کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

۱۹ نکته مهم برای زنانی که استقلال مالی می خواهند

استقلال مالی زنان
4.3/5 - (3 امتیاز)

آیا برای یک زن استقلال مالی لازم است؟ آیا باید زنان استقلال مالی داشته باشند؟ استقلال مالی تنها مختص مردان نیست. زنان نیز می توانند استقلال مالی داشته باشند. وضعیت مالی هر شخصی به شدت بر اکثر جنبه های زندگی او تاثیر می گذارد. استقال مالی زن تنها مختص به خانم هایی نیست که شاغل بوده و بیرون از منزل کار می کنند. یک زن خانه دار نیز باید از استقلال مالی برخوردار باشد. استقلال مالی زنان خانه دار می تواند به آنها کمک کند تا بهتر خانواده خود را مدیریت کنند.

امروزه مشارکت اقتصادی زنان در جامعه افزایش یافته است. حال این سوال پیش می آید که چرا زنان باید استقلال مالی داشته باشند؟ و مزایای اشتغال زنان و معایب آن چیست؟ مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه به بررسی استقلال مالی زنان پرداخته اند و مقاله جامع و کاربردی زیر را برای شما عزیزان نوشته اند. اگر شما نیز در رابطه با استقلال مالی زنان سوالاتی دارید، می توانید با مطالعه این مقاله پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کنید.

استقلال مالی زنان خانه دار

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه ۱۹ نکته مهم برای زنانی که استقلال مالی می خواهند با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

استقلال مالی زنان یعنی چه؟

استقلال مالی یعنی داشتن درآمد برای پرداخت هزینه های زندگی و مدیریت اقتصادی زندگی خود. هنگامی که یک زن از نظر مالی مستقل است، یعنی این که درآمد خود را دارد و می تواند وضعیت مالی خود را مدیریت و کنترل کند. پس استقلال مالی زنان باعث می شود که آنها قدرت بیشتری برای تصمیم گیری در مورد انتخاب های زندگی خود داشته باشند. این انتخاب های زندگی بسیار مهم و حیاتی هستند و تاثیرات شدیدی بر روی زندگی آنها می گذارد. زنان مستقل مجبور نیستند به پول دیگران وابسته باشند. 🙎

فرقی نمی کند که زن مجرد باشد یا متاهل، استقلال مالی برای همه زنان یک مزیت عالی است. برای زنان متاهل، استقلال مالی به معنای داشتن یک قایق نجات است که در هنگام سختی ها و مشکلات اقتصادی می تواند به همسر و خانواده خود کمک کند. استقال مالی زنان مجرد همان داشتن قدرت و آزادی در تصمیم گیری است. آنها می توانند بدون نیاز به کمک افراد دیگر زندگی خود را تامین کنند. همچنین یک نیرو اقتصادی کمکی برای خانواده خود باشند.

✅ تیپ شخصیتی زنان تاثیر قابل توجهی بر میزان مستقل بودن آنها دارد. برخی از زنان دوست ندارند به کسی وابسته باشند و برخی دیگر نیاز به حمایت های مالی دیگران دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تیپ شخصیتی می توانید مقاله تیپ شخصیتی زنان و رمزگشایی رفتار آنها را مطالعه کنید.

چرا داشتن استقلال مالی برای زنان مهم است؟🤔

آیا استقلال مالی زنان موجب افزایش طلاق می شود؟ باید گفت خیر. برخی از جوامع و فرهنگ ها متاسفانه همچنان بر این باوراند که استقلال مالی زنان و مشارکت اقتصادی زنان می تواند آمار طلاق را افزایش دهد. در صورتی که اگر استقلال مالی زن به خوبی مدیریت شود. همچنین رفتار، ارتباطات و عملکرد آنها درست و مناسب باشد، نه تنها لطمه ای به زندگی مشترک وارد نمی کند، بلکه مزیت هایی نیز دارد. داشتن استقلال مالی زنان در جوامع امروزی بسیار مهم است. برخی از مزایای اشتغال زنان و داشتن استقلال زنان در جامعه عبارتند از:

مقابله با شرایط اضطراری 😵

هر خانواده ای باید برای شرایط و مشکلات اقتصادی غیر منتظره آماده باشد. ممکن است حوادثی اتفاق بیفتد، فردی بیمار شود، مرد از محل کار خود اخراج شود و بیکار باشد، خانه نیاز به تعمیرات داشته باشد و … . در چنین شرایطی، اگر زن از نظر مالی مستقل باشد و منبع درآمد خوب و یا متوسطی داشته باشد، خانواده او راحت تر می توانند با مشکلات پیش آمده مقابله کنند و از شرایط موقت پیش آمده نجات یابند.

برای پشت سر گذاشتن تورم ها 📈

متاسفانه با گذشت زمان، به دلیل تورم های کنترل نشده، هزینه های زندگی به طور پیوسته و با سرعت زیادی در حال افزایش است. در چنین شرایطی، خانواده هایی که زنان نیز شاغل هستند و منبع درآمد دارند، بهتر می توانند با این شرایط کنار بیایند. آنها زندگی بهتری نسبت به خانواده هایی که فقط مرد شاغل است، دارند. هر چه منبع درآمد زن و مرد بیشتر باشد، خانواده آنها می تواند زندگی راحت تری داشته باشد.

داشتن اعتماد به نفس و سلامت روان بالاتر 😌

زنانی که استقلال مالی دارند؛ احساس امنیت، مسئولیت، اعتماد به نفس بهتری نسبت به سایر زنان خواهند داشت. همچنین استقلال مالی می تواند سلامت روان زنان را بهبود بخشد. زنانی که از نظر مالی مستقل نیستند برای امنیت و آسایش خود به همسر و یا سایر اعضای خانواده وابسته هستند. آنها نمی توانند کارهایی که دوست دارند و هزینه بر است را انجام دهند. این موضوع خودش می تواند سلامت روان زنان را تحت تاثیر قرار دهد. داشتن استقلال مالی و اتکا به خود، اعتماد به نفس را به طور بی اندازه ای افزایش می دهد. همچنین باعث می شود که زن به یک همسر بداخلاق و عصبی که شرایط مالی خوبی ندارد تبدیل نشود. اگر همسرتان دائم غر می زند و یا جزء زنان عصبی و بداخلاق است، مطالعه مقاله رفتار مناسب با زنان بداخلاق را از دست ندهید.

وابسته نبودن به دیگران 🙆

بسیاری از زنان در روابط یا خانواده های خود مورد آزار قرار می گیرند. آنها بد رفتاری های روحی و جسمی را تحمل می کنند، زیرا از نظر مالی مستقل نیستند و نمی توانند بدون وجود خانواده و یا همسر، زندگی خود را اداره کنند. این گونه زنان در صورت ترک رابطه و یا خانواده، قادر به امرار معاش نخواهند بود. به همین دلیل محیط حتی آسیب زننده خانواده و یا زندگی زناشویی خود را تحمل می کنند. اما زنانی که استقلال مالی دارند، هرگز خشم، ستم و ظلم را تحمل نمی کنند. زیرا می توانند خودشان از پس هزینه های زندگی برآیند و نیاز به وابسته بودن به دیگران ندارند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه ۱۹ نکته مهم برای زنانی که استقلال مالی می خواهند با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

ایده آل و قدرتمند بودن 👩

یک زن مستقل و قوی که می تواند از خانواده خود حمایت کند، هم برای فرزندان و هم سایر زنان یک الگو و نمونه زن قدرتمند و ایده آل به حساب می آید. با استقلال مالی، یک زن می تواند به اطرافیان خود ثابت کند که می توان بر تعصبات جنسیتی جامعه غلبه کرد. همچنین فرزندان چنین زنی، هنگامی که بزرگ شدند، تشویق می شوند تا مستقل، قدرتمند و خودکفا باشند.

قابل اعتماد بودن 🤝

استقلال مالی زنان باعث می شود که آنها به افرادی قابل اعتماد تبدیل شوند. دیگران آنها را جدی می گیرند و در جنبه های مادی و تخصص خود قابل اعتماد هستند. قابل اعتماد بودن برای خود زن نیز بسیار مفید است. هنگامی که میل به تغییر دادن و تصمیم های مهمی دارید، دیگر نگران مشکلات مالی نخواهید بود. پس شما ذهن بازی دارید تا سایر عوامل را بررسی کنید و سپس بهترین تصمیم را بگیرید.

داشتن ارتباط اجتماعی مناسب 👱‍♀️

زنانی که از لحاظ مالی مستقل هستند، علاوه بر حس ارزشمندی، ارتباطات اجتماعی عالی نیز دارند. ارتباطات اجتماعی می تواند اضطراب و افسردگی را کاهش دهد و منجر به عزت نفس و همدلی بالاتر شود. در واقع به طور کلی، می تواند سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد. زنانی که استقلال مالی دارند، راحت تر می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و کمتر نگران شرایط و اوضاع باشند.

زنان استقلال مالی داشته باشند؟

معایت اشتغال زنان چیست؟

اشتغال زنان در جامعه همانطور که مزایای زیادی دارد، برخی معایب نیز دارد. مسلما استقلال مالی زنان خوب است. اما اشتغال آنها برای کسب درآمد همیشه خوب نیست. برخی از مهم ترین معایت و یا دلایلی که نشان می دهد گاهی کار کردن زنان می تواند سخت و آسیب زننده باشد، عبارتند از:

نداشتن زمان کافی برای خانواده ⏰

زنان شاغل کمتر از زنان دیگر در کنار فرزندان خود هستند. آنها ساعتی از روز را مجبور هستند خانواده و فرزندان خود را ترک کنند تا در محل کار خود مشغول کار شوند. این درست است که اشتغال زنان باعث می شود فرزندان مستقل تر شوند. اما همیشه نیز این مستقل شدن مفید نیست. اشتغال زنان می تواند زمان آنها را برای کنار خانواده بودن و یا در کنار فرزند بودن محدود کند.

خستگی ناشی از کار 😪

مسلما زنانی که علاوه بر خانه داری در بیرون از منزل نیز کار می کنند، انرژی کمتری نسبت به زنان خانه دار دارند. کار کردن بیرون از خانه می تواند انرژی زیادی را از زنان بگیرد و همچنین فشارهای ناشی از کار نیز می تواند در روحیه آنها تاثیرات منفی داشته باشد. به همین دلیل ممکن است زنان شاغل اغلب افرادی خسته، مضطرب و بی قرار به نظر برسند. شما به عنوان همسر زن شاغل باید بدانید که چگونه با او رفتار کنید و درک کنید که او نیز مانند شما خسته است. زنان از برخی رفتارها و جملات مانند میخواستی سرکار نری، من خسته تر هستم و … به ششدت ناراحت می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید مقاله جملات و رفتارهایی که زنان را ناراحت می کند را مطالعه بفرمایید.

فشار و استرس کاری 😞

بسیاری از مشاغل بسیار استرس زا هستند و مسئولیت های سنگینی را برای افراد به همراه دارند. مسلما زنان علاوه بر استرس محل کار، برای مدیریت خانه و فرزندان نیز استرس زیادی را تحمل می کنند. به همین دلیل اضافه شدن استرس کاری نیز می تواند اوضاع را بدتر کند و شرایط را برای زنان شاغل سخت تر کند.

تضاد منافع 😣

زیاد بودن نقش ها و ویژگی هایی که هر نقش می طلبد ممکن است زنان را دچار تضاد کند. زنانی که علاوه بر همسر باید نقش مادر را نیز برای فرزندان خود ایفا می کنند، باید بتوانند در محیط خانواده یک مادر مهربان و نمونه باشند. همچین در محل کار خود یک زن صبور، پر قدرت و قاطع باشند. این تضادهای شخصیتی در محل کار و خانه می تواند زنان را سردرگم و درمانده سازد.

تایم استراحت محدود 😥

زنان خانه دار تنها مسئولیت خانه را بر عهده دارند. اما زنان شاغل علاوه بر مسئولیت های خانه در محل کار خود نیز مسئولیت های زیادی را دارند. سرکار رفتن زن می تواند تایم استراحت او را محدود سازد. مثلا ممکن است زنان خانه دار صبح تا ظهر کارهای منزل را انجام داده و بعد از ظهر بتوانند استراحت کنند و به تفریح بپردازند. اما زنان شاغل، صبح تا ظهر را سرکار هستند و تایم بعد از ظهر را باید به مدیریت خانه و نظافت آن اختصاص دهند. پس مدت زمان کمتری برای استراحت یا تفریح دارند.

معایب اشتغال زنان

استقلال مالی زنان خانه دار 💸

به یاد داشته باشید که استقلال مالی تنها مختص خانم های شاغل نیست. زنان خانه دار نیز باید استقلال مالی داشته باشند. این که همسر شما در خانه کار می کند و زندگی مشترکتان را مدیریت می کند، نباید نادیده گرفته شود. شما به عنوان یک شوهر نمونه و خوب باید استقلال مالی همسر خود را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که زنان خانه دار نباید در تنگناهای مالی قرار بگیرند و چون خودشان شاغل نیستند از رفاه مالی محروم باشند. شوهران نمونه و ملاحظه کار می دانند که در ماه باید برای وضعیت مالی همسران خود مبلغ مناسبی را در نظر بگیرند.

هرگز قبول نکنید که همسرتان بارها از شما تقاضای پول کند. قبل از آنکه او بگوید پول می خواهد و یا برای خرید وسیله ای به پول احتیاج دارد، سعی کنید خودتان پول در اختیارش قرار دهید. البته نباید در این مورد زیاده روی و افراط کرد. فقط باید اعتدال را رعایت کرد و اجازه نداد که زنان خانه دار احساس کنند از نظر مالی در امنیت نیستند. استقلال زنان خانه دار می تواند به شما کمک کند تا زندگی بهتر، روابط سالم تر و حتی گاهی کمک رسان خوبی داشته باشید. حتی زنان خانه دار می توانند پس انداز داشته باشند و هنگام مشکلات و سختی ها به همسران خود کمک کنند. پس به فکر استقلال زنان خانه دار باشید و از آنها غافل نشوید.

چگونه یک زن می تواند استقلال مالی داشته باشد؟

راه های زیادی برای استقلال مالی زنان حتی زنان خانه دار وجود دارد. اگر شما به دنبال این هستید که بعنوان یک زن بتوانید استقلال مالی داشته باشید و وابسته به هیچ کسی نباشید، می توانید از راهکارهایی که در این قسمت گفته شده است کمک بگیرید.

اهداف خود را مشخص کنید

یکی از اولین گام ‌ها برای رسیدن به استقلال مالی این است که آنچه را که نیاز دارید و آنچه می‌ خواهید را مشخص کنید. به عنوان مثال، آرزوی شما چیست؟ برای تبدیل شدن به یک زن مستقل از نظر مالی، به اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نیاز دارید. این کار به شما کمک می کند تا هزینه های ضروری، اضافی، معمولی و … را بتوانید از یکدیگر تفکیک کنید و متناسب با نیاز خود به آنها پاسخ دهید.

پس انداز را به یک عادت تبدیل کنید

اگر شما یک زن شاغل هستید، بخشی از حقوق خود را به عنوان پس انداز ماهیانه کنار بگذارید. اگر شما زن خانه دار هستید، می توانید مقداری از پول هایی که همسرتان هر ماه به شما می دهد را پس انداز کنید. در نظر بگیرید که کدام یک از مخارج شما در این ماه می تواند حذف شده و نادیده گرفته شود. هزینه مربوط به آن را به عنوان پس اندازه نگه دارید. این کار به شما کمک می کند تا استقلال مالی خوبی داشته باشید و هنگام سختی و مشکلات اقتصادی بتوانید به همسر خود کمک کنید. سعی کنید پس انداز کردن را به یک عادت تبدیل کنید تا همیشه کارت بانکی شما پر باشد.

سرمایه گذاری کنید

اگر شما شاغل هستید، می توانید بخشی از حقوق خود را در کار یا حرفه ای سرمایه گذاری کنید. این کار باعث می شود که پول شما افزایش یافته و وضعیت مالی شما بهبود یابد. البته حواستان باشد که در یک کار مطمئن و قانون مندانه سرمایه گذاری کنید.

حساب بانکی جدا داشته باشید

ازدواج به این معنا نیست که کنترل همه امور را به دست شوهر بدهید. اگر می خواهید استقلال مالی داشته باشید، پس سعی کنید حساب بانکی جدا داشته باشید. این به شما کمک می کند که راحت تر پس انداز کنید و همچنین راحت تر تصمیم بگیرید که با پول خود چه کنید.

مخارج خود را شناسایی کرده و هزینه ها را محاسبه کنید

یک زن مستقل از نظر مادی، می تواند حساب ها و خرج و پس اندازهای خود را مدیریت کرده و بداند که در طول روز چه مقدار خرج کرده است. سعی کنید مخارج و آنچه که هزینه کرده اید را حساب کنید. به عبارتی به محاسبه جریان نقدی خود بپردازید. در این صورت شما می توانید بهتر از قبل هزینه ها و سرمایه مالی خود را کنترل کنید.

امور مالی را با شوهرتان برنامه ریزی و مدیریت کنید

اگر شما از نظر مالی زنی مستقل هستید و خودتان شاغل هستید، بسیار خوب است. اما به یاد داشته باشید که در این شرایط همسر خود را نادیده نگیرید. در واقع، شما باید به یکدیگر کمک کنید تا بهترین زندگی را برای خود و بچه هایتان بسازید. پس سعی کنید امور مالی، هزینه ها، پس اندازها و .. را با همسرتان در میان گذاشته و در این باره با یکدیگر مشورت و همکاری کنید. این کار به شما کمک می کند تا بهتر با مسائل و مشکلات مالی کنار آمده و آنها را حل کنید.

استقلال زنان در جامعه

سخنی از مشاوران آویژه

یکی از دلایل کلیدی برای داشتن استقلال مالی زنان این است که باعث می شود زن ها با اعتماد به نفس سالم و کامل به زندگی خود ادامه بدهند. داشتن استقلال مالی برای زن یک موضوع مهم است. پس هرگز قبول نکنید که بعنوان یک زن برای مخارج و مسائل مالی، وابسته به کسی باشید. شما باید بتوانید برخی از نیازها و تصمیمات خود را عملی کنید و نگذارید حسرت آن برای شما باقی بماند. استقلال مالی باعث حفظ امنیت مالی و محافظت از زن می شود. اگر نمی دانید چگونه استقلال مالی خود را به عنوان یک زن حفظ کنید و یا به دنبال راهکارهایی برای حفظ استقلال مالی زنان خانه دار هستید، می توانید از مشاوره خانواده در این زمینه کمک بگیرید. مشاور یا روانشناس می تواند به شما کمک کند تا یک زن مستقل در جامعه باشید. همچنین بتوانید به نیازها و تصمیمات خود پاسخ مناسب بدهید.

سوالات متداول

استقلال مالی برای یک زن چقدر مهم است؟

هنگامی که زنان به استقلال اقتصادی دست می یابند، می توانند در اداره امور مالی خانواده کمک کنند. زنان می توانند برای تامین نیازهای خانواده خود کار کنند و پول در بیاورند. همچنین در رابطه با مسائل مالی وابسته دیگران نباشند.

آیا زن باید استقلال مالی داشته باشد؟

استقلال مالی چیزی است که هر زنی باید آن را هدف قرار دهد. این نه تنها شما را متکی به خود می کند، بلکه برای سلامتی شما نیز مفید است.

 

 

براي مشاوره در زمينه ۱۹ نکته مهم برای زنانی که استقلال مالی می خواهند

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 6 نظر:

  1. استقلال یعنی مجبور نیستی لباس دلخواه والدین یا شوهر مزخرفت بپوشی چند سال آزادی

  2. به شخصه از استقلال زنان چه از راه تحصیلات و چه مهارت داشتن استقبال می کنم بهتر از زندگی با مردی که خودش یه عالمه حسرت داره تازه به تو خاطر نرسیدن به حسرت هاش فحش میده شاسکول !از سنین کم بهتره

  3. درسته کاملا موافقم من یه زن خانه دارم ولی از اول پس انداز داشتم وهمیشه بدنبال سرمایه گذاریهای و همچنین سود بانکی هم خیلی کمک کننده ست توصیه میکنم مخصوصا به خانم های جوان که در ابتدای راهین

    1. درود وسپاس به زنانی که دستشون د جیب خودشونه
      بله زن خانه دار باید استقلال مالیداشته باشد / نون بده فرمون بده/

    2. چطور پس انداز و سرمایه گذاری میکنید با توجه به اینکه خاندار هستی می شده لطف کنید راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉