کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

12 نکته کلیدی برای تربیت یک دختر قوی و شاد

چگونه دختری شاد تربیت کنیم؟
3.2/5 - (13 امتیاز)

نوزاد شما چه دختر باشد و چه پسر، تربیت فرزند چالش برانگیز و کمی سخت خواهد بود. تربیت کردن فرزند دختر نیاز به تلاش و کوشش والدین دارد. گاهی یکی از مهم ترین مشکلات اصلی در تربیت فرزند دختر، اعتماد به نفس پایین و افسردگی و گوشه گیری او است. البته با گذشت زمان، دختران به جایگاهی برابر با پسران دست یافتند. اما گاهی در برخی از جوامع بی اعتنایی و کم ارزش دانستن دختر همچنان وجود داشته و آسیب زا خواهد بود. تربیت فرزند دختر مسئولیت بزرگی بر دوش والدین خواهد گذاشت.

برخی از والدین به محض به دنیا آمدن دخترشان به این موضوع فکر می کنند که چگونه دختری شاد تربیت کنیم؟ برخی دیگر به دنبال جواب این سوال هستند که چگونه یک دختر قوی تربیت کنیم؟ اگر شما نیز نگران آینده دختر خود هستید و سوالات زیادی در رابطه با تربیت کودک دختر دارید پس حتما این مقاله جامع و تخصصی را مطالعه بفرمایید. مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه به بررسی نحوه صحیح رفتار با دختران و تربیت دختران پرداخته اند. آنها بعد از مطالعات و تحقیقات گسترده مقاله تخصصی و کامل زیر را نگارش کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده اند. اگر می خواهید دختر خود را قوی، بااعتماد به نفس، شاد، باادب و … تربیت کنید و بدانید که اشتباهات والدین در تربیت دختر چیست؟ پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

اشتباهات والدین در تربیت دختر چیست؟

تبعیض جنسیتی و کلیشه های جنسیتی ممنوع!

قبل از آنکه نکاتی را در رابطه با تربیت فرزند دختر به شما بگوییم به توضیح یک نکته مهم می پردازیم. یکی از نکات مهمی که هنگام تربیت فرزند باید درنظر گرفته شود این است که هرگز از تبعیض جنسیتی و باورها و فرهنگ های غلط در رابطه با جنسیت فرزند، استفاده نکنید. اینکه شما پسر خود را بالاتر و ارزشمندتر از دخترتان بدانید و یا به او بیشتر بها بدهید، اصلا کار درستی نیست. این کار علاوه بر اینکه آسیب های روانی زیادی را به دختر شما وارد می کند، برای پسرتان نیز خوب نیست. سعی کنید از کلیشه های جنسیتی و جدا دانستن دختر از پسر دوری کنید.اگر به دنبال راهکارهایی برای تربیت صحیح فرزند پسر خود هستید، به شما توصیه می کنم خواندن مقاله جامع و کاربردی تربیت فرزند پسر را از دست ندهید.

شاید شما این گونه فکر کنید که همه دختران عاشق بادکنک های صورتی، اسب تک شاخ و یا لباس های گل دار و پیراهن های صورتی رنگ هستند. اما باید گفت همیشه نیز این گونه نیست. برخی از دختران از پتو آبی، شلوار جین و رفتن به کلاس فوتبال لذت می برند. پس هرگز دخترتان را به دلیل اینکه دختر است از علایقش دور نکنید. سعی کنید که باور و طرز تفکر خود را عوض کنید. این درست است که دختران و پسران در برخی از موارد با یکدیگر متفاوت هستند. اما اگر شما دائم بخواهید آنها را دو خط موازی بدانید که هیچ وجه مشترکی نباید با یکدیگر داشته باشند، به شدت اشتباه است.

گاهی اوقات زیست شناسی و آناتومی پایه ای باعث ایجاد برخی از تفاوت ها بین دختر و پسر می شود که جزئی بوده و می توان آنها را جز ویژگی های دختران دانست. برخی از تفاوت هایی که می توان به آن اشاره کرد عبارتند از:

تربیت نوجوان دختر همراه با سوالاتی در رابطه با پریودی همراه هست. موضوعی که اصلا در رابطه با پسران وجود ندارد.

ترس های بارداری و یا کنجکاوی در رابطه با باردار شدن و به دنیا آمدن فرزند در ذهن تمام دختران حداقل یکبار به وجود آمده است. اما در ذهن پسران این گونه افکار وجود ندارد.

دختران مجموعه ای از نگرانی های پزشکی مرتبط با جنسیت خود را دارند که پسرها آن را درک نمی کنند.

یک پسر هرگز سندروم پیش از قاعدگی را تجربه نخواهد کرد و یا دوران قاعدگی ندارد و درد نمی کشد.

 تربیت فرزند دختر

نکات مهم برای تربیت فرزند دختر از بدو تولد

همه والدین دوست دارند که فرزندی توانا، شاد، با اعتماد به نفس، مودب و قدرتمند داشته باشند. همه به دنبال این هستند که چگونه فرزند خود را تربیت کنند تا او فردی شایسته و خوب شود. تربیت فرزند دختر یکی از چالش های مهم والدین در زندگی به شمار می رود. دختران روح لطیف و مهربانی دارند. باید بدانید که چگونه با آنها رفتار کنید. در زیر مهم ترین و رایج ترین نکات در رابطه با تربیت فرزند دختر آورده شده است. این موارد عبارتند از:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 12 نکته کلیدی برای تربیت یک دختر قوی و شاد با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دخترتان را ظریف و شکننده ندانید

این درست است که دختران روحیه لطیف تری نسبت به پسران دارند. اما این دلیل نمی شود که به گونه ای با دختر خود رفتار کنید که او فکر کند نمی تواند هیچ کاری را به درستی انجام دهد. هرگز دختر خود را ناتوان و یا شکننده و ضعیف ندانید. به خصوص اگر پسر بزرگتر نیز دارید در رابطه با نحوه رفتار و خطاب کردن فرزند دختر خود دقت کنید. آیا همیشه به دختر خود پناه می دهید و آن ها را ضعیف می دانید اما به پسرتان می گویید که او قوی است و خودش می تواند از پس کارها برآید؟ آیا طوری رفتار می کنید که انگار پسران شما قدرتمند و دخترتان ضعیف هستند؟

متاسفانه، این نوع کلیشه و متمایز کردن قدرت و توان پسر و دختر در فرهنگ ما فراگیر شده است. بدتر از آن اینکه این موضوع را بعدا به سختی می توان از ذهن دختر و یا پسر پاک کرد که تو ضعیف نیستی و یا پسران همیشه قوی نیستند و … . پس قبل از اینکه تصمیم بگیرید به دخترتان شکننده بودن، ضعیف بودن و ظریف بودن را آموزش بدهید، خوب فکر کنید. این کار شما باعث می شود که دخترتان در بزرگسالی یک انسان با اعتماد به نفس پایین و بدون عزت نفس باشد. همچنین باعث می شود که فرزند دختر شما یک کودک خجالتی و کم رو شود. کودکان خجالتی نمی توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند. اگر شما نیز از خجالتی بودن کودک خود رنج میبرید، خواندن مقاله راهکارهایی برای درمان کودکان خجالتی را از دست ندهید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 12 نکته کلیدی برای تربیت یک دختر قوی و شاد با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اجازه دهید دخترتان با هر نوع اسباب بازی می خواهد بازی کند

دختران می توانند حتی با کامیون ها، توپ فوتبال و یا تفنگ های اسباب بازی به همان اندازه عروسک ها و اسب تک شاخ و … به خوبی بازی کنند. اگر دختر شما می خواست با ماشین برادرش بازی کند، هرگز او را منع نکنید. به دلیل اینکه دختر شما تفنگ اسباب بازی را در دست گرفته است، نباید توسط شما سرزنش شود. این کار باعث می شود که دخترتان نسبت به علایق و ایده آل های خود دور شده و به سمت بازی با عروسک برود حتی اگر از بازی کردن با عروسک ها لذت نبرد.

از لوس کردن بیش از اندازه دخترتان بپرهیزید

تمام خواسته های او را برآورده نکنید، به خصوص آنهایی که دور از ذهن هستند و یا به صلاح او نمی باشند. هر پدر و مادری فرزندش را دوست دارد و نمی خواهد هرگز او را ناراحت ببیند. اما این دوست داشتن و محبت به فرزند نباید باعث شود که او یک دختر لوس شود. دختران روحیه حساس تری دارند اما به محض اینکه گریه کرد و یا ناراحت شد نباید نیاز و خواسته اش را برآورده کنید. اگر همیشه همه چیز در دسترس دخترتان باشد و به دختر لوس تبدیل شود، نمی تواند سرسختی را یاد بگیرد. سعی کنید با فرزند خود به گونه ای رفتار کنید که سرسختی و محکم بودن را بیاموزد.

مهارت تصمیم گیری را به فرزند دختر خود آموزش دهید

مهارت تصمیم گیری یکی از نیازهای اساسی یک دختر است. هنگامی که او بزرگ شد باید انتخابات و تصمیم های بزرگی از جمله تحصیل، ازدواج و … را بگیرد. پس باید بتواند مهارت بالایی در تصمیم گیری داشته باشد. دختر شما قرار است به عنوان یک همسر و مادر در کنار خانواده خود بوده و در هنگام سختی ها و مشکلات بتواند تصمیم درست را بگیرد. به همین دلیل نیاز است که مهارت تصمیمی گیری خوبی داشته باشد.

دخترتان را به ریسک کردن و انتخاب آنچه که می خواهد، تشویق کنید

دخترتان از کوهنوردی و یا رانندگی می ترسد؟ پس دست به کار شوید. شما به عنوان والدین نباید اجازه دهید که ترس ها باعث ضعیف شدن دخترتان شود. اگر می خواهید یک دختر قوی و شاد داشته باشید او را به ریسک کردن تشویق کنید. البته ریسک کردن همیشه هم خوب نیست. باید سنجید که این کار چه آسیب هایی را می تواند بر شخص وارد کند. اگر آسیب های جدی و خطرناک درنتیجه آن بود. پس همیشه ریسک کردن خوب نیست. به هرحال، به دخترتان نیز اجازه دهید که مانند پسرتان رفتار کند. مثلا اگر می خواست از درختی که برادرانش بالا رفته اند بالا برود، او را منع نکنید. در عوض مراقب او باشید که برایش اتفاقی نیفتد. قبل از آنکه دخترتان را از کاری دور کنید و یا به او نه بگویید، از خودش بپرسید که آیا او می خواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

هرگز فرزند خود را از موضوعی نترسانید. ترس می تواند بر تمام جنبه های زندگی دختر شما تاثیر به شدت منفی به جا بگذارد. برخی از کودکان به دلیل ترس ها و استرس های زیادی که دارند نمی توانند به تنهایی و جدا از والدین خود بخوابند. اگر فرزند شما نیز از جدا خوابیدن می ترسد، می توانید با مطالعه مقاله درمان ترس کودک از تنها خوابیدنمشکل خود را حل کنید.

استفاده از تغذیه سالم را از بدو تولد به دخترتان آموزش دهید

یکی از بزرگترین چالش ها در تربیت دختران، کمک به آنها برای داشتن بدن سالم و روان آرام است. اجتناب از عادات غذایی ناسالم که منجر به ایجاد بیماری ها و چاقی در دوران کودکی می شود بسیار مهم است. اگر دائم از فست فود و غذاهای ناسالم استفاده کنید، کودکتان نیز به این غذاها عادت می کند. عادت به خوردن غذاهای ناسالم در کودکی مشکلات زیادی را برای فرزند شما به همراه دارد. تاجایی که می توانید روی غذاهای سالم، تازه و حداقل فرآوری شده تمرکز کنید. حتما در وعده های غذایی خود از میوه و سبزیجات استفاده کنید. یک دختر جوان باید بدنی سالم و به دور از درد و بیماری داشته باشد.

تربیت کردن فرزند دختر

به او کمک کنید تا دوستان خوبی برای خود انتخاب کند

داشتن دوستان خوب برای دختر شما بسیار مهم است. بهتر است در انتخاب دوست به دختر خود کمک کنید و یا حداقل بدانید که دختران با چه کسانی رفت و آمد می کند. حتما در رابطه با دوستانش تحقیق کنید. همچنین می توانید با دوستان او تماس بگیرید و صحبت کنید یا گاهی در فعالیت های آنها شرکت کنید تا بتوانید بهتر آنها را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که در تربیت نوجوان دختر یکی از مهم ترین فاکتورها، دوستان هستند. دختران نوجوان به شدت تحت تاثیر حرف ها، رفتارها و اعمال دوستانشان قرار می گیرند. پس بهتر است با افراد مناسب و خوب رفت و آمد کنند تا تحت تاثیر رفیق ناباب قرار نگیرند.

برخی از دختران به شدت به مادر خود وابسته هستند، آنها از رفتن به مدرسه فرار می کنند. وابستگی به مادر یا پدر می تواند فرزند شما را از مدرسه دور کند. شما با انتخاب دوستان مناسب در مدرسه می توانید او را تشویق به قرار گرفتن در جمع دوستان و آشنایی با آنها کنید. اگر از وابستگی کودک و نرفتن او به مدرسه رنج می برید، حتما مقاله راهکارهایی برای مدرسه رفتن کودک وابسته را مطالعه بفرمایید.

در رابطه با مسائل جنسی و حد و مرزها با دخترتان صحبت کنید

بهتر است که مادر در سنین نوجوانی و جوانی دختر خود را از برخی خطرات و سوء استفاده های جنسی آگاه سازد. طبق تحقیقات انجام شده، متاسفانه حدود 80 درصد ازدختران نوجوان حداقل یکبار مورد آزار جنسی قرار گرفته اند. سعی کنید آگاهی و اطلاعات فرزند دختر خود را بالا ببرید. به او توضیح دهید که نباید به کسی اجازه دهد وارد حریم خصوصی او شود و همچنین بدون اجازه او به بدنش دست بزند. سعی کنید دخترتان را با جنس مخالف تنها نگذارید. شما به عنوان مادر یک دختر، باید همیشه حواستان به این موضوع باشد که کسی دخترتان را مورد آزار جنسی قرار ندهد.

به دختر خود بیاموزید که فعال باشد

با پیشرفت تکنولوژی و فراوانی آن، فعالیت و تکاپوی کودکان نیز کمرنگ شده است. امروزه اکثر کودکان از تلفن همراه برای بازی و سرگرمی استفاده می کنند. این موضوع به شدت اشتباه است. سعی کنید که به دختر خود یاد بدهید همیشه فعال باشد. از هوای تازه استفاده کند و بازی های پر تحرک و ورزش کردن را امتحان کند. به آنها کمک کنید تا یک حرفه ورزشی را دنبال کنند و همچنین فعالیت خوبی داشته باشند.

دخترتان را محکم، قدرتمند و قوی بزرگ کنید

اگر می خواهید دخترتان در جوانی یک دختر ضعیف و گوشه گیر نباشد پس از همان کودکی باید او را قوی و محکم تربیت کنید. هرگز بیش از اندازه به او محبت نکنید و از ناز و نوازش های بیش از حد استفاده نکنید. در مواقع سختی و مشکلات او را حمایت کنید. اما اجازه دهید که احساس کند خودش به تنهایی مشکلش را حل کرده است. بهتر است که از دور حواستان به او باشد. هرگز از کلماتی مانند تو نمی توانی، ضعیف هستی، برادرت قوی تر است و … استفاده نکنید. این جملات باعث ناامیدی و عدم تلاش دختر شما برای قدرتمند و محکم بودن می شود.

اجازه ندهید اعتماد به نفس دخترتان کاهش یابد

حرف های دیگران، تبعیض قائل شدن، ظریف و شکننده تصور کردن دختر، اهمیت و ارزش دادن به پسر و … همگی می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس فرزند شما شود. هرگز اجازه ندهید که دیگران با استفاده از جملات و رفتارهای خود باعث ناراحتی، گوشه گیری، خجالت و شرمندگی دختر شما شوند. اینکه چون تو دختر هستی نمی توانی با پدرت به بیرون بروی. یا چون دختر هستی نمی توانی مانند برادرت در کوچه بازی کنی و … همگی باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس دخترتان می شود. پس هم حواستان به اطرافیان باشد و هم خودتان به این موضوع دقت کنید. اگر دختر شما اعتماد به نفس پایینی دارد و یا نمی تواند در اجتماع حضور یابد. بهتر است با یک مشاوره خانواده در این رابطه صحبت کنید و از او کمک بگیرید.

یک الگوی مناسب برای فرزندتان باشید

داشتن یک الگوی زن قوی، مناسب و موفق در زندگی دختر، به تربیت و پرورش او کمک به سزایی خواهد کرد. بنابراین به عنوان مادر یا پدر، یک الگوی مناسب برای فرزندتان باشید. او باید از والدین خود، محبت کردن، مهربانی، گذشت، فداکاری و صبر را یاد بگیرد. به یاد داشته باشید که کودکان شما همانگونه رفتار می کنند که شما با آنها رفتار کرده اید. اگر با فرزند خود صادق باشید او نیز در بزرگسالی یک دختر راستگو و قابل اعتماد خواهد شد.

چگونه یک دختر قوی تربیت کنیم؟

سخنی از مشاوران آویژه

دختران مهم ترین سرمایه و دارایی پدر و مادر هستند. محبت و مهربانی دختر وصف نشدنی است. دختران به شدت احساساتی هستند. اگر والدین آنها با مشکلی مواجه شوند و یا بیمار شوند، بیشتر از همه نگران و ناراحت می شوند. تربیت کردن فرزند دختر اصلا کار آسانی نیست و سختی های خود را دارد. اما دیدن صورت زیبای او و شنیدن صدای خنده هایش همه این سختی ها را آسان می کند. برای تربیت کودک دختر باید اصول صحیحی را به کار ببرید.

شما به عنوان والدین باید در ابتدا رفتار و اعمال خود را بسنجید. آیا رفتارهای شما پسندیده است؟ آیا باید در رفتارهای خود تغییراتی ایجاد کنید؟ مهم ترین نکته برای تربیت دختر این است که در ابتدا پدر و مادرش رفتار مناسب و خوبی داشته باشند. به یاد داشته باشید که پدر و مادر الگوهای رفتاری فرزندان خود هستند. هر گونه که رفتار کنید آنها یاد خواهند گرفت و همانطور با شما رفتار می کنند. پس مراقب رفتار، کردار و صحبت های خود باشید. در کنار این موارد شما می توانید از مشاوره کودک و یا مشاوره روانشناسی برای تربیت صحیح دختر خود راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

پدران چگونه باید با دختران نوجوان خود صحبت کنند؟

نوجوانی می تواند دوران سختی هم برای برای پدران و هم دختران باشد. همانطور که دختران کوچک به زنان جوان تبدیل می شوند، برای پدران دشوار است که بفهمند چگونه باید با آنها صحبت و رفتار کنند. مهم ترین نکات هنگام مواجه با دختران نوجوان عبارتند از: شنونده خوبی باشید. در مورد قوانین و طرز تفکر یکدیگر صحبت کنید. در مقابل دختر نوجوان خود سخاوتمند باشید. به دختران اجازه انتخاب و تصمیم گیری به صورت مستقل بدهید و …

آیا بزرگ کردن دختر و تربیت کردن دختر سخت است؟

در حقیقت می توان گفت که تربیت کردن صحیح فرزندان، چه دختر و چه پسر، یک موضوع چالش برانگیز است که نیاز به تلاش دارد. طبق مطالعات انجام شده تربیت پسران چهار تا هشت سال سخت تر است و سپس تربیت دختران در سنین نوجوانی با چالش های بیشتری همراه می شود. البته این موضوع به موارد زیادی بستگی دارد. از جمله: فرهنگ، آداب و رسوم، خلقیات فرزند و خصوصیات او و …

 

براي مشاوره در زمينه 12 نکته کلیدی برای تربیت یک دختر قوی و شاد

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 4 نظر:

  1. سلام دودختردارم ۹و۱۳ساله بخاطره مادرشان مشکل داشت وبچه راباکمربندمیزددخترهابهم گفتندباباطلاقش بده امادختربزرگم عصبی وافسردگی شدیدگرفته دوسال است میبرم دکترومشاوره نتیجه نگرفتم همه اش تویه اطاقی است وازاتاق نمی ایدبیرون بایداب وغذابراش ببریم درس نمیخواندهمش توگوشی است تاچیزی بهش گفتم خودش را می‌زند موهایش را می‌کشد صورتش را خونی میکند بخدادلم خون شده خسته ازاین زندگی شدم توراخداکمکم کنیدمشاورهاودکترهامیگویندچون کودکی خوبی نداشتندزمان میبره تاخوب شودبایدصبورباشید ناراحتم بخاطرکلاس۷است اول راهنمایی یاتعدادزیادی تشدید می اوردیامردودمیشود

  2. باسلام؛
    واقعا خیلی عالی ومفید بودن،لطفا ادامه دهید.
    واما،همسرم ازسال 92مریض هست وحال بهزیستی نگه داری میشود،پسرم امسال سوم ابتدایی خواهدرفت انشاالله،دررابطه رفتار بااو عاجز مانده ام ک چگونه یک فرزند،نوجوان،جوان،مرد بااعتماد بنفس ومتکی بخودباربیاورم.
    تشکر فراوان دارم اگر راهنمایی فرمایید.ناگفته نماندک دوتاخواهر بزذگتر ویک خواهر کوچکتراز خود دارد.وخودم متولد58وسوم راهنمایی تحصیل+مشکلات هنگفت وامورمالی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉