کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روانشناسی دوقلوها + ۱۵ نکته کلیدی برای رفتار با دوقلو ها

روانشناسی دوقلوها + ۱۵ نکته کلیدی برای رفتار با دوقلو ها
لطفا به این مقاله امتیاز دهید

وقتی یک زوج صاحب دوقلو می شوند، یعنی یک دفعه دو تا بچه به خانوادشون اضافه میشه🥰. این اتفاق می تونه خیلی خوشحال کننده باشه، اما می تونه چالش برانگیز هم باشه🤔.

یکی از چالش های داشتن فرزندان دو قلو این هست که باید همزمان از دو تا بچه با هم مراقبت کرد. این یعنی باید دو تا بچه رو تغذیه کرد، پوشک کرد، خوابوند، باهاشون بازی کرد، تربیت کرد و… این کار می تونه خیلی وقت گیر و خسته کننده باشه🥱.

یکی دیگه از چالش های داشتن فرزند دو قلو اینه که باید به بچه های دوقلو توجه کرد. دوقلوها ممکنه خیلی شبیه هم باشن و تشخیصشون از هم سخت باشه. این می تونه باعث سردرگمی شما بشه😩.

با این حال، داشتن بچه های دوقلو می تونه خیلی لذت بخش هم باشه. دوقلوها می تونن با هم بازی کنند، با هم بخندند و با هم دوست باشند. این می تونه تجربه ای فوق العاده برای بچه ها و والدین باشه😍😍.

در این مقاله مشاوران مرکز مشاوره کودک آویژه نکته های مهم تربیت و رفتار با بچه های دوقلو را برای والدین به دقت تشریج کرده اند.

۱۵ کلیدرفتار بادوقلو ها

اگر شما هم بچه های دوقلو دارید، می توانید از این نکات استفاده کنید تا مراقبت از آنها برای شما آسان تر شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه روانشناسی دوقلوها + ۱۵ نکته کلیدی برای رفتار با دوقلو ها با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

احترام مهمتر از انصاف است

نکته مهم در رفتار درست با بچه های دوقلو این است که انصاف را در مقابل احترام به فرزندان درک کنید. از آنجایی که هر کودکی نیازهای متفاوتی دارد، هنگام تربیت دوقلوها، احترام مهمتر از انصاف است🤔.

📌 والدین لازم نیست همیشه به یک اندازه با هر کودک وقت بگذرانند، هدیه معادل بخرند یا با فرزندان به طور دقیق رفتار کنند. احترام به شباهت ها و تفاوت های هر کودک، رفتار درست است.

📌 در حالی که انصاف به معنای رفتار برابر با همه است، احترام به معنای شناخت و قدردانی از نیازهای منحصر به فرد هر فرد است. هنگامی که والدین دوقلوها را تربیت می کنند، مهم است که این تفاوت ها را در نظر بگیرند و به جای تلاش برای رفتار یکسان با هر کودک، بر احترام به هر فرد به عنوان یک فرد تمرکز کنند.

به عنوان مثال، اگر یک دوقلو برای مدت طولانی تری از قل دیگری می خوابد، والدین ممکن است زمان بیشتری را با کودک بیدار بگذرانند.

📌 این بدان معنا نیست که والدین باید از یک دوقلو نسبت به دیگری غفلت کنند. درعوض، آنها باید مطمئن شوند که هر کودک احساس می کند که دوست داشته شده، پذیرفته شده و مورد حمایت قرار می گیرد.

📌 بنابراین، هنگام تربیت دوقلوها، به جای تلاش برای رفتار یکسان با همه، بر احترام به نیازهای منحصر به فرد هر کودک تمرکز کنید. این یک هدیه ارزشمند است که می توانید به فرزندان خود بدهید💌💌.

روانشناسی دوقلوها

برای تربیت آنها برنامه داشته باشید

نکته دوم این است که تا حد امکان برای تربیت دوقلوها یک برنامه مشخص داشته باشید. این به شما کمک می کند تا زندگی خود را سازماندهی کنید و مراقبت از دوقلوها را آسان تر کنید.

📌 این برنامه واحد به بچه ها کمک می کند تا احساس امنیت و آرامش کنند. وقتی بچه ها می دانند که چه انتظاری باید داشته باشند، احساس می کنند که دنیایشان قابل کنترل است.

البته، همیشه امکان ندارد که بچه ها را کاملاً در یک برنامه نگه دارید. گاهی اوقات، یکی از بچه ها ممکن است گرسنه تر یا خسته تر از دیگری باشد. در این موارد، مهم است که انعطاف پذیر باشید و به نیازهای هر کودک توجه کنید.

به نیازهای فردی دوقلوهای خود توجه کنید

📌 وقتی والدین به نیازهای فردی فرزندان خود توجه می کنند، فرزندان احساس می کنند که مهم و ارزشمند هستند.

📌 وقتی والدین به نیازهای فردی فرزندان خود توجه می کنند، فرزندان می توانند یاد بگیرند که چگونه بر احساسات خود کنترل داشته باشند، چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند و چگونه با چالش ها کنار بیایند.

فرزندان خود را به عنوان «دوقلو» خطاب نکنید

نکته چهارم این است که تا حد امکان، از فرزندان خود به عنوان «دوقلو» یاد نکنید.

📌 وقتی بچه های دوقلو دارید، ممکن است که آنها را به عنوان یک واحد در نظر بگیرید و به آنها به عنوان «دوقلو» اشاره کنید. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که دوقلوهای شما، دو فرد جداگانه هستند.

📌 آنها می خواهند که به عنوان افراد منحصر به فرد شناخته شوند، نه فقط به عنوان بخشی از یک جفت.

📌 سعی کنید فرزندان خود را با نام های خودشان صدا بزنید یا از توصیفات فردی مانند «بزرگتر» یا «کوچکتر» استفاده کنید.

در اینجا چند مثال آورده شده است:

  • «بیایید با امیر و علی بازی کنیم.»
  • «آیا می خواهید به پارک برویم، سارا؟»
  • «آیا می توانم کمکت، علی؟»
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه روانشناسی دوقلوها + ۱۵ نکته کلیدی برای رفتار با دوقلو ها با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

از افراد مطمئن کمک بگیرید

📌 از دوستان و خانواده خود بخواهید که به شما کمک کنند. آنها می توانند به شما در کارهایی مانند مراقبت از بچه ها، آشپزی، تمیز کردن یا انجام کارهای خانه کمک کنند.

📌 با پذیرش کمک دیگران، می توانید بار خود را سبک کنید و از تربیت دوقلوهای خود لذت بیشتری ببرید.

به نیازهای فردی دوقلوهای خود توجه کنید

روی انتخاب رنگ حساس نباشید

نکته ششم برای بزرگ کردن بچه های دوقلو این است که در انتخاب رنگ کالسکه و صندلی غذا وسواسی نباشید.

📌 وقتی کودکان دوقلو دارید، ممکن است بخواهید که همه چیز را با دقت انتخاب کنید، از جمله رنگ کالسکه و صندلی غذا. اما به یاد داشته باشید که دوقلوها خیلی زود بزرگ می شوند و ممکن است به رنگی که انتخاب کرده اید علاقه ای نداشته باشند.

بر اساس سن، اندازه و فعالیت بچه های خود آماده باشید

حمام کردن را به یک بازی تبدیل کنید

حمام کردن دوقلوها می تواند کار سختی باشد، به خصوص اگر نوزاد باشند. آنها گریه می کنند، تقلا می کنند و آب را همه جا می پاشند.

با این حال، حمام کردن دوقلوها می تواند یک تجربه لذت بخش نیز باشد. می تواند فرصتی برای پیوند با دوقلوهای خود و کمک به آنها برای یادگیری در مورد بدن خود باشد.

💙 از اسباب بازی های حمام یا موسیقی استفاده کنید تا دوقلوهای خود را سرگرم کنید.

💙 حمام کردن را کوتاه نگه دارید. دوقلوهای نوزاد نمی توانند برای مدت طولانی در آب بمانند.

💙 با پیروی از این نکات می توانید حمام کردن دوقلوهای خود را به یک تجربه لذت بخش تبدیل کنید.

💙 اگر احساس خستگی می کنید، حمام کردن دوقلوهای خود را به تعویق بیندازید.

شریک زندگی خود را فراموش نکنید

تربیت دوقلوها می تواند چالش برانگیز باشد، اما مهم است که شریک زندگی خود را فراموش نکنید. او هنوز هم شریک زندگی شماست و به حمایت و عشق شما در زندگی نیاز دارد.

در اینجا چند نکته برای حفظ رابطه با شریک زندگی خود در حین تربیت دوقلوها آورده شده است:

💙 حتی اگر فقط چند دقیقه در روز باشد، مهم است که زمانی را برای یکدیگر اختصاص دهید تا با هم صحبت کنید و به یکدیگر نزدیک شوید.

💙 تقسیم وظایف می تواند به شما کمک کند تا فشار را از روی یکدیگر بردارید و زمان بیشتری برای یکدیگر داشته باشید.

💙 با هم از دوقلوهای خود مراقبت کنید. این می تواند به شما کمک کند تا احساس نزدیکی بیشتری به یکدیگر داشته باشید و به عنوان یک تیم عمل کنید.

نحوه رفتار با دوقلوها

 

وقتی بچه ها می خوابند، بخوابید

تربیت دوقلوها می تواند بسیار خسته کننده باشد. دوقلوها ممکن است شب ها به طور نامنظم بیدار شوند و شما ممکن است نتوانید به اندازه کافی بخوابید.

این جمله “وقتی بچه ها می خوابند، بخوابید” یک توصیه خوب است، اما در عمل می تواند دشوار باشد. اگر دوقلوهای شما شب ها به طور نامنظم بیدار شوند، ممکن است نتوانید به اندازه کافی بخوابید.

در اینجا چند نکته برای خوابیدن بیشتر در حین تربیت دوقلوها آورده شده است:

💙در طول روز چرت بزنید. حتی اگر فقط برای 30 دقیقه باشد، چرت زدن می تواند به شما کمک کند تا انرژی خود را حفظ کنید.

💙به خودتان استراحت دهید. اگر احساس خستگی می کنید، استراحت کنید. هیچ مشکلی ندارد که دوقلوهای خود را برای مدتی به دیگری بسپارید.

برای آنها کتاب بخوانید

خواندن کتاب برای کودکان یک فعالیت مهم است. خواندن می تواند به کودکان کمک کند تا مهارت های زبانی خود را توسعه دهند، تخیل خود را پرورش دهند و در مورد جهان اطراف خود بیاموزند.

💙💙 ممکن است در حین خواندن کتاب برای دوقلوهای خود، متوجه شوید که آنها به نظر می رسد به شما گوش نمی دهند. آنها ممکن است حواسشان پرت شود یا فقط خسته باشند. با این حال، مهم است که به خواندن ادامه دهید.

💙💙 حتی اگر دوقلوهای شما در حال حاضر به نظر نمی رسد که به شما گوش می دهند، اما در واقع ممکن است در حال گوش دادن باشند. آنها ممکن است کلمات یا تصاویر کتاب را پردازش کنند و در ذهن خود داستان را تصور کنند.

💙💙 خواندن کتاب برای دوقلوهای خود یک سرمایه گذاری ارزشمند است. این می تواند به آنها کمک کند تا رشد کنند و به افرادی باهوش و خلاق تبدیل شوند.

سخنی از مشاوران آویژه

تربیت دوقلوها می تواند چالش برانگیز باشد. ممکن است احساس کنید که در حال غرق شدن هستید و هیچ کس نمی تواند شما را درک کند. مهم است که به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. میلیون ها والدین دوقلو در سراسر جهان وجود دارند.

بر طبق تجربه مشاوره خانواده آویژه این احساسات سخت گذرا هستند. نوزادان شما بزرگتر خواهند شد و کارها آسانتر خواهند شد. مشاوره کودک شما را یک قهرمان می داند،‌ شما کاری را انجام می دهید که بسیاری از افراد دیگر نمی توانند انجام دهند.

براي مشاوره در زمينه روانشناسی دوقلوها + ۱۵ نکته کلیدی برای رفتار با دوقلو ها

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉