کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

جایگاه و ملاک های اسلام در مورد ازدواج

ازدواج اسلامی,مهمترین معیارهای ازدواج اسلامی,

ازدواج اسلامی سبب میشود زوجین  قوانین و قاعده های اسلامی را رعایت کنند . ازدواج اسلامی باعث میشود از همسر خود توقع داشته باشیم با معیارهای اسلام همسو باشد  .  ازدواج اسلامی دلیل محکمی است برای رفتار اسلامی . در ازدواج اسلامی چارچوب ها مدون است . هرگاه یکی از طرفین پا از چارچوب بیرون بگذارد طرف مقابل حق دارد از او بازخواست کند . ازدواج یعنی زوج شدن و دوتا شدن ، جفت شدن و شریک شدن . در هر شراکتی قوانینی تدوین میشود که باعث ماندگاری و تداوم در شراکت میشود . وقتی کسی از قوانین شراکت سرپیچی کرد باید پاسخگو باشد پس هرکدام سعی میکنند پایبند باشند  . در ازدواج اسلامی نیز چون  این جفت شدن بر پایه اسلام بنا گذاشته شده تکلیف روشن است .

ازدواج های اسلامی به زوج های مسلمان این امکان را میدهد که در قبال پایبند بودن از طرف مقابل نیز بخواهند پایبند باشد .  تفکری باعث پویایی میشود که هدفمند باشد . چارچوب داشته باشد . وقتی ما خودمان را در چارچوب قوانین خاصی پرورش میدهیم تکلیف بر ما روشن است . از آغاز چراغ هایی روشن راه تاریک ما را روشن میکنند . باورهایمان ، راه رسیدن به مقصد را به مینمایاند . در ازدواج های اسلامی نیز قوانین تدوین شده اند .


بیشتر بخوانید: ملاک ها و اهداف ازدواج از نظر اسلام


مهمترین معیارهای ازدواج های اسلامی

یکی از مهمترین معیارهای ازدواج اسلامی مسلمان بودن مرد است . مرد مسلمان میتواند با اهل کتاب ازدواج موقت کند ولی زن فقط با مرد مسلمان حق ازدواج دارد . هم کفو بودن از مهمترین معیارهای ازدواج های اسلامی است که خیلی از مشکلات را حل میکند . هم کفو بودن یعنی از نظر دین و مذهب ، فرهنگ ، اقتصاد و بطورکلی شان و مقام  همسطح باشند . یکی دیگر از مهمترین معیارهای ازدواج اسلامی قوانین دین و سنت پیامبر است . اطاعت از امر پروردگار ، تکمیل دین ، پیروی از سنت پیامبر و داشتن جامعه ای سالم و دور از فساد از مهمترین اهداف ازدواج است .

« و اوست خداوندی که بشر را از آب آفرید و میان آنان خویشی و پیوند ازدواج قرار داد و خدای تو برچیزی قدرت دارد »  سوره فرقان آیه 54

یکی دیگر از مهمترین معیارهای ازدواج های اسلامی رسیدن به آرامش فردی است . تامین نیازهای جنسی ، عاطفی و حتی اقتصادی در سایه ازدواج شکل میگیرد . در سایه ازدواج و همفکری انسان رشد کرده و توان مالیش افزایش پیدا میکند . و به قول عوام سر و سامان میگیرد . خداوند این وعده را به جوانان داده است .

در سوره نور آیه 32 میخوانیم « مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید . همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را اگر فقیر تنگدست باشند خدا به فضل خود توانگرشان میسازد . »

اخلاق در ازدواج اسلامی,انواع ازدواج اسلامی,

اخلاق در ازدواج های اسلامی

اخلاق در ازدواج اسلامی جایگاه والایی دارد . داشتن خلق و خوی نیک روزی انسان را وسعت میدهد . اما تعریف اخلاق فقط به خلق و خو برنمیگردد . مسلمان باید متخلق به اخلاق اسلامی باشد . طبق موازین اسلامی حرکت کند . معیارهای اسلام را بداند .  تقوی و پرهیزگاری ، صبر و استقامت  و شکر نعمت در قرآن سفارش شده است .  « و صبر و استقامت کنید که خداوند با صبر کنندگان است . » سوره انفال آیه 46

اخلاق در ازدواج های اسلامی از ما میخواهد  با یکدیگر به عدالت رفتار کنیم و ظلم نکنیم .  عیب جویی ، سخن چینی و دروغ گفتن مزمت شده است . حسد ، گمان بد بردن و تجسس در کردار دیگران با خلق و خوی یک مسلمان  منافات دارد .

یا ایُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیرا مِنَ الظَّنِّ انَّ بَعْضَ الظَّنِّ اثْمٌ» (سوره حجرات، آیه 12 ) یعنى : اى گروه مؤمنین ، اجتناب کنید از بسیارى از گمان به درستى که بعضى از گمان ها گناه است .

غیبت کردن و انفاق نکردن از آنچه خداوند به بندگانش بخشیده کاری است ناپسند . اخلاق در ازدواج های اسلامی سبب تداوم یک زندگی آرام و پرافتخار است که غذای روح انسان به خوبی تامین میشود .


بیشتر بخوانید: آداب و رسوم ایرانیان در مورد ازدواج


ملاک های ازدواج

انواع ازدواج های اسلامی

انواع ازدواج های اسلامی بر دو قسم است . ازدواج دایم  و موقت . در انواع ازدواج های اسلامی عقد قراردادهای زناشویی و پیوند ازدواج در اولویت قرار دارد . عقد به معنای گره ، پیوند و پیمان است . تا وقتی که عهد و پیمان میان دو نفر منعقد نشود هرگونه روابط زناشویی بر آنها حرام است هم در ازدواج دایم و  هم ازدواج موقت . در کشورهای خاورمیانه تا قبل از اسلام ازدواج های جمعی وجود داشت . اما پس از اسلام ازدواج شکل والاتری به خود گرفت .

وقتی دو نفر با هم قرار ازدواج میگذارند باید نسبت به هم متعهد شوند . این تعهدات بسته به نوع ازدواج تغییر میکند . در ازدواج دایم که توسط یک شارع  و در حضور دو شاهد انجام میشود ابتدا از رضایت دختر میپرسند . در ازدواج موقت نیز که با جاری شدن دو جمله میان دو نفر منعقد میشود رضایت بانو شرط اول است .  پس هر گونه تعدی و ناراضی بودن زن ، در هر دو نوع ازدواج ، آن را باطل میکند .

 

مراسم ازدواج های اسلامی

در مراسم ازدواج های اسلامی ابتدا پسر و دختر با رضایت والدین دختر ،  یکدیگر را دیده و میپسندند . بعد از پسندیدن تحقیق  و مشاوره ازدواج آغاز میشود  .  قرارداد پیوند زوج به امضا  شواهد میرسد .  این پیمان نامه توسط شارع برای هر دو با صدای بلند خوانده میشود . پس از شنیدن زوجین  و شواهد خطبه عقد جاری شده و ازدواج صورت میگیرد .  برای ازدواج دختر اولین شرط ، رضایت پدر دختر یا ولی است . اما بعد از عقد تمام اختیارات به همسر محول میشود . در عقد دایم مهریه و صداق مشخص است و در عوض بانو نیز ملزم به تمکین میشود . زن در قبال شیر دادن به فرزند تعهدی ندارد . زن موظف به انجام دادن امور خانه نیست . اما تمکین از وظایف اصلی زن میباشد . بدون اجازه همسر حق بیرون رفتن از خانه را ندارد . ولی مرد باید برایش در جایی خانه بگیرد که با خانواده بانو همطراز باشد .

در مراسم ازدواج های اسلامی از نوع موقت  هم رضایت بانو شرط اول است . مرد پیشنهاد داده و زن میپذیرد .  در ازدواج موقت  اول مدت صیغه مشخص میشود . بعد شرایط ازدواج باید مورد توافق طرفین باشد . در ازدواج موقت مهریه واجب نیست . اما اگر طرفین توافق داشتند میتوانند آنرا در شروط ازدواج ثبت کنند . دادن مهریه حتی اگر زناشویی بین آنها انجام نشده باشد بر مرد واجب است . پس از پذیرفتن شرایط عقد نوبت به جاری شدن صیغه میرسد .  مرد خود میتواند عاقد باشد و جمله صیغه را جاری نماید و زن  با گفتن قبلت التزویج رضایتش را اعلام کند . از لحضه جاری شدن صیغه تا مدت مشخص شده هرگونه روابط بین آن دو حلال است  .

مهمترین معیارهای ازدواج اسلامی,اخلاق در ازدواج اسلامی,

شرایط و موارد ازدواج موقت در اسلام

ازدواج موقت را برخی لازم و بعضی مضر میدانند . زوجین بسته به شرایط زندگی و موقعیت اجتماعی با مشاوره خانواده و روانشناسی میتوانند راه درست را تشخیص بدهند . ازدواج در اسلام امری پسندیده و نیکوست به این شرط که در سایه  ازدواج سلامت جامعه تضمیین شود . سلامت جامعه در گرو سلامت خانواده است . تک تک افراد جامعه میتوانند در پویایی و رشد جامعه خود تاثیر بگذارند .

در ازدواج های اسلامی اصل ساده زیستی است . الگوی یک زن مسلمان فاطمه است . زنی که حتی پرده ای ساده به خانه نمی آویخت . از اموالش انفاق میکرد و به همسر خود تعهد داشت . در دامانش دونام آور تاریخ پرورش یافتند . اسوه یک مرد مسلمان علی است مردی که با تمام توان در مزرعه کار میکرد . به لقمه نانی قانع بود ولی برای همسرش کنیز میگرفت . مرد کارزار  و عمل بود . لقمه ای نان حرام و از بیت المال بر سر سفره نمیگذاشت .

البته این به معنای ترک دنیا نیست چرا که پیامبر میفرمایند :« من که پيغمبر شما هستم ازدواج مي کنم ، غذاي لذيذ مي خورم ، در ميان اجتماع هستم و با مردم تماس دارم هر کس از شیوه من روی گرداند از من نیست . » ازدواج های اسلامی در لحظه لحظه زندگی ما نمود دارد . از همان ابتدا تا پرورش کودک ، رفتار با پدر ومادر و تعامل با مردم در جامعه . ازدواج بر مبنای اسلام به ما کمک میکند با درک درست از خانه و خانواده جامعه ای سالم داشته باشیم  . همسر داری در اسلام برای زن در حد جهاد در راه خدا یاد شده است و همچنین برای مرد .

اهمیت ازدواج در اسلام

«الکادُ لِعياله کالمجاهد في سبيل الله»

مردي که براي آسايش زن و فرزندانش کار مي کند همچون جهاد کننده ي در راه خدا است . اهمیت اسلام در ازدواج در تربیت فرزندان نمود پیدا میکند . مرد و زنی که طبق موازین اسلامی ازدواج میکنند فرزندانی سالم ، پرورش میدهند . از نظر روانشناسی بهترین الگو برای فرزندان الگوی عملی است . مکتب انسان ساز اسلام کمک میکند جامعه ای به دور از فساد داشته باشیم .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Women in Islam- Facts about the Muslims & the Religion 

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه جایگاه و ملاک های اسلام در مورد ازدواج

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/5/24

شنبه

1399/5/25

یکشنبه

1399/5/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید