان نسل های بعد همیشه از دغدغه های زوج ها باقی میماند . از جمله معایب ازدواج دختر خاله با پسر خاله که به هیچ وجه نمیتوان از آن ساده گذشت همین خطر به وجود آمدن فرزند معلول یا با بیماری های خاص میباشد . مشاوره ازدواج باید بخش جدا نشدنی مراحل قبل از ازدواج دختر خاله با پسر خاله  باشد .

انگیزه های ازدواج دختر خاله با پسر خاله,آیا ازدواج فامیلی ازدواج دختر خاله با پسر خاله پیشنهاد میشود,

انگیزه های ازدواج دختر خاله با پسر خاله

انگیزه های ازدواج دختر خاله با پسر خاله میتواند بسیار زیاد باشد . مثلا :

 • به دلیل بالا رفتن آمار طلاق شاید خانواده ها امید بیشتری به بقای زندگی حاصل از ازدواج دختر خاله با پسر خاله داشته باشند .
 • از اصلی ترین انگیزه های ازدواج دختر خاله با پسر خاله میتواند این باشد که زوجین کمک بزرگ ترها را در ادامه زندگی نیز خواهند داشت .
 • پدرها و مادرها همیشه از سپردن دختر و پسر خود و وصلت با غریبه ها بیم دارند . بنابراین راحتی خیال از این بابت که فرزند ما در خانواده خودمان ازدواج میکند میتواند از انگیزه های ازدواج دختر خاله با پسر خاله باشد .
 • مسائل مالی از مهمترین مسائل و معیارهای ازدواج است و همواره نگرانی های زیادی را برای زوجین به وجود میاورد . این مورد در ازدواج های فامیلی معمولا خیلی زود حل میشود .

به خاطر وجود این نکات انگیزه های ازدواج دختر خاله با پسر خاله  زیاد است .


بیشتر بخوانید: انگیزه های افراد از ازدواج با فامیل چیست ؟


آیا ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله پیشنهاد میشود ؟

آیا ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله پیشنهاد میشود ؟ این سوالی است که بسیار زیاد به گوش روانشناسان آشناست ؟ ازدواج فامیلی در کل ترس های زیادی در پی دارد . مثلا افرادی که ازدواج فامیلی را انتخاب میکنند احتمال زیاد مشکلی در بچه دار شدن خواهند داشت . این اضطراب دائما و تا سالها با زوجین همراه است . از طرفی ازدواج فامیلی میتواند آرامش بیشتری در زندگی زناشویی به ارمغان بیاورد . چون هر زوج تقریبا از یک خانواده هستند . به همین دلیل احتمال آرامش در بحث های مقدماتی بین بزرگترها بیشتر است  . از طرفی شاید به دلیل خویشاوندی و تعارفات رایج ، افراد قید معیارهای ازدواج خود را بزنند  . زمانی که میپرسند آیا ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله پیشنهاد میشود ؟ بهترین جواب را میتوانید با مقایسه کردن معایب و مزایای ازدواج فامیلی دریابید . کمک گرفتن از مشاوره خانواده و روانشناسی نیز میتواند پیشنهاد شود .

مسائل خانوادگی ازدواج دختر خاله با پسر خاله,ازدواج دختر خاله با پسر خاله,

مسائل خانوادگی ازدواج دختر خاله با پسر خاله

مسائل خانوادگی ازدواج دختر خاله با پسرخاله میتواند ابعاد مختلفی داشته باشد . احتمال این که خانواده ها در مسائل زناشویی زوج دخالت کنند در این حالت زیاد است . چون هر دو خانواده با هم راحت هستند و بخاطر همین راحتی خود را صاحب حق میدانند . بنابراین خانواده ها میتوانند در صورت بروز تعارض به این رابطه ضربه بزنند . گاهی اوقات مسائل خانوادگی ازدواج دخترخاله با پسر خاله وارد حواشی خاصی میشود که اگر مدیریت نشود میتواند حتی کل موضوع ازدواج دختر خاله با پسر خاله را منتفی کند . مثلا در دوران تصمیم گیری قبل از ازدواج بحثهای کوچکی که معمولا بین همه زوجین در دوران نامزدی روی میدهد در این نوع ازدواج نیز  روی میدهد . مثلا  اختلاف سلیقه در مورد مسائل روزمره زندگی بین زوجین که خیلی زیاد مشاهده میشود . خانواده ها قطعا میتوانند با مدیریت درست تعادل و آرامش را بین زوجین برقرار کنند .

تا نهایی شدن تصمیم فامیل را در جریان قرار ندهید

ازدواج دختر خاله با پسر خاله میتواند شادی و شعف زیادی برای فامیل به همراه میاورد اما خب یک موضوع را هیچگاه فراموش نکنید . امکان دارد به هر دلیلی این ازدواج صورت نگیرد . اگر همه اقوام را از قصد دو خانواده آگاه کرده باشیم قطعا فشار روحی و روانی بر روی دختر و پسر  چند برابر میشود . از عواقب این موضوع میتوان به سر خوردگی ، افسردگی و گوشه گیری اشاره کرد . پس خانواده ها باید در نظر بگیرند که تا زمان مشخص شدن آزمایشات و نتیجه فکر کردن دو طرف این موضوع را با کسی در میان نگذارند . قبل از اعلام رسمی این ازدواج زوجین حتی باید دوره مشاوره خانواده و روانشناسی خود را نیز گذرانده باشند تا از تناسب روحی و روانی خودشان نیز مطمئن شوند .


بیشتر بخوانید: مشکلات ازدواج فامیلی را چگونه مدیریت کنیم


ایجاد فضای سالم

یکی از مهمترین  مسائل خانوادگی ازدواج دختر خاله با پسر خاله همکاری دو خانواده برای ایجاد فضایی مثبت برای فکر کردن و تامین امنیت عاطفی لازم برای تصمیم گیری است . دختر و پسر نباید در تعارفات فامیلی گیر کنند . اگر این اتفاق رخ دهد شاید در پروسه یک انتخاب خوب شکست بخورند . مثلا بخاطر فامیل بودن از نکات منفی طرف مقابل بگذرند و آن را در نظر نگیرند . ممکن است به خاطر احساس شرم و خجالت نتوانند تمام خواسته های خود را از طرف مقابل طلب کنند . خانواده ها میتوانند در ان میان نقش بسزایی داشته باشند . آنها باید به دختر و پسر این موضوع را انتقال دهند که باید بدون استرس و خجالت تصمیم گیری کنند . در این صورت است که زوجین میتوانند شریک زندگی خود را به خوبی انتخاب کنند . خانواده ها باید زوجین را فارغ از روابط فامیلی به سمت مشاوره خانواده و روانشناسی رهنمون سازند .

معایب ازدواج دختر خاله با پسر خاله,انگیزه های ازدواج دختر خاله با پسر خاله,

وابستگی به دلیل اطمینان از ازدواج

وابستگی به دلیل اطمینان از ازدواج را میتوان از آسیب های جدی ازدواج با فامیل شمرد . دختر خاله و پسرخاله به دلیل نزدیکی  که بهم حس میکنند امکان دارد که خود را زن و شوهر بدانند . این آسودگی خیال میتواند موجب رابطه جنسی قبل از ازدواج شود . بخصوص در مورد زوجینی که سن و تجربه کمتری دارند این موضوع معمولا بیشتر اتفاق می افتد . با این حال احتمال شکل نگرفتن این ازدواج به دلایل مختلف وجود دارد . گاهی نیز زوجین خود را مناسب ازدواج با یکدیگر نمیبینند . به هر حال زوجین باید بر رفتار خود کاملا تسلط داشته باشند . در زمان قبل از ازدواج آنها نباید متاثر از روابط خویشاوندی دوران نامزدی خود را طی کنند . در بیشتر مواقع این اتفاق میفتد و در صورت عدم توافق ، طرفین دچار شکست عاطفی ناشی از وابستگی میشوند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره و معیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Can my daughter marry my cousin’s son? 

براي مشاوره در زمينه ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 41 نظر:

 1. من خیلی پسرخالمو دوست دارم
  ولی نمیدونم اون منو دوست داره یانه
  من ۱۷ سالمه و پسر خالم ۲۲سالشه
  بعد من نمیتونم چه طوری بهش بگم که عاشقشم

 2. سلام من ۱۵ سالمه و پسر خالم ۱۶ من اونو خیلی دوست دارم ولی نمیدونم اون منو دوست داشته باشه یا نه میخوام بهش بگم دوسش دارم ولی نمیدونم چطور بگم اگه میشه کمک کنید

   1. سلام یه سوالی دارم یه پسر خاله هستن ک هر دو ناقل ژن کند ذهنی هستن این ژن مشترک هست بینشون ازدواجشون با مشکل مواجه هست واسه بچه؟

 3. سلام من ۱۵ سالمه و پسر خالم ۱۶ من اونو خیلی دوس دارم ولی نمیدونم اون منو دوست داشته باشه یا نه میخوام ی جوری بهش بگم دوسش دارم ب نظرتون چطور بگم ؟

  1. من خیلی پسرخالمو دوست دارم
   ولی نمیدونم اون منو دوست داره یانه
   من ۱۷ سالمه و پسر خالم ۲۲سالشه
   بعد من نمیتونم چه طوری بهش بگم که عاشقشم

   1. با سلام
    در این مورد اگر برای ازدواج مد نظرتون ست بهتر است برای ابراز احساسات پیش قدم نشوید. اگر ایشان واقعا شما را دوست داشته باشد به نحوی نیت خود را نشان خواهند داد.

 4. با سلام
  دوست عزیز شما اول از همه باید اولویت های خود را مشخص کنید قطعا فاکتور های زندگی مشترک قابل جمع شدن در دو نفر نیست.

 5. سلام
  خواهش می کنم جواب بدهید چون که واقعا زندگیم به شما بستگی داره.
  اسم من سجاد هست و من دختر دایی و دختر خاله ام را دوست دارم به یک اندازه.
  چه کار کنم؟
  با کدام ازدواج کنم؟

  1. با سلام
   دوست عزیز شما اول از همه باید اولویت های خود را مشخص کنید قطعا فاکتور های زندگی مشترک قابل جمع شدن در دو نفر نیست.

 6. سلام منو پسر خالم همو دوست داریم اون حدود۲سال ازم بزرگتره چن روز پیش فهمیدم که قبلاً بایکی حدود۱ماه دوست بوده
  بهم گفت من عاشقتم ولی میترسم در زندگی مشترکمون بهم خیانت کنه آیا احتمال خیانت وجود داره حالم خیلی بده الان باهاش رابطه دارم نمیدونم درست هست یا نه

 7. سلام من 18 سالمه و پسرخالم 4 سال ازم بزرگتره. من و پسرخالم همدیگرو دوست داریم طوری که همه ی فامیل میدونن و خانواده هامون هم راضین من از بیماری های ژنتیکی میترسم و ما در کل فامیل چه دور چه نزدیک بیماری ژنتیکی نداریم به نظرتون ممکنه با این شرایط نتیجه آزمایش بد بشه؟

  1. من هم پسر خاله ام 3سال ازم بزرگتره من هم در خانواده مشکل ژنیتیکی نداریم اما ترس من از اینه که بچه ام ناقص به دنیا بباید

  2. نه نمیدونم . شاید هم آره ربطی به ژنتیک نداره شما برو آزمایش باپسر خالت بده ببین میتونید ازدواج کنید یانه به این کارا کاری نداشته باش بای.😘😘😘😘😘😘انشاالله به پای هم پیرشید😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍

   1. سلام من به دختر خالم علاقه دارم ۲۲ سالمه ولی دختر خالم ۲۵ سالشه نمیدونم چطور بهش بگم

 8. سلام من خالم با عموم ازدواج کردن و من با پسر خاله ک پسر عموم هم میشه ازدواج کردم ازمایشگاه رفتیم ولی از من ازمایش خون نگرفتن و مشاور اونجا گفت ک نیازی نیس ازمایش ژنتیک بدین این قضیه از دوسال پیشه و من خیلی نگرانم ک ازمایش ژنتیک ندادم باید حتما بریم و ازمایش ژنتیک بدیم؟

  1. سلام اسم من سارا هستش پسر خالم منو خیلی دوست داره ولی من اصلا اونو دوست ندارم نمیدونم باید چیکار کنم که منو دوست نداشته باشه لطفا بگید چی کار کنم

 9. سلام پسر خالم اومده خاستگاریم خیلی منو دوست دارم من هم همینطور ولی پدرم راضی نیست باید چکارکنم ؟!چجوری راضیش کنم

  1. با سلام
   اصولا این کار نیازمند زمان است. بهترین کار جلب اعتماد پدر شماست. که از جانب پسرخاله شما میبایست انجام شود.

 10. سلام من با پسر خالم ازدواج کردم. برای این که بچه سالم به دنیا بیارم باید چه نقاط های رو رعایت کنم .

  1. با سلام
   بیماری های مادر زادی بسیار زیاد هستند که فقط 70درصد آنها تشخیص داده میشوند البته باید برای همین 30 درصد هم آزمایش دهید

   1. اوضاتون .
    خداوکیلی ایقد دور خالم دوس دارم نمیدونم از بچگی تا الان.
    فقط ازاین میترسم که تو بچه داری مشکلی پیش بیاد .
    اگه تو ازمایشات مشکلی نباشه میشه ازدواج کرد یا نه.

  2. با سلام
   این موضوع مسئله مهمی است که در حیطه مشاوره ژنیک است و از فردی به فرد دیگر فرق دارد. لطفا به یک متخصص مراجعه کنید

 11. سلام من ۱۷سالمه و پسر خاله مو خیلی دوس دارم اونم منو خیلی دوست داره ولی به خاطر مشکلات خانوادگی ما نمیتونیم باهم ازدواج کنیم .تو گوشیم وصلم به چند تا از مشاورها اونها میگن اگه نمیتونی از ذهنت بندازیش بیرون تو ذهنت کم رنگش کن اما من هیچ گونه نمیتونم‌ میشه کمکم کنین .والبته مشکل ما تو خود خونواده نیس توی فامیل هستس پدرم هم کمی مخالفت کرد خلاصه کنم واقعا به کمک خیلی بیشتر احتیاج دارم ممنونم…

  1. با سلام
   بهتر است پسر خاله شما قبل از اینکه شما بخواهید خانواده خود را مطلع کنید با خانواده اش به خصوص مادرش صحبت کند. مسائلی که ریشه در اختلافات خانوادگی دارد را نمیتوان بی توجه به سبقه قبلی و کمک اعضای خانواده حل کرد.

  2. سلام من با پسر خالم ازدواج کردم. برای این که بچه سالم به دنیا بیارم باید چه نقاط های رو رعایت کنم .

   1. با سلام
    بیماری های مادر زادی بسیار زیاد هستند که فقط ۷۰درصد آنها تشخیص داده میشوند البته باید برای همین ۳۰ درصد هم آزمایش دهید

 12. من و پسرخالم قصد ازدواج داریم . اما در خانواده هایمانم مشکل ژنتیکی ارثی هست . مثل اوتیسم . به نظرتون بچه های ما هم ممکن دچار بشن؟

  1. با سلام
   ازدواج فامیلی میبایست حتما موارد بیماری های ارثی حتما به دقت مورد آزمایش قرار گیرد. حتما در این باره با یک متخصص ژنتیک مشورت کنید.

 13. من و پسرخالم قصد ازدواج داریم . اما در خانواده هایمانم مشکل ژنتیکی ارثی هست . مثل اوتیسم . به نظرتون بچه های ما هم ممکن دچار بشن؟

  1. با سلام
   ازدواج فامیلی میبایست حتما موارد بیماری های ارثی حتما به دقت مورد آزمایش قرار گیرد. حتما در این باره با یک متخصص ژنتیک مشورت کنید.

 14. من و پسرخالم بهم ابراز علاقه کردیم تقریبا.من ۲۰ سالمه و اون ۲۶ سال حدود ۷ سال تفاوت سنی داریم.پدر من و مادر اون ک خالم میشه از سالها پیش باهم اختلافاتی داشتن.و من الان پشت کنکوری هستم.هنوز اشاره ای نکردن اما فکر میکنم ب زودی پیش قدم شن.امامن نمیدونم خانوادم موافقت کنن یا نه.من در ارتباط با پسرخالم بایدچه رفتاری داشته باشم ک معقولانه ب نظر برسم؟اخه گاهی وقتا ب من میگه خیلی بچه هستی..

  1. با سلام
   بهتر است شما فراتر از بحث های خانوادگی بیشتر در مورد معیار های آینده زندگی خود گفتگو کنید.

  2. سلام بهتره باهاش ازدواج نکنی اونی که بهت الآن گفته بچه هستی خودش خیلی مونده تا بزرگ بشه .احنمال ۹۰ درصد از نفهمی پسر خالته که نمیدونه با یه زن چجوری صحبت کنه به عنوان تجربه بهت میگم با هاش ازدواج نکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور