کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مشاهده پورنوگرافی برای نوجوانان چقدر مخرب است؟

مشاهده پورنوگرافی برای نوجوانان چقدر مخرب است؟
4.1/5 - (7 امتیاز)

با افزایش دسترسی به اینترنت و فضای مجازی، فیلم های بزرگسالان و پورنوگرافی به راحتی از طریق گوشی های موبایل به صورت رایگان در دسترس نوجوانان قرار گرفته است. این امر مشاهده فیلم های پورنوگرافی را به انتخابی زیان بار برای نوجوانان تبدیل می کند. اثرات منفی پورنوگرافی بر نوجوانان در مشاوره نوجوانان مورد مطالعه و سنجش قرار گرفته است. متاسفانه، نتایج خوب نیست. در حال حاضر، 87 درصد از پسران در سن دانشگاه و 31 درصد از دختران اظهار می کنند که اغلب پورن تماشا می کنند. اکثر آنها گفتند که از نوجوانی شروع به تماشای فیلم های پورن کردند. نوجوانانی که فیلم های پورنوگرافی را مشاهده می کنند در معرض اثرات مخربی هستند. در اینجا فقط چند مورد را ذکر می کنیم:

مشکلات تمرکز و توجه

انگیزه کم

اضطراب اجتماعی

افسردگی

عزت نفس پایین

اختلال در نعوظ

تاثیر پورن در نوجوان و وظایف والدین در کاهش آسیبها
تاثیر پورن در نوجوان

 اثرات منفی پورنوگرافی بر روی مغز نوجوانان چیست؟

مغز در سالهای نوجوانی با سرعت زیادی در حال رشد است. با این پیشرفت، سلول های عصبی در مغز و شیارهای مسیرهای عصبی افزایش می یابند. مسیرهای عصبی با استفاده مداوم از آنها در طول زمان تشکیل می شوند. با قرار گرفتن در معرض مستمر پورن و به ویژه هنگامی که با عمل بسیار تحریک کننده مانند خودارضایی همراه است، مسیرهای عصبی در مغز کاربر نوجوان که پورن نگاه می کند، بریده می شود.

تاثیر پورنوگرافی بر کودکان و نوجوانان
تاثیر پورن بر کودکان و نوجوانان

وقتی نوجوانان فیلم های مستهجن تماشا می کنند چه اتفاقی در مغز آنها می افتد؟

در عین حال، مغز نوجوان تحت سلطه مدار پاداش و لذت است. همچنین رشد عاطفی با رشد عصبی رخ می دهد. هنگامی که یک نوجوان پورن تماشا می کند، انفجاری از انتقال دهنده عصبی پاداش «دوپامین» در مغز ایجاد می کند. بنابراین، این ترشح شیمیایی می تواند به نوجوان کمک کند تا در آن لحظه ای که فیلم پورن می بیند، احساس آرامش و استرس کمتری داشته باشد. این باعث می شود که او بخواهد برای دیدن فیلم های پورن بیشتر برنامه ریزی کند.

پژوهش ها نشان داده اند که (DeltaFosB) پروتئینی در مغز که به واسطه پاسخ‌های پاداش جنسی عمل می‌کند، در نوجوانانی که به طور منظم پورن می‌بینند، بیش از حد ترشح می‌شود. این ترشح بیش از حد، نوجوانان را برای رابطه جنسی در سنین پایین تحریک می کند.

آیا می دانید نوجوانی از چه سنی شروع می شود؟ برای پاسخ این سوال این مقاله را مطالعه کنید: سن نوجوانی از نظر روانشناسی

چرا زندگی برای نوجوانی که پورن می بیند، چالش برانگیز می شود؟

مشابه افراد الکلی که فقط برای شروع روز به نوشیدن الکل در صبح زود نیاز دارند، تحریک ناشی از دیدن زیاد فیلم های مستهجن می تواند برای کارکردهای عادی زندگی نوجوانان مشکل ایجاد کند. توجه داشته باشید که، همین اثر به دلیل استفاده از بازی های ویدیویی نیز وجود دارد. بنابراین، با توجه به دلایلی که مطرح کردیم دیدن فیلم پورن در نوجوانی، انجام کارهای زندگی روزمره دشوارتر می شود. به صورتی که، مغز برای احساس آرامش و تمرکز به سطوح بالاتری از تحریک نیاز دارد. همین کمبود تمرکز و انگیزه باعث می شود، اعتماد به نفس کاهش یابد و خطر ابتلا به افسردگی برای نوجوانان افزایش یابد.

اگر والدین از اعتیاد به دیدن فیلم های پورن نوجوان خود بی اطلاع باشند، ممکن است ندانند ریشه مشکلات فرزندشان چیست.

اثرات دیدن فیلم پورن در نوجوانان
اثرات دیدن فیلم پورن

تاثیرات پورنوگرافی بر نوجوانان

پورنوگرافی در تمام مراحل زندگی تأثیرات منفی قابل توجهی دارد. پورنوگرافی باعث ایجاد استرس می شود و نگرش های منفی در مورد تمایلات جنسی را افزایش می دهد.

نگرش نوجوانانی که پورنوگرافی مشاهده می کنند، نسبت به تمایلات جنسی خود و دیگران تغییر می کند و انتظارات و رفتار جنسی آنها بر اساس همین فیلم های پورن شکل می گیرد.

پورنوگرافی با روان کودکان و نوجوانان چه می کند؟
چگونه درباره پورنوگرافی با کودکان صحبت کنیم؟

سلامت جنسی

نوجوانی مرحله رشدی است که نوجوانان باید بیاموزند چگونه با تمایلات جنسی خود کنار بیایند. از طرفی افراد در دوران نوجوانی در مورد باورهای جنسی و ارزش های اخلاقی خود به درک درستی نرسیده اند. در چنین شرایط آسیب پذیری تماشای فیلم های پورن نوجوانان را به راحتی منحرف می کند. تماشای پورن در نوجوانی، عدم اطمینان آنها در مورد تمایلات جنسی را افزایش می دهد.

افزایش دیدن پورن در نوجوانی، باعث افزایش روابط جنسی خارج از ازدواج و کاهش تعهد زناشویی به همسر می شود. مشاوران خانواده و روانشناسی دریافتند که نوجوانانی که در معرض سطوح بالایی از پورنوگرافی قرار می گیرند دارای سطوح پایین تری از عزت نفس جنسی هستند.

مشاهده زیاد پورنوگرافی بر رفتار نوجوانان نیز تأثیر می گذارد. استفاده از پورنوگرافی با افزایش قابل توجه آمیزش جنسی با افراد روسپی مرتبط است.

مشاهده بیش از حد فیلم های پورنوگرافی – اعم از خشونت‌آمیز و غیرخشونت‌آمیز – با پرخاشگری جنسی کلامی و فیزیکی مرتبط است.

قرار گرفتن در معرض محتوای جنسی مستهجن می تواند عامل مهمی در بارداری ناخواسته نوجوانان باشد. مطالعات مشاوره نوجوان همچنین نشان داده است که احتمال حاملگی در نوجوانی که فیلم های پورن نگاه میکنند دو برابر بیشتر از سایر نوجوانان بود.

با تهدید به خودکشی نوجوانان چگونه برخورد کنیم؟ برای پاسخ این سوال حتما مقاله برخورد با تهدید به خودکشی نوجوانان را بخوانید.

پورنوگرافی چیست و چه اثری بر مغز و رابطه جنسی دارد؟
عواقب مشاهده فیلم های پورن در کودکان و نوجوانان

سلامت روانی

رابطه معنی‌داری بین استفاده مکرر از پورنوگرافی در نوجوانی و احساس تنهایی، از جمله افسردگی شدید وجود دارد.

مشاهده مکرر پورنوگرافی مغز را  تحت تاثیر قرار می دهد. همانند تغییرات عصبی که افراد معتاد به کوکائین، الکل و متامفتامین‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

احساس شرم: در مطالعه‌ای روی دانش‌آموزان دبیرستانی که اکثرا فیلم های پورنوگرافی را مشاهده کرده‌اند، نشان می داد که آنها از دیدن آن احساس شرمندگی می‌کردند. با این حال، 36 درصد از مردان و 26 درصد از زنان گفتند که هرگز از تماشای پورنوگرافی خجالت نمی‌کشند.

تاثیر دیدن فیلم های مستهجن و پورن بر کودکان و نوجوانان
عوارض دیدن فیلم های پورن

مشارکت والدین در تربیت جنسی

اگرچه نوجوانان ترجیح می دهند که اطلاعات جنسی را از  والدینشان دریافت کنند، بیش از نیمی از آنها گزارش می دهند که در مورد جنسی، بارداری و پیشگیری از بارداری از فضای مجازی اطلاعات مورد نیاز را یاد گرفته اند.

مطالعه ای بر روی 1300 دختر هشت تا سیزده ساله صورت گرفت، نشان داد که در میان کسانی که به “رابطه جنسی مجازی” مشغول بودند، 95 درصد والدین کاملاً از فعالیت فرزندان خود بی اطلاع بودند. نوجوانانی که به صورت آنلاین به جستجوی پورنوگرافی می پردازند، تقریباً سه برابر بیشتر احتمال دارد که والدینی داشته باشند که اصلاً (یا خیلی کم) بر رفتار آنها نظارت نمی کنند. در مقایسه با نوجوانانی که به دنبال پورنوگرافی نیستند، نوجوانانی که به دنبال پورنوگرافی هستند سه برابر بیشتر احتمال دارد که وابستگی کمی به والدین خود داشته باشند.

سوالات متداول

نوجوانان چه چیزی باید درباره پورن بدانند؟

ما با نوجوانانمان باید در مورد پورن و تأثیرات منفی آن صحبت کنیم، زیرا اگرچه ممکن است در حال حاضر مشکل بزرگی برای آنها نباشد، ممکن است در 5 یا 10 سال آینده حتما باشد.

اگر نوجوان فیلم پورن نگاه می کند چیکار کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری  این است که در وهله اول آن را تماشا نکنید. اگر نوجوان شما در حال تماشای پورن است و شما نمی دانید چگونه به او کمک کنید تا متوقف شود. با مشاوره تلفنی نوجوان تماس بگیرید.

مشاوره نوجوان آویژه

در این مقاله مرکز مشاوره خانواده آویژه در خصوص تاثیرات منفی پورنوگرافی بر روی مغز نوجوانان نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم دیدگاه و نظراتی دارید و در این مقاله به آن پرداخته نشده است، از شما تقاضا داریم تا آن را در بخش دیدگاه های پست بنویسید تا دیگران هم از آن بهره ببرند و از سوی دیگر در مقاله دیگری در حیطه مشاوره نوجوان به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

برای نکات بیشتر در مورد اثرات مخرب پورنوگرافی در نوجوانان، لطفاً با مرکز ما تماس بگیرید. ما خوشحال می شویم به شما کمک کنیم!

براي مشاوره در زمينه مشاهده پورنوگرافی برای نوجوانان چقدر مخرب است؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

نظرات

- 7 نظر:

 1. من 15سالمه بعد از این کار احساس پشیمونی میکنم اما فرداش دوباره اون احساس تحریک میاد سراقم با وجود اینکه میدونم اینکار گناهه ولی نمیتونم جلومو بگیرم ایکاش این کار وجود ننداشت

 2. شما نوشتین که هنگام دیدن این فیلم ها دوپامین ترشح میشه و احساس آرامش و استرس کمتر بهمون نفوذ میکنه و بعد چون که در کار های عادی روزانه اونقدر دوپامین نداریم تمرکز و آرامش کافی را نداریم اعتماد به نفسمون کم میشه این حرف و سوال من اینه که در رابطه جنسی که بین زن و شوهر اتفاق میفته چی اون هم دوپامین ترشح میشه حالا برای در این مورد و یا در جا های زیاد دیگری که دوپامین ترشح میشه این کاهش اعتماد به نفس دیده نمیشه

 3. تنها چیزی که می تونم بهتون بگم اینه که در این سن رابطه خودتونو با خدا محکمتر کنید
  تا 18 سالگی نیازتون رو سرکوب کنید(بخاطر خدا) بعدش زن بگیرید

 4. با سلام پسرم ۱۲ ساله دارم چند باری که گوشی اش را چک کردم متوجه شدم کلیپ هایی مثل لیسیدن پا و برده جنسی را سرچ کرده ، چگونه در مورد این مسائل با او صحبت کنم تا متوجه کار اشتباه خود شود خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید.

 5. آخه خودت بگو نوجوون نیاز جنسیشو چیکار کنه مخصوصا پسر خودارضایی بده رابطه با جنس مخالف بده خیالپردازی جنسی بده دیدن فیلم مستهجن بده و حتی خواب رابطه جنسی دیدنم بده دارم دیوونه میشم.

  1. چقدر حق !
   واقعا دارم دیوونه میشم و حقیقتا دلم میخواد که نباشم و بمیرم
   و بد تر از اون اینکه بعد از هر دفعه خودارضایی حس بدی به آدم دست میده و عذاب وجدان میگیره آدم کاش تموم میشدم
   کاش هیچ وقت درگیر این چیزا نمی‌شدم
   کاش هیچ تمایل جنسی نداشتم
   کاش میمردم فقط

 6. نوجوونی بد ترین دوران زندگی منه 2 سال نگذشته هر روز آرزوی مرگ میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉